شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان فارس
ساعت: 12:01 منتشر شده در مورخ: 1394/06/27 شناسه خبر: 444241
نمایشگاه تابستانه اختراعات جوانان فارس پایان یافت

رونمایی از ربات انسان‌نما و امدادگر در فارس

رونمایی از ربات انسان‌نما و امدادگر در فارس
دومین نمایشگاه دستاوردهای علمی پژوهشی جوانان استان فارس همراه با نمایش اختراعات در شهر شیراز برگزار و از نسل اول ربات‌ها رونمایی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از سرویس اقتصادی شیرازه، دبیر برگزاری نمایشگاه اختراعات هوشبان گفت: برای دومین سال متوالی نمایشگاه دستاوردهای علمی پژوهشی جوانان استان فارس همراه با نمایش اختراعات در شهر شیراز برگزار و از نسل اول ربات‌ها رونمایی شد.

مصطفی خواست خدایی اردکانی در مراسم اختتامیه نمایشگاه دستاوردهای علمی و پژوهشی جوانان استان فارس منویات مقام معظم رهبری درخصوص همگانی کردن علوم را مبنای برگزاری نمایشگاه اختراعات هوشبان عنوان و اظهار کرد: علاوه بر اینکه همگانی کردن علوم در اولویت فعالیت‌های ما قرار دارد، اهداف دیگر برگزاری این نمایشگاه تابستانه معرفی رشته های علمی جدید و نمایش دستاوردهای دانشجویی و پتانسیل بالای داخل استان فارس است و معتقدیم فعالیت‌های فناورانه و پژوهشی مقدمه تولید علم می‌باشد.

وی از ارائه هشت طرح در نمایشگاه امسال خبر داد و افزود: حدود 80 میلیون تومان برای ساخت طرح‌ها هزینه شده است و ربات‌های امدادگر، ربات‌های آتش‌نشان، ربات انسان‌نمای واقعی، ربات گلایدر و پرنده، ارائه المان شهری در زمینه آب برای تشویق و ترغیب مردم به صرفه‌جویی در میزان مصرف آب و ارائه بیش از صد عنوان کتاب‌های تألیف شده در رشته‌های علمی نوین از جمله طرح‌های ارائه شده در نمایشگاه امسال بوده است.

این دانشجوی رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت با بیان اینکه تیم رباتیک این دانشگاه برای اولین بار در استان فارس قادر به ساخت ربات انسان‌نما شده است، گفت: نمونه ساخته شده ربات انسان‌نما در استان فارس بی‎‌نظیر و در سطح کشور نیز فقط تعداد پنج عدد از این نوع ربات ساخته شده است و دارای پنج درجه آزادی بازو و شش درجه آزادی پا است که می‌تواند تمام فعالیت‌ها و حرکات یک انسان را انجام دهد و به صورت هوشمند دستورپذیر است.

خواست خدایی درمورد ربات امدادگر نیز توضیح داد: ربات امدادگر بسیار قدرتمند و یکی از ربات‌های پژوهشگر هوشمند است که در مواقع زلزله یا آتش‌سوزی به کار گرفته می‌شود و می تواند حجم دی اکسید کربن و آتش منطقه را چک کند و به عنوان زنده‌یاب نیز عمل می‌کند.

وی با اشاره به کسب مقام اول ربات‌های پرنده در مسابقات جهانی رباتیک آزاد ایران گفت: با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت و بسیج دانشجویی تاکنون سه دوره مسابقات کشوری رباتیک را برگزار کرده‌ایم و مجوز انحصاری برگزاری مسابقات ملی برنامه‌نویسی را نیز از وزارت علوم دریافت کرده‌ایم که در اسفندماه سال جاری برگزار خواهد شد.

دبیر برگزاری نمایشگاه اختراعات هوشبان با اشاره به همکاری بسیج دانشجویی استان فارس، شهرداری منطقه یک شیراز و بانک مسکن در برگزاری نمایشگاه امسال گفت: در طول سه ماه برپایی نمایشگاه در بوستان خلدبرین خانواده‌ها لحظات لذت بخشی را با انجام بازی‌های فکری در این نمایشگاه در کنار اعضای خانواده داشتند و به طور میانگین هرشب 400 نفر از نمایشگاه بازدید کردند و امیدواریم سال آینده با قوت بیشتری برگزار شود و به اهداف مطلوب خود دست پیدا کنیم.

مدیر مرکز رشد واحد فناوری دانشگاه آزاد اسلامی مرودشت هم گفت: باروری و رشد خلاقیت در بین عامه مردم از نتایج برگزاری این نمایشگاه است و باعث افزایش انگیزه و علاقه دانش‌آموزان و نوجوانان به علوم جدید شد.

تاج‌الدین دریکوند هدف برگزاری نمایشگاه را عمومی‌سازی پژوهش در بین جوانان عنوان و اظهار امیدواری کرد که شاهد اختراعات جدید و خلاقانه در بین دانش‌ آموزان باشیم.

وی بر رفتن به سمت اقتصاد دانش‌بنیان تأکید و خاطرنشان کرد: ثبت اختراع باعث ایجاد انگیزه در پژوهشگر می‌شود و باید به سمت تجاری‌‌سازی نتایج تحقیقات و اختراعات پیش رویم.

 

 

 

https://www.dana.ir/444241
ارسال نظر
نظرات