شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 09:29 منتشر شده در مورخ: 1395/03/18 شناسه خبر: 758607
پرونده ویژه دانا/

مصطفی تاج زاده؛ از تشکیل گروه فلق تا اقدام علیه امنیت ملی/ چرا یار غار رئیس دولت اصلاحات با دستور امام برای انحلال سازمان مخالفت کرد؟+ فیلم

مصطفی تاج زاده؛ از تشکیل گروه فلق تا اقدام علیه امنیت ملی/ چرا یار غار رئیس دولت اصلاحات با دستور امام برای انحلال سازمان مخالفت کرد؟+ فیلم
این روز ها با ازاد شدن تاج‌زاده از زندان برخی به استقبال از وی رفته‌اند؛ کسی که با دخالت در آرای مردم نه تنها یک بار بلکه چندین بار نشان داده است که هیچ اعتقادی به دموکراسی نداشته و با گذشت زمان هر روز از آرمان های انقلابی و امام خمینی (ره) فاصله گرفته است.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ طی روزهای گذشته خبر آزادی محکوم امنیتی، مصطفی تاج زاده در رسانه ها منتشر شد که برخی از رسانه های زنجیره‌ای به استقبال بازگشت تاج زاده رفتند و برخی از شخصیت‌ها نیز وی را یک قهرمان نامیدند. نگاهی به زندگی پر فراز و نشیب تاج زاده مشخص می کند که وی چگونه در فتنه های بزرگ تاریخ انقلاب اسلامی نقشی موثر داشته است.

سید مصطفی تاج‌زاده، آذر ماه 1335 در تهران متولد شد. پدر و مادرش اصالتاً اهل هرند اصفهان بودند به گفته تاج زاده پدرش بارفروش بود و در میدان تره‌بار تهران کار می‌کرد خانواده او چه از سمت پدر و چه از سمت مادر همه به علمای معروف منتسب بودند به طوری که آیت‌ الله هرندی یکی از روسای حوزه علمیه قم دایی او بود. 

 

تحصیل در آمریکا و تشکیل گروه فلق

وی در سال 54 دیپلم متوسطه خود را اخذ کرد و در امتحان اعزام به خارج از کشور قبول شد. با ورود به آمریکا ضمن تحصیل در رشته مهندسی مکانیک، فعالیت‌های خود را در مسیر مبارزات سیاسی علیه حکومت پهلوی از طریق انجمن اسلامی کالیفرنیا پی گرفت و به همراهی تعدادی دیگر گروه فلق را تشکیل دادند. بخش‌هایی از این گروه با راهنمایی شهید مرتضی مطهری در اردوگاه‌های گروه‌های فلسطینی در لبنان و سوریه تحت آموزش‌های چریکی قرار گرفتند.

تاج‌زاده 8 مهر 1357، پس از دیداری با امام خمینی (ره) در پاریس، تحصیل را رها کرد و به ایران بازگشت. وی نماینده ویژه گروه فلق در کمیته ویژه استقبال از امام خمینی (ره) انتخاب شد. پس از انقلاب، گروه فلق با پیوستن به شش گروه دیگر سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را ایجاد کردند. 

 

همراهی با خاتمی از وزارت ارشاد تا ستاد انتخاباتی

تاج‌زاده پس از آن به مدیریت کل مطبوعات و نشریات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منصوب شد. با آمدن سید محمد خاتمی به وزارت ارشاد، وی جای خود را به محسن آرمین داد و در سال‌های 63 تا 67 به عنوان معاون بین‌الملل خاتمی در وزارت ارشاد فعالیت کرد. 

پس از استعفای خاتمی و با آمدن میرسلیم به وزارت ارشاد، تاج‌زاده هم به همراه خاتمی به کتابخانه ملی رفت. وی پس از مدتی به روزنامه همشهری رفت و تا انتخابات ریاست جمهوری ایران 1376، در این موسسه فرهنگی باقی ماند و پس از استعفا از وزارت ارشاد برای تحصیل در رشته علوم سیاسی وارد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران شد. 

در کنکور سراسری کارشناسی ارشد سال 71 حائز رتبه اول کشور شد و با سر رسیدن دوم خرداد فرصت آن را نیافت تا از پایان‌نامه‌اش برای اخذ دکترا دفاع کند. او از سال 1375 در ستاد انتخابات خاتمی فعالیت کرد و همزمان عضو تحریریه عصر ما، نشریه ارگان سازمان مجاهدین انقلاب، بود. 

با پیروزی خاتمی، در کنار عبدالله نوری در وزارت کشور به عنوان معاون سیاسی مشغول شد و اولین انتخابات شوراهای شهر و روستا را برگزار کرد؛ همچنین با تشکیل جبهه مشارکت ایران اسلامی از ابتدا به عضویت دفتر سیاسی و شورای مرکزی حزب در آمد. 

وی پس از استیضاح عبداله نوری و تا آمدن عبدالواحد موسوی لاری، سرپرست وزارت کشور شد و با آمدن موسوی لاری مجدداً به معاونت سیاسی بازگشت. او که در کوران انتخابات مجلس ششم حاضر به تن دادن به خواسته‌های شورای نگهبان نشده بود با شکایت جنتی از کلیه مناصب دولتی عزل شد و با پایان مدت محکومیت مجدداً به عنوان مشاور سید محمد خاتمی به دولت بازگشت. لازم به ذکر است که او نیز همزمان به عنوان رئیس ستاد انتخابات کشور از جنتی به دلیل تخلف در انتخابات و تغییر در نتیجه آرا به قوه قضاییه شکایت کرد، اما شکایت او راه به جایی نبرد.

همسر وی فخرالسادات محتشمی‌ پور، دختر عموی علی اکبر محتشمی پور، وزیر کشور اسبق و از اعضای شورای مرکزی جبهه مشارکت است که همواره در حمایت از همسر خود قلم فرسایی کرده و پاسخ وی به اظهارات رسایی در دفاع از متهم اقتصادی،‌مهدی هاشمی، حاشیه های زیادی را به وجود آورد.

این هفت گروه...

پس از انقلاب گروه فلق با پیوستن به شش گروه دیگر سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی را ایجاد کردند. تاج زاده در مورد دیدگاه های مشترکی که باعث ائتلاف این هفت گروه شد گفت: «این هفت گروه، گروه‌هایی بودند که خط‌ مشی مسلحانه را پذیرفته بودند، اما با مجاهدین خلق مرزبندی جدی داشتند. مرزبندی ما با مجاهدین خلق بدین ترتیب بود که ما خودمان را برخلاف مجاهدین خلق، پیشتاز خلق نمی‌دانستیم بلکه امام را پیشتاز می‌دانستیم و برنامه‌های خود را براساس اهداف امام طراحی می‌کردیم.»

 

جبهه گیری جریان چپ سازمان مجاهدین انقلاب در مقابل نماینده امام خمینی (ره)

بعدها سازمان مجاهدین انقلاب دچار اختلافات داخلی شده و جریان چپ این سازمان با محوریت اشخاصی چون تاج‌زاده و بهزاد نبوی در مقابل آیت‌الله راستی کاشانی، نماینده امام خمینی (ره) در سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی جبهه‌گیری می‌کند.

تاج‌زاده درحالی‌که رابطه جریان خود با امام (ره) در آن زمان را رابطه مرید و مرادی می‌دانست، می‌گوید: «تصورمان از نماینده امام (ره) هم بسیار متفاوت از آن چیزی بود که آن‌ها به دنبال آن بودند. ما می‌خواستیم که نماینده امام (ره) به لحاظ شرعی و اسلامی بر فعالیت‌های ما نظارت داشته باشد ما نظارت می‌خواستیم و نه دخالت.»

