شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گلستان
ساعت: 08:59 منتشر شده در مورخ: 1400/10/21 شناسه خبر: 1799585
رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گلستان تاکید کرد؛

سرمنشاء غیرت دینی از ایمان و عقلانیت است

سرمنشاء غیرت دینی از ایمان و عقلانیت است
حجت الاسلام احمدی با تاکید به سخنان مقام معظم رهبری که این غیرت دینی بود که کشور را پیروز کرد، غیرت دینی را برگرفته از ایمان و عقلانیت برشمرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام احمدرضا احمدی در گفت‌وگو با خبرنگار گلستان ما گفت: حضرت آیت الله خامنه ای در یدار 19دی سالروز قیام مردم قم علیه رژیم سفاک پهلوی، این حرکت را ناشی از غیرت دینی مردم دانسته و فرمودند:" یک نکته‌ی دیگر این است که نقش غیرت دینی مردم را در این قضیّه نبایستی نادیده گرفت. علّت اینکه من روی این تکیه میکنم این است که انسان میبیند تبلیغ میشود و در واقع تلاش فرهنگی وسیعی انجام میگیرد برای اینکه چیزهایی که ناشی از غیرت دینی است، به بی‌منطقی و خشونتهای  بی‌منطق متّهم کنند. من میخواهم عرض بکنم که نه، قضیّه این جور نیست؛ غیرت دینی، در آنجایی که  خودش را نشان میدهد و تأثیرگذار است، همراه با عقلانیّت است؛ و غیرت دینی اساساً ناشی از بصیرت است، که بصیرت یک شعبه‌ای از عقلانیّت است و نشان‌دهنده‌ی عمق دین‌داری است و در اغلب موارد این غیرت دینی وقتی شما نگاه میکنید، می‌بینید که با عقلانیّت همراه است. شخصیّت‌هایی که بیشترین غیرت دینی را دارند، اینها غالباً دارای عقلانیّت بالا هستند."

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گلستان  ادامه داد: غیرت در مقابل بی غیرتی و دیاثت است. غیرت ناموسی، در مقابل بی غیرتی ناموسی مطرح هست که به فرد بی غیرت در قبال ناموس؛ دیوث اطلاق می شود و به کسی که در قبال تحکم، تکبر و تفرعون ساستمداران غیرت لازم را از خود بروز نمی دهد دیاثت سیاسی گفته می شود و بی تردید کسی که در قبال دین، رفتاری خنثی داشته باشد از دو حالت خارج نیست یا کافر است یا منافق.

این ناصح گلستانی بابیان اینکه چنانکه پیامبر اعظم (ص)فرمودند« إنَّ الغَیرَةَ مِن الإیمانِ ، و إنّ المَذاءَ .حدیث مِن النِّفاقِ» (غیرت، از ایمان است و بى غیرتى از نفاق)، ادامه داد: اما کسی که در قبال دین احساس تکلیف شرعی می کند غیرت دینی دارد و آن کسی است که ایمانی قوی و خداباوری و معرفت او نسبت به پروردگار عالم و اعتقاد او به آخرت در حد بالایی است چنانکه در نص سخن پیامبر اکرم(ص) آمده است:« الغَیرةُ مِن الإیمانِ» (غیرت، از ایمان است)،« إنّ الغَیرَةَ مِن الإیمانِ» (راستى که غیرت از ایمان است).

حجت الاسلام احمدی بیان کرد: امام خامنه ای(حفظه الله) برای مفهوم غیرت در تاریخ معاصر از دو مصداق عالیه و در اوج غیرت دینی یاد می کند تا الگویی ارائه داده باشند و لذا فرمودند: نمونه اول: "نمونه اش[غیرت دینی] شخص امام بزرگوار؛ اوج غیرت دینی بود، واقعاً هیچ‌ کس را ما ندیدیم و نشناختیم که از لحاظ غیرت نسبت به دین و فرهنگ دینی و زندگی دینی و سبْک زندگی دینی و احکام دینی مثل امام بزرگوار باشد؛ در عین حال در اوج عقلانیّت بود؛ خردمند، عاقل و دانشمند، نمونه دوم: "من خوب است در این مناسبت یاد کنم از فقیه و فیلسوف معاصرمان، مرحوم آیت‌الله مصباح‌یزدی که ایشان هم همین ‌جور بودند؛ ایشان هم انصافاً شاگرد شایسته‌ی امام بود و هم در غیرت دینی در اوج بود، هم در عقلانیّت، یک فیلسوف به معنای واقعی کلمه بود. قیام نوزدهم دی یک ترکیب درخشانی است از غیرت و عقلانیّت."

نگارنده دو نمونه دیگر از غیرت دینی را به نسل جوان ارائه می دهم تا الگوی عملی آنان در همه عرصه ها باشد؛ و آن سردار شهید قاسم سلیمانی است.

حجت الاسلام احمدی یادآور شد: سردار سلیمانی در اوج غیرت دینی و در میدان نبرد و جهاد، مرزها را در نوردیده بود و به نیابت از سوی مردم غیرتمند ایران اسلامی منطبق با آموزه های مبانی اسلام ناب، آن را [غیرت دینی] را در راه خدا بکار بست و جان خود را به خداوند تبارک و تعالی تقدیم کرد.

وی افزود: آن غیورمرد الهی و عارف کامل الهی با غیرتی ستودنی، همه توان خود را در راه صیانت از نوامیس همنوعان خود جان را بکف گرفته است و قرار ندارد چنانکه در نامه ی تفصیلی خود به دخترش نگاشته است « دخترم! خیلی خسته‌ام. سی سال است نخوابیده‌ام اما دیگر نمی‌خواهم بخوابم. من در چشمان خود نمک می‌ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند. وقتی فکر می‌کنم آن دختر هراسان تویی، نرجس اســت، زینب است و آن نوجوان و جوان در مسلخ خوابانده که در حال سر بریده شدن است حسینم و رضایم است از من چه توقعی دارید؟ نظاره‌گر باشم؟ بی‌خیال باشم؟ تاجر باشم؟ نه من نمی‌توانم اینگونه زندگی بکنم».

این مقام مسئول ابراز داشت: نمونه دیگری از غیرت دینی که در اوج قرار دارد شخص حضرت امام خامنه ای است که در مقابل جریانات برانداز و منحرف غیرتمندانه و با مهابت بارها و باره ایستاده است بطوریکه نظریه پردازان شرقی و غربی به هوشمندی و میدان داری و صیانت از آسلام، ایران و همه ارزشهای انسانی و حمایت از مردم مظلوم جهان اعتراف کرده اند که شمارش مصادیق آن از حوصله این مختصر خارج است.

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1799585
ارسال نظر
نظرات