شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان تهران
ساعت: 09:04 منتشر شده در مورخ: 1401/05/20 شناسه خبر: 1889131
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس مطرح کرد:

دست برتر ایران در دور تازه مذاکرات

دست برتر ایران در دور تازه مذاکرات
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران را دست برتر گروه مذاکره‌کننده خواند و گفت: باید با برنامه‌های مدون و هوشمندانه در روند مذاکرات و نهایی شدن آن‌ بیشترین امتیازات را برای خود تصاحب کنیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمود عباس‌زاده در گفت‌وگو با شبکه خبری تهران نیوز در خصوص روند مذاکرات برجامی، اظهار کرد: جمهوری اسلامی در ابعاد سیاسی، فنی و تکنولوژیکی دست برتر را داشته و در مقابل غرب و البته آمریکا به واسطه برخی مناسبات سیاسی حاکم بر مسائل داخلی این کشور، نیاز بیشتری به توافق و مذاکره دارند.

 
وی گفت: البته ایران بی‌نیاز از مذاکره نبوده و آماده حل مسائل بر پایه محور توافق و مذاکره است، اما طرف مقابل بر خلاف حفظ ظاهر عملا نیازی بیشتری به توافق دارد.
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: هدف آن‌ها طولانی کردن زمان مذاکره و فرسایشی کردن آن است، تا از این طریق اقتصاد کشور ما را شرطی کرده و با اعمال فشار به مرد، به زعم خود نارضایتی را در کشورمان ایجاد کنند.
 
عباس‌زاده عنوان کرد: اما موضوع اینجا است اطلاعاتی که آن‌ها از ایران دریافت کرده و مبنای محاسبه‌شان قرار داده‌اند، دیتاهای غلطی که از طریق اپوزوسیون و آن‌هایی که با مردم عناد دارند، دریافت کرده‌اند.
 
وی تصریح کرد: طرف مقابل از سویی با طولانی کردن زمان مذاکرات به دنبال شرطی کردن اقتصاد ما بوده و از سوی دیگر در کنار ارسال پیام‌هایی با مضمون علاقمندی به مذاکره، اقداماتی را بر ضد توافق و مذاکره انجام می‌دهند.
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه استراتژی کشور ایران در قبال مذاکرات روشن و مشخص است، افزود: ایران از سویی در مذاکرات دست برتر را دارد و از سوی دیگر توافق و برجام یک مسئله از مسائل ما و نه مسئله‌ای محوری و اصلی است.
 
عباس‌زاده ادامه داد: با روی کار آمدن مجلس یازدهم و دولت سیزدهم مدیریت کشور بر اساس ظرفیت‌های داخلی، قدرت و اقتدار درون‌زا بنا نهاده شده، به عبارت دیگر ناف اقتصاد کشور را از برجام و توافق بریده و بر این پایه توانستیم از شرایط دشوار عبور کنیم.
 
ثبت تجربه دور زدن تحریم‌ها به نام ایران
 
وی اظهار کرد: بر این پایه توانستیم تجربه موفقی را در کنترل و دور زدن تحریم‌ها به دست آورده و از وابستگی کشور به نفت بکاهیم.
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بازار ۸۵ میلیونی داخلی و قرار گرفتن در بین ۱۰ کشور غنی از نظر منابع متنوع را از داشته‌های کشورمان برشمرد و تصریح کرد: سیاست ما این است که کشور را بر اساس منابع داخلی اداره می‌کنیم و سیاست خارجی‌مان در ادامه سیاست داخلی قرار دارد، با این تفاسیر در ابعاد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی شرایط ما برتر است.
 
عباس‌زاده گفت: البته تیم مذاکره‌کننده ما باید نقشه راهی را برای اخذ امتیاز داشته باشد و بدون نقشه و برنامه به سراغ مذاکره نرود، معتقدم در جریان مذاکرات وین و دوحه با برنامه هوشمندانه پیش نرفتیم اما این بار باید هوشمندانه و صرفا برای گرفتن امتیاز رفته و تا حصول اطمینان در این باره، هیچ امتیازی را واگذار نکنیم البته مجلس این شرط را برای دولت تعیین کرده است.
 
شرایط مهیای اخذ امتیاز است
 
وی اظهار کرد: با این تفاسیر تیم مذاکره‌کننده ما عجله و شتابی برای مذاکره نداشته و معتقدیم درصورتیکه طرف مذاکره جدیت و حسن نیت داشته باشد، توافق حاصل شدنی است.
 
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شرایط برای امتیاز گرفتن در مذاکرات را بسیار خوب ارزیابی و عنوان کرد: نباید اجاره ‌دهیم طرف مقابل شرایط یک طرفه‌ای را بر ما تحمیل و مذاکرات را فرسایش کند، بلکه باید مذاکرات بر پایه پروتکلی معین که ورود و خروج آن مشخص است، پیش رود.
 
عباس‌زاده افرود: می‌توان اقدامات را در چند لایه هدفگذاری و در این چارچوب مشخص بر اساس برنامه‌ای مدون با محوریت اخذ بیشترین امتیازات و البته تعیین حداقل‌ها در این باره حرکت کرد که اگر این مهم محقق نشود، به راحتی زیر میز زده و از مذاکرات خارج شویم.
 
انتهای پیام/*
https://www.dana.ir/news/1889131.html/share
ارسال نظر
نظرات