شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 16:31 منتشر شده در مورخ: 1401/02/23 شناسه خبر: 1838516
رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور:

نغمه‌پردازان صاحب صنف می‌شوند/ شناسایی استعدادهای مغفول کشور

نغمه‌پردازان صاحب صنف می‌شوند/ شناسایی استعدادهای مغفول کشور
رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور گفت: رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور ادامه داد: در حوزه نغمه‌پردازان، متولی خاصی در کشور وجود نداشت. در این حوزه با رویکرد تصدی‌گری وارد شدیم، البته بنا داریم در آینده صنفی برای آنان ایجاد کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت‌الاسلام مجید باباخانی در پنجمین نشست تخصصی هیأت‌ها و تشکل‌های دینی برگزیده مهرواره هوای نو اذعان داشت: برای حمایت از تشکل‌های دینی در استان‌ها رویکرد ما ایجاد شورای شبکه‌ها است تا در همان استان‌ها به کار و خدمت‌رسانی و همچنین هم‌افزایی بپردازند.

وی افزود: هیأت‌ها، مداحان، شاعران آئینی، نغمه‌پردازان، تشکل‌های دینی، رسانه‌های هیأت، پژوهشگران و محققان هیأت، موسسات فرهنگی هیأت‌های ولو اینکه از جاهای دیگر مجوز داشته باشند، شبکه‌های ساماندهی این مجموعه‌ها مانند هیأت رزمندگان اسلام، جامعه ایمانی مشعر، کانون مداحان همگی تحت پوشش و ارتباط با سازمان هیأت و تشکل‌های دینی هستند.

سازمان تبلیغات اسلامی از سال ۸۰ تا ۹۷، ۵۰ موسسه ذیل خود شامل موسسه تبیان، حوزه هنری، انتشارات سوره مهر، خبرگزاری مهر و بنیاد دعبل را ایجاد کرده بود که با حضور حجت‌الاسلام قمی تصمیم بر این شد تا مسائل و مشکلات مجدداً بازنگری شوند و نهادهایی که ماموریت مشابه دارند، هم‌افزایی شوند

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور  با بیان اینکه در بدو آغاز کار در این سازمان، بررسی وضعیت گذشته را در دستورکار قرار دادیم، خاطرنشان کرد: سازمان تبلیغات اسلامی از سال ۸۰ تا ۹۷، ۵۰ موسسه ذیل خود شامل موسسه تبیان، حوزه هنری، انتشارات سوره مهر، خبرگزاری مهر و بنیاد دعبل را ایجاد کرده بود که با حضور حجت‌الاسلام قمی تصمیم بر این شد تا مسائل و مشکلات مجدداً بازنگری شوند و نهادهایی که ماموریت مشابه دارند، هم‌افزایی شوند و ذیل بنیادهای مختلف مانند بنیاد هدایت، بنیاد سپهر و بنیاد کتاب تجمیع شود. در مجموعه هیأت‌ها نیز تصمیم بر این شد تمام نهادها و شبکه‌های مرتبط با هیأت ذیل سازمان هیأت و تشکل‌های دینی جمع شوند.

باباخانی با بیان اینکه برای سیاست‌گذاری نیازمند مقدماتی بودیم که اولین گام آن تشکیل یک مغز قوی برای این سازمان بود، افزود: در سازمان هیأت تصمیم بر این شد که شبکه‌های مختلف تشکیل شود تا اقشار و نهادهای مختلف مرتبط با هیأت‌ها در آن عضو شوند.

رئیس سازمان هیأت و تشکل‌های دینی کشور با بیان اینکه یکی از آفت‌های ما این بود که بزرگان عرصه مداحی و هیأت با سازمان تبلیغات اسلامی ارتباطی نداشتند، افزود: برای حل موضوع تولید محتوا و فکر در سازمان هیأت اندیشکده تشکل‌ها با ریاست دکتر سنگری فعال شد که هم‌اکنون ۳۰۰ مسأله در موضوع هیأت را احصا کرده است و در حال کار علمی و پژوهشی پیرامون آن است. برای ارتباط بزرگان عرصه مداحی و هیأت نیز شورای عالی ستایشگری و شورای شبکه هیأت تشکیل شد تا تمام این افراد ذیل آن حضور پیدا کنند.

باباخانی با بیان اینکه سازمان تبلیغات اسلامی رویکردی قرارگاهی دارد و به دنبال تصدی‌گری نیست، افزود: ۳۲ صنف زیر مجموعه این سازمان کنار هم قرار می‌گیرند و شبکه‌های مختلف را ایجاد می‌کنند که هدف ما حمایت از آنهاست. مهرواره هوای نو که توسط مرکز رشد و نوآوری این سازمان ایجاد شده است، برای شناسایی تمام استعدادها و ظرفیت‌های سراسر کشور ایجاد شده است که در این مرکز علاوه بر آن توانمندسازی این مجموعه‌ها بر اساس شرایط زیست‌بومی هم در دستورکار است. ذیل سازمان هیأت و تشکل‌های دینی، بنیاد دعبل هم به عنوان مجموعه جامع خدمات فعال شده است که به مجموعه‌های فرهنگی، خدمات‌رسانی می‌کند که یکی از خدمات اخیر آن ارائه بیمه تکمیلی برای تمام فعالان فرهنگی است.

وی با بیان اینکه سازمان تبلیغات اسلامی در گذشته توجه کمتری به بانوان داشت اما این روزها با ایجاد اداره کل بانوان توجه بیشتری به این قشر اثرگذار جامعه در دستورکار دارد، گفت: سازمان هیأت بنا دارد مرکز رشد باقی مراکز رشد کشور باشد و به نهادهای خدمت‌رسان دیگر مانند جامعه ایمانی مشهد و هیأت رزمندگان اسلام خدمت‌رسانی کند. در آینده قطعا با بانوان فعال در حوزه هیأت و تشکل‌های دینی جلسه‌ای مجزا خواهیم داشت، زیرا حوزه خواهران در هیأت‌ها مغفول است و بعد از جدی گرفتن حضور آنها در هیأت باید در زمینه تولید محتوا برای آنها هم تلاش کنیم.

انتهای پیام/

 

 


 

 

https://www.dana.ir/1838516
ارسال نظر
نظرات