شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 12:02 منتشر شده در مورخ: 1395/08/24 شناسه خبر: 950078

ایجاد اشتغال با کشت طلای سرخ در ابهر/ درآمد ۵۶ میلیون تومانی کشاورزان ابهری از کشت زعفران

ایجاد اشتغال با کشت طلای سرخ در ابهر/ درآمد ۵۶ میلیون تومانی کشاورزان ابهری از کشت زعفران
سطح زیر کشت زعفران در شهرستان ابهر ۱۰ هکتار است که میزان تولید آن ۸ کیلوگرم و عملکرد آن به طور متوسط یک کیلوگرم در هکتار است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ابهر۲۴ زعفران در کشور ایران به طلای سرخ معروف بوده و قدمتی سه هزار ساله نزد ایرانیان دارد.

چند سالیست که کشاورزان ابهری اقدام به کشت آزمایشی این محصول کرده اند که حتی ۱۰ هکتار از اراضی زراعی را نیز به کشت محصول زعفران اختصاص داده اند.

این در حالی است که کشت زعفران در شهرستان ابهر به خاطر وجود آب و هوا و خاک مناسب است که این محصول می تواند در این منطقه نیز کشت شود.

تا کنون ۳۲ هکتار از اراضی استان زنجان به کشت زعفران اختصاص یافته است که این رقم می تواند به ۲۰۰ هکتار نیز برسد.

زعفران به دلیل طعم، عطر و رنگ عالی جایگاه ویژه ای در سبد خانوار ها داشته و جزء فراورده های گرانقیمت نیز محصوب می شود

سمیرا حاجی‌خانی در گفت‌وگو با خبرنگار ابهر۲۴ با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال ۸ کیلوگرم زعفران در شهرستان ابهر تولید شود، اظهار کرد: سطح زیر کشت زعفران در شهرستان ابهر ۱۰ هکتار است که میزان تولید آن ۸ کیلوگرم و عملکرد آن به طور متوسط یک کیلوگرم در هکتار است.

وی با اشاره به اینکه گیاه زعفران ۷ سال در مزرعه محصول می‌دهد، تصریح کرد: نیمه دوم شهرویور ماه بهترین زمان برای کشت محصول زعفران است.

مسئول زراعت جهاد کشاورزی شهرستان ابهر تاکید کرد: در سال‌های اخیر با توجه به استقبال کشاورزان ابهری کشت آن بیشتر شده و به صورت علمی‌تری انجام می‌شود.

حاجی خانی با بیان اینکه هر سال قبل از شروع فصل کشت زعفران دوره آموزشی کلاس زعفران برای فعالان این عرصه برگزار می‌شود افزود: کشاورزان با گذراندن کلاس های آموزشی با حضور در مزرعه با نحوه عملی کاشت، داشت و برداشت این محصول آشنا می‌شوند.

وی با بیان اینکه زعفران در طول دوره رشد ۴ بار نیاز به آبیاری دارد، گفت: می‌توان این محصول را به عنوان یک محصول استراتژیک در مناطقی که با بحران کم‌آبی روبه‌ رو هستند مورد توجه کشاورزان باشد.

مسئول زراعت جهاد کشاورزی شهرستان ابهر با اشاره به اینکه قیمت هر کیلو زعفران بین ۶ تا ۸ میلیون تومان متغیر است، خاطرنشان کرد: امسال با توجه به پیش‌بینی برداشت ۸ کیلوگرم زعفران در شهرستان ابهر و با احتساب قیمت میانگین ۷ میلیون تومان برای هر کیلو محصول، ۵۶ میلیون تومان عاید زعفران‌کاران شهرستان ابهر می‌شود.

حاجی خانی تصریح کرد: کاشت داشت و برداشت محصول زعفران فرصت های شغلی فراوانی را بوجود آورده و حمل و نقل آن گران تمام نمی شود و این محصول از ارز آوری بالایی برخوردار است.

زعفران

انتهای پیام/م

 

https://www.dana.ir/950078
ارسال نظر
نظرات