شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استانها
ساعت: 16:03 منتشر شده در مورخ: 1392/05/17 شناسه خبر: 7000

استانداران آذربایجان غربی؛ از ابتدا تاکنون

استانداران آذربایجان غربی؛ از ابتدا تاکنون
30 نفر از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون‌ بر کرسی استانداری استان آذربایجان غربی تکیه زده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا در سال 1311 شمسی ، ارومیه و 5 شهر از توابع آن شامل خوی ، شاپور (سلماس)، سلدوز (نقده)، ساوجبلاغ (مهاباد) و ماکو در تقسیمات کشوری و سیاسی، از تبریز منفک شده و بصورت یک استان مستقل رسمیت یافت که از آن زمان به بعد در مورد استاندارن آذربایجان باختری ، در پایتخت تصمیم گیری  شد.

اﺳﺘﺎن آذرﺑﺎﯾﺠﺎن ﻏﺮﺑﯽ از ﺳﺎل 1311 ﺗﺎ ﻛﻨﻮن 32 دوره اﺳﺘﺎﻧﺪار ﯾﺎ ﺳﺮﭘﺮﺳﺖ اﺳﺘﺎﻧﺪاری داﺷﺘﻪ ﻛﻪ 18 ﻧﻔﺮ از آن ھﺎ ﺗﺎ ﺳﺎل1357 و ﻗﺒﻞ از اﻧﻘﻼب 46 ﺳﺎل ﻣﺴئوﻟﯿﺖ داﺷﺘﻪ اﻧﺪ.

                                    

محمد ساعدمراغه ای

اولین استاندار تاریخ آذربایجان غربی « محمد ساعد مراغه ای » بود که از سال 1311 تا 1312 این سمت را عهده دار بود و بعدها به جهت نزدیکی اش با رضاشاه به دربار پهلوی راه یافت و لقب ساعدالوزرا گرفت.

محمد ساعد مراغه‌ای (۱۲۵۹ ه‍. ش در تفلیس یا مراغه - ۱۳۵۲ در تهران)، سیاست‌مدار ایرانی و دو دوره نخست وزیر ایران بود.

محمد ساعد مراغه‌ای، فرزند شیخ احمد قاضی‌زاده، در ۱۲۵۹ خورشیدی به قولی در تفلیس و به قولی در یکی از روستاهای اطراف مراغه متولد شد. تحصیلات ابتدائی و متوسطه را در مراغه و قفقاز به انجام رسانید. در پترزبورگ به ادامهٔ تحصیل پرداخت، و سپس عازم سوئیس شد و در دانشگاه لوزان به تحصیل پرداخت. وی در کنار فارسی به زبان‌های ترکی، عربی، روسی، آلمانی و فرانسوی آشنایی کامل داشت.

بعد از بازگشت به ایران وارد خدمت در وزارت امور خارجه شد. تا سال ۱۳۰۰ در شهرهای مختلف قفقاز با سمت کارمند و نایب کنسول و کنسول مشغول خدمت بود و پس از آن به‌عنوان کنسول ایران در آنکارا مأمور شد. مأموریت ساعد در ترکیه یازده سال به طول انجامید و غالباً مستشار یا کاردار سفارت بود. محمد ساعد در سال ۱۳۱۱ به ایران بازگشت و با سمت استانداری به آذربایجان غربی آمد. نزدیک به دو سال در این سمت بود. پس از آن در سمت‌های مختلف در وزارت خارجه خدمت کرد. در ۱۳۱۶ با سمت وزیر مختاری ایران به ایتالیا رفت، و در ۱۳۱۸ سفیر کبیر ایران در شوروی شد.

ساعد بنابر وصیت خود در گورستان عمومی و در قبری که تا مدت‌ها ناشناس بود دفن شد.

 

مظفرخان اعلم

واقعه مهم در دوران استانداری وی: ﻏﻠﺒﻪ ﺑﺮ ﻗﻮای ﺳﻤﯿﺘﮑﻮ و ﯾﺎﻏﯿﺎن ﮐﺮد – ﻣﺤﺒﻮب، ﻓﺮھﻨﮕﯽ و ﺑﺎﻧﯽ ﻣﺪرﺳﻪ ھﺎی ﻣﻈﻔﺮﯾﻪ و دوﺷﯿﺰﮔﺎن اروﻣﯿﻪ

مظفرخان اعلم ( 1312 شمسی ) او که در سال 1298 هم فرمانده قشون آذربایجان و هم والی تبریز و ارومیه بود و به جهت غلبه بر قوای سمیتکو و یاغیان کرد و فتح شهر سلماس ، به « سردار انتصار » ملقب گشته بود و نزد مردم آذربایجان محبوبیت فراوانی داشت . وی فردی فرهنگ دوست بود از این رو دو دبستان بنام های ( نوید فتح ) که بعدها به مظفریه شهرت یافت و دیگری مخصوص دختران بنام (دوشیزگان ) تأسیس کرد.

در اوایل سال 1319ش مظفر اعلم به استانداری آذربایجان منصوب شد و در چندین کمیسیون مرزی تعیین حدود با دولت شوروی شرکت جست و در مورد استرداد طلاهای ایران که زمان محمدعلی‌شاه از ایران خارج شده بود صحبت ‌کرد.

مظفر اعلم در زمان کودتای 25 مرداد 1332ش و فرار محمدرضا شاه و ملکه ثریا به خارج همچنان سمت وزیرمختاری ایران در عراق را عهده‌دار بود. وی به‌دستور دکتر فاطمی وزیر امور خارجه وقت برخلاف درخواست نوری ‌سعید پاشا جهت استقبال از شاه به فرودگاه نرفت به‌همین دلیل پس از کودتای 28 مرداد 1332ش و بازگشت شاه به ایران هنگامی که جهت استقبال به فرودگاه رفت بین او و نوری ‌سعید پاشا مشاجره‌ای شدید رخ داد و او ناچار به‌ترک فرودگاه، نوشتن استعفا و سفر به سوریه شد.

وی هنگام مرگ 90 سال داشت و چهار فرزند به نامهای ستار، حمید، وحید و فرید از او باقی ماند.

 

محمد عامری

محمد عامری ( 1313 شمسی ) وی مدت کوتاهی بعد از سردار انتصار استاندار بود.

