شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان سیستان و بلوچستان
ساعت: 12:32 منتشر شده در مورخ: 1394/07/09 شناسه خبر: 466994
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهرستان؛
جنگل های داز در کنترل سیلاب نقش بسزایی دارند
درختچه های داز با توجه به محیط رشد خود که عمدتاً بستر رودخانه ها و حریم آن است نقش بسزایی در کاهش فرسایش خاک و جلوگیری از وقوع سیلاب دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از با مهرستان، درخت داز با توجه به شرایط جوی و اقلیم گرم و خشک در شهرستان های مهرستان، سراوان و نیکشهر به فراوانی یافت می شود و عمدتاً در بستر و حریم رودخانه ها و مسیل های فصلی و همچنین دامنه کوه ها رشد و نمو کرده و به زیستگاهی برای پرندگان و سایر جانوران منطقه تبدیل شده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهرستان با اشاره به سطح پوشش اراضی شهرستان توسط جنگل های داز افزود: حدود  15 تا 20 درصد از مساحت اراضی و کوهستان های مهرستان توسط جنگل های داز پوشیده شده است.

محمدامین پورمند بیان کرد: داز به دلیل مقاومت در سخت ترین شرایط اقلیمی و انطباق با کم آبی، به عنوان سمبل مقاومت در منطقه شناخته می شود.

وی با اشاره به نقش دازها در حفظ منابع آب و خاک شهرستان مهرستان گفت: درخت داز با توجه به محیط رشد خود که عمدتاً بستر رودخانه ها و حریم آن است نقش بسزایی در کاهش فرسایش خاک و جلوگیری از وقوع سیلاب دارد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهرستان در ادامه افزود: داز همچنین ضمن کنترل سیلاب، سرعت روان آب های ناشی از بارندگی و سیلاب ها را نیز کاهش می دهد و توام با آن فرصت تغذیه و نفوذ آب به سفره های آب زیرزمینی را فراهم می کند.

وی افزود: درختان داز با جذب برگاب از یک سو و هدایت آن به اندام های خود سبب کندی جریان های تند و سیلابی می شوند.

وی ادامه داد: افزایش سطح عرصه‌های پوشش گیاهی به تثبیت خاک کمک کرده و از بروز طوفان‌های سهمگین و سیلاب های غیر قابل پیش بینی جلوگیری می‌کند.

وی خاطر نشان کرد: دازها از نظر زیست محیطی دارای اثرهای مفید و مطلوب است به طوری که کناره ها و دیواره های رودخانه ها را نیز به طور طبیعی حفاظت و تثبیت می کند.

پورمند در پایان تصریح کرد: با توجه به اهمیت داز در اکوسیستم منطقه این درختچه ها توسط ادارات ذیربط حفاظت می شود و با افرادی که به هر عنوان این درختان را قطع یا بسوزانند به طور خیلی جدی برخورد قانونی می شود.

وی خاطر نشان کرد: طبق قانون جریمه قطع هر اصله نهال مبلغ 400 هزار ریال است که حکم آن برای افراد خاطی از سوی مراجع قانونی و ذیصلاح صادر می شود.

 

http://dana.ir/466994
ارسال نظر
نظرات