شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 13:22 منتشر شده در مورخ: 1400/09/05 شناسه خبر: 1787344

نخل‌های صادراتی ایران به قطر برگشت خورد

نخل‌های صادراتی ایران به قطر برگشت خورد
گمرک با تایید صادرات نخل از ایران به قطر، از برگشت محموله‌های صادر شده خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از گمرک؛ به دنبال حواشی مربوط به صادرات نخل از ایران به قطر، گمرک ایران ضمن تائید صادرات صورت گرفته اعلام کرد که این محموله‌ها برگشت خورده است. 

 
در مدت اخیر اخبار متناقضی در مورد صادرات و البته قاچاق درخت نخل به قطر مطرح و گفته شده بود که با توجه به میزبانی قطر در جام جهانی 2022، این صادرات، صورت گرفته است، گرچه مسئولان مربوطه به صراحت در رابطه این موضوع شفاف سازی نکردند و، اما و اگر‌هایی وجود داشت، اما آمار گمرک ایران نشان می‌دهد که این صادرات انجام شده است.
 
طبق توضیحاتی که ارونقی -معاون فنی گمرک ایران- اعلام کرده است در هفت ماهه امسال، صادرات قطعی نخل و نهال خرما، بیش از 650 تن بوده که از این میزان، 600 تن نخل و مابقی نهال خرما بوده است.
 
به گفته وی در فاصله مهر تا آبان امسال در گمرک منطقه ویژه اقتصادی بوشهر چهار فقره اظهار نامه صادراتی نخل ثبت شده که در مجموع 588 اصله نخل به وزن 600 تن به ارزش 136.1 هزار دلار و همگی صادرات به مقصد قطر بوده است.
 
خروج نخل ها با مجوز وزارت جهاد
 
این مقام مسئول در گمرک ایران با اشاره به این که در صادرات نخل از گمرک بوشهر، با توجه به حساسیت کالای اظهاری، قبل از اتمام تشریفات گمرکی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی استان بوشهر از آن بازدید کرده بودند گفت: این محموله‌ها بعداز اخذ مجوز لازم از جمله قرنطینه نباتی و مجوز سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر و بارگذاری آن در سامانه جامع امور گمرکی صادر شده است.
 
اما اعلام ارونقی از این حکایت دارد که نخل‌های صادراتی از سوی قطر پذیرفته نشده است. 
 
وی گفت: با وجود صادرات صورت گرفته، تعداد کل نخل‌های صادر شده یعنی مجموع 588 اصله به قطر، به ایران برگشت خورده است.
 
معاون فنی گمرک یادآور شد: بعد از برگشت خوردن نخل ها، صاحب کالا بار دیگر نسبت به اظهار این محموله‌ها از محل اظهار نامه صادرات برگشتی تحت عنوان کالای صادرات برگشتی اقدام و مجددا مجوز‌های لازم از جمله قرنطینه سازمان جهاد کشاورزی استان را اخذ کرده و در حال انجام تشریفات برای ورود به کشور است.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1787344
ارسال نظر
نظرات