شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 11:40 منتشر شده در مورخ: 1400/09/08 شناسه خبر: 1788086
نماینده مردم قصر شیرین در مجلس مطرح کرد:

ضرورت هدایت سرمایه‌ها به بخش مسکن

ضرورت هدایت سرمایه‌ها به بخش مسکن
نماینده مردم قصر شیرین در مجلس گفت: هدایت سرمایه‌ها به سمت تولید جزئی از سیاست‌های راهبردی نظام و دولت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ شهریار حیدری در گفت‌وگو با شبکه خبری تهران نیوز با بیان این‌که سیاست‌های مجلس و دولت در رابطه با مسکن کاملاً هماهنگ است و هر دو دستگاه درک مناسب و مشترکی از مسائل و مشکلات مسکن در کشور دارند، اظهار داشت: واقعیت این است که با توجه به نیازهای ضروری جامعه به مسکن، باید اقدامات صورت‌گرفته و یا اقداماتی که در رابطه با مسکن صورت خواهد پذیرفت را شفاف کرد.

سیاست‌های تعیین‌شده در حوزه مسکن به درستی اجرا شود/باید هزینه ساخت مسکن را کاهش داد
وی گفت: اگر سیاست‌های تعیین‌شده در حوزه مسکن به درستی اجرا شود؛ اول این‌که بخش عمده‌ای از نیازهای جامعه تأمین می‌شود و دوم اینکه از افزایش قیمت‌ها جلوگیری به عمل خواهد آمد. اما نباید انتظار ارزانی مسکن را در کوتاه‌مدت و میان‌مدت داشت؛ بنابراین اولویت اصلی دولت باید جلوگیری از افزایش قیمت مسکن باشد تا کاهش آن.
 
نماینده مردم قصر شیرین در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در حوزه مسکن باید از شعار و وعده‌ها ناممکن پرهیز شود. بخش مسکن نیازمند شوک است. این شوک باید با ترغیب بخش خصوصی و افزایش ورود سرمایه‌های خارجی ایجاد شود. اگر چنین اتفاقی در حوزه مسکن رخ ندهد به قطع یقین شاهد افزایش بی‌رویه قیمت‌ها خواهیم بود؛ بنابراین سیاست‌های مشترک مجلس و دولت برای تأمین نیازمندی‌های جامعه و جلوگیری از افزایش بی‌رویه قیمت مسکن است.
 
حیدری معتقد است: پروژه ساخت مسکن و عملیاتی‌سازی برنامه‌های رئیس جمهور در حوز مسکن، نیازمند تأمین اعتبار، زمین رایگان و حمایت‌های جدی دولت دارد. دولت اگر از خود برای رونق بازار مسکن تمایل و جدیت نشان دهد، سپس مجلس هم از اقدامات دولت حمایت بودجه‌ای و معنوی انجام خواهد داد، اما انتظار ما این است که واقعاً دولت از خود عزم و جدیت نشان دهد و صرفاً به چند شعار و حرف بسنده نکند.
 
وی افزود: برای ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال نه موانع قانونی وجود دارد و نه مشکل خاصی؛ بنابراین همه بسترها برای تحقق شعار ساخت مسکن فراهم است.
 
دولت بدهی‌های خود را به بانک‌ها پرداخت کند
نماینده مردم قصر شیرین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات بانک‌ها و تأثیرگذاری این مشکلات در تحقق اهداف دولت در حوزه مسکن این‌چنین بیان داشت: بانک‌ها بدهی‌های مختلفی دارند که خاطر همین بدهی‌ها در تأمین اعتبارات با مشکلاتی مواجه هستند، اما بدهی بانک‌ها به قدری نیست که نتوانند تأمین اعتبارات لازم را انجام دهند، بلکه ما معتقدیم که اگر بانک‌ها تأمین اعتبارات و تسهیلات لازم را به درستی در دستورکار قرار دهند، فواید مادی هم برایشان به همراه خواهد داشت.
 
رحیمی ادامه داد: در بسیاری از پروژه‌هایی عمرانی که ماده ۵۶ محسوب می‌شود؛ بعد از استعلام از مراجع ذی‌صلاح مشخص خواهد شد که دولت به بانک‌ها بدهکار است و اگر دولت بدهی خود را بانک‌ها تسویه کند، بانک‌ها به راحتی تسهیلات و اعتبارات را تأمین می‌کنند. اگر دولت در پرداخت بدهی‌های خود بدعهدی نمی‌کرد، بانک‌ها با مشکل خاصی مواجه نمی‌شدند.
 
وی بیان کرد: دولت برای اینکه قیمت تمام‌شده مسکن کاهش پیدا کند باید اقداماتی مانند تخصیص زمین رایگان، تغیر کاربری برخی زمین‌ها و رایگان کردن انشعاب آب، برق و گاز و تلفن را مدنظر قرار دهد.
 
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی توصیه کرد که دولت باید برای بودجه سال آینده منابع مالی شفافی را برای تخصیص به بخش مسکن در نظر بگیرد تا بودجه سال آینده متناسب با برنامه‌های دولت باشد، البته ضروری است که این بودجه بر اساس واقعیت‌ها نوشته شود.
 
وی در ادامه گفت: علاوه بر این‌که باید بودجه باید متناسب با شرایط نوشته شود، بهتر است که دولت از منابع بانک‌هایی استفاده کند که شرایط مالی و اعتباری بهتری را نسبت به بانک‌های دیگر دارند.
 
سرمایه‌ها به بخش تولید مسکن هدایت شود
نماینده مردم قصر شیرین در مجلس شورای اسلامی هدایت سرمایه‌ها به سمت تولید را جزئی از سیاست‌های راهبردی نظام و دولت عنوان کرد و در این رابطه بیان داشت: برای هدایت سرمایه‌ها به سمت تولید باید سازوکار اجرایی وجود داشته باشد. چند بار هم تجربه شده است که سرمایه بخش خصوصی به جای اینکه به سمت تولید هدایت شود به سمت خرید خودرو، خرید ملک، خرید دلار و سکه هدایت شده است؛ بخش‌هایی که هیچ دستاوردی برای اقتصاد ملی ندارد.
 
حیدری در خصوص شیوه پرداخت تسهیلات بانکی به شناسایی افراد نیازمند و کم‌بضاعت اشاره کرد و گفت: باید تسهیلات بانکی با نرخ معقول به افراد کم‌بضاعت و طبقات متوسط اختصاص یابد تا پس از این‌که زمین‌های رایگان در اختیار آنها قرار گرفت بتوانند، خانه خود را با تسهیلات حمایتی بسازند. به‌عنوان مثال مسکن مهر تجربه خوبی بود که اگر این تجربه با کیفیت بیشتر ادامه پیدا کند، می‌تواند خروجی‌های مثبتی از آن را مشاهده کرد.
 
انتهای پیام/*
https://www.dana.ir/1788086
ارسال نظر
نظرات