سلطان خان محمد عامری پدرش نصرالله نائینی (ملقب به اسدالسلطنه) که پیشکار ناصرالدین شاه و سرپرست ساخت عمارت مسعودیه بود در سال ۱۲۶۸ ه خورشیدی متولد شد و در مدرسه آمریکایی تهران فارغ التحصیل و در سال ۱۲۹۲ ه خورشیدی در همان مدرسه به عنوان آموزگار شروع به فعالیت نمود. سلطان خان محمد عامری به شوند (دلیل) آشنایی با زبان انگلیسی در روزنامه رعد که به سرپرستی سید ضیاء الدین طباطبایی منتشر می شد ، مشغول و در سال ۱۲۹۸ راهی سفر به اروپا شد.

محمد عامری در دوره ششم مجلس شورای ملی نیز به عنوان نماینده نایین منتخب شد و سپس در سال ۱۳۰۵ به عنوان معاون وزیر دارایی (مالیه)‌ ادامه فعالیت  نمود و به عنوان مشاور در کنار آرتور میلسپو (مستشار مالی آمریکایی) کار را دنبال نمود. در سال ۱۳۰۶ پس از آن که نصر کشته شد به عنوان معاون وزیر کشور منصوب شد و در سال ۱۳۰۹ رئیس حسابداری سازمان راه آهن شمال در سال ۱۳۱۲ معاون وزارت راه و ارتباطات (طرق) و در سال ۱۳۱۴ استاندار آذربایجان شده و در سال ۱۳۱۵ به جرم اختلاس به زندان افتاد.

 

مهدی فرخ

مهدی فرخ همزمان با استانداری فرخ ، سرلشکر شاه بختی نیز فرمانده لشکر ارومیه بود که داستان رقابت سخت و چشم و همچشمی های این دو در تاریخ شهر ارومیه معروف است.

مهدی فرخ (۱۲۶۵-۱۳۵۲) ملقب به متین‌السلطنه و بعد معتصم‌السلطنه دولت‌مرد ایرانی اواخر دوره قاجار و دوره پهلوی بود. او نزدیک به نیم قرن مشاغل و مقامات مختلف حکومتی و سیاسی داشت: هفت مرتبه استاندار و پنج نوبت وزیر و سه دوره سناتور و دو دوره نماینده مجلس و دو دفعه سفیرکبیر بوده است.

وی پس از انجام تحصیلات ابتدائی و متوسطه به مدرسه‏ علوم سیاسی راه یافت و دوره مدرسه‏ مزبور را قبل از مشروطیت پایان داد و به خدمت در وزارت امور خارجه درآمد. در اداره تذکره و دفتر وزارتی مشغول کار شد. سپس ماموریت قفقاز گرفت و چندی در باطوم و گنجه نایب قنسول بود. در ۱۳۳۱ ه. ق به عنوان کارگزار مامور خدمت در تربت حیدریه شد و در انتخابات دوره سوم قانونگزاری از طرف مردم تربت حیدریه به مجلس رفت.

فرخ مجدداً به وزارت خارجه رفت و سرحددار سیستان شد و پس از مدتی کارگزار گیلان شد و پس از دو سال ریاست اداره تحریرات روس در وزارت خارجه به عهده او واگذار گردید. پس از کودتای ۱۲۹۹ با سمت کارگزاری کل عازم خراسان شد. فرخ در این ماموریت از دوستان و نزدیکان کلنل محمد تقی خان پسیان شد و در قیام او مشارکت داشت. پس از کشته شدن کلنل، فرخ مدتی تحت تعقیب حکومت مرکزی قرار گرفت و به بیرجند نزد خانواده علم رفت. اعتبارنامه وی در دوره چهارم در مجلس رد شد. در ۱۳۰۲ در کابینه مشیرالدوله به ریاست حسابداری وزارت امور خارجه رسید و سپس مدیرکل مالی آن وزارتخانه شد.

در ۱۳۱۴ فرخ به حکومت رضائیه منصوب شد و دو سال بعد دوباره رئیس اداره کل صناعت شد و پس از چند روز اداره صناعت به وزارت صناعت تبدیل شد و فرخ وزیر صناعت ایران گردید.

در انتخابات دوره چهاردهم قانونگزاری، فرخ کاندیدای نمایندگی مجلس شورای ملی شد و از طرف مردم زابل و سیستان به نمایندگی انتخاب شد. در همین دوره چند بار سخن از نخست‏وزیری و ریاست مجلس وی پیش آمد. فرخ در این دوره علیه سهیلی و تدین به علت دخالت در انتخابات اعلام جرم کرد که هر دو پس از محاکمه در دیوان کشور تبرئه شدند.

در اواخر دوره‏ی چهاردهم حکیمی نخست‏وزیر فرخ را برای استانداری آذربایجان شرقی و غربی در نظر گرفت و فرمان او صادر شد ولی اوضاع سیاسی آذربایجان امکان انجام این ماموریت را به فرخ نداد و دولت او را مجدداً به استانداری فارس فرستاد.

در ۱۳۳۴ برای بار سوم به استانداری فارس رفت و یک سال بعد استاندار خراسان شد و مدتی در این سمت باقی بود تا به تهران احضار گردید و دیگر از آن تاریخ شغلی به وی ارجاع نگردید.

 

عبدالله مستوفی

عبدالله مستوفی ( 1315- 1314 ) شاید بتوان مستوفی را نامحبوب ترین و حتی منفورترین استاندار تاریخ آذربایجان غربی محسوب کرد . بدسلیقگی ، بددهنی ، توهین به آداب و رسوم و زبان مردم آذربایجان و جریحه دار کردن احساسات آنها با زشت گویی و لحن ناهنجار از مواردی است که در کارنامه این استاندار ثبت شده است . عبدالرحمن فرامرزی مدیر وقت آن سالهای روزنامه کیهان در مقاله ای به برخی اقدامات مستوفی در آن زمان اشاره کرده و عملکرد او را مایه یأس مردم از حکومت شاه عنوان نموده است .

عبدالله مستوفی در 1317به استخدام وزارت امور خارجه درآمد. وی پس از کودتای 1299، رئیس اداره تشخیص عایدات شد و بعد به ریاست دیوان محاکمات مالیه منصوب گردید. چند سالى هم در مدرسه علوم سیاسى تدریس مى‏کرد. در 1306ش. داور او را به عدلیه برد و ریاست محکمه تجارت را به او داد. بعد به ترتیب ریاست عدلیه فارس، خوزستان، کرمان، اصفهان و آذربایجان را به او سپردند. در سال 1316 به استاندارى آذربایجان غربى و در 1318 به استاندارى آذربایجان شرقى منصوب گردید و در 1319 به تهران احضار گردید. درگذشت او در 1329 در تهران اتفاق افتاد.

