شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 14:40 منتشر شده در مورخ: 1394/06/15 شناسه خبر: 433495
گزارش/

۵۰ روستای سرخس همچنان بدون گاز/ کوزه گری که از کوزه شکسته آب می خورد!

۵۰ روستای سرخس همچنان بدون گاز/ کوزه گری که از کوزه شکسته آب می خورد!
با وجود اینکه شهرستان سرخس گاز هفت استان کشور را تامین می کند، اما 50 روستای آن از نعمت گاز بی بهره اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا، به نقل از نسیم سرخس، از ۷۳ روستای شهرستان سرخس تنها ۲۳ روستا گاز دارد و بقیه روستاها با وجود داشتن منابع گازی از این نعمت بی بهره هستند.

 

شهرستانی که امروز به هفت استان کشور و روستاهایی تا ۸۰۰ کیلومتر آن طرف تر گاز می دهد، هم اکنون ۵۰ روستای آن از نعمت گاز بی بهره اند.

 

یاد ضرب المثل قدیمی می افتیم که «کوزه گر از کوزه شکسته آب می خورد!»، یعنی سرخسی که امروز به دورترین روستاهای کشور گاز می دهد از زحمت و دسترنج خود محروم است.

 

روستای زالوغال و چکودر سرخس را از جمله روستاهای شاخصی می توان نام برد که از این نعمت خدادادی بی بهره اند.

 

روستای زالوغال سرخس از جمله روستاهایی است که در آن بوی گاز پالایشگاه خانگیران به خوبی استشمام می شود و با وجود فاصله ۴۰۰ متری از خط لوله گاز، از این نعمت بی بهره است.

 

چکودر نیز از جمله روستاهایی است که می توان گفت در بستر آن گاز خوابیده ولی از این نعمت هنوز بهره ای نبرده است.

 

وعده هایی که هنوز عملی نشده است:

شعار پیگیری جدی گازرسانی به روستاهای سرخس در دولت دهم داده شد. ۲۵ اردیبهشت ماه سال ۹۲ رئیس جمهور وقت در سفری که به شهرستان سرخس داشت در جمع مردم شهرستان در پاسخ به درخواست های مردمی برای گازرسانی به روستاهای سرخس ، اظهار داشت: از وزیر نفت می خواهم تا در این خصوص تلاش بیشتری کرده و راهی برای گازرسانی به روستاهای سرخس با وجود قانونی که تکلیف کرده است روستاهای موجود در حریم ۱۵ کیلومتری خطوط لوله، گازرسانی شوند، پیدا کرده و شبکه انتقال گاز به همه روستاهای سرخس توسعه یابد.

 

همچنین احمد سجادی نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی در گفتگویی با تسنیم، در ۲۶ دی ماه سال ۹۲ گفت: بر اساس مجوز دولت دهم ۱۵ روستای سرخس، باید گازرسانی شوند.

 

وی درباره اولویت بندی گازرسانی به روستاها گفت: سه روستای زالوغال، شورلق و چکودر شهرستان سرخس که در مسیر خط لوله گاز هستند در اولویت هستند و پس از آن روستاهایی همچون نوروز آباد، کلاته مره‌ای، سنگر، صمد آباد و شیر تپه شهرستان از روستاهایی هستند که باید خیلی زود گازرسانی شوند.

 

عضو کمیسون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به وجود منابع عظیم گازی در شهرستان سرخس عنوان کرد: با توجه به وجود ۷۳ روستا در این شهرستان تنها ۲۳ روستا گاز دارد و بقیه روستاها با وجود داشتن منابع گازی از این نعمت بی بهره هستند و در این زمینه به سرخس اجحاف شده است.

 

اما با وجود تمام قول ها و صحبت هایی که مسئولان در سه چهار سال اخیر درباره گاز رسانی به روستاهای محروم سرخس داشته اند، پروژه گاز رسانی به روستاهای سرخس در هفته دولت امسال، آن هم با کلنگ زنی آغاز شد که باید دید آیا این کلنگ زنی در حد همان کلنگ زدن باقی می ماند یا خیر؟

انتهای پیام/ج

 

https://www.dana.ir/433495
ارسال نظر
نظرات