شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 05:45 منتشر شده در مورخ: 1400/11/08 شناسه خبر: 1803908

گفت‌وگوی بورل و وزیر خارجه اوکراین درباره راه دیپلماتیک برای تنش با روسیه

گفت‌وگوی بورل و وزیر خارجه اوکراین درباره راه دیپلماتیک برای تنش با روسیه
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر خارجه اوکراین در تماس تلفنی ضمن تاکید بر حمایت اروپا از کی‌یف در صورت مواجه شدن با تهدید امنیتی، بر راهکار دیپلماتیک و سیاسی برای تنش‌ها با روسیه تاکید کردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا شامگاه پنجشنبه با «دمیترو کولِبا» وزیر خارجه اوکراین به‌صورت تلفنی گفتگو کرد.

بورل در صفحه توئیتر خود درباره این تماس تلفنی توضیح داد: «درباره جلسات شورای امور خارجی [اتحادیه اروپا] و نشست وزرای آمریکا و اتحادیه اروپا در هفته جاری به کولبا اطلاعاتی دادم».

وی با بیان اینکه عزم راسخ و اتحاد کشورهای اروپایی در حمایت از اوکراین را به وزیر خارجه این کشور رسانده، گفت: «ما در حال کار روی راه‌های بیشتری برای کمک به اوکراین در مقابله با مقیاس بزرگی از چالش‌ها و تهدیدها هستیم».

وزیر خارجه اوکراین نیز طی توئیتی درباره تماس تلفنی با بورل توضیحاتی داد: «در این تماس بر گام‌ها جهت بازداشتن روسیه از اقدامات ستیزه‌جویانه بیشتر علیه اوکراین و دیگر بخش‌های اروپا تمرکز کردیم».

کولبا همچنین افزود: «ما درباره ابعاد یافتن راهکارهای دیپلماتیک و سیاسی برای مناقشه مسلحانه اوکراین-روسیه بحث کردیم. اتحادیه اروپا در کنار اوکراین ایستاده است».

از سوی دیگر، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در تماس با «ولودیمر زلنسکی» همتای اوکراینی خود ضمن تکرار حمایت واشنگتن از کی‌یف در برابر هرگونه تهاجم خارجی، گفت کاخ سفید در حال بررسی حمایت‌های اقتصادی بیشتر از این کشور است. 

از حدود دو ماه قبل رسانه‌های آمریکایی جوسازی و خبرسازی درباره احتمال حمله روسیه به اوکراین در اوایل سال جاری میلادی را آغاز کرده و موجب تشدید تنش در شرق اروپا شده‌اند. روسیه قویا چنین ادعاهایی را رد کرده اما تأکید کرده تداوم حملات توپخانه‌ای نیروهای اوکراینی علیه مناطق خودمختار روس زبان این کشور واکنش مسکو را در پی خواهد داشت.

مسکو همچنین به‌منظور کاهش تنش‌ها پیرامون مسائل اوکراین، پیشنهاداتی در راستای تضمین امنیتی غربی‌ها به روسیه از جمله عدم گسترش پیمان نظامی ناتو به سمت مرزهای این کشور و خروج نیروهای ناتو از این منطقه را مطرح کرد. هفته گذشته نماینده روسیه با همتایان آمریکایی و ناتو جلسه‌ای برگزار کردند تا این پیشنهادات را بررسی کنند اما در نهایت طرف غربی این پیشنهادات را رد کرد.

بامداد جمعه همچنین «لیندا توماس-گرینفیلد» نماینده آمریکا در سازمان ملل خواستار برگزاری جلسه علنی شورای امنیت درخصوص اوکراین برای روز دوشنبه شد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1803908
ارسال نظر
نظرات