شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 09:05 منتشر شده در مورخ: 1395/06/29 شناسه خبر: 898634
با همکاری دانشگاه بوخوم آلمان انجام می شود

آغاز فصل مشترک پژوهش یکی از قدیمی ترین معادن نمک جهان/دوره هخامنشی معدن چهرآباد کشف می شود

آغاز فصل مشترک پژوهش یکی از قدیمی ترین معادن نمک جهان/دوره هخامنشی معدن چهرآباد کشف می شود
سرپرست هیئت کاوش معدن چهرآباد زنجان گفت: سومین فصل مشترک پژوهش های علمی و باستانش شناسی در معدن نمک چهرآباد انجام می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ابوالفضل عالی در گفت و گو با خبرنگار موج رسا،  اظهار داشت:سومین فصل کاوش در معدن تاریخی چهرآباد با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان زنجان و موزه و دانشگاه "روهر" بوخوم آلمان طی اواخر شهریور شروع خواهد شد.

اقدامات پژوهشی و علمی سومین فصل کاوش در معدن تاریخی چهرآباد در سه بخش و حوزه کاوش های باستان شناسی، معدن، مطالعات میان رشته ای و بررسی مطالعات محیطی انجام می شود.

وی افزود: کاوش های باستان شناسی معدن تاریخی نمک به منظور دست یابی به لایه های قدیمی تر از دوره هخامنشی انجام خواهد شد.

سرپرست هیئت ایرانی هیئت مشترک پژوهشی در معدن تاریخی نمک چهرآباد زنجان تصریح کرد: در راستای مطالعات محیطی، بررسی زمین باستان شناسی محدوده اطراف معدن نمک تاریخی چهرآباد زنجان مورد توجه بیشتر گروه پژوهش مشترک ایران و آلمان خواهد بود.

عالی گفت: هیئت آلمانی این فصل از کاوش، متشکل از ؛ متخصصین باستان شناسی، گیاه شناسی،زمین شناسی و متخصصین ژئو فیزیک هستند.

وی با اشاره به اینکه این فصل از کاوش به مدت دو ماه به طول خواهد انجامید، افزود: امیدواریم به نتایج مطلوبی دست یابیم.

گفتنی است،معدن تاریخی چهرآباد زنجان یکی از قدیمی ترین معادن نمک در جهان است.

 تا کنون بقایای شش مومیایی طبیعی از آن به دست آمده، که  قدیمی ترین مومیایی به دست آمده، مرد نمکی شماره 4 می باشد که 15 سال سن دارد و با قدمت بیش از 2300 سال مربوط به دوره هخامنشی است.

مردان نمکی چندین مومیایی کشف شده از معدن نمک چهرآباد استان زنجان است، معدن نمک چهرآباد با ارتفاع 1350 متر از سطح دریا در 75 کیلومتری غرب شهر زنجان و یک کیلومتری جنوب روستای حمزه‌لو قرار دارد. تا سال 1372 بهره ‌برداری نمک در معدن چهرآباد به صورت سنتی و با استفاده از ابزارهای دستی انجام می‌شد. در همین سال شرکت زنجان نصر، برنده مزایده بهره‌برداری از معدن نمک شد و از این تاریخ به بعد بهره‌برداری از معدن با استفاده از ماشین‌آلات مکانیکی صورت می گیرد.

https://www.dana.ir/898634
ارسال نظر
نظرات