مخالفت با دستور صریح امام مبنی بر انحلال سازمان

از سویی دیگر وقتی امام (ره) فرمان انحلال سازمان را صادر می‌کند جریان چپ سازمان جبهه‌گیری کرده و این دستور را ناشی از عدم اطلاع امام (ره) از امور می‌داند. تاج‌زاده در مصاحبه با شهروند امروز امام (ره) را تحت تأثیر نماینده خویش در سازمان دانسته و می‌گوید: «به هر حال آقای راستی نماینده امام در سازمان بود و با ایشان ارتباط داشت اما ما دیگر رابطه مستمر و قوی با امام (ره) نداشتیم. ما سالی یک بار امام (ره) را می‌دیدیم و گزارش سالانه به ایشان می‌دادیم... آقای راستی درخواست انحلال سازمان را به امام (ره) داده و نکاتی را هم علیه ما در نامه‌اش آورده و امام (ره) هم با درخواست انحلال موافقت کرده بود.» 

 

اذعان تاج زاده به پیروی از گفتمان مارکسیستی

تاج‌زاده بعد از انقلاب نخستین کسی بود که از بنی‌صدر برای سخنرانی در اولین گردهمایی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی دعوت کرد. وی در این زمینه می‌گوید: «من در روابط عمومی بودم و باید به دنبال دعوت از سخنرانان می‌رفتم. ضمناً من قبل از انقلاب، خارج از کشور بودم و با نیروهای خارج همچون بنی‌صدر رابطه داشتم.»

تاج‌زاده بعدها بنی‌صدر را به خاطر جدا کردن راهش از نظام به صورت جدی نقد می‌کند تا اثبات کند جز نظام اسلامی خط قرمز دیگری نمی‌شناسد. او ‌حرکات ‌قبل ‌از انقلاب و اوایل انقلاب خود را تک بعدی و تحت‌ تأثیر گفتمان مارکسیستی ارزیابی می‌کند: «نسلی تک‌ بعدی بودیم... بنابراین اصلاً ما تحت تأثیر گفتمان بین‌المللی بودیم و تا حدودی هم گفتمان چپ مارکسیستی.» 

 

دفاع تمام قد تاج زاده از گروهک تروریستی منافقین

به گفته تاج زاده، وی علاقه‌ افراطی به شریعتی داشت و تحت تأثیر سازمان مجاهدین خلق نیز بود: «به شدت تحت تأثیر شریعتی بودیم و همین طور تحت تأثیر مجاهدین خلق .» 

تاج‌زاده در دفاع از سازمان مجاهدین خلق و سرزنش «برخورد با این گروهک تروریستی» می‌گوید: «معتقد به سرکوب آنها نبودیم؛ به یک رقابت سیاسی جدی معتقد بودیم.» 
 

کناره گیری از مسئولیت‏های اجرایی

تاج‌زاده بعد از استعفای خاتمی از وزارت ارشاد از مسئولیت‌های اجرایی خود کناره‌گیری کرد و به تحصیل در رشته‌ علوم سیاسی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشکده حقوق دانشگاه تهران و پس از آن در مقطع دکترا همین رشته در دانشگاه تهران پرداخت.

«پس از یکی دو سال چاره‌ای دیگر جز درس خواندن نداشتم. چون با تغییر دولت تعداد زیادی از مدیران برکنار شدند. جالب اینکه یک وقت دیدیم در دانشکده‌ حقوق دانشگاه تهران آقایان حجاریان، امین زاده، اصغر زاده، خسرو تهرانی، نصیری، منفرد و... در یک دانشکده جمع شده‌ایم که برای خیلی‌ها تعجب‌آور بود. از سوی دیگر این افراد در کنار آقایان بهزاد نبوی، عباس عبدی، آرمین، آغاجری و تعدادی دیگر از دوستان در مرکز مطالعات استراتژیک، کار تحقیقاتی انجام می‌دادیم

 

طرفداری از رضاشاه؛ مدال افتخاری برای تاج‌زاده

علی فلاحیان، وزیر اطلاعات دولت هاشمی، درباره‌ تاج‌زاده می‌گوید: «تاج‌زاده را من آدم خوبی می‌دانستم. تا شاگرد «شیخ‌الاسلامی» شد در دانشگاه؛ بعد تحت تأثیر او قرار گرفته بود. او هم به شدت طرفدار رضا شاه بود و علناً هم اظهار می‌کرد. بعد از آن من به «تاج‌زاده» به دیده‌ شک نگاه می‌کنم.»

 

مخدوش ساختن آرای تهران و برکناری از مسئولیت‌ دولتی

تاج‌زاده از سال 1375 در ستاد انتخابات خاتمی فعالیت کرد و همزمان عضو تحریریه عصر ما نشریه ارگان سازمان مجاهدین انقلاب بود. مصطفی تاج‌زاده پس از ریاست جمهوری خاتمی به عنوان معاونت سیاسی وزارت کشور در زمان تصدی عبدالله نوری برگزیده شد و پس از استیضاح عبدالله نوری به عنوان سرپرست وزارت کشور انتخاب شد. در زمان وزارت آقای موسوی لاری نیز او همچنان معاونت سیاسی وزارت کشور را عهده‌دار بود. سرانجام وی به علت تخلفات متعدد و گسترده در برگزاری انتخابات مجلس ششم و مخدوش ساختن آرای مردم تهران، از سوی دادگاه از مسئولیت‌های دولتی خود کنار گذاشته شد.

بعد از پیروزی خاتمی در انتخابات 2 خرداد که رهبر عزیز انقلاب از آن با تعبیر حماسه یادکرد تاج‌زاده در بحران‌های متعددی نقش‌آفرین بود به طوری که لقب شوالیه غائله‌ها را از آن خود کرد. 

 

تاج زاده، شوالیه غائله ها

نقش‌آفرینی مهم تاج‌زاده در بحران‌های متعددی که ایجاد می‌شد باعث شد تا از او به عنوان شوالیه غائله‌ها یاد شود. در زیر به برخی از این بحران‌ها پرداخته و نقش تاج‌زاده را در آن غائله‌ها بازگو می‌کنیم:

 

التهاب آفرینی در غائله 18 تیر 1378

ده سال پیش از انتخابات 88 نظام اسلامی با بحرانی بزرگ مواجه شد. صحنه گردانان این بحران همان‌هایی بودند که سال 88 و تحت لوای جنبش سبز غائله بزرگ‌تری به راه انداخته و به خیال خام خود نظام را از درون با بحران عدم مشروعیت مواجه کرده و دست آخر آن را ساقط کنند!

کسانی که در روزهای آشوب کوی دانشگاه «تیرماه 1378» به سوی محل غائله شتافتند عبارت بودند از: وزیر کشور (موسوی لاری)، وزیر فرهنگ و آموزش عالی (مصطفی معین)، وزیر بهداشت و درمان (فرهادی)، معاون وزیر بهداشت و درمان (خاتمی)، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران (ظفر قندی)، معاون سیاسی وزارت کشور (تاج‌زاده)، جمعی از نمایندگان مجلس و معاونان و مدیران کل برخی وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و ... علاوه بر افراد فوق‌الذکر، برخی از افراد شورای شهر تهران، اعضای دفتر تحکیم وحدت و تعدادی افراد دیگر نیز در این جمع حضور داشتند. 

