شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 13:40 منتشر شده در مورخ: 1401/04/15 شناسه خبر: 1881404
آیت‌الله جنتی در جلسه شورای نگهبان:

امید به آینده در سیره امام محمد باقر(ع) متجلی است

امید به آینده در سیره امام محمد باقر(ع) متجلی است
دبیر شورای نگهبان گفت: امید به آینده و فراهم آوردن زمینه برای گسترش مفاهیم دینی توسط ائمه بعدی، در سیره امام محمد باقر(ع) کاملا متجلی است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان امروز چهارشنبه در جلسه این شورا با اشاره به فرارسیدن ایام شهادت امام باقر (ع) ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرارسیدن شهادت آن حضرت، به ویژگی‌های شخصیتی ایشان اشاره کرد و گفت: امام باقر (ع) به مدت ۱۹ سال امامت کردند؛ در دورانی که آموزه‌های دین اسلام از طریق ترویج احادیث جعلی فراوان تحریف شده بود، ایشان با نقل روایات صحیح به مبارزه با این تحریف خطرناک پرداختند.

وی با بیان اینکه با وجود سختگیری بنی امیه، آوازه علم حضرت امام محمد باقر(ع) از سرزمین حجاز فراتر رفته بود و علما از اقصی نقاط جهان برای دیدن آن حضرت به مدینه می‌رفتند، خاطرنشان کرد: امید به آینده و فراهم آوردن زمینه برای گسترش مفاهیم دینی توسط ائمه بعدی در سیره امام محمد باقر(ع) کاملا متجلی است.

آیت الله جنتی با اشاره به اینکه امام باقر(ع)، دانشمندان برجسته‌ای را در رشته‌های گوناگون معارف چون فقه، حدیث، تفسیر و دیگر شاخه‌های علوم اسلامی تربیت کردند، افزود: آن حضرت این اقدامات مهم و اساسی را با سازماندهی شاگردان در قالب وکیل و نایب انجام دادند و حتی در منابع معتبر ذکر شده که تعداد شاگردان ایشان به حدود ۴ هزار نفر می‌رسید.

وی ادامه داد: دوران امام باقر(ع)، دوران مواجهه اندیشه‏‌های اسلامی و غیر اسلامی و روزگار رونق بازار فرقه‌های انحرافی بود و مناظرات زیادی بین دانشمندان ادیان مختلف و رهبران فرقه‌های مختلف با امام از سوی دربار سازماندهی شد که هدف‌شان از بین بردن اعتبار علمی ایشان و مخدوش کردن چهره‌شان در جامعه بود که آن حضرت از تمام این مناظره‌ها سربلند بیرون آمدند و دشمنان را ناکام گذاشتند.

آیت الله جنتی با تاکید بر اینکه وصیّت‌هایی که امام محمد باقر(ع) نسبت به فرزندشان حضرت امام صادق(ع) و برخی افراد دیگر داشته‌اند، گنجینه‌های ارزشمندی است که برای ما به یادگار مانده است، تصریح کرد: "وقف" و "برپایی مجلس عزای اهل بیت(س)" دو سنت مهم و ماندگاری است که حضرت امام محمد باقر (ع) در وصیت‌شان به حضرت امام صادق(ع) بر آنها تاکید فرموده‌اند.

وی در ادامه سخنان خود به ایام ۹ ذی الحجه، روز عرفه اشاره و با تاکید بر استفاده همگان از فضائل این دعا گفت: در آستانه روز عرفه هستیم، در واقع ماه ذی الحجه ماه مناجات و نیایش است و اوج این نیایش هم روز عرفه است که بهترین فرصت برای استفغار از درگاه الهی محسوب می‌شود که از خداوند می‌خواهیم به ما توفیق استفاده از برکات این روز را عطا فرماید.

 آیت الله جنتی با تاکید بر اینکه دعای حضرت امام حسین(ع) در روز عرفه سرشار از مضامین بلند اعتقادی و عرفانی است، به جوانان توصیه کرد که به خواندن این دعا در روز عرفه اکتفا نکنند و در ایام دیگر نیز ضمن دقت در معنای این دعای عالی المضامین از معارف موجود در آن بهره ببرند و در مجالس مذهبی نیز توجه بیشتری به مفاهیم این دعای ارزشمند بشود.

آیت الله جنتی همچنین در خاتمه با اشاره به فرارسیدن عید سعید قربان گفت: عید قربان از بزرگترین اعیاد مسلمانان و یادآور بندگی خالصانه در برابر خداوند و نیز یادآور تقدیر خداوند از ایثارگری مومنانه است. در واقع این روز و مناسک این روز سرشار از آموزه های تربیتی است که امیدواریم به برکت این عید سعید، روزبه روز شاهد وحدت بیشتر مسلمانان جهان و افزایش عزت و اقتدار امت اسلامی باشیم.

 

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/news/1881404.html/share
ارسال نظر
نظرات