شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استانها
ساعت: 11:48 منتشر شده در مورخ: 1393/02/06 شناسه خبر: 88072
گفت و گو با مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تبریز:

تبریز را زیباتر می کنیم

تبریز را زیباتر می کنیم
مدتی بود که پیگیر گفت و گویی با مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تبریز بودیم. مجسمه های شهری، نقاشی های دیواری، نورپردازی ها، تخم مرغ های شهری و... سوالاتی بود که داشتیم برای پرسیدن از مهندس اکبر امجدی. لطف کردند و به تحریریه تبریز بیدار تشریف آوردند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی دانا

 

آقای مهندس! مشتاقیم ابتدا گزارشیم بشنویم از آنچه برای زیباتر کردن تبریز طی سال گذشته انجام دادید و برنامه های که برای امسال دارید بشنویم.

اتفاق مهمی که در سال گذشته افتاد در مجموعه شهرداری تبریز، البته اواخر سال91، این بود که مدیریت زیباسازی به سازمان ارتقا پیدا کرد. در این ارتقا، سازمان استقلال مالی پیدا کرد که طبیعتا کارکردن در این موقعیت راحت تر از گذشته است. بعد تشکیل اولویت های کاری زیباسازی پس از مشورت با هنرمندان و کارشناسان تعیین شد که بر این اساس ما اولویت نخست را در پاکسازی معابر شهری یافتیم. به این نکته رسیدیم که اگر بتوانیم پاکسازی هایی انجام بدهیم، کلی بر زیبایی های شهر افزوده خواهد شد. چند ده ملیون ریال برای ساخت پل هزینه کرده ایم، اما دیوارنویسی هایی برای مثال با عنوان «تخلیه چاه»، این زیبایی را از بین برده اند. بیش از ششصد نقطه شناسایی شد و می خواهیم این ها را تبدیل به آثار هنری و نقاشی دیواری بکنیم. بیش از 150نقطه در سال گذشته به ترتیب اولویت، نقاشی دیواری شد و در سال جدید نقاط جدید را برای این اثرها مد نظر داریم. این سازمان کمیته ناظری هم دارد مرکب از اساتید هنر دانشگاه که بر نقاشی های دیواری نظارت دارند. کسانی هم که این کار را به آن ها سپرده ایم، دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته های گرافیک و نقاشی هستند.

 

فعالیت دیگرمان در حوزه آثار حجمی است. آثار حجمی ما به دو دسته دائمی و موقت تقسیم می شوند. در گذشته در سطح شهر تبریز آثار حجمی موقت محدود نصب می شد. چند اثر در دهه فجر و در بقیه مناسبت ها نهایتا یکی، دو اثر. ما این مناسبت ها را افزایش دادیم و در پنج برهه زمانی نصب المان های موقت را در دستور کار قرار دادیم؛ ماه رمضان، هفته دفاع مقدس، محرم، دهه فجر و نوروز. سعیمان بر این است که با کیفیت مناسب این آثار در میادین اصلی شهر نصب شوند؛ شهروندان احساس کنند که امروز دهه فجر است یا در طول مبارک، شهر هم همراه شهروندان برای نزدیکی به خدا تلاش می کند.

 

اما مجسمه ها! مجسمه هایی که قبلا در تبریز نصب شده اند، تعدادشان کم است؛ در طول چند دهه قبل، کلا پنجاه مجسمه در تبریز نصب شده بود. تبریز مفاخر و مشاهیر زیادی دارد که باید تندیسشان در شهر نصب شود تا این مشاهیر الگوی نسل آینده باشند. نوجوانی که دفاع مقدس را ندیده، باید با دیدن مجسمه مهدی باکری در شهر به دنبال سوال از کیستی او و دلاوری های او باشد. دکتر مبین افتخار شهر ما و افتخار ایران است؛ پدر بیماران جذامی ایران. ایشان در قید حیات هستند و ما در قید حیاتشان می خواهیم مجسمه شان را در شهر نصب کنیم. سال گذشته نزدیک پنجاه مورد قرارداد ساخت تندیس با هنرمندان امضا کردیم که اکثرشان نصب شد و برخی در سه ماهه سال جاری با اتمام کار، نصب خواهند شد. از لحاظ کیفیت هم در گذشته همه آقار حجمی دائمی تبریر از فایبر گلاس کار شده اند، که ماندگاری کمتری دارند. ما با کارشناسان امر در خصوص تغییر جنس مجسمه ها صحبت هایی کردیم. برای ساخت دو مجسمه برنز قرارداد بسته ایم؛ تندیس دکتر مبین که قرار است در محل عمده تجمع پزشکان تبریز در چهارراه 17 شهریور نصب شود تا به عنوان الگوی پزشکان تبریز، معرفی شود. و نیز تندیس برنزی امیرکبیر که در مقابل خانه امیرکبیر نصب خواهد شد. قرارداد مجسمه سنگی عباس میرزا برای نصب در پارک عباس میرزا نیز در حال ساخت است.