بعضی از افرادی که در این روز به عنوان همدلی و هم نوایی با دانشجویان و تظاهرکنندگان به کوی دانشگاه رفتند به سخنرانی هم پرداختند که برخی از این سخنرانی‌ها با تحریک بیشتر و ملتهب کردن جو در راستای اهداف سیاسی از آن بهره بردند. تاج‌زاده در این تجمع گفت: «باید از این فرصت به دست آمده بهترین استفاده را کرد، اگر ما یک مؤمن زیرک و باسیاست باشیم می‌توانیم از این اتفاق و حادثه پیش‌آمده حداکثر استفاده را ببریم.»

 

نقش اعضای حزب مشارکت در غائله 18 تیر

در غائله 18 تیر سال 1378، نقش اعضای حزب مشارکت از جمله سعید حجاریان و تاج‌زاده و روزنامه‌های وابسته به حزب نیز که آتش تهیه گسترده‌ای را جهت شعله‌ور شدن اغتشاش تدارک دیده بودند، کاملاً مشهود است. تاج‌زاده در روز 18 تیر در جمع اغتشاشگران حضور یافت و با استفاده از جو ملتهب، مطالب تحریک‌آمیزی را بیان داشت، وی گفت: «مردم طی دو سال اخیر هزینه انتخاب به جا و به حق خود را می‌پردازند.»

با وجود تفویض اختیار اداره نیروی انتظامی به وزیر کشور توسط رهبر انقلاب، تاج‌زاده در این جمع مدعی می‌گردد که: «بالأخره این نیرو یا باید فرماندهی وزارت کشور را بپذیرد و یا تکلیف آن مشخص شود تا ما بدانیم در این‌گونه موارد چه باید کرد.»

 

هدایت میدانی اغتشاشات غائله 18 تیر

بعدها نقل شد که تاج‌زاده خود هدایت میدانی اغتشاشات غائله 18 تیر 78 را نیز بر عهده داشته است، روزنامه جوان در ویژه‌نامه «پتک جمهوریت» یک سال بعد از اغتشاشات سال 88 به این موضوع این‌گونه می‌پردازد:

«خیلی‌ها معتقدند تیر 78 محصول طراحی تاج‌زاده بوده است. جالب اینجاست وقتی که روز 18 تیر جمعیت به سمت بیت مقام معظم رهبری رفتند و مسئولان امنیتی گفتند که خیابان جمهوری خط قرمز ماست، خود تاج‌زاده سوار بر موتور می‌آید و جمعیت را به جای دیگر هدایت می‌کند.» 

 

ماجرای شکایت هاشمی از تاج زاده در انتخابات مجلس ششم

در حالی انتخابات مجلس ششم در اواخر سال 1378 برگزار گردید که تخلفات انتخاباتی حوزه‌ انتخابیه‌ تهران، به عنوان یک رسوایی در کارنامه‌ عملکرد مصطفی تاج‌زاده، رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور و عضو ارشد حزب مشارکت، به ثبت رسید.

در پی این تخلفات گسترده که «مغایرت تعداد تعرفه‌ها و برگ‌های رأی، وجود آرایی که دارای مهر نظارت نیستند، آرایی با دو خط، مغایرت تعداد آرای مردم داخل صندوق با بازشماری مجدد، فقدان فرم که باید داخل صندوق باشد، پارگی لفاف صندوق‌ها، نبودن لاک و مهر بر روی برخی از صندوق‌ها» را شامل می‌شد و در بررسی 867 صندوق مورد بازشماری توسط شورای نگهبان کشف شده بود، دبیر شورای نگهبان در نامه‌هایی از رهبر معظم انقلاب تقاضای حکم حکومتی در این زمینه کرد.

در این میان مهدی کروبی، هاشمی رفسنجانی، رحمانی، محتشمی پور و حزب کارگزاران و چند نامزد دیگر نیز طی شکایت‌های جداگانه از دست برد در آرایشان به شورای نگهبان شکایت می‌کنند. «زواره‌ای» از حقوق‌دانان شورای نگهبان دراین‌باره می‌گوید تخلف در انتخابات به اندازه‌ای بود که آرای برخی نامزدها که در بعضی صندوق‌ها صفر اعلام شده بود پس از بازشماری معلوم شد که در همان صندوق واجد بیش از 800 یا 1000 رأی بوده‌اند!

رهبر معظم انقلاب نیز در پاسخ به نامه شورای نگهبان، در حکمی حکومتی دستور دادند تا ضمن آنکه شورای نگهبان با ابطال صندوق‌های مخدوش نتیجه انتخابات حوزه‌ انتخابیه‌ تهران را اعلام کند، دستگاه قضایی و سازمان بازرسی کل کشور، عاملان تخلف در صندوق‌های مخدوش را شناسایی و تحت تعقیب قانونی قرار دهند.

پیرو دستور رهبر معظم انقلاب در خصوص پی‌گیری قضایی این تخلف، دبیر شورای نگهبان در نامه‌هایی به رئیس قوه‌ قضائیه، خواستار رسیدگی هر چه سریع‌تر این قوه به تخلفات انتخاباتی در حوزه‌ انتخابیه‌ تهران شد.

 

شکایت کروبی خطاب به شورای نگهبان

«کروبی» در شکایت خود خطاب به دبیر شورای نگهبان می‌نویسد: «به استحضار می‌رساند بر اساس اطلاعات واصله، تعداد آرای ثبت‌شده به نام این‌جانب در 102 صندوق به شرح لیست پیوست صفر منظور گردیده که با توجه به متوسط آرای این‌جانب در حوزه‌ی انتخابیه‌ تهران، شمیرانات، اسلام‌شهر و شهر ری وجود این وضعیت منطقی به نظر نمی‌رسد. این‌جانب نه به لحاظ دفاع از حق شخصی بلکه در پاس داشت آرای مردم شریف و بزرگوار، خواستار بازشماری آرای صندوق‌های مورد بحث و تبیین موضوع می‌باشم. هم‌چنین اکیداً تقاضا دارم در صورت احراز وقوع تخلف و سوءنیت، نسبت به متخلفان بر اساس موارد قانونی برخورد شود. ان‌شاءالله با اتخاذ تدابیر لازم و استفاده از روش‌های پیشرفته در اخذ و شمارش آرا زمینه‌ی هرگونه اشتباه و تخلف در انتخابات و رأی‌گیری‌های بعدی از میان خواهد رفت.» 

 به دنبال بررسی شکایت کروبی و بازشماری تعدادی از صندوق‌ها، وی از نفر 25 به 23 صعود می‌کند.

 

شکایت محتشمی پور خطاب به شورای نگهبان

«محتشمی پور» نیز طی دو نامه‌ی پی در پی به شورای نگهبان، خواهان بازشماری صندوق‌ها می‌شود. وی در نامه‌ی دومش چنین آورده است: «عطف به نامه‌ی مورخ 11/12/78 در خصوص در خواست بازشماری کلیه‌ی صندوق‌هایی که رأی این‌جانب را منظور نکرده‌اند، به پیوست شماره‌ی شعب مورد اشاره ارسال می‌شود. امید است با بازشماری صندوق‌های فوق که شمار آرای این‌جانب در آن احتمال داده می‌شود، از آرای مردم تهران به نحو احسنت مراقبت شود.»  

در نتیجه با بازشماری صندوق‌های مورد اشاره‌ محتشمی پور که از گردونه‌ی نمایندگی خارج شده بود از نفر 32 به نفر سی‌ام ارتقا یافت و در انتخابات مرحله‌ی دوم به مجلس راه یافت. به جز موارد نام‌برده شده، آرای جمعی دیگر از نمایندگان تغییر کرد که می‌توان یکی از آن موارد را آرای هاشمی رفسنجانی دانست که پس از بازشماری از رتبه سی‌ام به بیستم ارتقا یافت.

