شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان جنوبی
ساعت: 19:02 منتشر شده در مورخ: 1395/10/02 شناسه خبر: 985048
گزارش تحلیلی؛

افزایش دو برابری نرخ بیکاری نخبگان خراسان جنوبی رادست به کار کرد/ طرحی که ظرف دو سال بیکاری کشور را از بین می برد+ جزئیات

افزایش دو برابری نرخ بیکاری نخبگان خراسان جنوبی رادست به کار کرد/ طرحی که ظرف دو سال بیکاری کشور را از بین می برد+ جزئیات
نخبگان خراسان جنوبی طرحی برای ریشه کن کردن بیکاری طی دو سال ارائه کرده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از خاورستان ، بیکاری  یکی از معضلات جامعه است که این روزها بلایی خانمان سوز برای برخی خانواده ها شده است به طوری طبق آمار بانک مرکزی نرخ بیکاری از 8.6 به 13.4 در خراسان جنوبی رسیده است و این افزایش دو برابری نرخ بیکاری در خراسان جنوبی این را مشخص کرد که طرح و شعارهای مسئولان در ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی هیچ کاری از راه نبرده است.

 

یکی از مهم ترین دلایل عدم کسب و کار و رونق اقتصادی در تولیدات داخلی و اقتصاد مقاومتی، ورود کالاهای قاچاق به کشور است آن مهمی که بارها مورد تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است به طوری که ایشان فرمودند " اگر با قاچاقچی روبرو شدید کالا را در مقابل چشمان وی به آتش بکشید".

 

اهمیت توجه امام خامنه ای به نابودی کالای قاچاق سبب شدن تا متخصصان خراسان جنوبی طرحی ارائه کنند که در آن تنها با مقابله با کالاهای قاچاق ورودی به کشور می توان رونق اقتصادی ایجاد کرده و با معضل بیکاری و ریشه کن کردن آن طی دو سال، مقابله کرد.

 

نکته دیگر این طرح تحقق اقتصاد مقاومتی است که با گذشت 10 ماه از سال "اقتصادمقاومتی، اقدام و عمل" هیچ اقدامی جدی از سوی مسئولان در این راستا برداشته نشده است از این رو نخبگان خراسان جنوبی که در نمایشگاه اقتصاد مقاومتی کشور حضور داشتند طرحی را برای ایجاد اشتغال و مقابله با کالای قاچاق در کشور ارائه کردند تا خود سهمی در تحقق این شعار و دغدغه های امام خامنه ای بردارند.

 

سالانه سه هزار میلیارد تومان واردات بیش از حد لوازم آرایشی کم کیفیت در کشور است که این کالا جزو کالاهای غیر ضروری خراسان جنوبی هستند که با این مبلغ می نوان 75 هزار شغل برای کارگر ایرانی ایجاد کرد.

 

سالانه یک هزار و 500 میلیارد تومان موز به کشور وارد می شود (اگر به جای موز از سایر میوه ها استفاده کنیم)، با این مبلغ می‌شود 37هزار و 500 شغل جدید در صنایع کوچک و متوسط ایجاد کرد.

 

سالانه 800 میلیارد تومان واردات مسواک به کشور داریم که اگر به طور متوسط 30 میلیون ایرانی از مسواک استفاده کنند و هر ایرانی در طول سال دو بار مسواک خود را عوض کند و قیمت هر مسواک خارجی میانگین 300 تومان باشد، سالانه 180 میلیارد تومان صرفه جویی در خرید مسواک می‌شود که با این مبلغ می توان چهار هزار و 500 شغل ایجاد کرد.

 

طبق بررسی های نخبگان خراسان جنوبی سالانه یک هزار و100 میلیارد تومان واردات گوشت گاو در کشور است که  با این مبلغ می‌توان علاوه بر رونق دامداری در کشور 28 هزار شغل پایدار برای جوانان ایرانی بوجود آورد.

 

سالانه 600 میلیارد تومان واردات لامپ کم مصرف ( 120 میلیون شعله لامپ کم مصرف از مبادی رسمی و غیر رسمی وارد کشور می‌شود) که با این مبلغ می‌توان 15 هزار شغل برای جوانان ایرانی ایجاد کرد.

 

 سالانه یک هزار میلیارد تومان و هر نوزاد میانگین روزانه سه عدد پوشک به قیمت 600 تومان استفاده می‌کند که اگر از دو میلیون و 800 هزار کودک ایرانی فقط یک و نیم میلیون کودک از پوشک ایرانی استفاده کنند سالانه هزار میلیارد تومان پول وارد کشور از این طریق می شود.

 

طبق بررسی میدانی متخصصان خراسان جنوبی، در سال 94، 27 میلیون دلار ( معادل 94 میلیارد تومان) واردات شامپو (به طور میانگین هر ایرانی یک شامپو در ماه استفاده می‌کند)، با این مبلغ می‌توان دو هزار و 350 هزار شغل ایجاد کرد.

 

سالانه یک هزار و500 میلیارد تومان واردات کفش که فقط دو در صد از مجاری قانونی و مابقی از طریق قاچاق وارد می‌شود (روزگاری صادر کننده کفش بودیم)، با نخریدن کفش های قاچاق و وارداتی می توان 30 هزار کار گر این صنعت را دوباره به کار برگرداند.

 

سالانه 750 میلیارد تومان واردات چای در کشور است، با این مبلغ می‌توان علاوه بر رونق دادن به کار چای کاران شمال کشور سالانه 19 هزار شغل ایجاد کرد.

 

در سالهای اخیر 42 میلیارد دلار، واردات پارچه چادری به کشور بوده است( بین 60 تا 80 میلیون متر مربع)، اگر این پارچه ها از شرکت های داخلی خریداری شود باعث ایجاد و حفظ  سه هزار شغل در ایران می‌شود.

 

اگر 10 میلیون نفر از دانش آموزان کشور مان در مدارس از لباس فرم استفاده کنند و قیمت پارچه برای هر نفر 10 هزار تومان باشد، این میزان سالانه 100 میلیارد تومان می شود که  با خرید پارچه و لباس ایرانی می‌شود به دو هزار و 500 شغل در صنعت نساجی کمک کنند.

 

سالانه 200 میلیارد تومان صرف خرید خودکار خارجی می‌شود که طبق آمار صنف نوشت افزار فروشان، سالانه 500 میلیون خودکاردر کشور مصرف می‌شود که 400 میلیون آن خارجی است، اگرقیمت هر خودکار خارجی به طور میانگین 500 تومان باشد، سالانه 200 میلیارد تومان صرف خرید خودکار خارجی می‌شود که با این مبلغ می توان پنج هزار شغل پایدار برای جوانان ایرانی بوجود آورد.

 

 حال براساس این تحقیقات می توان به این نتیجه رسید که طبق آمار و مصاحبه های مسوولان سالانه 20میلیارد دلار کالای قاچاق وارد کشور می‌شود. برطبق قوانین کسب وکار با این مقدار ارز می توان یک ونیم میلیون شغل ایجاد کرد که اگر مبلغی که از طریق قاچاق به هدر می‌رود صرف اشتغال زایی شود ظرف مدت دو سال مشکل بیکاری به طور کلی از بین می‌رود.

 

امیدواریم مسئولان استان و کشور با مقابله جدی به ورود کالای قاچاق به کشور رونق اقتصادی و اشتغال زایی در کشور ایجاد کنیم.

 

انتهای پیام/ط

https://www.dana.ir/985048
ارسال نظر
نظرات