شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 09:03 منتشر شده در مورخ: 1400/10/23 شناسه خبر: 1800172
صعود سیستان و بلوچستان از قعر جدول تامین بارش؛

بارش های سیل آسا ناجی جنوب شرق کشور شد/مرهمی بر زخم های خشکسالی پهناورترین استان ایران

بارش های سیل آسا ناجی جنوب شرق کشور شد/مرهمی بر زخم های خشکسالی پهناورترین استان ایران
بارش های اخیر دی ماه، سیستان و بلوچستان را از قعر جدول درصد تامین بارش سال زراعی جاری در کشور به رتبه هشتم رساند و مرهمی بر زخم های خشکالی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصرهامون؛ بارش های سیل آسای اخیر در سیستان و بلوچستان که در جنوب این استان به دلیل بی سابقه بودن و نبود زیرساخت های لازم با خسارت هایی همراه شد، از سوی دیگر امید را در دل مردمان این دیار زنده کرد.

بارش های فوق سنگین زمستانی این خطه پهناور را از قعر جدول کم بارش ترین استان کشور نجات داد و سبب شد تا با صعود چشمگیر در جایگاه هشتم استان هایی قرار بگیرد که موفق به تامین بارش سال زراعی جاری شده اند.

رحمت الهی که می تواند مرهمی بر زخم های سال ها خشکسالی استانی باشد که در سال زراعی گذشته وضعیت بحرانی را از نظر بارش ها سپری کرد، بارندگی هایی که سبب ذخیر ۵۰ میلیون مترمکعب آب در مخازن شد و قدری از مشکلات تنش آبی در روستاها و شهرها خواهد کاست.

سیستان و بلوچستان؛ هشتمین استان در جدول درصد تامین بارش سال زراعی جاری

محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان وبلوچستان در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به سامانه های بارشی اخیر بیان کرد: فعالیت این سامانه ها که در نیمه نخست اولین ماه زمستان بود، سیستان و بلوچستان را هشتمین استان در جدول درصد تامین بارش سال زراعی جاری قرار داده است.

وی افزود: در رتبه بندی درصد تامین بارش سال زراعی در سال گذشته سیستان و بلوچستان به دلیل کمبود بارش ها رتبه آخر را در میان استان های کشور دارا بود که هم اکنون با بارش هایی که در دی ماه رخ داده، استان به رتبه هشتم این جدول صعود کرده است.
 

بارندگی دی ماه؛ معادل کل بارندگی سال زراعی گذشته

این مقام مسئول با اشاره به میزان بارندگی ها گفت: میزان بارشی که استان سیستان و بلوچستان در دی ماه دریافت کرده، معادل کل بارندگی سال زراعی گذشته بوده است.

وی میزان بارش در ماه دی را ۷ برابر میزان بارش در سال زراعی جاری اعلام و اظهار کرد: تا قبل از شروع فعالیت این سامانه ها در دی ماه، میزان بارش در سال زراعی جاری تنها ۴.۴ میلی متر بود که با آغاز سامانه های بارشی اخیر این مقدار در مجموع به ۳۵.۶ میلی متر رسیده است.

حیدری در مورد تقویت منابع آبی استان و کاهش اثرات خشکسالی به واسطه بارندگی های اخیر ابراز امیدواری کرد و از بارندگی در هفته آینده در سطح استان خبر داد.

انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1800172
ارسال نظر
نظرات