 

ادیب السلطنه سمیعی

ادیب السلطنه سمیعی ( 1316-1315 ) وی که فردی اهل دانش و فرهنگ بود ، برای اصلاح ذهنیت مردم آذربایجان باختری نسبت به شاه ، بمدت یکسال بعنوان استاندار عازم ارومیه شد .

وی در ۱۳۱۳ ه. ق در سن بیست سالگی وارد وزارت خارجه شد و در اداره عثمانی از ادارات وزارت خارجه بود، مشغول به کار گردید و مدت ۱۵ سال در آن وزارتخانه در سمت‌های مختلف انجام وظیفه کرد. مدتی نیز ریاست اداره دول غیرهمجوار را برعهده داشت. در ۱۳۲۸ه. ق به وزارت داخله منتقل شد و به سمت مدیرکل آن وزارتخانه مشغول کار شد و پس از چندی معاون آن وزارتخانه شد.

در سال ۱۳۰۲ که سردار سپه رئیس الوزراء شد و یک سال بعد در ترمیم کابینه به وزارت عدلیه رسید. در ۱۳۰۴ش به حکومت پایتخت منصوب شد و مدت دو سال در این سمت برقرار بود.

در کابینه مخبرالسلطنه هدایت در ۱۱ خرداد ۱۳۰۶ به وزارت داخله منصوب شد و پس از ترمیم کابینه همچنان وزیر داخله بود. در ۱۳۰۸ به استانداری آذربایجان منصوب شد.

در ۱۳۱۰ ادیب‌السلطنه مدتی کوتاه وزیر اقتصاد شد. در ۱۳۱۱ پس از عزل و بازداشت تیمورتاش که عنوان وزیر دربار منسوخ گردید، به دربار رفت و عملاً وظایف وزیر دربار را انجام می‌داد و تا سال ۱۳۱۸ که جم به وزارت دربار تعیین گردید، در این سمت باقی بود.

در بهمن ۱۳۲۱ وزیر مشاور کابینه سهیلی شد و در تیرماه ۱۳۲۲ وزارت کشور گرفت ولی فقط مدتی کوتاه در این سمت باقی ماند.

ادیب‌السلطنه در سال ۱۳۲۸ در انتخابات دوره اول سنا، به سناتوری گیلان رسید و در همین سمت در سال ۱۳۳۲ در سن ۷۹ سالگی درگذشت و در وصیت نامه خود که فقط ۴ خط بودودر سال ۱۳۱۵ نوشته شده بود تاکید کردکه در مقبره خانوادگی در گورستان ابن بابویه تهران به خاک سپرده شود.

 

مظفر اعلم

مظفر اعلم سردارانتصار ( 1318-1316 ) از آنجا که مردم ارومیه خاطره خوبی از سردار در ذهن داشتند، وی برای دومین بار استاندار آذربایجان غربی شد.

 

حسین خان مستشاری

حسین خان مستشاری ( 1320-1318 ) وی که در سال 1298 شمسی ( همزمان با حکومت سردار انتصار در کل آذربایجان ) رئیس اداره فرهنگ و معارف رضائیه بود و سابقه معلمی داشت به جهت روابط نزدیکش با سردار انتصار ، خدمات و فعالیت های فرهنگی و آموزشی بسیاری را با کمک سردار در این شهر پایه گذاری کرده بود . مدارسی که در دوران شادروان مستشاری تأسیس شد، در حقیقت اولین آموزشگاههای منسجم و مدرن ارومیه محسوب می شوند که علاوه بر دبستان های مظفریه و دوشیزگان که قبلا ذکر شد، مدرسه نوید دانش نیز در دو مقطع دبستان و دبیرستان راه اندازی شد که بعدها به مدرسه احمدیه معروف شد که هنوز هم با نام دبستان 22بهمن در خیابان امام فعلی در حال فعالیت است .

آموزشگاههای دیگری همچون شاهدخت ( لعیا ) ،  دبستان ملی ناموس ( ساختمان قبلی ناحیه یک ارومیه روبروی دارایی ) ، صائب ( کشاورزی ) و شش کلاسه مختلط در این دوره ساخته شده اند .

 

امان‏الله عزالممالک اردلان

امان‏الله عزالممالک اردلان ( 1320 ) وی آخرین استاندار زمان پهلوی اول محسوب می شود چرا که در شهریور همان سال و با حمله متفقین ( انگلیس ) به ایران رضاشاه از سلطنت خلع و تبعید گردید .

اردلان در سال 1315 به جای میرزا ابوالحسن خان پیرنیا (معاضدالسلطنه) استاندار کرمان شد و در تهیه برنامه اصلاحی و نظارت بر اجرای آن در شهرها با کمیسیون وزارت کشور همکاری نمود و در زمانی که علی‌اصغر حکمت وزیر کشور بود، او مدیرکل شهرداری های ایران شد. سال 1319 با سمت استانداری آذربایجان شرقی عازم تبریز گشت. او پس از حمله قوای روسیه به آذربایجان در سال 1320، تبریز را ترک می‌نماید و بلافاصله استاندار ارومیه شد و سپس به مدیرکلی وزارت کشور منصوب گشت.

چندین دوره نمایندگی مجلس، بارها وزارت کشور و معاونت مجلس شورای ملی، کارنامه سیاسی وی را تشکیل می‌دهد. او مدتها با دکتر میلسپو همکاری داشت و نطق بسیار معروفی در مذمت رفتار مورگان شوستر در مجلس ایراد کرده‌است. او در کابینه دولت مهاجرین در کرمانشاه به ریاست (رضاقلی خان نظام‌السلطنه مافی)، وزیر فواید عامه بود. او بیش از یکصد و ده سال عمر کرد و پس از دو برادر کوچکش بدرود حیات گفت. دوستانش به طنز در مورد او گفته‌اند: «کل شیئ هالک، الا حاج عزالممالک».

 

محمد­صادق کوپال

تیمسار سرتیپ کوپال ( 1321-1320 ) بعد از اشغال ایران امورات ارتش بدست انگلیسی ها افتاد و برای نقاط مختلف کشور استانداران نظامی منصوب کردند .

