شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 08:14 منتشر شده در مورخ: 1395/03/16 شناسه خبر: 756604
در مصاحبه با واشنگتن پست؛

آمانو: توافق با ایران هنوز شکننده است

آمانو: توافق با ایران هنوز شکننده است
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: کار دشوار راستی آزمایی توافق اتمی ایران احتمالا برای سالها ادامه پیدا خواهد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از پایگاه اینترنتی واشنگتن پست، یوکیا آمانو گفت که ایران به مفاد توافق اتمی سال گذشته پایبند بوده است و بازرسان آژانس با تلاش فراوان وظیفه نظارت بر پایبندی به کشوری به وسعت آلاسکا را انجام می دهند. کار دشوار راستی آزمایی توافق اتمی احتمالا برای سالها ادامه پیدا خواهد کرد. 

وی افزود: که قصد دارد که سومین بار ریاست آژانس بین المللی انرژی اتمی و شورای حکام را برعهده بگیرد تا شاهد تکمیل این موضوع باشد. 

آمانو که در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین سخن می گفت، افزود: این (توافق) هنوز شکننده است. رسیدن به توافق بسیار مهم بود اما پایدار کردن آن به تلاش فراوانی نیازمند است.
آمانو گفت که او به دنبال پرهیز از اختلافات سیاسی و تنها تمرکز بر روی نتایج قابل اندازه گیری است.
 
وی افزود: از ما خواسته نشده است که نوع نگرش ها را راستی آزمایی کنیم. از ما خواسته شده است که حقایق را راستی آزمایی کنیم.اگر آنها می خندند یا اینکه آنها کاملا ناراضی هستند ما به این موضوع توجهی نمی کنیم.
 
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره این موضوع که چرا وظیفه نظارت بر موارد احتمالی کوتاهی ها در توافق به شمار کمی از مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی سپرده شده  که اجازه دسترسی به تمامی تاسیسات و کارخانه های تولید اورانیوم اعلامی  و بازرسی از مراکز مشکوک و مخفی ایران  بدون اعلام قبلی را دارند گفت که تیم وی هنوز در حال افزایش تلاشهایشان برای نظارت غیرمنتظره هستند و آنها نیروهای جدید و دفاتر جدیدی را برپا کرده اند و در این حال رابطه همکاری خود را با میزبانان ایرانی خود حفظ کرده اند. 
 
آمانو گفت: این کار بزرگی است. بازرسان ما تلاش می کنند و آنها به سختی کار می کنند.
 
وی درباره منابع مالی مورد نیاز آژانس، گفت: ما هنوز در فرآیند تامین مالی قرار داریم تا این موضوع را تضمین کنیم که بازرسان بتوانند به طور کامل دهها مورد از تاسیسات از  معادن اورانیوم گرفته تا کارخانه ها و بخش های مربوط به  سانتریفیوژ  را بازرسی کنند.
 
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه، این موضوع  را که پس از انتشار گزارش های اخیر آژانس انتقادات درباره اینکه این گزارش ها نسبت به گزارش های آژانس  قبل از توافق اتمی از جزئیات کمتری برخوردارند، تایید کرد.
 
او گفت که به قوانین جدید پایبند است و  افزود که از زمانی که قطعنامه های سازمان ملل که ایران را از غنی سازی اورانیوم منع می کرد، بر اساس توافق ماه ژوئیه رفع شدند،پایبند است.
 
آمانو افزود: اگر ایران قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را  نقض می کرد آنگاه من دلیلی در اختیار داشتم تا آن را مطرح کنم و آنگاه کشورهای عضو حق داشتند که این موضوع را بدانند. اما این قطعنامه های دیگر از بین رفته اند و ایران این اجازه را دارد که فعالیت های مرتبط با غنی سازی را در چارچوب محدودیت های خاص انجام دهد و آنها این کار را انجام می دهند.
 
مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه گفت که از نظر آژانس، انکارهای ایران درباره آزمایش های اتمی گذشته خود هنوز  نامعتبر هستند  اما به طور قطع این اقدامات در حال حاضر در پارچین انجام نمی شوند.
 
آمانو افزود: من به آنجا رفتم.آنجا تقریبا خالی است.من می توانم به طور مطمئن بگویم که آزمایش هایی که در آنها از قطعات انفجاری استفاده می شود،انجام نمی شوند.
 
آمانو گفت که الگوهای پیشین تعامل(مذاکره) با ایران نتوانست کاری برای جلوگیری از ماجراجویی های اتمی این کشور از پیش ببرد.
وی افزود: تاخیر یا مانع تراشی کاری از پیش نبرد.
 
او به واشنگتن پست گفت که دوست دارد که زمان بیشتری برای تلاش برای پیشرفت بر روی اهداف دیگر  و از جمله تولید داروهای اتمی و کار بر روی طرح های انرژی برای توسعه کشور ها صرف کند و شاید بازرسی ها ی اتمی درباره کره شمالی را که  به سرعت در حال بسط و توسعه برنامه تسلیحاتی خود و پس از اخراج بازرسان آژانس در سال دو هزار و نه  است از سر بگیرد.
 
آمانو گفت که در میان مدت تداوم  رهبری برای تضمین  این موضوع که توافق اتمی ایران به روشی ملموس عملی شود موضوعی مهم است.
 
وی افزود: درباره ایران تنها نیمی از کار انجام شده است و ما لازم است که آن را پایدار و مستحکم کنیم.
https://www.dana.ir/756604
ارسال نظر
نظرات