شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان اصفهان
ساعت: 15:11 منتشر شده در مورخ: 1394/02/01 شناسه خبر: 288976
حقوق حیوانات چه اندازه رعایت می شود؟

سگ کشی در آمریکا! + فیلم

سگ کشی در آمریکا! + فیلم
در آمریکا افرادی که تمایل دارند حیوانات خانگی را از مراکز نگهداری حیواناتِ بی‌سرپرست به فرزند خواندگی می‌گیرند. اکثر مراکز نگهداری حیوانات بعد از پر شدن ظرفیتشان مجبورند حیوانات بدون سرپرست مانده را به تدریج بکشند؛ با سم یا اتاق گاز!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از صاحب نیوز، معدوم کردن سگ های ولگرد یکی از اموری است که در اکثر کشورها به عنوان یک سیاست کلی اجرا می شود. به نظر می رسد انگیزه این کار ممانعت از مزاحمت هایی است که این حیوانات در زندگی شهروندان ایجاد می کنند و در مواردی باعث انتقال برخی بیماری ها به اطرافیان خود می شوند.

قابل تایید یا رد بودن بودن اصل این کار و یا نحوه دفع ضرر سگ ها و دیگر حیوانات ولگرد و حشرات موذی، در صورتی که حضور آنها در محیط زندگی شهری موجب ضرر رساندن به زندگی شهروندان شود، مسئله ای است که با توجه به قوانین جاری هر کشور و فرهنگ، اعتقادات و باور های مردم تعیین می شود.

فرهنگ مردم ایران و همچنین باورهای مذهبی تعالیم اسلامی با رعایت همه جوانب و مصالح، حقوق حیوانات را نیز محترم شمرده است و داستان های متفاوت از سیره زندگی معصومین درباره برخورد آن ها با حیوانات و احادیث گوناگون در این باره موید این سخن است.

به عنوان مثال، نقل شده است امام حسن مجتبی (ع) روزی در باغی بودند؛ موقع خوردن غذا، سگی در مقابل حضرت بود. امام(ع) به همان اندازه‌ای‌ که لقمه می‌گرفتند و می‌خوردند به همان اندازه لقمه می‌گرفتند و به سگی که نگهبان باغ بود، می‌دادند. شخصی عرض کرد اجازه هست با سنگی به سگ بزنم که برود؟ حضرت فرمودند نه. من حیا می‌کنم از این که من غذا بخورم و یک جاندار در حالی که گرسنه است به من نگاه کند.

نگاه اسلام به حقوق حیوانات از طرفی تاکید بر عدم آزار و اذیت حیوانات و رفتار خوب داشتن و غذا دادن به آن ها دارد و از طرفی دیگر اصرار دارد جایگاه و نقش حیوان در زندگی انسان ها حفظ شود و حیوانات جایگاهی غیر از جایگاه اصلی خود پیدا نکنند. نقش حیوانی مانند سگ در زندگی انسان ها در زمینه هایی مانند پاسبانی، صید و نگهبانی از گله است و از این رو فرهنگ اسلام ترویج برخی از عادت های غربی مانند وارد شدن این حیوانات در زندگی شخصی انسان ها و بعضا قرارگرفتن در جایگاه فرزندی را شدیدا رد می کند.

در کشورهای دیگر نیز رویه ها متفاوتی در برخورد با حیوانات ولگرد در پیش گرفته می شود. به عنوان نمونه، در کشور آمریکا سگ های ولگرد خیابانی در مراکز مخصوص نگهداری حیوانات ولگرد نگهداری می شوند.در آمریکا افرادی که تمایل دارند حیوانات خانگی را از مراکز نگهداری حیواناتِ بی‌سرپرست (انیمال شلتر) به فرزند خواندگی (اداپت) می‌گیرند. حیواناتی که سرپرستی پیدا نکنند، معدوم خواهند شد.

اکثر مراکز نگهداری حیوانات بعد از یک مدتی ظرفیتشان پر می‌شود و مجبورند که حیوانات را به تدریج بکشند؛ با سم یا اتاق گاز! سالانه بین ۳ تا ۴ میلیون حیوان بی‌سرپرست (سگ، گربه و غیره) در مراکز نگهداری حیوانات، «معدوم» می‌شوند و از آنجایی که کشتن حیوانات با اتاق گاز کم هزینه‌تر از روش‌های دیگر است، تا سال‌های پیش، معمولترین روش کشتن حیوانات بود، و هنوز نیز در دست کم ۹ ایالت آمریکا از این روش استفاده می‌شود.

انتهای پیام/پ

https://www.dana.ir/288976
ارسال نظر
نظرات