وی فرزند میرزا محمد تاجر، متولد 1272 در خوى است. پس از انجام تحصیلات مقدماتى در ایران، به استانبول رفت و از دانشکده‏ى افسرى آنجا در رشته‏ى توپخانه فارغ‏التحصیل گردید و دانشگاه جنگ آن کشور را نیز گذرانید. بعد از مراجعت به ایران، وارد ژاندارمرى شد و مدارج نظامى را در آنجا طى کرد. در 1308 با درجه‏ى سرتیپى ریاست شهربانى به او محول شد ولى ریاست او زیاد طول نکشید. مشاغل بعدى او عبارتند از ریاست اداره نظام وظیفه، رئیس ستاد لشکر آذربایجان، وابسته نظامى در ترکیه، ریاست رکن چهارم ستاد ارتش، فرماندهى نیروهى هوائى و ریاست قورخانه.

کوپال بعد از شهریور 1320 استاندار آذربایجان غربى شد و مدتى نیز ظاهرا به جرم فاشیست بودن در زندان متفقین بسر برد. بعد از استخلاص از زندان، ریاست دادرسى ارتش را گرفت. در 1326 با احراز درجه‏ى سرلشکرى، رئیس ژاندارمرى کل کشور گردید و در 1330 ریاست شهربانى به او سپرده شد. ولى اوضاع و احوال آن روز ریاست او را طولانى نکرد و در تیرماه 1331 از کار کنار رفت و بازنشسته شد و از آن تاریخ به بعد کارى به او داده نشد.

او تنها افسرى است که در ارتش ایران مدت 20 سال در درجه‏ى سرتیپى توقف نموده است. کوپال در اوایل سلطنت رضاشاه یکى از صاحبان قدرت بود و با اشخاصى مانند تیمورتاش و داور و نصرت‏الدوله برابرى مى‏کرد. به همین دلیل در 38 سالگى به ریاست نظمیه کل مملکتى (شهربانى کشور) منصوب شد ولى نتوانست موقعیت خود را حفظ کند. سرلشکر کوپال در سال 1334 در سن 65 سالگى در تهران درگذشت.

 

دکتر اسماعیل مرزبان( ملقب به مؤدب السلطنه و امین الملک)

واقعه مهم در دوره استانداری وی: ﺗﻤﺎﺷﺎﮔﺮﺷﻮرش و ﻏﺎرﺗﮕﺮی اﮐﺮاد ﯾﺎﻏﯽ ﻣﺴﻠﺢ، ﻛﺘﻚ ﺧﻮردن از ﻣﺮدم اروﻣﯿﻪ در دﻓﺘﺮ ﻛﺎرش، اوﻟﯿﻦ اﺳﺘﺎﻧﺪار ﻣﺴﺘﻌﻔﯽ آذرﺑﺎﯾﺠﺎن ﻏﺮﺑﯽ

دکتر امین الملک  مرزبان ( 1323-1321) وی استاندار زمان اشغال خوانده می شود فردی که تحصیلکرده فرانسه بود و همسری یونانی داشت . در دوران استانداری مرزبان شورش و غارتگری اکراد یاغی مسلح از سر گرفته شده و به حدی رسیده بود که حتی آبادیهای اطراف ارومیه را اشغال کرده و محاصره نموده بودند و اگرچه مرزبان بعنوان استاندار در این شهر سکونت داشت اما کاری از دستش برنمی آمد و برای هر اقدام کوچکی می بایست موافقت مقامات اشغالگر خارجی و نمایندگان کنسولی آنها را جلب می کرد به همین خاطر مردم ستمدیده ارومیه از فرط استیصال و از روی ناچاری روز بیستم تیرماه 1323 به کاخ استانداری هجوم برده و استاندار را در دفترش به باد کتک گرفتند که با دخالت نیروهای نظامی ، مردم عصبانی تر و ناراحت تر از قبل متفرق شده و با سردادن شعا خواستار استعفای مرزبان می شوند . به این ترتیب نام وی بعنوان اولین استاندار مستعفی آذربایجان غربی در تاریخ ثبت می شود .

در دوران استانداری مرزبان سرلشکر احمد زنگنه ( نام قدیم خیابان کاشانی فعلی ) که آن موقع درجه سرهنگی داشت بجای سرهنگ نوتاش به سمت فرمانده تیپ ارومیه منصوب شد تا با کمک سرگرد هدایت الله مافی ( یکی از خیابانهای ارومیه بنام اوست ) اشرار کرد مسلح را سرکوب کند که تا هر چند توفیق چندانی در این کار کسب نکرد اما بخاطر تلاشش نزد مردم محبوبیت یافت .

 

علی اکبر درخشانی

واقعه مهم در دوره استانداری وی: ﺳﺮﮐﻮب اﮐﺮاد ﻣﺴﻠﺢ و ﺑﺮﻗﺮاری اﻣﻨﯿﺖ ﻧﺴﺒﯽ ، ھﻤﻜﺎری ﺑﺎ ﻓﺮﻗﻪ دﻣﻮﮐﺮات آذرﺑﺎﯾﺠﺎن ﺑﺮای ﺗﺎﺳﯿﺲﺣﮑﻮﻣﺖ ﺧﻮدﻣﺨﺘﺎر ﻣﺤﻠﯽ، ﺳﻪ ﺳﺎل زﻧﺪان، اﺧﺮاج از ارﺗﺶ

سرلشکر علی اکبر درخشانی ( 1324-1323)به جرأت می توان گفت دوران استانداری درخشانی بحرانی ترین دوره تاریخ استان آذربایجان غربی است . غائله طغیان اشرار کرد ارومیه سبب شد که علی اکبر درخشانی فرزند سرهنگ علی نقی خان کنگرلو ( از خانواده های اصیل ارومیه ) به پیشنهاد سرلشکر رزم آرا رئیس وقت ستاد ارتش بعنوان استاندار استان چهارم ( آذربایجان غربی ) انتخاب شود.

در آن زمان روسای قبایل و عشایر کرد هریک در منطقه ای از ارومیه حکومتی براه انداخته بودند ، عمرخان شریفی رئیس ایل شکاک در صومای برادوست و روستاهای اطراف از جمله قره باغ ، رشیدبیگ جهانگیری در محال ترگور مرگور و دشت ، زروبیگ بهادری در بالانج و مناطق جنوبی ارومیه و طاها هرکی در محال دول ، داش آغل و رشکان اقدام به غارت و باجگیری می کردند .

