شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 13:59 منتشر شده در مورخ: 1394/12/10 شناسه خبر: 664754

واکنش چهره ها به درگذشت سلحشور +تصاویر

صبح امروز عرصه فرهنگ و هنر ایران یکی از چهره‌های مهم خود را در سن 63 سالگی از دست داد. چهره‌ای که مبتنی بر اصول خودش کار می‌کرد. به ارزش‌ها و موازینی پایبندی نشان می‌داد که برای بدنه فعالان این عرصه ناشناخته و یا عجیب بود. کارگردانی که علاوه بر جذب گسترده مخاطب در ایران و دیگر کشورها، بر اساس دغدغهای که داشت دست روی موضوعاتی می‌گذاشت که نیاز انقلاب اسلامی و هنر متعهد بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ صبح امروز عرصه فرهنگ و هنر ایران یکی از چهره‌های مهم خود را در سن 63 سالگی از دست داد. چهره‌ای که مبتنی بر اصول خودش کار می‌کرد. به ارزش‌ها و موازینی پایبندی نشان می‌داد که برای بدنه فعالان این عرصه ناشناخته و یا عجیب بود. کارگردانی که علاوه بر جذب گسترده مخاطب در ایران و دیگر کشورها، بر اساس دغدغهای که داشت دست روی موضوعاتی می‌گذاشت که نیاز انقلاب اسلامی و هنر متعهد بود.

 
فرج الله سلحشور به لقا الله پیوست / فرمانده گردان کمیل سینما جاودانه شد
 
به گزارش فردا ،  «فرج الله سلحشور» کارگردان متعهد و انقلابی کشورمان که مدتی به دلیل ابتلا به بیماری سرطان ریه در بیمارستان بستری بود، صبح امروز دار فانی را وداع گفته و به لقاءالله پیوست.

فرج الله سلحشور که متولد سال 1331 در شهر قزوین بود، کارگردانی مجموعه‌های تلویزیونی تاریخی-مذهبی چون ایوب پیامبر، مردان آنجلس و یوسف پیامبر(ع) را در کارنامه دارد.

او که از 27 دی ماه سالجاری بر اثر وخامت حالش در بیمارستان بقیة الله بستری بود، قصد داشت مجموعه موسی پیامبر را هم کارگردانی کند.

سلحشور نامی آشنا در دیگر کشورهای اسلامی است و وجهه بین المللی او نیز به خاطر کارگردانی سریال جهانی یوسف پیامبر است که تا به حال چندین بار از تلویزیون‌های مختلف کشورهای اسلامی به روی آنتن رفته است.
 
فرج الله سلحشور؛ پیشگام سینمای انقلاب
 
از فرماندهی گردان کمیل تا ساخت موسای پیامبر(ع)
سلحشور در سال 1331 در شهر قزوین به دنیا آمده بود و اولین حضور سلحشور جلوی دوربین پس از سال‌ها کادرسازی و تربیت هنرمند در عرصه تئاتر کشور به بازی در فیلم سینمایی توبه نصوح برمی‌گردد که تحسین بسیاری از داوران و منتقدان سینمایی را برانگیخت.
 
او در سال 65 نیز در فیلم سینمایی «پرواز در شب» به کارگردانی زنده یاد «رسول ملاقلی‌پور» ایفای نقش کرد. نقش «مهدی نریمان» فرمانده گردان کمیل که برای تهیه آب آشامیدنی برای بسیجیان زخمی گردان خود محاصره دشمن را می‌شکند اما در نهایت به شهادت می‌رسد. 
 
سلحشور از فرماندهی گردان کمیل تا ساخت موسای پیامبر(ع)
 
نقشی که هنوز بر ذهن و خاطره‌ها حک شده و در کنار تمام شهرتی که سلحشور بعدها کسب کرد هنوز خیلی‌ها او را به نام فرمانده گردان کمیل می‌شناسند. دیالوگ ماندگار او در این فیلم که می گفت: «منم مهدی نریمان! فرماندهٔ گردان کمیل! گردان کمیل هنوز زنده است...» اکنون گویای وضعیت امروز سینمای ایران است که با تلاش کسانی چون او و ایستادگی اش در مقابل موج بی اخلاقی ها و ترورهای رسانه های تندرو شبه روشنفکر، حالا گردان کمیل سینمای ایران، در نبود سلحشور، زنده و استوار تر از پیش به فعالیت ادامه می دهند. 
 
او در هفت اثر سینمایی و تلویزیونی به عنوان بازیگر حضور داشت: دنیای وارونه (1376)، ایوب پیامبر(1372)، نخلستان تشنه (1368)، انسان و اسلحه (1367)،  پرواز در شب (1365)،  گورکن (1363)، توبه نصوح (1361).
 
