شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 14:24 منتشر شده در مورخ: 1401/05/18 شناسه خبر: 1888790
رییس دانشگاه تربت حیدریه مطرح کرد؛

ضرورت ایجاد دانشگاه جامع در تربت حیدریه

ضرورت ایجاد دانشگاه جامع در تربت حیدریه
خاشعی گفت: پیش از این تصمیم به ادغام دانشگاهها و راه اندازی پردیس جنوب خراسان رضوی بود و اکنون این دیدگاه کنار رفته و بنابه پیشنهاد ارایه شده که با موافقت اولیه وزارت علوم همراه است قرار بر هم افزایی دانشگاههای شهرستان با محوریت دانشگاه جامع شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح توس، عباس خاشعی سیوکی، رییس دانشگاه تربت حیدریه صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: در دولت قبل تصمیم به ادغام دانشگاهها و قرار بود تربت حیدریه پردیس جنوب خراسان رضوی شود و اکنون این دیدگاه کنار رفته و با ارایه پیشنهاد به وزارت علوم و اخذ موافقت اولیه هر شهرستانی باید دانشگاههایش هم افزا بشوند

وی تصریح کرد: در شهرستان تربت حیدریه با توجه به اینکه دانشگاهها در مجاورت هم هستند این استعداد وجود دارد که هم افزا و بعنوان یک دانشگاه جامع در سطح استان مطرح شود.

رییس دانشگاه تربت حیدریه گفت: این اقدام علاوه بر هم افزایی، امکان استفاده از امکانات و تجهیزات یکدیگر را دارد و همه دانشگاهها هم دیگر را می توانند اغنا کنند، البته این موضوع نباید مانع فعالیت های عمومی دانشگاهها در حوزه های مختلف بشود.

خاشعی گفت: این دانشگاه باتوجه به طرح آمایش در دو محور اصلی کشاورزی با محوریت زعفران و صنعت و معدن با محوریت معادن غنی فعالیت دارد و امیدواریم بتوانیم با توجه به استعدادهای غنی کشاورزی و معدنی در این خطه تحول بزرگی ایجاد شود.

رییس دانشگاه تربت حیدریه افزود: در حوزه کشاورزی و زعفران، برای زعفران‌کاران از تولید کننده تا صادر کننده باید کاری کنیم که سطع زندگی آنان بهتر شود، لذا تنها پژوهشکده زعفران در تربت حیدریه باید ارتقا داده شود و تا چند سال آینده یک پژوهشکده کامل و مثمر ثمر تحویل مردم این خطه بدهیم.

وی اظهار کرد: متاسفانه برخی مسوولان علاقه ای ندارند جایگاه این پژوهشکده ها را درک کنند و این در حالی است که ما در تهران و استان از روی این پژوهشکده ها طرح ها و پروژه ها را مطرح و از آن دفاع می کنیم.

خاشعی به مشاوره رایگان توسط بسیج اساتید این دانشگاه به داتش آموزان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر هر دانش‌آموزی که می خواهد انتخاب رشته کند باید پول و هزینه پرداخت کند، لذا یکی از فعالیت های این دانشگاه مشاوره رایگان به دانش‌آموزان است که طی ۵ سال گذشته در محل مسجد جامع توسط بسیج اساتید با حضور اساتید و مشاوران انجام می شود.

وی بیان کرد: در جنوب خراسان رضوی تنها دانشگاهی هستیم که از ترم قبل ۱۰۰ درصد حضوری شد و در عرض دو ماه خوابگاه‌ها را برای حضور دانشجویان آماده کردیم.

مخالفت دانشگاه تربت‌حیدریه با انتقال پژوهشکده زعفران

رییس دانشگاه تربت‌حیدریه گفت: زمزمه‌های نازیبایی مبنی بر انتقال پژوهشکده زعفران از بوستان پیشکوه به مکان دیگری خاطر جامعه پژوهشگر دانشگاه را مکدر ساخته و امیدواریم این تصمیم هیچگاه عملی نشود.

خاشعی افزود: ایجاد و توسعه پژوهشکده که حاصل یک کار جمعی از سیو جامعه دانشگاهی و مسوولان این خطه است، قطب نخست پژوهش و فناوری در حوزه زعفران ایران است و مشابه آن در هیچ نقطه از کشور وجود ندارد.

وی گفت: از دستگاه‌های متولی ساماندهی بوستان پیشکوه انتظار می‌رود بحث انتقال پژوهشکده زعفران را از برنامه‌های توسعه‌ای خود، خارج کنند..

خاشعی افزود: تنها پژوهشکده استان هستیم که ردیف بودجه جداگانه دارد و طی یکسال اخیر طرح ها به سمت فناوری رفته و نزدیک به ۵۰ طرح پژوهشی در دست اقدام است

رییس دانشگاه تربت حیدریه بیان داشت: در پژوهشکده، کشاورزان و تولید کنندگان ماهانه دعوت می شوند و آموزش های لازم و بروز دنیا به آنها ارایه می شود و بخشی از نیروها هم داخل مزارع هستند و در ترویج و آموزش کشاورزی بخصوص حوزه زعفران بعنوان یک جهادگر فعالیت می کنند.

وی اضافه کرد: در تلاش هستیم دو هکتار زمین تحقیقاتی و ساخت استخر و گلخانه تحقیقاتی تا پایان سال راه اندازی شود، از طرفی ارقام موجود زعفران در مزرعه یک هزار متری مرغوب کشت می شود و به تولیدکنندگان هم این نوع کشت و کلکسیون ارقام نشان داده می شود.

خاشعی گفت: همچنین از بودجه دانشگاه آزمایشگاه آب و خاک و گیاه راه اندازی شده و اطلاعات لازم به کشاورزان و تولید کنندگان ارایه می شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/news/1888790.html/share
ارسال نظر
نظرات