درخشانی در خاطرات خود می نویسد : وقتی بعنوان استاندار وارد ارومیه شد دکتر مرزبان ( استاندار قبلی ) و همسرش کاملا" آماده رفتن بودند و مثل آنکه از قفسی آزاد شده باشند بدون درنگ با اتومبیل استانداری راه تبریز را در پیش گرفتند .

پس از سرکوب اکراد مسلح و برقراری امنیت نسبی در ارومیه ، غائله پیشه وری پیش آمد و حکومت خودمختار محلی تحت عنوان « فرقه دموکرات آذربایجان » با حمایت های روس ها اعلام موجودیت کرد که در اثر آن استانهای آذربایجان غربی و شرقی ، اردبیل ، زنجان و حتی بخشی از قزوین به اشغال دموکراتها در آمد و بدین ترتیب دوران پرفراز و نشیب استانداری سرلشکر درخشانی که از 25 تیر 1323 آغاز شده بود در 21 آذرماه 1324 به پایان رسید ، اما در بازگشت به تهران بر اثر توطئه عده ای ، به علت خیانت و همکاری با دموکراتها به 15 سال زندان محکوم شد که پس از سه سال به دستور شاه آزاد شد ولی از ارتش اخراج گردید و سالها بعد سرانجام در 7 فروردین 1357 بدلیل فعالیت های سیاسی علیه رژیم توسط ساواک دستگیر شد و همان شب در اثر شکنجه زیاد درگذشت .

*   در مدت حکومت دموکراتها ( 1325-1324 ) دکتر سلام الله جاوید از سوی پیشه وری بعنوان استاندار آذربایجان منصوب شده بود و برای ارومیه فرماندارانی همچون پنبه ای ، شاهین و نظام الدوله  از تبریز به ارومیه اعزام شدند .

*  در زمان دموکراتها اوضاع بقدری آشفته بود که سپهبدی وزیر دادگستری وقت در منزل فرماندار ارومیه توسط آشوری ها لخت شده و کتک خوره بود.

 *  بعد از برچیده شدن حکومت دموکراتها در سال 1325 ، آذربایجان غربی باردیگر تابع تبریز شده و تا سال 1333 استاندار نداشت و فرماندارانی همچون شبدیز ، شایان و فهیمی در این مدت 8 ساله به ارومیه اعزام می شدند .

 

علی اکبر ملکی

علی اکبر ملکی ( 1339-1334 ) دانشکده کشاورزی ارومیه و مرکز بهداشت صحیه این شهر در دوران استانداری ملکی احداث گردید .

 

شاپور میهن

شاپور میهن ( 1342-1339 ) سیلوی ارومیه در دوران وی ساخته شد و مراحل ساخت تصفیه خانه آب این شهر نیز به اتمام رسید .

 

غلامحسین دیلمی

غلامحسین دیلمی ( 1344-1342 ) لوله کشی آب مشروب به مناطق مرکزی و داخلی ارومیه در این دوره انجام شد که چنین طرح عمرانی مهم و بزرگ در شرایط خاص آن زمان و در مدت کمتر از دو سال عملکرد ارزشمندی به شمار می رود .

سرلشکر سیاوش دیلمی رزمخواه (۱۲۸۲- ۱۳۷۳ ه.ش)از اعضای نهضت جنگل، از افسران عالی رتبه ارتش ایران، استاندار آذربایجان غربی و سناتور انتخابی گیلان در دوره هفتم مجلس سنا بود.

وی فرزند جعفربیگ متولد ۱۲۸۲ ه.ش از نوجوانی به نهضت جنگل به زعامت میرزا کوچک خان جنگلی پیوست و تعلیمات نظامی را تحت نظر افسران آلمانی و ایرانی و ترک و روس سفید فراگرفت .

او به تدریج مدارج ترقی را طی کرد و در سال ۱۳۳۹ ه.ش استاندار آذربایجان غربی شد و تا سال ۱۳۴۲ این سمت را عهده دار بود و با مردم به حسن سلوک رفتار می‌کرد.

 

ابراهیم همایونفر

ابراهیم همایونفر ( 1346- 1344 ) ارومیه در زمان استانداری مهندس همایونفر اندک اندک تلاش می کرد بعنوان یک شهر توریستی و تفریحی شناخته شود و دقیقا" از همان زمان بود که ارومیه به « پاریس ایران » شهرت یافت .

رونق مراکز فساد و خوشگذرانی ، ساخت کارخانه مشروب سازی پاکدیس ، احداث پلاژهای ساحلی گلمانخانه در ساحل دریاچه ارومیه و ساخت موزه ارومیه از دستاوردهای نامیمون همایونفر در این دوران بود .

 

غلامحسین کیانپور

غلامحسین کیانپور ( 1350-1346 ) در این دوره نیز سعی شد بر اساس اهدافی که از دربار تعیین می شد ارومیه هرچه زودتر ظاهری توریستی بخود بگیرد . افتتاح کاخ جوانان ، فرودگاه ارومیه ، شرکت اتوبوسرانی ارومیه ، خانه جوانان شیرو خورشید ، باغ های کودک و کتابخانه کودکان ( پارک شهرچایی ) از اقدامات کیانپور محسوب می شود .

 

عبدالعلی دهستانی

عبدالعلی دهستانی در این عکس نفر ششم می باشد

عبدالعلی دهستانی ( 1357-1350 ) وی از نزدیکترین افراد یه محمدرضاپهلوی بود و از اعضای مطرح شورای مرکزی حزب رستاخیز ایران به شمار می رفت .

 

تیمسار کریم ورهرام

رویدادهای مهم در دوران وی: به توپ بستن مسجد اعظم ارومیه، مقابله با انقلابیون، سلطنت طلب فراری

تیمسار کریم ورهرام ( ۲۲/۱۱/۵۷-۴/۷/۵۷ ) وی آخرین استاندار قبل از انقلاب است و تا یک روز مانده به ۲۲ بهمن همچنان در ارومیه بود . در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی ، ورهرام که از مدتها قبل فرماندهی لشکر ارومیه را برعهده داشت با توجه به شرایط خاص آن زمان با حفظ سمت بعنوان استاندار نظامی آذربایجان غربی منصوب شد. وی پس از انقلاب مانند دیگر سران رژیم سابق به خارج فرار کرد و زیرنظر شاپور بختیار در فرانسه در قالب شورای سلطنت طلبان ایران فعالیت های بسیاری را برعلیه انقلاب اسلامی انجام داد و سالها بعد در سال ۱۳۷۰ در پاریس درگذشت .

