شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 11:57 منتشر شده در مورخ: 1400/09/15 شناسه خبر: 1789937
یادداشت؛

شهر؛ جایی برای همه منهای معلولان؟!

شهر؛ جایی برای همه منهای معلولان؟!
اگر به گوشه گوشه شهر نگاهی بیندازیم خواهیم دید چیزی که در این شهر دیده نمی‌شود مناسب سازی معابر برای معلولان است؛ گویی شهر برای همه است به غیر از معلولان!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از راه آرمان، شاید برای یک بار هم که شده شاهد این بوده اید که معلولی سوار بر ویلچر در برابر پله های ورودی یک اداره و یا سازمان ایستاده و نظاره گر مدیریت و درایتی است که در آن توجه به معلولین هیچ جایگاهی ندارد.

سد بزرگی که بیش از آن که می توانست با یک راهکار درست با معلولان همراه آنان باشد اکنون یادآور معلولیت و ناتوانی آنها است و بالاخره این مردم هستند که به کمک هم نوع خود می آیند و با همت چندین نفر ویلچر را به بالا می کشانند.

البته این داستان را می توان در ورودی پارک ها، استفاده از وسایل بازی و یا حتی در استفاده از یک شیر آب در پارک ها به راحتی مشاهده کرد.

این تنها یک گوشه‌ای از داستان معلولانی است که در شهر کرمان زندگی می‌کنند. اگر به گوشه گوشه این شهر نگاهی بیندازیم خواهیم دید چیزی که در این شهر دیده نمی شود مناسب سازی شهری برای معلولان است.

در حالیکه قوانین و مقررات مختلفی به تصویب رسیده برای توجه به این قشر از جامعه اما با مدیران بی توجه به این قوانین راه خود را ادامه می دهند. برای مثال می توان به قوانین و برنامه هایی از جمله موارد زیر اشاره کرد:

1. برنامه جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت

مرجع صدور: هیئت وزیران
ماده قانونی: مواد دو و سه
تاریخ: ۱۰/ ۳/ ۱۳۹۴

توضیحات:دستگاه­ های متولی صدور مجوز مربوط مکلفند با رعایت قوانین و مقررات مربوط، ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت و استانداردهای مناسب­ سازی را در شرایط و الزامات صدور مجوز لحاظ نمایند.

وزارت راه و شهرسازی موظف است در کلیه طرح­های آماده­‌سازی و اجرای مجتمع­‌های مسکونی به صورت انبوه و نیز طراحی و اجرای شهرهای جدید، ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت را رعایت نماید.

2. ماده قانونی: بند ۱۱ بخش شهرسازی و بند ۹ بخش ایثارگران/ سیاست‌های کلی نظام

مرجع صدور: مقام رهبری
ماده قانونی: بند ۱۱ بخش شهرسازی و بند ۹ بخش ایثارگران
تاریخ: ۲۹/ ۱۱/ ۱۳۸۹

توضیحات: رعایت نیاز و آسایش جانبازان و معلولان در طراحی فضای شهری و اماکن عمومی.
مناسب‌سازی بناها و مراکز خدمات عمومی، معابر شهری، مراکز اداری، تفریحی و ورزشی و وسائط نقلیه عمومی با وضعیت جسمی جانبازان و ناتوانان جسمی و حرکتی، منطبق بر معیارهای مطلوب.

3. قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران

مرجع صدور: مجلس شورای اسلامی
تاریخ: ۱۵/ ۱۰/ ۱۳۸۹

توضیحات: شورای عالی شهرسازی و معماری موظف است طرح‌های مناسب‌سازی ساختمان‌ها و فضاهای شهری و روستایی برای معلولین جسمی و حرکتی را بررسی، تهیه و تدوین نماید. شهرداری‌ها و دهیاری‌ها موظفند بر اساس ضوابط و طرح‌های موضوع این بند، نسبت به مناسب‌سازی معابر و فضاهای عمومی شهری و روستایی اقدام نمایند.

البته از این دست ماده و قوانین و تبصره بسیار است، اما چیزی که بیشتر مورد توجه است بی توجهی به همین برنامه ها، قوانین و تبصره ها است.

اگر ساخت و سازهای قدیمی را کنار بگذاریم و بگوییم که مربوط به قبل از تصویب این قوانین و ماده‌ها است اما سوال اینجا است که چرا اکنون که در شهر ساختمان جدیدی برای ادارات ساخته می شود به مناسب‌سازی ساختمان برای معمولان توجه نمی‌شود و چرا همچنان چشم‌ها بر روی این قشر از جامعه بسته است؟

گویی شهر برای همه است به غیر از معلولان!

به قلم اعظم پسند

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1789937
ارسال نظر
نظرات