شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کردستان
ساعت: 12:24 منتشر شده در مورخ: 1401/02/13 شناسه خبر: 1836250

آیین های رنگین عید فطر در دیار سبز کُردستان

آیین های رنگین عید فطر در دیار سبز کُردستان
پس از اعلام عید فطر، مسلمانان در هر قسمت از استان کردستان، پس از انجام عمل مستحب غسل با ظاهری آراسته و پاک راهی اقامه نماز عبادی سیاسی و شکوهمند این روز می‌شوند و پس از آن به آیین‌های سنتی می‌پردازند...

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از کُردتودی، عید سعید فطر ارزش و جایگاه والایی بین مسلمانان تمام جهان دارد و در هر کشور و سرزمینی با آداب و آیین خاصی برگزار می شود.

مقام معظم رهبری در سخنرانی خود مهمترین معنا و مضمون این عید را اتحاد و وحدت و مستحکم شدن دل‌ها به واسطه ایمان به خدا دانستند و تأکید کردند: تنها راه موفقیت و پیشرفت امت اسلامی در عرصه‌های مختلف و تسلط بر سرنوشت خویش و مقابله با تهدیدهای مغرورانه مراکز قدرت جهانی، وحدت کلمه و پرهیز از اختلاف و تفرقه است.

امروز روز عید فطر است، عیدی که زمین و زمان را غرق شادی و سرور کرده است ساکنان زمین به شکرانه یک ماه عبادت و نیایش، عید گرفته‌اند و ساکنان آسمان نیز مامور شده‌اند پاداش‌هایی را از سوی عرش الهی برای ساکنان این کره خاکی بیاورند و به راستی که در این روز بزرگ، زمین و زمان و آسمان در جوش و خروشند عید فطر، عید زیبایی‌های معنوی، عید بشارت و عید سعادت است.

در کشور ما هم این عید، عزیز است و پرقیمت و مردم با مراسم و آیین های خاصی عزیزش می دارند، بویژه آنان که با عمل کردن به توصیه پروردگارشان برای روزه گرفتن، حال دلخوش اند به این که خداوند عزوجل بهترین پاداش ها را برایشان در روز عید به ارمغان آورده است.

آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در کردستان از گذشته تا به امروز زبانزد خاص و عام است

آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در کردستان نیز از گذشته تا به امروز زبانزد خاص و عام بود چرا که وقتی ماه رمضان از راه می رسید، ندای مرحبا مرحبا با آهنگ و وزن خاصی درتمامی محله ها و پشت بام خانه ها به گوش می رسید.

پس از اعلام عید فطر، مسلمانان در هر قسمت از استان کردستان، پس از انجام عمل مستحب غسل با ظاهری آراسته و پاک راهی اقامه نماز عبادی سیاسی و شکوهمند این روز می‌شوند و پس از آن به آیین‌های سنتی می‌پردازند.

 

استقبال از عید فطر با پخش خرما و شیرینی

براساس سنت رایج، وقتی مردم از رؤیت ماه شوال مطلع شدند، با پخش خرما و شیرینی به استقبال عید فطر می‌روند. روزه‌داران که یک ماه را در ضیافت خدا به‌سر برده‌اند، بعد از طلوع آفتاب برای اقامة نماز عید فطر در مساجد آماده می‌شوند. از این رو، عید فطر فرصتی است که مردم را گرد هم جمع می‌کند و برای گردشگران نیز غنیمت خواهد بود که مردمان و سنن آنها را از نزدیک و یک جا ببیند.

مردم در روز عید فطر در مساجد جمع شده و نذورات خود را پخش می کنند و با تشکیل مجامع مردمی اقدام به فعالیت‌های منسجم نیکوکاری و اطعام ایتام و مستضعفان می کنند.

همچنین در روزهای نزدیک به عید سعید فطر نیز با تلاش و شوق فراوان زکات فطریه خود و افراد وابسته خانوادگی را در بین فقرا توزیع می‌کنند.

بانگ " الوداع شهر رمضان" و" الوداع شهربرکت"

بانگ " الوداع شهر رمضان" و" الوداع شهربرکت" که تحت عنوان "صلوه" روزهای آخر پیش از اذان عشاء و صبح فضاى کردستان را عطرآگین مى کند، در آخرین روزهاى ماه رمضان، در فراق ماه میهمانى خدا، سوزناک تر و دردناک تر مى شود.

جنب و جوش چشمگیر مردم روزه دار این استان در تدارک برپایى هر چه با شکوهتر آیینهاى ویژه جشن رمضان مانند برگزارى مراسم معنوى مولودى خوانى صفهاى طولانى در برابر قنادیها و تدارک برگزارى مراسم ازدواج از ویژگی هاى بارز، استقبال عاشقانه و عارفانه مردم این استان از عید فطر است.