سپهبد کریم ورهرام در سال ۱۲۸۸ در روستای بدل آباد از توابع شهرستان خوی در خانواده‌ای کشاورز به دنیا آمد.برادر وی حسن خان وزیزی بود که باغ معروف و بسیار بزرگی در جاده فرورق داشت که بعد از انقلاب تبدیل به پادگان سپاه(حر)وهم اکنون بخش عمده ای از آن به پارک بزرگ فرورق تبدیل شده است.

کریم ورهرام در سال ۱۳۰۶ وارد مدرسه نظام و پس از اخذ درجه افسری به پادگان مهاباد منتقل شد. ورهرام در سال ۱۳۲۳ با درجه سرهنگی و با ۱۷ سال خدمت، ریس ستاد لشکر آذربایجان شد.در سال ۱۳۴۲ سناتور انتخابی رضاییه در مجلس شد.

سرانجام در سال ۱۳۵۷ به عنوان آخرین استاندار پهلوی در آذربایجان غربی از سوی ارتشبد ازهاری گمارده شد. اما او پس از ۲ ماه کناره گیری و به فرانسه رفت.وی در سن ۸۲ سالگی در پاریس درگذشت.

 

استانداران پس از انقلاب اسلامی

 

اسماعیل اردلان

 اسماعیل اردلان ( ۶/۱۲/۵۷  سرپرست ) پس از پیروزی  انقلاب اسلامی ، اردلان که از نیروهای ملی مذهبی و از دوستان مرحوم بازرگان بود از سوی دولت موقت بعنوان سرپرست استانداری آذربایجان غربی منصوب شد . دوران استانداری او که تنها ۱۵ روز طول کشید ، کوتاهترین دوره استانداری تاریخ استان محسوب می شود.

 

محمد مهدی عباسی

محمد مهدی عباسی ( ۲۱/۱۲/۵۷ ) وی نیز با حکم دولت موقت بمدت ۹۸ روز استاندار بود و پس از رفتن از آذربایجان غربی ،در ۲۸ خرداد ۱۳۵۸ به سمت  استاندار تهران منصوب شد.   

 

جمشید حقگو

۲۲- جمشید حقگو (۲۸/۳/۵۸ ) هم اکنون رئیس اتاق بازرگانی و تجاری ایران و ایتالیا است و درزمینه تجاری و بازرگانی فعالیت می کند .

 

حسین طاهری

حسین طاهری (۲۹/۴/۵۹ ) آغاز جنگ تحمیلی و دوران دفاع مقدس ، در زمان استانداری حسین طاهری صورت گرفت . وی پس از آذربایجان غربی ، در سوم خرداد ۱۳۶۰ بعنوان استاندار آذربایجان شرقی عازم تبریز شد و دو سال بعد در ۱۷ دی ماه ۱۳۶۲ بعنوان استاندار پایتخت معرفی شد

                                               

اصغر ابراهیمی اصل

 اصغرابراهیمی اصل ( ۲۵/۳/۶۰ ) در زمان استانداری اش با تعدادی از نمایندگان وقت استان از جمله حجت الاسلام حسنی ، حجت الاسلام انزابی و حجت الاسلام قره باغی ( نمایندگان ارومیه ) اختلافات زیادی پیدا کرد . راثی و جسیم سعادتی نمایندگان وقت میاندوآب و مهاباد نیز بارها از او نزد مسئولین بالای نظام گلایه و شکایت کرده بودند به همین دلیل مدت استانداری او هم جزو کوتاهترین دوره های استانداری به شمار می رود . ابراهیمی اصل تا همین چندی قبل ( در دولت نهم ) مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران بود که به دلایل نامعلومی برکنار شد .

 

علیرضا شیخ عطار

علیرضا شیخ عطار ( ۲۷/۱۰/۶۰ ) وی یکی از استاندارانی بود که مدت چهار ساله استانداری خود را به پایان رساند هر چند برخی از چهره های سیاسی استان از جمله حجت الاسلام حسنی از شیخ عطار هم ناراضی بودند . در دوران استانداری شیخ عطار ،حجم سنگین حملات هوایی و بمباران دشمن بعثی در ارومیه ، مردم این شهر را مجبور کرده بود تا به روستاها و باغات اطراف  پناه ببرند .

وی قبل از آذربایجان غربی ، در شهریور ماه سال ۶۰ سرپرست استانداری استان کردستان بود . بعد از آذربایجان غربی نیز در سمت های مختلف سیاسی در وزارت امور خارجه حضور داشته و دارد و هم اکنون معاون وزارت امور خارجه می باشد .

وی چندین کتاب نیز تألیف کرده است که از مهم ترین آنها می‌توان به "دین و سیاست در هندوستان" نام برد که در سال ۱۳۸۱ منتشر شد.

سوابق کاری:

مهندس شرکت پلی اکریل (۱۳۵۶ - ۱۳۵۵)

مدیرعامل شرکت پلی اکریل (۱۳۵۸- ۱۳۵۶)

استاندار کردستان و آذربایجان غربی (۱۳۶۴- ۱۳۵۹)

معاون وزیر صنایع (۱۳۶۸-۱۳۶۴)

مشاور وزیر امور خارجه در امور کشورهای مشترک‌المنافع (۱۳۷۱- ۱۳۶۹)

سفیر جمهوری اسلامی ایران در هندوستان (۱۳۷۷-۱۳۷۱)

مدیرکل حوزه وزیر (۱۳۷۸-۱۳۷۷)

مشاور شورای عالی امنیت ملی و مدیر بخش آسیا در مرکز تحقیقات استراتژیک (۱۳۸۴- ۱۳۷۸)

مدیر مسؤول و سردبیر روزنامه همشهری (۱۳۸۴-۱۳۸۲)

معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه (۱۳۸۶-۱۳۸۴)

قائم مقام وزیر امور خارجه و معاون خاورمیانه و کشورهای مشترک‌المنافع وزارت امور خارجه (۱۳۸۷- ۱۳۸۶)

سفیر جمهوری اسلامی ایران در آلمان (از مهر ۱۳۸۷)

 

زین العابدین میریوسفی عطائی

زین العابدین میریوسفی عطائی ( ۱۹/۹/۶۴ )  وی که اهل شهرستان بناب بود ، پیش از این استانداری آذربایجان شرقی ( دی ماه 62 ) و پنج ماه بعد استانداری ایلام ( 12 تیر 63 ) را درکارنامه خود داشت .

