شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان کرمان
ساعت: 17:58 منتشر شده در مورخ: 1394/02/13 شناسه خبر: 296520
مشاور فرهنگی اداره آموزش و پرورش استان کرمان:

اعتکاف، جهاد اکبر و مبارزه با نفس است/ حضور روز افزون جوانان در اعتکاف، نوعی جنگ نرم به شمار می آید

اعتکاف، جهاد اکبر و مبارزه با نفس است/ حضور روز افزون جوانان در اعتکاف، نوعی جنگ نرم به شمار می آید
مشاور فرهنگی اداره آموزش و پرورش استان کرمان گفت:حضور جوانان در اعتکاف از رویش های انقلاب و دینداری و ولایت مداری است که برای دشمنان ضربه مهلکی به شمار می آید که این نیز خود یک نوع مقابله با جنگ نرم می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا ، حجت الاسلام علی مختارآبادی در گفتگو با ناب نیوز در رابطه با ایام اعتکاف ابراز کرد: اعتکاف یکی از رویش های انقلاب می باشد که طی سال های گذشته بر پویایی آن افزوده می شود و با استقبال جوانان روبه رو شده است.

مشاور فرهنگی اداره آموزش و پرورش استان کرمان افزود: تنوع عبادت ها در اسلام به دلیل نیازهای گوناگون انسان است و هر عبادت، بخشی از نیازهای روح انسان را برآورده می کند ، به طور مثال نماز، زنگار غفلت از آفرینش را از روح و روان آدم می زداید ، روزه، نیروی عقلانی و قوای روحانی انسان را در مصاف با کشش های شهوانی تقویت می کند و حج ، شرکت در آزمون مبارزه با تعلقات مادی و دلبستگی های دنیوی است، عبادت های مادی مانند زکات و خمس و صدقات روح ایثار را در انسان می دمد و از وابستگی انسان به مال و متاع دنیا می کاهد.

وی تصریح کرد: اعتکاف یکی از عبادت های اسلامی است که خود آمیزه ای از چند عبادت دیگر می باشد; یکی روزه که خود عبادتی ارزشمند است و مهمانی رفتن خدا به شمار می آید ،ودیگری حضور در مسجد و سرای دوست که خود عبادت می باشد ، و محرمات اعتکاف نیز انسان را به یاد حج می اندازد.

حجت الاسلام مختارآبادی بابیان اینکه اعتکاف بی شباهت به جهاد نیست، عنوان کرد: مبارزه با نفس و ورود در عرصه جهاد به مراتب از جهاد با دشمن ، برتر و مهمتر است.

وی در رابطه با فلسفه اعتکاف افزود: و می دانیم که عزلت و گوشه نشینی در اسلام امر پسندیده ای نیست اما در مواردی پسندیده و معقول شمرده شده است که یکی از آنها اعتکاف می باشد و در فرهنگ قرآن و روایات دینی و سبک زندگی اولیای الهی هم می بینم که اعتدال و عزلت در شرایطی وبرای رسیدن به اهدافی مشخص و معقول،توصیه شده است.

مشاور فرهنگی اداره آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه نفس انسان نیاز به مراقبت دارد وچنانچه مراقبت نشود، همانند حیوان افسار گسیخته ای خواهد بود که که ادمی را بیچاره می کند،ابراز کرد: سه نوع مراقبت برای معتکف وجود دارد : یک مراقبه ،حضور در خانه خدا است زیرا مسجد مکانی بس والا و با عظمت می باشد که در آنجا انسان به تسبیح و ثناء خداوند بپردازد والبته حضور در این مکان مقدس، آداب و رفتار مخصوص به خودرا دارد،بلند سخن گفتن، غیبت کردن و سخنان ظالمانه هیچ سنخیتی با مکان مسجد ندارد.

وی دومین مراقبه ی معتکف را روزه داری نامید و گفت: امام صادق (ع) فرموده اند: روزه گرفتن تنها به نخوردن و نیاشامیدن نیست، بلکه سکوت باطن و درون است و انسان باید مراقب باشد که ادب روزه را رعایت کند لذا هر کاری که انسان روزه دار را از یاد خدا غافل می کند، با هدف روزه منافات دارد.

حجت الاسلام مختارآبادی در ادامه بیان کرد: مراقبه همنشینی با صالحان نیز مراقبه دیگریست که طی آن، باید مراعات حال مومنانی که در مسجد هستند لحاظ شود ، در روایات داریم که ثواب تلاش برای رفع نیازهای براداران دینی، از اعتکاف کمتر نیست ،لذا بر معتکف لازم است که با رفتار خود باعث آزار و اذیت مومنان نشود .

وی با اشاره به حضور روز افزون جوانان در مراسم اعتکاف گفت: جوانی که در اعتکاف طعم شیرین ایمان و انس با خدا رو می چشد و لذت های مادی و شهوانی را دیدگانش حقیر و بی ارزش می شود ، به آسانی در گرداب باورهای غلط دینی گرفتار نمی شود و حضور جوانان در اعتکاف از رویش های انقلاب و دینداری و ولایت مداری است که برای دشمنان ضربه مهلکی به شمار می آید که این نیز خود یک نوع مقابله با جنگ نرم می باشد.

مشاور فرهنگی اداره آموزش و پرورش استان کرمان تصریح کرد: اعتکاف با حس مسئولیت اجتماعی منافاتی ندارد و معتکف در نباید از جامعه و مسائل آن بیگانه باشد ، و برای بعضی از کارها می تواند از مسجد به جهت ضرورت خارج شود.

حجت الاسلام مختارآبادی در پایان خاطرنشان کرد: اعتکاف هرگز به معنای اتلاف و هدر دادن وقت نمی باشد چرا که اعتکاف می تواند در کنار عبادت و تحجر از رحمت بیکران خداوند بهرمند شوند و عطش جانش را از چشمه سار زلال دعا سیراب کند، همنشینی با نخبگان و فرزانگان ، خود تفکر و اندیشه در سایه سکوت برای انسان فراهم می شود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/296520
ارسال نظر
نظرات