 

تاج زاده پای میز محاکمه

تاج‌زاده، عضو ارشد حزب مشارکت، به پای میز محاکمه فراخوانده شد و در اولین جلسه‌ محاکمه‌ وی در شعبه‌ 1403 دادگاه‌ عمومی تهران، قاضی دقیقی دو اتهام در خصوص برگزاری انتخابات مجلس ششم در تهران و عدم همکاری با سازمان بازرسی کل کشور به وی تفهیم کرد.

 

اتهامات سید مصطفی تاج‌زاده

تاج‌زاده، عضو ارشد حزب مشارکت، به پای میز محاکمه فراخوانده شد و در اولین جلسه‌ محاکمه‌ وی در شعبه‌ 1403 دادگاه‌ عمومی تهران، قاضی دقیقی دو اتهام در خصوص برگزاری انتخابات مجلس ششم در تهران و عدم همکاری با سازمان بازرسی کل کشور به وی تفهیم کرد. اتهامات سید مصطفی تاج‌زاده، رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور وقت، بدین شرح به وی تفهیم شد:

«هیئت بازرسی سازمان بازرسی کل کشور در تحقیقاتی که از 280 نفر از مسئولان برگزاری انتخابات حوزه‌ انتخابات تهران با مطلعین و ناظرین، بازرسان وزارت کشور و شورای نگهبان و ملاحظه‌ اسناد و مدارک و جلب نظر کارشناسان و بررسی صندوق‌های ابطال‌شده‌ مربوط به ششمین دوره‌ انتخابات مجلس شورای اسلامی کرده است، در خصوص موارد زیر جرایمی کشف کرده است:

الف) چهارده صندوق به لحاظ «باز شدن صندوق‌ها» و «پارگی لفاف» مخدوش اعلام‌شده و آرای آن ابطال گردیده است. علت این مورد را سازمان بازرسی، بدین شرح اعلام کرده است:

1- عدم دقت و توجه دست‌اندرکاران نقل و انتقال صندوق‌ها.

2- «نامناسب بودن روش نگه‌داری» صندوق‌های رأی در فرمانداری تهران و انباشته شدن صندوق‌ها تا شش طبقه بر روی یکدیگر که با توجه به سنگین بودن صندوق‌های مقوایی به جهت محتویات آن و وجود شکاف عریض در پهلوی صندوق، باعث خمیدگی صندوق و باز شدن لفاف و پارگی گردیده است.

3- «جابه‌جایی مکرر صندوق‌ها» که موارد فوق، منجر به مخدوش شدن رأی مردم گردیده است.

ب) آرای تعداد 187 صندوق اخذ رأی به لحاظ اینکه فاقد «مهر نظارت صندوق» اعلام‌شده، ابطال گردیده و این مسئله باعث مخدوش شدن رأی مردم شده است. یکی از علت‌هایی که بازرسی کل کشور در گزارش خود ذکر کرده، در خصوص صندوق‌هایی که فاقد مهر دریچه بود، «عدم آموزش اعضا» بوده است.

ج) تعداد 318 صندوق اخذ رأی به جهت دارا بودن «تغییرات ماهوی» نسبت به شمارش اولیه، مخدوش اعلام و نتیجتاً ابطال شده است.

 

اقدامات هیئت بازرسی کل کشور در انتخابات مجلس ششم

هیئت بازرسی کل کشور پیرامون کشف تخلفات با 280 نفر از اعضای صندوق‌های مذکور و دست‌اندرکاران امر برگزاری، جهت مقایسه آمارها، تطبیق فرم‌های 49 شورای نگهبان بافرم 49 وزارت کشور و فرم‌های 49 داخل صندوق، مصاحبه کرده و این‌طور نتیجه‌گیری کرده است: آقای آزرمی فرماندار تهران، می‌گوید: «از این 318 صندوق، صندوق‌ها اختلاف فاحش دارد... که می‌دانیم این اختلاف هست و هیچ رد نمی‌توانیم بکنیم» آقای تاج‌زاده به عنوان رئیس ستاد انتخابات کشور می‌گوید: «اختلافات آرا کاملاً طبیعی است.»

هیئت بازرسی کل کشور در تحقیقاتی که از مطلعین کرده است، علت تخلف را خستگی ناشی از برگزاری انتخابات و طولانی شدن مدت زمان شمارش آرا، استفاده از افرادی غیر ‌از اعضای صندوق در شمارش آرا، عدم وجود محلی مناسب برای شمارش آرا، کثرت تعداد کاندیداها، بی‌تجربگی و کم سوادی اعضای صندوق‌ها و عدم دقت در علامت زدن و جمع‌بندی و شمارش آرا برای هر فرد، عدم احساس مسئولیت در شمارش آرا، عدم اعمال هدایت و کنترل صحیح در نحوه‌ی شمارش و جمع‌بندی آرا می‌باشد. 

 

علت اختلاف  آرا در تطبیق فرم صندوق با آرای موجود صندوق

در تطبیق فرم‌های 49 داخل صندوق، آرا با فرم‌های هیئت نظارت و فرمانداری و تطبیق فرم صندوق با آرای موجود صندوق، علت اختلاف موارد زیر اعلام می‌شود:

1- درج آرای کاندیداها با ارقام کمتر یا بیشتر و جابه‌جایی در ثبت آرای کاندیداها در فرم 49

2- عده‌ای برای سرعت بخشیدن به کار خود، مبادرت به شمارش تعدادی از آرا نموده و بعد حسب مورد، آرای شمارش‌شده را چند برابر نموده و در فرم 49 وارد نموده‌اند. در خصوص اختلاف در شمارش آرای صندوق‌ها، تعداد 290 صندوق مورد بررسی هیئت بازرسی کل کشور قرار گرفته است.

نتایج حاصله حاکی است اختلاف بین شمارش اولیه و شمارش‌های بعدی وجود دارد که در تعداد 237 صندوق این اختلاف تا پنجاه درصد بوده و در تعداد 53 صندوق بیش از پنجاه درصد اختلاف بین شمارش اولیه و شمارش هیئت بازرسی وجود دارد که هیئت بازرسی علت این امر را خطای انسانی ناشی از خستگی مفرط عوامل اجرایی و نظارتی و طولانی شدن مدت زمان شمارش آرا که باعث کاهش میزان دقت و کار آیی مؤثر و مطلوب آنان گردیده و استفاده از افراد متفرقه در شمارش آرا و در مورد تعداد 53 صندوق اخذ رأی که اختلاف آن بیش از 505 بوده، توضیحات مسئولان از جمله فرمانداری را مسموع ندانسته است و در نتیجه آرای مردم به لحاظ خدشه باطل شده است. علی‌هذا چون مطابق ماده‌ی 25 قانون انتخابات، وزارت کشور مسئول حسن جریان انتخابات می‌باشد و تفویض اختیارات قانونی به ستاد انتخابات کشور برای این ستاد، ایجاد تکلیف می‌نماید، از طرف دیگر فرمانداران نیز با توجه به وظایف قانونی در مقابل نارسایی‌ها مسئول می‌باشند، لذا فرمانداری تهران و ستاد انتخابات کشور در خصوص سوء جریانات و نارسایی‌ها راجع به برگزاری انتخابات مسئول می‌باشند و به لحاظ عدم آموزش کافی اعضای برخی صندوق‌ها، تعیین برخی مجریان و بازرسان بدون توجه به میزان تحصیلات و استفاده از ابزار و وسایل نامناسب از به‌کارگیری کارتن فاقد استحکام (مقوایی) برای تهیه‌ صندوق‌های اخذ رأی و نیز عدم رعایت اصول متعارف و فنی در نگه‌داری و نقل و انتقال که موجب واقع‌شدن جرایم فوق شده است، مستند به اقدامات وزارت کشور به ستاد انتخابات کشور و فرمانداری تهران می‌باشد و سبب ابطال صندوق‌های اخذ رأی شده است و با توجه به مطالبی که قبلاً توضیح داده شد، لذا (آقای تاج‌زاده، شما) متهم هستید به معاونت در مخدوش نمودن رأی مردم در 534 صندوق اخذ رأی حوزه‌ انتخاباتی تهران.