مرحوم عطائی در دوران استانداری اش ( که همزمان با اوج دوران دفاع مقدس بود ) بارها برای سرکشی به رزمندگان عازم مناطق جنگی و مرز ایران وعراق شد . وی با علما و نیروهای سیاسی استان نیز ارتباط و تعامل خوبی داشت به همین دلیل توانست تا آخرین روز عمرش استاندار بماند .

رهبرمعظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای که آن زمان رئیس جمهور کشورمان بود ، در این مقطع سفری به استان داشت که اولین سفر یک مقام عالیرتبه نظام به آذربایجان غربی پس از انقلاب محسوب می شد .رحلت حضرت امام (ره) نیز در دوران استانداری مرحوم عطائی رخ داد .

سرانجام در آغازین روزهای آبانماه سال 1369 در حالیکه بطور زمینی از مأموریت تهران بازمی گشت ، در اثر تصادف در گردنه قوشچی ارومیه همراه با راننده اش ( مرحوم حاجی زاده ) درگذشت .  رهبر معظم انقلاب در پیام ویژه ای درگذشت این استاندار را به مردم استان تسلیت گفتند .

در سال 1372 خیابانی که درحد فاصل خیابانهای امام و مدنی احداث شده بود ، به پیشنهاد برخی بزرگان شهر بنام مرحوم عطائی نامگذاری شد .

 

قربانعلی سعادت قره باغ

قربانعلی سعادت قره باغ (6/8/69 ) سعادت اهل روستای قره باغ ارومیه بود که قبل ازاستانداری ، در زمان مرحوم عطائی ،معاون سیاسی امنیتی استاندار بود. وی پس از فوت عطائی با حکم بشارتی وزیر وقت کشور بعنوان سرپرست استانداری منصوب شد و در 26 اسفند همان سال با حکم قطعی ، استاندار آذربایجان غربی گردید . وی با 7 سال استانداری ، طولانی ترین دوره استانداری این استان را به خود اختصاص داده است .

قربانعلی سعادت در ابتدا برادر زن شهیدبزرگوار مهدی باکری ( یوسف مدرس ) را به معاونت سیاسی امنیتی خود برگزید که بعدها شایعاتی درخصوص او برسر زبانها افتاد و از این سمت کنار گذاشته شد.

وی برخی دوستان دیگر خود را نیز به سمت های مختلف منصوب کرد ، از جمله محمد اشتری (معاون سیاسی) مهندس فائزی (معاون عمرانی استاندار) ، اسدالله لطف عطا (فرماندار ارومیه)، صادق محسن پور آذری ( فرماندار سردشت ) ، فروزان (شهردار ارومیه)

وی بعد از دوم خرداد 76 ، در 23 بهمن همان سال بعنوان اولین استاندار قم عازم این شهر شد و با شروع دوره دوم ریاست جمهوری خاتمی نیز در تاریخ 28 مهر 1381 به سمت استاندار لرستان منصوب گردید .

با پیروزی دکتر احمدی ن‍ژاد در انتخابات ریاست جمهوری 84 ، سعادت مدیرعامل شرکت ایجاد محیط ( یکی از شرکت های وابسته به بنیاد مسکن ) شد و به هم اکنون نیز به همراه علی عبدالعلی زاده ( وزیر اسبق مسکن ) در زمینه انبوه ساری مسکن فعالیت می کند .

گفتنی است سعادت با 15 سال استانداری در استانهای مختلف کشور بیشترین سابقه  استانداری را دربین استانداران کشور دارا می باشد .

وی توانسته بود در طول دوران حضورش در استانداری ، ارتباط و تعامل خوبی با علما و نیروهای سیاسی استان علی الخصوص نمایندگان مجلس ( عبدالعلی زاده ، کامیار و جعفری نمایندگان وقت ارومیه ) وحجت الاسلام حسنی نماینده ولی فقیه در استان برقرار کند بطوریکه در تدارک ماشین آلات کشاورزی برای امام جمعه ارومیه مساعدت های زیادی بعمل آورد .

سفر تاریخی و بیادماندنی رهبرمعظم انقلاب ( سال 1374 ) و آقای هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت کشورمان به استان ( سال1373 ) در دوران استانداری قربانعلی سعادت انجام گرفت.

 

علی محمد غریبانی

علی محمد غریبانی ( 21/7/76 ) این مرد اردبیلی که اولین استاندار دوران اصلاحات به شمار می رفت درکمتر از دو سال ، دوران پرفراز و نشیبی را در آذربایجان غربی سپری کرد و با بسیاری از افراد اختلاف پیدا کند . اوج این اختلافات زمانی بروز پیدا کرد که  در قضیه دستگیری عبدالله اوجالان ( آپو ) رهبر پ .ک.ک توسط دولت ترکیه ، غریبانی با تجمع اعتراض آمیز کردهای ارومیه در مقابل کنسولگری ترکیه موافقت کرده و مجوز صادر نموده بود که با اعتراض شدید مردم و امام جمعه ارومیه مواجه شد بطوریکه حجت الاسلام حسنی هشدار داد در صورت برگزاری هرگونه تجمع ، شخصا" کفن خواهد پوشید و در مقابل اغتشاش گران خواهد ایستاد . وی همچنین در خطبه های نمازجمعه اعلام کرد که این استاندار به درد ما نمی خورد و هر چه سریعتر باید تغییر کند . یکبار هم درگیری میان نماینده ولی فقیه در استان و استاندار، در آخرین روزهای استانداری غریبانی زمانیکه مراسم بدرقه زائرین حرم امام خمینی (ره) بمناسبت سالگرد ارتحال آن حضرت در ترمینال شهرستان برگزار می شد ، رقم خورد و حسنی طی سخنانی بشدت از غریبانی انتقاد کرد که باعث شد استاندار مراسم را ترک کند .

بعد از آن  دیگر حضور غریبانی در استان به مصلحت نبود و پس از 20ماه با استانداری وداع کرد .

