شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان غربی
ساعت: 19:26 منتشر شده در مورخ: 1393/10/17 شناسه خبر: 209555
معرفی جاذبه های گردشگری نقده

پل تاریخی "ممیند"+ عکس و فیلم

پل تاریخی "ممیند"+ عکس و فیلم
پل تاریخی و کمتر شناخته "ممیند" یکی از دهها جاذبه گردشگری نقده است که در سایه کم توجهی ها آرام آرام در حال رفتن از یادهاست.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانابه نقل از سولدوز خبر، پل تاریخی ممیند در انتهای شرق جلگه سولدوز بر روی رودخانه "گادار" در کنار "روستای ممیند" دهستان المهدی شهرستان نقده قرار دارد و آن را به دوره صفویه و قاجاریه نسبت می دهند.

موقعیت پل و بقایای جاده قدیمی نشان می دهد که این منطقه یک راه شاهراه باستانی بین شهرهای مهاباد، نقده و ارومیه بوده است.

پل ممیند به علت سخت بودن رودخانه، پی سازی آن چنانی ندارد و پایه های آن مستقیما روی بستر سخت رودخانه سوار شده اند و دارای دو پایه از سنگ های مکعبی تراشدار، آجر و سه دهانه است. دهانه وسطی بزرگ ترین چشمه پل است و چون دهانه های کناری نسبت به دهانه وسطی کوچکتر هستند بنابراین طبیعی است که شیب پل به دو طرف آن باشد و نمای پل به صورت قوسی دیده شود.

پل ممیند چهار مناره یا میل راهنما دارد، بدنه پل با آجر و ملاط ساخته شده ولی بخش فوقانی آن یعنی سطح گذر پل به وسیله سنگ های درشت رودخانه فرش شده است.

طول پل بیست و سه متر و عرض آن 30/6 متر و ارتفاع بلند ترین نقطه پل 30/8 متر است. کاربرد میل راهنما علاوه بر جنبه تریینی هدایت مسافران را به سوی گذرگاه پل در مواقعی گه مشکل دید وجود داشته باشد، در پی دارد.

 لینک دانلود

 

 

 

انتهای پیام/ص

https://www.dana.ir/209555
ارسال نظر
نظرات