2- ستاد انتخابات کشور در جریان برگزاری انتخابات حوزه‌ انتخابیه‌ تهران، دخالت مستقیم داشته و از اقدامات هیئت بازرسی کل کشور با هدایت فرماندار و معاون سیاسی انتظامی فرمانداری تهران ممانعت نموده است.

 

عدم همکاری ستاد انتخابات کشور با هیئت بازرسی کل کشور

ستاد انتخابات کشور در جریان برگزاری انتخابات حوزه‌ انتخابیه‌ تهران، دخالت مستقیم داشته و از اقدامات هیئت بازرسی کل کشور با هدایت فرماندار و معاون سیاسی انتظامی فرمانداری تهران ممانعت نموده است که موارد زیر شامل آن‌هاست:

الف) تأکید بر امضای فهرست 534 صندوق قبل از تحویل آن‌ها به هیئت بازرسی و تعیین پیش‌شرط‌های غیر‌قانونی و منوط نمودن ارائه‌ صندوق‌ها به اعلام دلایل ابطال هر صندوق.

ب) عدم تحویل صندوق‌ها در تاریخ 1379/03/10 توسط فرماندار تهران. استناد به دستور رئیس ستاد انتخابات کشور (به این بهانه که هیئت بازرسی باید ابتدا لیست صندوق‌های باطل‌شده را در اختیار وزارت کشور قرار دهد)

ج) توقف بازرسی در تاریخ‌های 1379/03/22 و 1379/03/24 به جهت عدم همکاری فرمانداری تهران و ستاد انتخابات کشور، به جهت اصرار به ارائه‌ فهرست شماره‌ کلیه‌ صندوق‌های دارای ایراد ماهوی و بیان علت ابطال هر صندوق.

د) عدم تحویل 32 صندوق مورد درخواست، جهت بررسی شکلی در تاریخ 1379/04/01 که رئیس ستاد انتخابات کشور طی نامه‌ شماره‌ 44/4/150  مورخ 1379/04/01 بررسی شکلی صندوق مازاد بر 216 صندوق را بی‌معنی خوانده است.

هـ) وزیر کشور در نامه‌ شماره‌ 44/4/1/1559  مورخ 1379/04/13 صراحتاً اعلام نموده: «فرمانداری تهران به دستور این‌جانب بعد از این، صندوق‌های درخواستی آن سازمان را پس از اعلام دلایل ابطال هر صندوق، برای بررسی در اختیار هیئت اعزامی قرار خواهد داد.»

و) عدم تحویل تعدادی از صندوق‌ها (خارج از 534 صندوق ابطال‌شده) به این توضیح که هیئت بازرسی برای احراز واقعیت و چگونگی وضعیت سایر صندوق‌ها از فرمانداری تهران خواست با قید قرعه، تعدادی از صندوق‌های ابطال‌شده را انتخاب و با حضور هفت نفر از نمایندگان وزارت کشور و شورای نگهبان مورد بررسی قرار دهد تا حقیقت امر راجع به صندوق‌های مخدوش بهتر مشخص شود که مورد مخالفت وزارت کشور قرار گرفت.»

 

حکم صادره برای تاج زاده بعد از تخلفات گسترده در انتخابات مجلس ششم

در 1379/12/14 احکام صادره برای متخلفان پرونده بدین شرح صادر گردید:

تاج‌زاده متهم است:

مداخله‌ غیر‌قانونی در انتخابات حوزه‌ انتخابیه‌ تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر

ممانعت از اقدامات سازمان بازرسی کل کشور، در رسیدگی و شناسایی عاملین جرم در صندوق‌های مبطول.

سوءاستفاده از موقعیت شغلی و ممانعت از اجرای قانون انتخابات و معاونت در مخدوش شدن آرای صندوق‌های دارای ایراد ماهوی.

با توجه به ادله و مستندات مطروحه، اتهام متهمان محرز است و مستنداً به مواد 66 بندهای 8، 17، 18، 75، 78، 79 قانون انتخابات و مواد 534 و 555 و 576 قانون مجازات اسلامی دادگاه و با رعایت مواد 43 و 46 و 47 و 726  قانون مجازات اسلامی، متهم سید مصطفی تاج‌زاده را در مورد اتهام اول، به یک سال حبس و شش ماه انفصال از عضویت در هیئت‌های اجرایی و نظارت و شعب اخذ رأی و در خصوص اتهام دوم، به نه ماه انفصال از خدمات دولتی و در مورد اتهام سوم، به سی ماه انفصال از خدمات دولتی، محکوم می‌کند... 

 

واکنش وزارت کشور به حکم صادره در خصوص تاج زاده

در پی صدور حکم برای تاج‌زاده، عضو شاخص حزب مشارکت و رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور، وزارت کشور در اطلاعیه‌ای از متهمان این پرونده حمایت کرد:

«برای تکریم و تمکین به رأی و انتخاب آنان و در اثبات امانت‌داری مجریان انتخابات، دفاع از صحت انتخابات سالم و پرشکوه مردم را وظیفه‌ خود می‌داند و ذره‌ای از آن عدول نخواهد کرد.»

صدور اطلاعیه‌ وزارت کشور، بلافاصله با واکنش دادگستری استان تهران مواجه شد که در بیانیه‌ای صدور حکم دادگاه مصطفی تاج‌زاده را «باعث خوشحالی مردم» توصیف نمود. در این بیانیه با اشاره به اینکه تعقیب و محاکمه‌ متهمان پرونده تخلفات انتخاباتی حوزه‌ تهران بزرگ، طبق تکلیف قانونی دادگستری بر اساس موادی از قانون اساسی و قوانین کیفری صورت گرفته به وزیر کشور توصیه شده بود که «اصول قانون اساسی و دیگر قوانین موضوعه را، به دقت مطالعه کرده و از دخالت غیر‌قانونی و اظهارنظر در کار قاضی خودداری نمایند.»

در ادامه‌ این بیانیه آمده بود: «اینکه دادگاهی بر اساس وظیفه‌ قانونی، اقدام به رسیدگی به تخلفات و جرایم عاملان مخدوش شدن آرای مردم کرده است و تصمیم قانونی خود را مستدل و مستند به قانون اتخاذ کرده است، نه تنها جای تأسف ندارد، بلکه موجبات خوشحالی ملت شریف ایران به‌ ویژه شهروندان تهرانی را فراهم ساخته است.»

 

دفاعیات تاج زاده از خود

تاج‌زاده در همان سال‌ها و در باب دفاع از عملکردش در برگزاری انتخابات، سخنانی مطرح کرد که می‌توان از آن با عنوان یک اعتراف تاریخی یادکرد و تناقض این آرا با مواضع کنونی اصلاح‌طلبان را به رخ کشید.