برگزاری اولین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ( بهمن 77) از مهمترین اتفاقات دوران استانداری علی محمد غریبانی به شمار می رود.

بسیاری معتقد بودند از آنجا که وی صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته نامه مبین اردبیل بود ، روحیه ژورنالیستی و جنجالی اش باعث شد نتواند تصمیمات درستی بگیرد و عده ای نیز براین باور هستند که غریبانی تحت تأثیر فضای سالهای اول اصلاحات بوده و به یکباره می خواست اقدامات غیرمعمول انجام دهد .

همان سال ( 1378 ) وی توانست در انتخابات مجلس ششم بعنوان نماینده مردم اردبیل وارد مجلس شود .

وی در انتخابات دهم ریاست جمهوری نیز پس از استعفای رئیس قبلی، بعنوان رئیس ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در آن استان فعالیت می نمود.

 

سید محمود میرلوحی

سید محمود میرلوحی ( 5/4/78 ) میرلوحی پاسدار سابق سپاه شهرستان خمین که گفته می شد از بستگان شهید نواب صفوی بود پله های ترقی را خیلی زود پیمود ،از آنجاکه درجریان انتخابات ریاست جمهوری 76 مسئول انتظامات ساختمان « به آفرین » ( ستاد مرکزی انتخاباتی خاتمی ) بود که به جهت ارتباط نزدیکش با عبدالله نوری و مرتضی حاجی ، ابتدا در آبان ماه 76 بعنوان استاندار سمنان انتخاب شد و 19 ماه بعد بعنوان استاندار آذربایجان غربی منصوب شد که در آن مقطع حساسیت های زیادی را برانگیخت ، نبود سوابق مدیریتی و اجرایی مناسب از مهمترین ایراداتی بود که از سوی برخی از سیاسیون استان مطرح گردید .

وی برای اولین بار یک روحانی ( حجت الاسلام فقیه ) را به معاونت سیاسی امنیتی  استاندار و یک زن ( دکتر فریبا بشیری ) را بعنوان مشاور استاندار برگزید .

سفر سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور وقت به استان ( شهریور 79 ) ، قضیه صید غیرقانونی آرتمیای دریاچه ارومیه ، نا آرامی های پیرانشهر و آتش سوزی دفتر سرپرستی روزنامه صبح امروز در ارومیه  از شاخص ترین اتفاقات دوران استانداری میرلوحی  است .

گفته می شد برادر وی در سالهای 79 و 80 در اشنویه اقدام به پیش خرید عمده گیلاس  کرده و در قضیه صید آرتمیا نیز دخالت داشت .

وی با شروع چهارسال دوم ریاست جمهوری خاتمی ، از طرف موسوی لاری به سمت معاون امور حقوقی و پارلمانی وزارت کشور برگزیده شد و تا پایان دوره اصلاحات در این سمت باقی ماند.

                                                         

جمشید انصاری

 جمشید انصاری ( 23/10/80 ) وی که اصالتا" زنجانی بود ، پیش از استانداری ، در زمان دکتر برادران شرکا ، معاون سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بود و به همین دلیل در طول دوران استانداری اش بیشتر به جنبه های کارشناسی کارها اهمیت می داد .

انصاری نیز از جمله استاندارانی بود که یک دوره چهار ساله را به پایان برد و در این چهار سال با کمتر کسی اختلاف پیدا کرد ، حتی با نمایندگان اصولگرای استان . اما آنچه بعنوان نقطه ضعف در عملکرد او محسوب می شود عدم پیگیری مسائل مربوط به پل میانگذر دریاچه ارومیه بود که در سفر اول خاتمی به آن تأکید شده بود اما در عمل هیچ اقدام مثبتی مشاهده نشد .

در دوران وی برای نخستین بار یک مدیرکل زن ( نرمین غنی زاده ) در دفتر اموراجتماعی و انتخابات استانداری  منصوب شد .

سفر دوم خاتمی به استان نیز ( شهریور ماه 83 )  در این دوره انجام شد.

 

رحیم قربانی

رحیم قربانی قلجلو ( 18/7/84 ) رحیم قربانی فرزند عباس متولد اول تیر 1334 ، اهل روستای قلجلوی محال نازلو ارومیه ، تحصیلکرده رشته عمران در حالی به استانداری آذربایجان غربی منصوب شد که در موقع انتصابش به این سمت 29 سال خدمت کرده بود و در آستانه بازنشستگی قرار داشت .

وی پیش از آن معاون برنامه ریزی و مشاور عالی شهرداروقت تهران ( احمدی نژاد ) بود و گفته می شد روابط نزدیک و صمیمانه ای بین او و رئیس جمهور برقرار است چراکه آشنایی و همکاری آنها به استانداری اردبیل بازمی گشت زمانیکه قربانی در آنجا هم معاون برنامه ریزی استاندار بود .

 

وحید جلال زاده

وحید جلال زاده  از تاریخ  ۴/۸/۸۸ به عنوان استاندار آذربایجان غربی منصوب شده است. برخی سوابق مدیریتی وی در ذیل آمده است:

* رئیس حوزه ریاست و روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها

* مدیر کل حراست وزارت علوم‏‏‏ تحقیقات و فناوری

* قائم مقام و معاون سیمای مرکز صدا و سیمای کرمانشاه

* مدیر کل آموزش صدا و سیما

* مدیرکل نمونه سازمان صدا وسیما

* مدیر کل روابط عمومی شورای نگهبان

* رئیس کمیته اطلاع رسانی هیات مرکزی نظارت شورای نگهبان در انتخابات هفتم

* مشاور رئیس سازمان فرهنگی  هنری شهرداری تهران

* معاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهور

* جانشین معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور

* مشاور رئیس دفتر و مدیر کل امور بین الملل دفتر رئیس جمهور

گفتنی است دو تن از استانداران دوبار استاندار شده اند به همین جهت وحید جلال زاده سی امین استاندار تاریخ آذربایجان غربی محسوب شده و استاندار آینده 31 مین استاندار این خطه خواهد بود.

منبع اروم نیوز

انتهای پیام/م

https://www.dana.ir/7000
ارسال نظر
نظرات
ناشناس
1392/05/17 - 20:26
پاسخ
عالی بود شهر عزیزم
rateup 0
ratedown 0
ارسال نظر