شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: عکس
ساعت: 07:53 منتشر شده در مورخ: 1395/01/14 شناسه خبر: 690815
گزارش تصویری/

تصاویر دیده نشده از اولین اکتشافات نفت در ایران

تصاویر دیده نشده از اولین اکتشافات نفت در ایران
در روز ۵ خرداد سال ۱۲۸۷ هجری شمسی برای نخستین بار یک گروه اکتشاف نفت، در شهرستان مسجد سلیمان استان خوزستان در پی ماه‌ها حفر چاه به نفت رسید.

به گزارش سرویس چند رسانه ای شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛"ویلیام ناکس دارسی" یک میلیونر استرالیایی، نخستین فردی بود که با روش‌های جدید روز و دستگاه‌های حفاری مکانیکی در ایران به اکتشاف نفت و حفر چاه پرداخت. او ابتدا گروهی فنی را به سرپرستی زمین‌شناسی به نام برلز استخدام و به ایران اعزام کرد. این گروه، پس از بررسی‌های زمین‌شناسی، گزارش رضایت‌بخشی داد. احتمال وجود نفت در حوالی قصر شیرین و شوشتر را زیاد و در دیگر نقاط امیدوارکننده دانست. پس از دریافت این گزارش، دارسی نماینده‌ای به نام ماریوت را در سال ۱۹۰۱ به دربار ایران فرستاد. ماریوت امتیاز اکتشاف و استخراج نفت در تمام ایران، به جز ایالات شمالی یعنی خراسان، مازندران، استرآباد (گرگان کنونی) و آذربایجان را از مظفرالدین شاه گرفت. مدت این امتیاز که بعد‌ها به «امتیاز دارسی» مشهور شد، ۶۰ سال و ابتدای آن از هشتم صفر ۱۳۱۹ قمری بود. به موجب امتیازنامه دارسی، وی تعهد کرده بود که ظرف مدت دو سال پس از عقد امتیاز شرکتی برای بهره‌برداری از امتیاز مزبور تشکیل دهد و پس از آن مبلغ بیست هزار لیره نقد و معادل بیست هزار لیره سهام شرکت مزبور را به دولت ایران تسلیم کند.

راه اندازی خط لوله انتقال نفت از مسجد سلیمان به آبادان. سال 1910

حمل و نقل تجهیزات حفاری در مسجد سلیمان. سال 1911

فوران نفت از یکی از چاه های نفت در مسجد سلیمان. سال1911

احداث یک مخزن نفتی در مسجد سلیمان توسط شرکت نفت ایران و انگلیس. سال 1909

یکی از دکل های حفاری در مسجد سلیمان. سال 1909

میدان نفتی "چیا سرخ" در شمال غرب "قصر شیرین" که بعدها به دلت عثمانی رسید و اکنون جزوی از میادین نفتی عراق است. ژانویه 1904

دکل استخراج نفت در "دالکی" بوشهر. سال1890

https://www.dana.ir/690815
ارسال نظر
نظرات