شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان غربی
ساعت: 14:44 منتشر شده در مورخ: 1394/06/02 شناسه خبر: 401055
جزئیات وام خبرنگاری از زبان مالباختگان در شهر نقده
گزارش های رسیده نشان میدهد که یکی از خبرنگاران محلی با وعده دادن وام خبرنگاری از تعدادی از شهروندان میلیونها تومان پول دریافت کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از سولدوز خبر، تردیدی نیست که اغلب مردم نیاز زیادی به نقدینگی دارند، حالا فرض کنید در این اوضاع و احوال کسی پیدا شود که طعمه های خودش را از میان قشر آسیب پذیر جامعه انتخاب کند و هست و نیست شان را به بازی بگیرد.

مردم نقده یکی دو سالی می شود که درگیر موضوع جدیدی بنام "وام خبرنگاری" شده اند که از سوی یکی از کهنه خبرنگاران مطرح شده است. این شخص که با استفاده از مطالب چاپ شده در نشریات محلی برای خودش پیش مردم اعتبار و آبرویی دست و پا کرده است با دادن وعده وام های کلان و کم سود و یا بدون سود بسیاری را دچار گرفتاری های مالی کرده است و برایش فرقی نمیکند قربانی اش جوان تازه ازدواج کرده باشد یا شخص مبتلا به بیماری های خاص.

"دو سال میشد که میشناختمش و با من صمیمی بود، می آمد مغازه با من کباب و بستنی می خورد. گفت یک وام خبرنگاری برای نشریه آمده بدون درصد، چون باهم دوست هستیم می خواهم با دادن آن وام به تو خدمتی کرده باشم. وقتی قانعم کرد من هم از چند نفر از دوستان صمیمی ام دستی قرض گرفتم و نهایتا 15 میلیون تومان بدون سند و مدرک دادم دستش تا در عرض 20 روز سه برابر آن را وام بگیرم. اما یک ماه دو ماه سه ماه و همینطور روزها می گذشت و از وام خبری نبود، از دوستانم خجالت می کشیدم ولی آنها با رویی گشاده می گفتند اشکالی ندارد یک ماه هم صبر می کنیم.

بعد از 11 ماه رفتم سراغش تا اصل پولم را ازش بگیرم اما مثل همیشه میگفت پول را فرستادم تهران و فردا میروم پیگیری کنم من قبول نکردم و گفتم اگر در این 11 ماه پول را در هر بانکی گذاشته بودم تابحال صد بار وامم را گرفته بودم . بالاخره پولم را خورد خورد در چندین مرحله پس داد ولی حالا هم دست من چک دارد و بهش هشدار داده ام اگر وام وعده داده شده یا دیرکرد 11 ماه پولم را نپردازد چک را برگشت میزنم." اینها را بابک یکی از کسبه های شهر نقده به خبرنگار ما گفته است.

شهریار یکی دیگز از کسبه معروف و قدیمی شهر نیز با گفتن اینکه "خواهش میکنم جلویش را بگیرید تا دیگران را سرکسیه نکند" گفت: خیلی وقت میشد که میشناختمش و خاطرش را میخواستم. میدانست که پسر بزرگم بعد از تمام شدن درسش بیکار است با استفاده از همین موضوع به من گفت برای ما طرح وامی آمده از این قرار که اگر 5 میلیون بگذاری 15 میلیون برمیداری و همینطور تا حدود 100 میلیون تومان. بر اساس نیازی که داشتم و میخواستم برای پسرم سرمایه ای جور کنم و بر حسب اعتماد و خوشبینی که به او داشتم بدون اینکه تحقیق یا پرس و جویی کنم و یا حتی رسید بگیرم مبلغ 5 میلیون را به حسابش در بانک ملی ریختم تا در عرض یک ماه وامم را بگیرم.

این کسبه خوشنام نقده ای در ادامه افزود: یک ماه گذشت و وقتی سراغ وام را می گرفتم همش این ماه و آن ماه، امروز و فردا می کرد و نهایتا بعد از 7 ماه و نیم اصل پولم را در چند مرحله آن هم با دلخوری گرفتم. اتفاقا چند وقت پیش باز آمده بود مغازه و وقتی دید محلش نمیگذارم، رفت.

ناصر امیری رئیس اداره ارشاد اسلامی شهر نقده نیز با بیان اینکه چنین وام هایی را تأیید نمیکنم گفت: اگر چنین وام هایی صحت داشته باشد از مجاری قانونی اطلاع رسانی می شود و چون قضیایای مطرح شده در شهر شخصی است و ارتباطی با ارشاد اسلامی ندارد مالباختگان باید از طریق مجاری قانونی اقدام کنند ولی ما به مراکزی که لازم بوده هشدارهای لازم را دادیم.

رامین که مبتلا به یکی از انواع بیماری های خاص است و از مشکل کلیوی رنج میبرد یکی دیگر از مالباختگانیست که به این خبرنگار در ازای دریافت وام پول داده است. رامین با گفتن اینکه "ضربه بزرگی به من زد" گفت: با وعده دادن وام خبرنگاری مرا خام کرد و من هم که مقروض بودم و باید خانه ام را برای دادن قرضهایم میفروختم از این پیشنهاد استقبال کردم. به من گفت تو 4 میلیون بده من هم 6 میلیون میگذارم رویش تا بشود 10 میلیون و وام 20 میلیون تومانی برایت تعلق بگیرد.

وی اظهار کرد: با هزار زحمت و قرض، 4 میلیون پول زبان بسته را بدون اینکه سند و مدرکی بگیرم دادم دستش تا به خیال خودم وامم را بگیرم و زندگی ام را سر و سامان دهم. خدا شاهد است که برای 4 میلیونی که قرض کردم دو و نیم میلیون بهره پرداخت کردم. چند بار هم برادرم رفت سراغش اما هر بار با دادن وعده های سرخرمن ما سر می دواند. بالاخره در عرض دو سال خورد خورد پولم را بازگرداند و من بسیار متضرر شدم.

انتهای پیام/پ

https://dana.ir/401055
ارسال نظر
نظرات