 

مواضع متناقض تاج‏زاده

تاج‌زاده طی مصاحبه‌ای در مشهد مقدس با اشاره به سابقه انتخابات در کشور مدعی شد این خود مردم هستند که انتخابات را برگزار می‌کنند و به همین دلیل هم از آغاز انقلاب تمامی انتخابات ها در سلامت کامل برگزار شده است.

او با اشاره به سابقه رفراندوم و انتخابات در ایران گفت: «رفراندوم 12 فروردین 1358 به صورت یک انتخابات آزاد غیر فرمایشی و با نگاه احترام به رأی ملت و جدی بودن حضور و مشارکت آنان در تعیین سرنوشت سیاسی خود برگزار شد. از همان روز این سنگ بنا گذاشته شد که مردم خود انتخاب کنند و خود با امانت‌داری تمام، انتخابات را برگزار نمایند و آن خاطره‌های تلخ در خصوص انتخابات فرمایشی قبل از انقلاب خیلی زود از اذهان مردم ما زدوده شد. طی 21 انتخابات گذشته در جمهوری اسلامی همه مردم به نتایج انتخابات صحه گذاشته‌اند و به غیر از معاندان و مخالفان هیچ کس در واقعیت این امتیاز انقلاب اسلامی تردیدی به خود راه نداده است.»

تاج‌زاده در پاسخ به این سؤال که «همه انتخابات گذشته از نظر شما سالم برگزارشده‌اند؟» مجدداً تاکید کرد: «همه 21 انتخابات گذشته سالم برگزارشده‌اند.» در واقع تاج‌زاده معتقد بود در ایران این خود مردم هستند که انتخابات را برگزار می‌کنند و وزارت کشور تنها نقش هماهنگ‌کننده دارد و اصولاً امکان تقلب و تخلف برای وزارت کشور وجود ندارد.

مصطفی تاج‌زاده در پاسخ به این سؤال که اساساً آیا یک رئیس ستاد انتخابات می‌تواند مرتکب تقلب و تخلف در انتخابات شود، گفت: «به بررسی اهم وظایف ستاد انتخابات کشور به نحو مختصر می‌پردازم تا معلوم شود که ستاد مذکور از لحاظ اجرایی اصولاً در امر انتخابات دخالت ندارد تا بتواند مرتکب تخلف یا جرم گردد. ستاد انتخابات کشور که با دستور وزیر کشور آغاز به کار می‌کند، نهادی است فاقد شخصیت حقوقی مستقل و تنها به طور موردی به عنوان یک ستاد به منظور هماهنگی و پشتیبانی ستادهای انتخابات استان‌ها و مراکز حوزه‌های انتخابیه فعالیت می‌کند و به هیچ ترتیبی واجد مسئولیت اجرایی یا نظارتی نیست.»

وی همچنین آیین‌نامه‌های رسمی موجود در خصوص برگزاری انتخابات را مورد توجه قرارداد و با اشاره به وظایف مصرح در قانون برای وزارت کشور افزود: «کلیه این وظایف برای ایجاد هماهنگی، پشتیبانی و ارائه خدمات مربوط به انتخابات می‌باشد.»

وقتی تاج‌زاده مورد خطاب مصاحبه گر قرار گرفت که «با این تفاصیل ستاد انتخابات حقیقتاً کار ستادی و نه اجرایی می‌کند»، این ادعا را با صراحت تمام تأیید کرد: «دقیقاً! وظایف ستاد انتخابات کشور حاکی از آن است که از طرف ستاد به طور کلی هیچ امکانی برای ارتکاب جرائم انتخاباتی وجود ندارد. حقیقت آن است که ستاد انتخابات کشور متشکل از کارشناسان ادارات کل انتخابات، حقوقی، سیاسی، تقسیمات کشوری، امنیتی و... است که در کنار یکدیگر برای مدتی مشخص اقدام به ارائه خدمات و پشتیبانی مراکز حوزه‌های انتخابی سراسر کشور می‌نمایند.»

تاج‌زاده آن روزها معتقد بود که باید به رأی و نظر مردم احترام گذاشت و بهانه‌جویی در مقابل آرای مردم در واقع خیانت به آن‌هاست. او گفت: «اعتقاد ما این بود که مردم نظر خود را با رأیی که می‌دهند، می‌گویند. در مجلس ششم همان مردم به این نظر رسیدند که مجلس را با نمایندگان فعلی تشکیل دهند. همه حرف من این است که باید به رأی مردم احترام گذاشت و این بزرگ‌ترین خیانت است که چون دوستان من به مجلس نرفته‌اند، اصل انتخابات را مخدوش اعلام کنم و رأی مردم را به هیچ بگیرم.»

وی همچنین امکان برگزاری انتخابات آزاد در کشور و عدم امکان تقلب را از افتخارات جمهوری اسلامی تلقی کرد و گفت: «افتخار بزرگ کشور، ملت و نظام ما امروز آن است که خواست مردم از طریق رأی و در چارچوب قانون اساسی کشور محقق می‌شود. مردم پای صندوق‌های رأی حرف می‌زنند و این اعتماد را هم دارند که رأی آنان مبنای تثبیت نظام، سربلندی کشور و اصلاح امور است. این فرصتی تاریخی برای کشور ماست. شاید هم از فرصت‌های معدود تاریخی باشد که اعتماد مردم ایران به خود، اعتماد به نظام سیاسی و اعتماد به یک نگرش و برنامه فصل مشترک‌هایی یافته است. این اعتماد مایه عزت و ثبات نظام و به همان نسبت اسباب نگرانی و خشم معاندان و دشمنان انقلاب اسلامی است. خدشه‌دار بودن انتخابات تهران و تقلب انتخاباتی در آن، هرگز پذیرفتنی نیست زیرا جفا به همه مردم است.» 

تاج زاده و سخنرانی درباره آینده زیمباوه‌ای ایران

در جریان دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تاج‌زاده از هیچ تلاشی برای تخریب احمدی‌نژاد فروگذاری نکرد. وی در سخنرانی‌های متعدد کوشید تا این‌گونه القا کند که در صورت پیروزی احمدی‌نژاد، ایران تبدیل به یک زیمباوه اسلامی خواهد شد.

نظر تاجزاده درباره زنگ حساب و انشا در دولت

«بنده به احمدی‌نژاد عرض می‌کنم که زنگ انشا تمام‌شده و اکنون زنگ حساب است. ایشان باید نسبت به چهار سال عملکرد خود به مردم پاسخ دهد. باید در مورد وعده‌هایی که به مردم دادند پاسخگو باشند، قرار بود ایران، ژاپن اسلامی شود ولی اکنون ایران به سمتی است که اگر آقای احمدی‌نژاد بار دیگر رأی آورد بعید نیست که ایران زیمباوه اسلامی شود.» 

وی با این تحلیل که پیروزی اوباما از حزب دمکرات در آمریکا وضعیت مناسبی را برای ارتباط دو کشور فراهم کرده است این‌گونه نتیجه می‌گیرد که: «اکنون شرایط بین‌المللی شرایط بسیار حساسی است آمدن اوباما فرصت بزرگی است که اگر بد عمل کنیم به تهدیدی بزرگ علیه ایران تبدیل می‌شود. نباید تصور کرد که حضور دمکرات‌ها در صحنه آمریکا شرایط را به نفع ایران خواهد کرد چرا که سخت‌ترین تحریم‌ها علیه ایران در دوره‌ی اول ریاست جمهوری کلینتون بود که در دوره دوم ریاست‌جمهوری‌اش که مصادف با پیروزی خاتمی بود گرم‌ترین ارتباطات برقرار شد... چشم بسیاری از کشوری دنیا به انتخابات ایران است به گونه‌ای که می‌توان گفت مهم‌ترین حادثه سال 2009 می‌تواند انتخابات ریاست جمهوری ایران باشد؛ به عبارت دیگر نتیجه انتخابات ایران می‌تواند به تقویت بنیادگرایی و یا تقویت صلح و روش‌های دموکراتیک همچون دوره خاتمی منجر شود.» 

