شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 13:50 منتشر شده در مورخ: 1401/05/09 شناسه خبر: 1886804
عضو کمیسیون عمران مجلس:

زیرساخت ماشین‌آلات صنعتی نیازمند نوسازی است

زیرساخت ماشین‌آلات صنعتی نیازمند نوسازی است
عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: دولت باید شرکت‌های داخلی را تقویت کند و همزمان ماشین‌آلاتی را که نیاز است با در نظر گرفتن ملاحظات کشور و وضعیت ارزی وارد کند.

رحمت‌الله فیروزی پوربادی، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نوسازی و تقویت زیرساخت‌های موجود در حوزه ابزارآلات و ماشین‌آلات صنعتی را یک امر مهم و ضروری عنوان کرد و در همین رابطه اظهار داشت: در حوزه توسعه صنایع و معادن کشور قطعاً ماشین‌آلات صنعتی نقش مهم و ضروری را دارند. هرچقدر ماشن‌آلات مدرن در حوزه معادن و صنایع مورد استفاده قرار گیرد، سرعت، دقت، کیفیت و بازدهی کار افزایش پیدا می‌کند و از سوی دیگر هزینه تولید و هزینه نیروی انسانی کاهش می‌یابد.

 وی افزود: در بودجه ۱۴۰۱ به دولت این اجازه داده شده که بتواند ماشین‌آلات صنعتی و معدنی را وارد کند اما اگر تا به امروز این اقدام از سوی دولت انجام نشده شاید به خاطر مشکلات بودجه‌ای و محل درآمدی آن است، چون مجلسی با واردات ماشین‌آلات معدنی و صنعتی که مشابه آن در داخل نیست، مشکلی ندارد، بلکه مجلس از این اقدام دولت هم حمایت ویژه خواهد کرد، زیرا منجر به تقویت تولید داخل و افزایش ارزآوری خواهد شد و از سوی دیگر به توسعه و نوسازی زیرساخت‌های معدنی و صنعتی کشور منجر می‌شود.
 
نماینده مردم نطنز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های بخش خصوصی در واردات چنین ماشین‌آلاتی گفت: با توجه به اینکه دولت با محدودیت تأمین مالی در حوزه واردات ماشین‌آلات صنعتی و معدنی مواجه است، می‌توان با استفاده از ظرفیت تجار خارجی و واردکنندگان قانونی، نیاز کشور را به چنین ماشین‌آلاتی تقویت کرد، البته باید دولت بر عملکرد بخش خصوصی نظارت داشته باشد تا مبادا رانت و فسادی در این قضیه صورت نپذیرد.
 
پوربادی ادامه داد: متأسفانه شرکت‌های خارجی به بهانه خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها به صورت غیرقانونی و برخلاف تعهداتشان نمایندگی‌های خود را از کشور خارج کردند و زیر تمام تعهدات خود زدند. ما در حال حاضر با بازگشت چنین شرکت‌هایی مشکل نداریم اما باید حواسمان باشد که دیگر چنین تجربیاتی رخ ندهد و نتوانند به راحتی از کشور به بهانه‌های مختلف خارج شوند.
 
وی تأکید کرد: البته برخی از ماشین‌آلات معدنی و صنعتی مشابه داخلی‌شان در ایران وجود دارد و نیازی نیست که اینها وارد شوند، اما برخی دیگر هم هستند که در داخل بومی‌سازی نشده‌اند و برای اینکه سرعت رشد بخش معدنی و صنعتی کشور افزایش پیدا کند، بهتر است از کشورهایی که به آن‌ها اعتماد داریم و با آنها کار می‌کنیم، وارد شوند.
 
این نماینده مردم در مجلس در پاسخ به پرسش ارتباط واردات ماشین‌آلات صنعتی با ارزآوری به کشور گفت: اگر ماشین‌آلات معدنی و صنعتی با هدف تأمین نیازهای داخلی وارد شود، خیر کمکی به ارزآوری به داخل نخواهد داشت اما اگر دید وسیع‌تری داشته باشیم و در کنار تأمین نیاز داخل، نگاهی به صادرات وجود داشته باشد، آن‌گاه می‌توان گفت که منجر به ارزآوری خواهد شد.
 
وی در پایان تأکید کرد که دولت باید شرکت‌های داخلی را تقویت کند و همزمان ماشین‌آلاتی را که نیاز است با درنظر گرفتن ملاحظات کشور و وضعیت ارزی وارد کند.
 
 
https://www.dana.ir/news/1886804.html/share
ارسال نظر
نظرات