سلحشور از فرماندهی گردان کمیل تا ساخت موسای پیامبر(ع)
 
سلحشور در ادامه مسیر فعالیت انقلابی و متعهدانه خود گام‌های بزرگ دیگری برداشت که از جمله آنها می‌توان به کارگردانی سریال‌هایی نظیر مردان آنجلس و یوسف پیامبر(ع) اشاره کرد. 
 
در حقیقت می‌توان گفت سریال «یوسف پیامبر(ع)» سلحشور را در دنیای اسلام به چهره‌ای شناخته شده بدل کرد. اثری که با اقبال عجیب تلویزیون‌های اسلامی و منطقه‌ای رکورد فروش آثار صدا و سیمای جمهوری اسلامی را ارتقاء داد.
 
این سریال تلویزیونی بارها از تلویزیون کشورهای اسلامی پخش شد و علی‌رغم تکرارهای پیاپی همواره جزو پرمخاطب‌ترین آثار تلویزیونی محسوب می‌شد.
 
پس از پایان پخش این سریال حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی با کارگردان، هنرمندان و عوامل تولید سریال حضرت یوسف (ع) دیدار و از این کار هنری برجسته تشکر و قدردانی کردند.
 
فرج الله سلحشور، فرمانده گردان کمیل سینما جاودانه شد / واکنش ها به درگذشت کارگردان «یوسف پیامبر»
 
انتقادات صریح در کنار فیلمسازی موفق
 
سلحشور اما غیر از نصاب شکنی در فروش سریال تلویزیونی در سال‌های اخیر با یک موضوع دیگر کانون توجه رسانه‌ها قرار گرفته بود: «انتقاد صریح از وضعیت سینمای ایران»
 
او در یکی دو اظهارنظر انقادات صریحی را از وضعیت اخلاقی و دینی سینما و تئاتر در ایران مطرح کرد. انتقاداتی که با بزرگنمایی، تحریف و عملیات روانی تبدیل به جریانی مخرب برای ترور شخصیت این چهره هنری در برخی رسانه‌های شبه روشنفکر تبدیل شد.
 
اما اصل حرف سلحشور شاید همان بود که در مراسم بزرگداشت خود گفت: به عقیده من فیلم‌سازی موجود در کشور ما فیلم‌سازی جمهوری اسلامی نیست. فیلم‌سازی است که اگر دشمن ما تمام سنگرهای اقتصادی، سیاسی، بهداشتی و تجاری را به ما سپرده باشد سینما را به ما نسپرده است هنوز سینمای ما را غرب و هالیوود رهبری می‌کند.
 
رادیو و تلویزیون و سینما و تئاتر ایران یکی از چهره‌های مهم خود را امروز و در سن 63 سالگی از دست داد. چهره‌ای که مبتنی بر اصول خودش کار می‌کرد. به ارزش‌ها و موازینی پایبندی نشان می‌داد که برای بدنه فعالان این عرصه ناشناخته و یا عجیب بود. کارگردانی که دغدغه داشت و دست روی موضوعاتی می‌گذاشت که نیاز انقلاب اسلامی و هنر متعهد بود.
واکنش چهره های هنری
 
 «مصطفی زمانی» که برای اولین بار با انتخاب زنده یاد فرج الله سلحشور برای ایفای نقش حضرت یوسف(ع) پا به دنیای بازیگری گذاشت، پس از انتشار خبر درگذشت سلحشور، با انتشار تصویر دیدارش با این کارگردان متعهد انقلابی، نوشت: امروزم به اعتماد دیروز تو رقم خورد،روحت شاد حاج فرج عزیز.
 
واکنش یوزارسیف به درگذشت سلحشور +عکس
 
لیلا بلوکات بازیگر سریال یوسف پیامبر با انتشار تصویری از فرج الله سلحشور در صفحه شخصی اینستاگرامش نوشت:  «ناالله وانا الیه الراجعون فرج الله سلحشور کارگردان سریال پر مخاطب یوسف پیامبر امروز صبح زود فوت شدن .... تسلیت میگم به عنوان بازیگر سریال یوسف پیامبر به خانواده ایشون ....روحشون شاد»
 
کتایون ریاحی با انتشار تصویری از خودش و مرحوم سلحشور که در پشت صحنه فیلم یوسف پیامبر(ص) گرفته شده، در صفحه شخصی اینستاگرامش نوشت: «خوشا به حال یوسف که معبودی چون تو دارد/ خوشا به حال تو که بنده ای چون یوسف داری هرکه بنده خداست بگه یا خدا»
 
