شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 15:19 منتشر شده در مورخ: 1400/09/08 شناسه خبر: 1788250
دو مجموعه مستند جدید در ایستگاه شبکه افق؛

«آباد باد» و «بسیار سفر باید» به افق رسیدند/ واکنش افق به موضوع فرزندآوری

«آباد باد» و «بسیار سفر باید» به افق رسیدند/ واکنش افق به موضوع فرزندآوری
توجه به آداب و رسوم در مناطق مختلف ایران اسلامی و همچنین کمک به نمایان ساختن ظرفیت‌های کمتر دیده شده کشور یکی از مهمترین موضوعاتی است که شبکه افق سیما به آن توجه دارد و اکنون در دو مجموعه مستند قرار است به این موضوعات پرداخته شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ توجه به آداب و رسوم در مناطق مختلف ایران اسلامی و همچنین کمک به نمایان ساختن ظرفیت‌های کمتر دیده شده کشور یکی از مهمترین موضوعاتی است که شبکه افق سیما به آن توجه دارد. همین موضوع باعث شده تا تولیدات رسانه‌ای با موضوعات اینچنینی را در دستور کار خود قرار داده است تا در عین کمک به دیده شدن این پدیده‌ها، به مقوله امیدآفرینی که یکی از نکات مهم در سخنان رهبر معظم انقلاب نیز هست، دقت نظر ویژه داشته باشد. 

با توجه به نکاتی که در بالا به آن اشاره شد، شبکه افق دو مجموعه مستند را در هفته جاری ذیل کنداکتور خود به شرح زیر قرار داده است. 
 
بسیار سفر باید
مجموعه مستند "بسیار سفر باید" به کارگردانی و تهیه کنندگی عبدالرحیم صاحب الفصول تولید شده است.
این مجموعه ‌فضای متنوع گردشگری استان های گیلان، مازندران، گلستان، چهارمحال بختیاری، کهکیلویه و بویر احمد، اصفهان، مرکزی و کرمان را به تصویر می کشد و به گردشگری غذا می پردازد. این مستند نتیجه چند سال تحقیق و پژوهش در حوزه غذاهای ایرانی‌ است که به صورت میدانی و کتابخانه ای گرداوری شده است. همه کسانی که در این مجموعه به طبخ غذا می پردازند افراد بومی و محلی هستند که این غذا ها را سینه به سینه به نسل ما منتقل کرده اند.
در این مستند تلاش بر این است که بخش مهمی از غذاهای دارای اهمیت خاص به لحاظ ارزش غذایی که در معرض فراموشی است دوباره زنده شود، همچنین در کنار معرفی غذاهای ایرانی به فرهنگ عامه مردم مانند بازی های محلی، موسیقی، زبان و جاذبه های گردشگری نیز پرداخته شده است که در هر قسمت متناسب با ظرفیت آن استان به میراث های فرهنگی توجه شده است.
مستند «بسیار سفر باید» در ۱۳ قسمت ۲۵ دقیقه‌ای تولید شده و هر روز به غیر از پنجشنبه و جمعه از شبکه افق سیما ساعت ١٧:٣٠ پخش می شود.
 
آباد باد
مجموعه مستند "آباد باد" به کارگردانی و تهیه کنندگی رضا خوشدل راد تولید شده است.
به گفته تهیه کننده این اثر هر قسمت از این مجموعه داستان روستایی بازگو می‌شود که درگیر بحرانی بوده‌اند اما برای عبور از بحران کوشیدند و اکنون نتایج تلاش‌های خود را می‌بینند. 
در این مستند تلاش شده تا نگاهی نو از روستاهای کشور و راهکارهایی که اهالی آن روستاها برای رفع مشکلات خود پیش گرفته‌اند نمایش داده شود.
مستند «آباد باد» در 9  قسمت 30 دقیقه‌ای تولید شده و هر روز به غیر از پنجشنبه و جمعه از شبکه افق سیما ساعت ١٨:٠٠ پخش می شود.
 
«دردانه‌ها» به افق رسید

مسئله فرزندآوری و جمعیت مقوله بسیار مهمی است که رهبر معظم انقلاب نیز چندین بار در جلسات مختلفشان به این موضوع مهم و اهمیت توجه ویژه به آن تاکید داشته‌اند. 

همین موضوع موجب شده تا شبکه افق سیما مجموعه مستند دردانه‌ها را در برنامه پخش خود قرار دهد تا بتواند سهمی از ترویج این موضوع مهم و ترغیب جامعه در این حوزه داشته باشد.
مجموعه مستند «دردانه ها» در 25 قسمت تولید شده و روایت‌گر مسائلی است که دست در دست هم، رنگ عشق به زندگی زوج‎‌های جوان و دردانه‌هایشان زده است. روح حاکم بر «دردانه‌ها» نگاه ساده و بی‌تکلف زوج‌های عموما تحصیلکرده و فرهیخته به زندگی با فرزندانِ زیاد، و صفا و صمیمی است که در سایه توکل به وعده‌های صادق خداوند، میان آنان و فرزندانشان در لحظه لحظه زندگی جاری است.
سید هاشم موسوی، تهیه کننده مجموعه مستند دردانه‌ها گفت: اواخر سال 97 بود که پیشنهاد ساخت چنین مجموعه ای به ما شد که قرار بود تا در حوزه سبک زندگی و جمعیت، زندگی خوب و موفق خانواده‌هایی که بیش از سه فرزند دارند تا به تصویر بکشیم.
وی افزود: در ابتدای مسیر تولید کرونا وارد کشور شد و بسیاری از خانواده‌ها بسیار سخت ارتباط می‌دادند ولی در نهایت با سختی بسیار توانستیم این مجموعه را به پایان برسانیم.
تهیه کننده مستند دردانه‌ها تاکید کرد: در مجموعه مستند تلاش کردیم تا توضیح دهیم که فرزند زیاد داشتن از بین برنده آرامش خانواده است و در عین حال فرزندان هر چه بیشتر شوند، هم پوشانی می‌کنند و فرزندان سوم و چهارم هیچ سختی برای خانواده‌ها ندارد. 
وی خاطرنشان کرد: عمده خانواده‌ها نگاه توهمی نسبت به فرزند زیاد دارند و زوج های جوان آموزش درست ندیده‌اند و نمیدانند که فرزند زیاد باعث آرامش و شادابی خانواده نیز می‌شود. متاسفانه مشاوره‌ها بیشتر از فضای مجازی و افراد نامناسب گرفته می‌شود. 
موسوی در ادامه گفت: ما در مجموعه مستند فکر کردیم که اگر بتوانیم نمونه‌ای از افراد موفق را به مخاطبین نشان دهیم تا مردم ترغیب شوند و در این حوزه رفتار خود را اصلاح کنند. 
علاقمندان به این مجموعه مستند می‌توانند پنجشنبه‌ها ساعت 18:30 و تکرار آن را روز بعد ساعت 02:30 از شبکه افق به تماشا بنشینند.
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1788250
ارسال نظر
نظرات