شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 18:46 منتشر شده در مورخ: 1400/10/21 شناسه خبر: 1799832

ورود پول به نمادهای کوچک بازار سرمایه/ کاهش هم‌زمان صف‌های خرید و فروش

ورود پول به نمادهای کوچک بازار سرمایه/ کاهش هم‌زمان صف‌های خرید و فروش
بررسی معاملات بازار سرمایه نشان می‌دهد، پول در حال ورود به نمادهای کوچک بازار است و این مساله را می‌توان در رشد شاخص کل هم‌وزن بورس مشاهده کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بازار سرمایه در حالی روزهای پرنوسانی را پشت سر می‌گذارد که بسیاری از سهامداران از این روند خسته شده و به دنبال خارج کردن پول خود از تالار شیشه‌ای هستند.

 
بورس در این هفته با کاهش شاخص مواجه شد، اما در معاملات روز گذشته شاهد افزایش تقاضا در برخی گروه‌ها بودیم، همین مساله سبب شد تا بورس در روز جاری با اندکی رشد مواجه شود.
 
در معاملات روز سه‌شنبه، 21 دی 1400، شاخص کل بورس تهران با افزایش یک‌هزار و 945 واحدی نسبت به روز گذشته به رقم یک میلیون و 334 هزار و 701 واحد رسید. شاخص کل هموزن نیز با رشد هزار و 298 واحدی در سطح 353 هزار و 409 واحدی ایستاد، همچنین شاخص کل فرابورس نیز 47 واحد رشد کرد تا در سطح 18 هزار و 65 واحد قرار بگیرد.
 
نکته قابل توجه در معاملات امروز، رشد نمادهای کوچک بازار بوده است. نمادهای دلاری و بزرگ بازار سرمایه طی معاملات روز سه شنبه با کاهش قیمت مواجه شدند که دلیل آن نیز نوسان و افت قیمت دلار در بازار آزاد بوده است.
 
اما نمادهای ریالی و کوچک بازار که روزهای گذشته با استقبال بیشتری از سوی سهامداران مواجه شدند، توانستند رشد شاخص کل هموزن را بیش از شاخص کل کنند.
 
خروج سرمایه‌گذاران ادامه دارد
 
اما نکته قابل توجه در این زمینه به خروج پول برای چهارمین روز پیاپی باز می‌گردد، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی 1524 میلیارد ریال بوده است که نسبت به روز قبل کاهش 44 درصدی داشته است. 
 
در معاملات روز سه ‌شنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) اختصاص داشت که ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی آن 13 میلیارد تومان بود، پس از فملی، میدکو (شرکت توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه) و وبصادر (بانک صادرات) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند.
 
 
کاهش ارزش معاملات و کاهش ارزش معاملات خرد
 
ارزش معاملات کل بازار سهام به رقم 5 هزار و 662 میلیارد تومان کاهش یافت، ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 2 هزار و 397 میلیارد تومان بود که 41 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌‌دهد.
 
ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 14.5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 2 هزار و 254 میلیارد تومان رسید که 39 درصد کل معاملات بازار ثانویه را تشکیل می‌دهد.
 
کاهش ارزش صف‌های خرید و فروش
 
در پایان معاملات سه ‌شنبه ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز دوشنبه 11 درصد کاهش یافت و به 107 میلیارد تومان رسید، ارزش صف‌‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 15 درصد افت کرد و در رقم 84 میلیارد تومان ایستاد. تعداد نمادهایی که در پایان معاملات امروز، در صف خرید بودند 36 سهم و تعداد نمادهای حاضر در صف فروش نیز 12 سهم بوده است.
 
در پایان معاملات امروز، 301 نماد رشد قیمت داشتند که 230 نماد بورسی و 71 نماد فرابورسی بودند. همچنین 352 نماد کاهش قیمت داشتند که 293 نماد بورسی و 59 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 43 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 51 درصد بازار با افت قیمت همراه شدند.
 
امروز رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، در نامه ‌ای به رئیس جمهور با تأکید بر حساسیت بالای بازار سرمایه به مؤلفه‌های مندرج در قوانین بودجه سنواتی نوشت: «با عنایت به مصوبات جلسه مورخ 28 آذر 1400 ستاد اقتصادی دولت که توسط وزیر امور اقتصادی و دارایی با عنوان «بسته حمایتی از بازار سرمایه» اطلاع رسانی شد، به استحضار می‌رساند بررسی‌های این کمیسیون نشان می‌دهد که تصمیمات متخذه در این نشست و همچنین سایر موارد مهم حمایتی از بازار سرمایه در مفاد و محتوای احکام لایحه بودجه 1400 کل کشور پیش بینی نشده و ضرورت دارد این مقوله در قالب گزارش تکمیلی لایحه بودجه با تسریع زمانی تدوین و به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.»
 
باید منتظر ماند و دید برنامه 10 بندی دولت برای حمایت از بازار سرمایه با چه پشتوانه ای اجرایی شده و این برنامه چه تاثیری بر بازار سرمایه خواهد داشت.
 
انتهای پیام/ب
https://www.dana.ir/1799832
ارسال نظر
نظرات