شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: عکس
ساعت: 09:51 منتشر شده در مورخ: 1400/10/15 شناسه خبر: 1798105
گزارش تصویری/

تصاویر/داغ خشکی بر دل دریاچه صورتی شیراز‎‎

تصاویر/داغ خشکی بر دل دریاچه صورتی شیراز‎‎
دریاچه مهارلو، از زیباترین تالاب‌های استان فارس است؛ زیست بومی که در کنار چشم انداز زیبا، عاملی موثر بر تداوم حیات جانداران از انسان گرفته تا حیوان و گیاه بوده داغ خشکی بر دلش نقشی سخت حک شده است.

به گزارش سرویس چندرسانه ای شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ این دریاچه به دلیل عمق کم، جز تالاب‌ها به شمار می‌آید. با توجه به اقلیم منطقه و ساختار زمین شناسی و سنگ شناسی ارتفاعات مشرف به دریاچه مهارلو و بارندگی‌های شدید موردی سیل آسا، فرسایش‌های شدید آبی در این ارتفاعات کاملاً مشهود است.
خشکسالی با همدستی بهره برداری بی رویه از بستر دریاچه و کشاورزی‌های غیرکارشناسی کار خود را کردند و اکنون مهارلو نیز به جمع تالاب‌های خکشیده فارس پیوست.
تنها دریاچه استان فارس که به خاطر ورود فاضلاب شیراز کمی آب داشت نیز به خاطره‌ها پیوست و حالا از تمام وسعت ۲۵ هزار هکتاری آن، چیزی جز یک مساحت بزرگ باتلاقی و نمکی باقی نمانده است.

مهارلو، یکی از ۱۱ تالاب و دریاچه فارس به شمار می‌رود. دریاچه مهارلو در شمال شرق شیراز و غرب دریاچه بختگان، حدفاصل شهرستان‌های شیراز و خرامه و سروستان قرار گرفته و در سال‌های پر باران، بسترساز سرسبزی باغ‌ها و رونق کشاورزی و گردشگری بود.


https://www.dana.ir/1798105
ارسال نظر
نظرات