 

 

نوآوری دیگری داشتیم، تبدیل درختان خشک شده بلوار 29بهمن و پارک ائل گلی به تندیس های چوبی بود. برای اولین بار در کشور، درختان خشک شده را با توجه موقعیت به مجسمه چوبی تبدیل کردیم.

ما اولین سمپوزیوم مجسمه های سنگی را در تابستان در تبریز برگزار خواهیم کرد. همه مقدمات را فراهم کرده ایم؛ شورای سیاست گذاری مشخ شده است. نیمه دوم شهریورماه ما این جشنواره را برگزار خواهیم کرد. فراخوان جشنواره به زودی منتشر خواهد شد. در نظر داریم جشنواره را به صورت سالانه برگزار کنیم. اتفاق هنری بزرگی است برای تبریز؛ خروجی جشنواره، حداقل پانزده مجسمه سنگی برای تبریز خواهد بود. معرفی استعدادهای مجسمه سازی را هم در پی خواهد داشت.

 

اتفاق بزرگ دیگر در سال 92، نورپردازی ها بود؛ منظره شبانه تبریز، زیبایی نداشت؛ آثار تاریخی و بناهای شهری مثل پل کابلی در شب منظره به حساب نمی آمدند. در برنامه کاری مان گذاشتیم که این مکان ها را نورپردازی کنیم. عمارت شهرداری، برج یانقین، ائل گلی، پل ابوریحان، بوستان قرآن، ساختمان شهرداری منطقه دو، پل آبرسان و... نورپردازی شدند؛ برای سال 93 هم اعتبار قابل توجهی در مجموعه خودمان طبق تاکیدات شهردار تبریز پیش بینی کرده ایم برای نورپردازی برج های مسکونی و تجاری مانند هتل پارس، هتل شهریار، برج شهران و... تا سه ماهه اول 93 حداقل بیست ساختمان بلند شهر نورپردازی خواهند شد.مساجد مسیرهای اصلی شهر را در نظر داریم با یک رنگ واحد نورپردازی کنیم تا این تصور در اذهان تداعی شود که این نور حتما نشان دهنده مسجد است. ممیزی تابلوهای اصناف شهری را هم در برنامه داریم.

 

 

طی سال های گذشته مجسمه ها در کشور با حاشیه هایی روبرو شدند. صراحتا بفرمایید مجسمه های نصب شده در تبریز با واکنش هایی مواجه شده بودند؟

یک سال و اندی که من در زیباسازی هستم، مشکلی پیش نیامده است. البته ما هم رعایت می کنیم. یک سری پارامترهایی داریم که در کمیته فنی رعایت می شوند. شورایی در شهرداری، نام هفتاد نفر را به عنوان مفاخر شهر مصوب کرده که ما ساخت مجسمه این افراد را در دستور کار قرار داده ایم. ارگان های لازم هم نظر داده اند. یک سری مجسمه های مدرن هم هستند که شخصیت نیستند. مجسمه های ما مشکل به وجود نمی آورد.

 

 

در زیباسازی شهری استفاده از نخبگان و هنرمندان را در دستور کار دارید؟

انتخاب کارگزار تمامی کارهایمان را بر اساس فراخوان انجام می دهیم؛ رقابتی بین هنرمندان ایجاد کرده ایم و با این کار عدالت را رعایت کرده ایم. برای نقاشی های دیواری فراخوان دادیم در یک ماه 300 طرح به دست ما رسید. نورپردازی ها همه با فراخوان انجام شده اند. مجسمه ها هم همینطور. در کمیته تخصصی تشکیل شده از اساتید دانشگاه هنر با حذف نام صاحب اثر طرح های رسیده ارزیابی می شوند. هم رقابت ایجاد شود و هم عدالت رعایت می شود. هنرمندانی هم خودشان پیشنهادهایی می آورند و اظهار می کنند ایده ای دارند. ما این ایده ها را ثبت می کنیم و شماره ثبت می دهیم تا حقی از کسی ضایع نشود.

 

https://www.dana.ir/88072
ارسال نظر
نظرات