 

داشتن همسری فرهیخته و هنرمند؛ ملاک تاج زاده برای حمایت از میرحسین موسوی

تاج‌زاده در زمینه حمایت خود از موسوی گفته بود: «در واقع روزی که خاتمی نامزد می‌شد این بحث‌ها مطرح بود و حتی برخی اصول‌گراها می‌گفتند اگر خاتمی بیاید ما به او رأی می‌دهیم چون نگران مدیریت کشور هستیم و می‌ترسیم چیزی از ایران و ایرانی باقی نماند و در واقع بیش‌ترین علت نگرانی آن‌ها از وضعیت موجود است که میرحسین موسوی می‌تواند این وضعیت را برهم بزند و معتقدم اگر انتخابات به دور دوم برسد و احمدی‌نژاد و کروبی باشند همین اصول‌گراها به کروبی رأی می‌دهند.

بنابراین ما دنبال این بودیم که از کسی حمایت کنیم که بیش‌ترین حق رأی را دارد و می‌تواند هفت خوان انتخابات را بگذراند. وی افزود: در این خصوص نیز نظر آقای خاتمی این بود که من اصل تغییر را قبول دارم ولی کس دیگری می‌بایست این تغییر را ایجاد کند و آقای خاتمی گفتند به دلایلی مصلحت نیست من در صحنه بیایم زیرا برخی حساسیت‌ها برانگیخته می‌شود و هزینه‌های سنگینی وارد می‌آید در واقع باید کسی بیاید که هزینه‌های سنگین و بیشتری به مردم وارد نشود و خاتمی گفت اگر کسی باشد من نمی‌آیم.»

سلامت مالی، صداقت، خوش‌نامی، تحصیلات دانشگاهی، تجربه، مدیریت اجرایی موفق، استفاده از چهره‌های شناخته‌شده، مخالفت با تحجر، داشتن همسری فرهیخته و هنرمند، حمایت از حقوق شهروندی، داشتن برنامه برای مهار گرانی، برخورداری از حمایت نخبگان، حمایت احزاب از وی، مخالفت با ماجراجویی و امکان ارائه باز تعریف و تفسیر واقعی و دموکراتیک از دهه اول انقلاب، 15 دلیل حمایت تاج‌زاده از موسوی بود!

 

مهندسی انتخابات 88 به تعبیر تاج زاده

تاج‏زاده علت شکست اصلاح‌طلبان در انتخابات 84 را نه رد صلاحیت نامزدهای اصلاح‌طلبان که عدم حضور مردم در صحنه می‏‌دانست: «فقط با حضور مردم است که اصلاح‌طلبان پیروز می‌شوند. ضربه‌ای که در انتخابات دور گذشته خوردیم از جمع خاموش بوده است.»  

وی معتقد بود: «اکنون کشور ما حدود 50 میلیون واجد شرایط رأی دارد که اگر از این تعداد 25 میلیون در انتخابات شرکت کنند احتمال پیروزی طرفین 50 ، 50 است. به هر میزان که مشارکت از 25 میلیون افزایش پیدا کند نامزدی که طرفدار تغییر وضع موجود است پیروز می‌شود.» 

درحالی‌که تاج‌زاده پیش از انتخابات معتقد بود: «در انتخابات ریاست‌ جمهوری دلایل مختلفی برای شکست وجود داشت که یکی از آن‌ها تحریم انتخابات از سوی برخی و یا خطاهای خودمان بود. از این رو ما طلبکار ملت نیستیم؛ چرا که حق آن‌هاست که هر کسی را دوست دارند انتخاب کنند»

بعد از برگزاری انتخابات و مشخص شدن نتیجه آرا بر طبل تقلب در انتخابات کوبید و همراه با دوستان خود در ستاد بحران سازی اصلاحات مدعی شد در انتخابات تقلب رخ داده و نتیجه انتخابات پذیرفتنی نیست. 

تاج زاده و توبه از انقلابی بودن!

این عنصر افراطی سازمان مجاهدین که همزمان به عضویت جبهه مشارکت نیز در آمده و نقش هماهنگ‌سازی در این دو حزب غیرقانونی را در سال‌های اخیر بر عهده داشته است؛ با درج مقاله‌ای با عنوان «پدر، مادر، ما باز هم متهمیم»! نسبت به سوابق و مواضع خود در دهه اول انقلاب اسلامی اعلام برائت کرده است! 

وی در بند سوم این نوشتار با عنوان «اعتراف من» در بررسی وضعیت دهه اول انقلاب اسلامی اعلام می‌دارد که: «همه ما در آن دوره خطاهای جدی داشتیم» و سپس به شمارش آن خطاها مشغول می‌شود. وی در این نوشته به نفی اقدامات نظام اسلامی می‌پردازد و با سیاه نمایی از عملکرد انقلاب اسلامی از آن دوران به عنوان لکه‌های تاریک تاریخ یاد می‌کند و اعلام می‌دارد باید «تکلیفمان را با لکه‌های تاریک تاریخ خودمان مشخص کنیم؟!»

این عضو تواب سازمان مجاهدین به عنوان نمونه به مواردی اشاره می‌کند که دقت در آن به خوبی نشان می‌دهد این هجمه تند و تیز به گذشته، رفتار سیاسی بنیان‌گذار بزرگ جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است. تاج‌زاده می‌نویسد: «درعین‌حال اعتراف می‌کنم که اگر در زمان خود در مقابل مواجهه نادرست با آیت‌الله شریعتمداری و برای حفظ حریم مرجعیت اعتراض می‌کردیم، کار به جایی نمی‌رسید که امروز حرمت مراجع و... مورد تعرض قرار گیرد.»

وی در ادامه به نقد عملکرد دادگاه‌های انقلاب اسلامی در مبارزه با ضدانقلاب و گروهک منافقین می‌پردازد و اعلام می‌دارد: «خطای ما این بود که در مقابل برخی رفتارهای دادگاه‌های انقلاب موضع نگرفتیم... «واضح‌تر بگویم، سکوت تأیید آمیز درباره نحوه محاکمات دادگاه انقلاب خطای ما بود.»

 

دفاع تمام قد از مهندس بازرگان و سحابی

حمایت از گروهک‌های مطرود امام (ره) و جریانی که تلاش داشت تا با استحاله انقلاب اسلامی، زمینه سازی حاکمیت نظامی لیبرالیستی را فراهم آورد و آن را به کشوری در منظومه نظام سرمایه‌داری غربی مبدل سازد، بخش دیگری از این اعترافات است. تاج‌زاده که به خوبی با نظرات حضرت امام (ره) نسبت به لیبرال‌ها و گروهک نهضت آزادی آگاه است و خیانت‌های آن‌ها در طول جنگ تحمیلی را بهتر از خوانندگان این نوشتار می‌داند، با چشم‌پوشی از این سابقه سیاه می‌نویسد:

«باید از برخوردهای ناصوابی که با مهندس بازرگان و دکتر سحابی صورت گرفت، عذر خواست و نیز باید از همه سیاسیونی که خواهان فعالیت قانونی بودند و حقوقشان به بهانه‌های مختلف نقض شد، پوزش طلبید.»