مردم کردستان چند روز قبل از عید مشغول تدارک خرید عید شامل میوه، شیرینى و آجیل براى پذیرایى از میهمانان خود هستند و در این روزها بازار شلوغ و پر رونق است.

 

تبریک جشن رمضان به صاحبخانه ها

نمازگزاران پس از اقامه نماز، به صورت جمعى وارد منازل یکایک ساکنان محله شده و در داخل حیاط منزل با صداى بلند، جشن رمضان را به صاحبخانه تبریک مى گویند و صاحبخانه نیز با چاى و شیرینى از آنان پذیرایى مى کند،  این آیین هنوز در اکثر محلات سنندج یا سایر مناطق کردستان که بافت سنتى خود را حفظ کرده اند، اجرا مى شود .

بعد از ظهر روز قبل از عید رمضان مردم این استان بر اساس سنت مذهبى در آیینى با عنوان "نوجشن" به مزار عزیزان از دست رفته خود مى روند و در این روز نیز قبرستان های استان مملو از جمعیت می شود.

این افراد با میوه، شیرینى و گل مزار عزیزان خود را تزیین کرده و تا پیش از اذان مغرب در کنار عزیزان از دست رفته خود مى مانند و اقوام نیز در این آیین آنها را همراهى مى کنند.

استقبال یک دوره شش روزه روزه دارى به نام "ششلان"

یک روز بعد از جشن رمضان هم مردم کردستان به استقبال یک دوره شش روزه روزه دارى به نام "ششلان" مى روند بنا به باور مردم این منطقه ثواب یک روز، روزه ششلان برابر با ثواب یک ماه روزه دارى است.

با توجه به اینکه استان کردستان از لحاظ تعداد مساجد نسبت به جمعیت غالب در سطح جهان اسلام رتبه نخست را دارد و در هر محله و هر روستای استان حداقل یک مسجد برپا شده ‌است مردم متدین این دیار در روز عید سعید فطر و با طلوع آفتاب در یک اجتماع گسترده و با مذاهب مختلف اسلامی وحدت و انسجام خویش را به منصه ظهور می‌رسانند. در زمان برپایی نماز عید و به منظور تقدیر و تشکر از خدمات امام جماعت و خادم مسجد از طرف همه نمازگزاران هرکسی به وسع خویش هدایایی برای این دو نفر در نظر گرفته می‌شود

بعد از این کار، اهل خانه به دیدن اقوام و آشنایان مى‌روند و تا سه روز این کار ادامه مى‌یابد. در این روز اگر بین افراد کدورتى به‌وجود آمده باشد با یکدیگر آشتى مى‌‌کنند.

قورمه سبزی، غذای روز جشن کردستانی ها

در این روز که مردم به مساجد مى‌روند و نماز عید را ادا مى‌کنند. پس از بازگشت، خانم خانه سفره عید که اکثراً غذای این روز "قورمه سبزی" است را چیده و در آن شیرینى، شکلات، سیب و انواع میوه‌هاى فصل و نقل و نبات قرار داده مى‌شود. سپس افراد خانه به دور آن جمع شده و با خوشحالى و نشاط به خوردن میوه و شیرینى مى‌پردازند.

پرداخت زکات فطریه

رسم دیگر در رمضان پرداخت زکات فطر به مستحقان است. ثروتمندان، تجار، بازرگانان، کسبه، اعیان و اشراف در این ماه سخاوتمندانه تر از همیشه، زکات اموال و داراییهای خود را به فقرا، مساکین، یتیمان، بیوه-زنان، قاریان قرآن و نابینایان می پردازند، اما فطریه را معمولاً از پانزدهم رمضان به بعد به مستحقان شرعی، پرداخت می کنند. کردها زکات فطر را «سر فطره» می گویند و شیوه پرداخت آن را «قولاندن» می نامند که به معنای قبولاندن می باشد.

چند روز مانده به عید فطر سرپرست هر خانوار باید برای خود و افراد تحت تکفل خود زکات فطریه را به نیازمندان بپردازد. مبالغ زکات فطریه هر سال توسط عالمان دینی تعیین می-شود. کسانی که پیشتر فطریه خود را پرداخت نکرده باشند، در روز عید که آخرین فرصت مجاز است، آن را به نیازمندان محل پرداخت می کنند و یا وجه آن را به صندوق هایی که توسط نمایندگان مؤسسات خیریه و یا نهادهای امدادی مانند بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی در مساجد و مصلاها مستقر گردیده، می ریزند. گاهی نیز با همکاری امام جماعت و هیأت امنای محل وجوه فطریه اهالی محل جمع آوری می گردد تا به حسب تشخیص آنان، میان مستمندان محل توزیع گردد و احدی از فقرا و مساکین محل محروم نماند.

خوشا به حال کسانی که با روزه گرفتن و انجام امور عبادی در روز عید فطر سربلند هستند و با دست پر توانستند از این سفره پرفیض و برکت بهره کامل جویند...

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1836250
ارسال نظر
نظرات