محمد سرافراز رییس رسانه ملی پیامی به مناسبت درگذشت فرج الله سلحشور منتشر کرد که در بخشی از آن آمده است: «مرحوم سلحشور عمری را در راه خدمت به هنر ارزشی در سینما و تلویزیون جمهوری اسلامی صرف کرد و حاصل این تلاش ها، خلق آثاری ارزشمند و ماندگار است که همواره به نام او شناخته خواهند شد.  بی شک تلاش مرحوم سلحشور برای مصور کردن زندگی انبیا و اولیای الهی و دغدغه های او برای تبیین معارف آن بزرگان، موجب رضای خداوند خواهد بود و امید است روح آن هنرمند متعهد با پیامبران الهی محشور باشد.»
 
حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی نیز متن پیامی را برای درگذشت فرج الله سلحشور صادر کرد. متن این پیام به شرح زیر است: «درگذشت استاد فرج الله سلحشور را به همه اهالی فرهنگ تسلیت می گویم. هنرمندی که یک عمر کوشید تا جلوه هایی از زیبایی دین را به زبان تصویر نشان دهد. جهان اسلام و مسلمانان از شرق تا غرب جهان نام حاج فرج را می شناسند و هرگز فرامرش نخواهند کرد. این مصیبت را به خانواده معظمش و همه مردم ایران تسلیت گفته و علو درجاتش را از خدای بزرگ مسئلت دارم.»
 
جهانبخش سلطانی بازیگر سینما و تلویزیون در خصوص فوت فرج‌الله سلحشور و خصوصیات اخلاقی و هنری آن مرحوم گفت: سلحشور تکلیفش با خودش مشخص بود و با دست پر از دنیا رفت و در مورد تکالیف شرعی خود چیزی کم نگذاشت. ما نیز باید فکری به حال خودمان کنیم.
 
گزارش کامل تر «واکنش‌های‌ اینستاگرامی به درگذشت فرج‌الله‌سلحشور +عکس» را با کلیک بر اینجا بخوانید.

 
تقدیر جشنواره عمار از خالق تصاویر قرآنی سینمای ایران
 
دو سال پیش در اختتامیه چهارمین جشنواره مردمی فیلم عمار و سالن مملو از جمعیت سینما فلسطین مراسم بزرگداشت فرج الله سلحشور برگزار شد و با حضور آیت الله جنتی، جمال شورجه، ابوالقاسم طالبی، نادر طالب زاده و خانواده شهید احمدی روشن از وی تقدیر شد.آیت الله جنتی نیز در این مراسم به خاطره ای از حضور سلحشور در فیلم توبه نصوح اشاره کرد. سلحشور در این مراسم صحبتهای جالبی بر زبان آورد و خودش را کسی دانست که در عرصه هنر هیچ چیز را از خودش نمی داند و آن چیزی هم که بوده مثل بقیه مردم انجام وظیفه اش بوده است. و در پایان از مردم خواست با یک صلوات او را بدرقه کنند...
 
 
 
00:00 11:13

spaceplay / pause

qunload | stop

ffullscreen

shift + slower / faster

volume

mmute

seek

 . seek to previous

126 seek to 10%, 20% … 60%


آبرو و اعتبار هنر سینمای ایران در چشم ملتهای دیگر
 
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت فیلمساز برجسته و هنرمند متعهد مرحوم آقای فرج‌الله سلحشور را تسلیت گفتند. متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:
 
بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
 
درگذشت هنرمند برجسته و متعهد مرحوم آقای فرج‌الله سلحشور را به خاندان گرامی و همه‌ی بازماندگان ایشان تسلیت عرض می‌کنم. آثار پرآوازه و ماندگار این هنرمند باایمان که مرزهای کشور را درنوردیده و مایه‌ی آبرو و اعتبار هنر سینمای ایران در چشم ملتهای دیگر گشت، بیگمان در شمار حسنات بازمانده از وی و موجب اجر الهی و نام نیک مردمی ایشان خواهد بود انشاءالله. از خداوند متعال رحمت و مغفرت و علو درجه برای آن فقید سعید و صبر و اجر برای بازماندگان مسألت میکنم.
 
سیدعلی خامنه‌ای ۸ بهمن ۱۳۹۴
 
فرج الله سلحشور، فرمانده گردان کمیل سینما جاودانه شد / واکنش چهره ها به درگذشت کارگردان «یوسف پیامبر» +فیلم و عکس

 

https://www.dana.ir/664754
ارسال نظر
نظرات