اعتراضات تاج زاده؛ سرمنشأ انحرافات 

اوج اعتراضات تاج‌زاده که آن را می‌توان سرمنشأ دیگر انحرافات دانست، نفی حکومت اسلامی در عصر غیبت و زیر سؤال بردن نظریه تشکیل نظام اسلامی مبتنی بر نظریه ولایت‌فقیه و ترویج تفکرات سکولاریستی است. وی با صراحت اعلام می‌دارد که: «بزرگ‌ترین خطای ما تعمیم مناسبات سیاسی در عصر «عصمت» به عصر «غیبت» بود.» و در شرح آن می‌نویسد: «در حقیقت سال‌ها طول کشید تا کاملاً درک کنیم حکومت در عصر غیبت، با وجود و حضور انسان‌های متوسط که نه به همه اسرار و رموز جهان و جامعه و انسان آگاهند و نه از حب و بغض‌ها و منافع شخصی بری هستند، نمی‌تواند سعادت اخروی شهروندان را تأمین کند. گذاشتن چنین باری بر دوش حکومت عملاً به معنای آن است که دولت در تمام عرصه‌های زندگی شهروندان دخالت کند و به این ترتیب ضمن نقض حقوق و آزادی‌های آنان، در تأمین رفاه مردم و نیز توسعه علمی و فنی اقتصادی میهن با مشکلات عدیده مواجه شود.»

وی سپس به سیر استحاله خود و همفکرانش اشاره می‌کند و از آن چنین یاد می‌کند: «البته ما کوشیده‌ایم از این خطاها درس بگیریم و به ویژه پس از جنگ، رفتار و گفتار خود را اصلاح کنیم.» 

 

افتخار تاج زاده به نه گفتن به شعار «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند»

تاج‌زاده در مقاله‌ای با عنوان ژاپن اسلامی یا کره شمالی اسلامی مدعی می‌شود: «افتخار من و امثال من آن است که تحریم‌ها و تهدیدهای کشور آمریکا را جدی گرفته‌ایم و ظرف سال‌های اصلاحات با راهبرد «دمکراسی در خانه، صلح در جهان» و بهره‌گیری از ظرفیت‌های ملی تلاش کردیم سایه‌ی شوم هر تهدیدی از آسمان آبی کشورمان را دور کنیم تا امکان دست‌یابی ملت ایران به توسعه‌ی همه‌جانبه بیش‌تر و هزینه‌ی آن به کم‌ترین حد برسد.»

او در مقابل، جریان رقیب خود را که قبول ندارد، به حزب پادگانی متهم ‌ساخته، درباره‌ی استراتژی آن‌ها می‌گوید: «در مقابل، حزب پادگانی که در حساس‌ترین شرایط منطقه‌ای ضمن «توخالی» خواندن تهدیدهای آمریکا و کوشش در تقویت قدرت نرم کشور، ماجراجویی در سطح بین‌المللی و نظامی کردن همه‌ی عرصه‌ها و در نتیجه ناکارآمد کردن حکومت و نیز نقض گسترده‌ی حقوق شهروندان را در دستور کار خود قرار داده است و نهایت بی مسؤولیتی را در قبال استقلال کشور،  یک پارچگی نظامی، امنیت، منافع و توسعه‌ی ملی نشان می‌دهد. به این ترتیب ثابت کرده‌اند که آنان دمکراسی را «دشمن اصلی» می‌دانند و نه خطر دولت آمریکا.»

وی در این نوشته، دو نوع استراتژی را مطرح و بر استراتژی خود افتخار می‌کند. تاج‌زاده اعتراف می‌کند، استراتژی دولت اصلاحات این بود که در برابر تهدیدهای آمریکا و غرب باید کوتاه بیاییم، به این دلیل که می‌ترسیم آمریکا به کشور ما حمله کند، همان طور که  به عراق و افغانستان حمله کرد.

 

اعتراف تاریخی تاج زاده به سالم بودن انتخابات 88

26 مرداد سال 89 فیلمی در سایت های مختلف داخلی و خارجی منتشر شد که در آن دروغ بزرگ عوامل فتنه درباره تقلب در انتخابات، در گعده 3 تن از اصلاح‌طلبان افشا شد.

در این فیلم مصطفی تاج‌زاده خطاب به محسن صفایی فراهانی و عبدالله رمضان زاده از اعضای حزب مشارکت می‌گوید: «برای بنده که تجربه انتخابات رو دارم می‏دونم که در انتخابات تقلب نشده، ممکنه که یکی دو میلیون عقب جلو شده باشه ولی ما نتیجه انتخابات رو باختیم. حالا به جای 25 میلیون و 14 میلیون شده باشه 24 میلیون و 15 میلیون مثلاً، ما انتخابات رو باختیم.»

انتشار این فیلم نشان داد که چگونه جریان فتنه که همواره بر طبل واهی «تقلب در انتخابات» می‌کوبید در حالی به «دروغ بزرگ» خود اصرار داشت که بسیاری از مهره‌های اصلی آن خود به این دروغ بزرگ اعتراف دارند. همکار سابق نشریات اصلاح‌طلب که اکنون با سایت‌های ضد انقلاب همکاری می‌کند، ضمن تایید صریح سخنان مصطفی تاج‌زاده درباره عدم تقلب در انتخابات ریاست جمهوری دهم، از انتشار این فیلم انتقاد کرده است.

«سعید رضوی‌ فقیه» که به عنوان یکی از کارشناسان تلویزیون دولتی انگلیس نیز شناخته می‌شود، در مطلبی که درسایت ضدانقلاب روز آنلاین منتشر شد اساس انتشار فیلم اعتراف تاج‌زاده را زیرسوال برده و مدعی شده که این کار «غیراخلاقی» بوده است!

وی در این زمینه می‌نویسد: اگر کار گذاشتن دوربین برای رصد کردن رفتار و گفتار زندانیان چه در سلول‌های انفرادی و چه در سلول‌های دسته‌جمعی، چه با اطلاع و آگاهی ایشان و چه بی‌اطلاع و آگاهی ایشان، امری اخلاقی و قانونی باشد اما انتشار صداها و تصاویر ضبط‌شده در سایت‌های اینترنتی امری سؤال‌برانگیز و تأسف‌آور است.

رضوی‌ فقیه همچنین برای روحیه دادن به کسانی که هنوز از پشت پرده «ادعای تقلب» آگاه نشده‌اند، عنوان می‌کند که اذعان تاج‌زاده به صحت انتخابات موضوع جدیدی نبوده است: «نباید از یاد برد که آقای تاج‌زاده نه در زندان و تحت فشار بلکه فردای انتخابات و قبل از بازداشت نیز با توجه به تجربه برگزاری انتخابات در وزارت کشور، احتمال بروز تقلبی بدان بزرگی را منتفی می‌دانست.»

این همکار بی‌بی‌سی در پایان یادداشت خود هم مجدداً بابیان اینکه «به اعتبار سخن سید مصطفی تاج‌زاده در زندان می‌توان سلامت آن انتخابات را باور کرد» بر عدم تقلب در انتخابات تاکید کرده است.

این روز ها با ازاد شدن تاج‌زاده از زندان برخی به استقبال از وی رفته‌اند؛ کسی که با دخالت در آرای مردم نه تنها یک بار بلکه چندین بار نشان داده است که هیچ اعتقادی به دموکراسی نداشته و با گذشت زمان هر روز از آرمان های انقلابی و امام خمینی (ره) فاصله گرفته است.

انتهای پیام/ط

 

https://www.dana.ir/758607
ارسال نظر
نظرات