شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:25 منتشر شده در مورخ: 1400/10/23 شناسه خبر: 1800220
ضرورت راه اندازی شبکه ملی اطلاعات؛

نهنگ آبی و مومو، دستاورد پیام رسان واتس‌اپ است

نهنگ آبی و مومو، دستاورد پیام رسان واتس‌اپ است
نهنگ آبی، چالش مومو و سیگنال های ناشناس از دستاوردهای واتس‌اپ است که در سایه غفلت مسئولین بعد از تلگرام پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در کشور است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از "تیتریک"؛ یادگیری راهکارها و روش‌های حفظ امنیت خانواده در فضای مجازی امری بسیار مهم و ضروری در زندگی دیجیتال امروز است. بخش زیادی از این راهکارها در قالب مهارت‌های سواد رسانه‌ای قابل درک و فهم هستند و در صورتی‌که خانواده‌ها به مفهوم سواد رسانه‌ای و نقش آن در امنیت خانواده توجه کنند بسیاری از مشکلات اجتماعی ناشی از بروز جرایم و آسیب‌های اجتماعی مرتفع خواهند ‌شد. به طور کلی امنیت کاربران و خانواده در فضای مجازی به دو روش فنی و ارتقا مهارت کاربران تأمین می‌شود.

دستگیری اعضای باند کلاهبرداری واتس‌اپی در البرز
 
سرهنگ رسول جلیلیان گفت: در پی مراجعه تعدادی از شهروندان به پلیس فتا مبنی بر اینکه افرادی ناشناس از طریق تماس واتس‌اپی پس از جلب اطمینان، اطلاعات بانکی و رمز ورود به اینترنت بانک آنها را دریافت و اقدام به خالی کردن حساب آن ها می کردند.
 
وی ادامه داد: با تحقیقات ویژه پلیسی کارشناسان پلیس فتا مشخص شد این شگرد کلاهبرداری توسط یک باند سازمان دهی شده انجام می شود و با تماس واتس‌اپی با روش تماس با شاکیان ازطریق واتس‌اپ با ترفند شما در مسابقه رادیویی برای سفر به عتبات عالیات برنده شدید حساب کاربران را خالی می کردند.
 
جلیلیان افزود: کارشناسان پلیس فتا اعضای چهار نفره باند کلاهبرداری را شناسایی و دریک عملیات غافلگیرانه دستگیر کردند.
 
نهنگ آبی، مومو و سیگنال های ناشناس، دستاورد پیام رسان واتس‌اپ
 
کارشناس رسانه در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: نهنگ آبی، چالش مومو و سیگنال های ناشناس از دستاوردهای واتس‌اپ است که در سایه غفلت مسئولین بعد از تلگرام پرطرفدارترین شبکه اجتماعی در کشور است.
 
محمدرضا قاسموند ادامه داد: امروز فضای مجازی به پرطرفدارترین سرگرمی در بین آحاد مختلف جامعه تبدیل شده است که اگر دانش و سواد رسانه ای کافی نداشته باشید ممکن است در دام آسیب های آن گرفتار شوید.
 
وی افزود: سواد رسانه‌ای کاربران نقشی بسیار اساسی در کاهش آسیب‌های فضای مجازی و افزایش امنیت و ایمنی کاربران دارد، چرا که کاربران با این دانش، آموزش می بینند هر پیامی را باز نکنند، به هر تماسی پاسخ ندهند، اطلاعات حساب خود را به اشخاص ندهند.
 
این کارشناس تصریح کرد: در پیام رسان واتس‌اپ امکان ویرایش اطلاعات وجود ندارد، پیام های قبلی برای افراد تازه وارد نمایش داده نمی شود و از طرفی شماره تماس برای همه می افتد، بنابراین اصلا قابل اعتماد نیست.
 
قاسموند ادامه داد: ایران در بیست و دوم بهمن پنجاه و هفت از استعمار سیاسی آمریکا خارج شد اما اکنون در استعمار سایبری آمریکا هستیم و تا از این استعمار خارج نشویم مشکلات ‌مان تمام نمی‌شود.
 
وی گفت: در حال حاضر در نظم نوین جهانی که از اهداف اصلی کرونا بود که در آن موضوع سایبری و کشیده ‌شدن تمام شئونات زندگی در بستر اینترنت و چرخش اطلاعات زیاد شده است، این ضرورت را ایجاب می‌کند که ایران شبکه ملی اطلاعات را سریعاً اجرایی کند.
 
این کارشناس تصریح کرد: این اولین بار نیست که شاهد کلاهبرداری عده ای به وسیله پیام رسان ها از مردم هستیم که اگر جلوی آن گرفته نشود، در آینده شاهد وفور این اتفاقات هستیم و دیگر قابل جبران نیست.
 
قاسموند افزود: یک معتاد را تصور کنید که اگر در مرحله ابتدایی گرفتاری به اعتیاد جلوی آن گرفته شود ضرر آن قابل جبران است اما اگر در دام اعتیاد غرق و به همه مواد مخدر آلوده شد دیگر به هیچ عنوان نمی توانید آن را نجات دهید.
 
وی ادامه داد: اکنون نیز باید کلیه آحاد جامعه از سن ۵ تا ۹۰ سالگی به دانش سواد رسانه مجهز شوند و از مخاطب منفل به مخاطب فعال تبدیل شوند.
 
این کارشناس در خاتمه خاطرنشان کرد: مسئولین فضای مجازی کشور نسبت به آسیب های زیست مجازی بی تفاوت نباشند و ریشه ای مشکل را حل کنند زیرا با محدودیت پیام رسان ها آسیب ها افزایش می یابد اما ایمن سازی و آموزش ضمن کاهش مضرات، تاثیرگذاری اش چندین برابر است.
 
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1800220
ارسال نظر
نظرات