گروه : دین و اندیشه
تکاپوی هیئات مذهبی برای استقبال از محرم/ سازمان تبلیغات: در رعایت پروتکل‌های بهداشتی سختگیر هستیم
حفظ جان مردم اولویت اول مداحان اهل بیت(ع) در محرم/ امسال چگونه عزاداری کنیم؟
جلسات دعای عرفه تجربه‌ای موفق از برپایی هیأت با رعایت پروتکل‌ها بود
هیئات مذهبی پیش قدم مبارزه با کرونا؛

حفظ جان مردم اولویت اول مداحان اهل بیت(ع) در محرم/ امسال چگونه عزاداری کنیم؟

جامعه مداحان اهل بیت روزهای گذشته در توییت ها و پست های جداگانه ای بر اصل بودن حفظ جان مردم تاکید کردند و نظر ستاد ملی مقابله با کرونا را فصل الخطاب دانستند تا همانند مرحله قبل و موج همیاری که برای مقابله با کرونا پرچم دار آن بودند، در این برهه هم با تاکید بر عقلانیت شیعی مسیر را برای تصمیمات درست هموار کنند. هم اکنون این وظیفه برعهده ستاد ملی کرونا است تا پروتکل های کامل و جامعی در وقت مناسب برای عزاداری محرم مشخص کنند تا عزادارای های امسال مبتنی بر آن پروتکل ها و با کم ترین ریسک برگزار شود.
یک کارشناس دینی:

عید مؤمن زمانی است که اطاعت پروردگار عالم را می‌کند/ زدودن وابستگی های نفس به دنیا

یک کارشناس دینی گفت: عید قربان، روز قربانی کردن مصادیق نفس‌پرستی و هوی و هوس، ذبح تمام رذائل اخلاقی، ذبح باورهای نادرست در حوزه اعتقادات و عید زدودن وابستگی های نفس به دنیاست.
کارشناس مسائل دینی مطرح کرد؛

مهمترین اعمال روز عرفه چیست؟

کارشناس مسائل دین با اشاره به اینکه دعای عرفه حقیقت وجودی انسان را بیان می کند گفت: روز عرفه روز مخصوص دعا است پس باید این روز را غنیمت شمرد و به مهمترین محور این روز یعنی دعا مخصوصا دعای عرفه پرداخت .
ناگفته های پزشک ایرانی شاهد فاجعه منا؛

فاجعه منا، فراموش شدنی نیست/ نمی‌خواستند کسی زنده خارج شود/ اجساد در 14 طبقه روی هم انباشه شدند

حسین حقیقی گفت: هوا بسیار گرم بود و دمای هوا تا 52 درجه رسیده بود، حجاج که از ساعت9 صبح روی زمین بودند درست تا 12:30 آن روز یک نفر از شرطه ها به نجات ما نیامد. درست 4 ساعت این جمعیت با مرگ دست و پنجه نرم می کردند .

وقوف حجاج بیت‌الله الحرام در عرفات آغاز شد

از صبح امروز وقوف تعداد محدود حجاج بیت‌الله الحرام در عرفات آغاز شده است.

نماز عید قربان در حرم حضرت معصومه(س) اقامه می‌شود

گروه استان‌ها ـ نماز عید سعید قربان با رعایت دستورالعمل های بهداشتی، به امامت آیت الله سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت معصومه(س) در حرم بانوی کرامت اقامه می شود.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:

امام باقر(ع) زمینه نهضت بزرگ علمی را ایجاد کرد/نشر فرهنگ اسلامی توسط تربیت شاگردان فراوان

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه امام باقر(ع) با تربیت شاگردان بسیار فرهنگ اسلامی را در جوامع اسلامی نشر داد، گفت: امام باقر(ع) زمینه سازی ایجاد نهضت بزرگ علمی را فراهم کردند.

برنامه عزاداری شهادت امام باقر(ع) در هیأت‌ها

مراسم عزاداری مسلمیه هرساله از شهادت امام محمد باقر(ع) آغاز و سه روز عزاداری مسلمیه، به عنوان طلیعه عزاداری‌های ماه محرم در هیأت‌ها برگزار می‌شود که امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا رنگ‌ و بوی دیگری دارد.
غلامرضا سازگار عنوان کرد:

فرصتی برای احیای روضه‌های خانگی/ روضه نباید تعطیل شود

سازگار، شاعر و مداح پیشکسوت اهل بیت با اشاره به تأثیر و برکت برگزاری هیئت بر جامعه گفت: روضه نباید تعطیل شود و با رعایت نکات بهداشتی که از سوی ستاد کرونا اعلام شده می توان عزاداری کرد.
یک استاد اخلاق:

صرف نذری‌های محرم برای کمک به نیازمندان/ رسانه‌ملی سطح برنامه‌های خود را گسترش دهد

حجت‌الاسلام موسوی مطلق گفت: محرم امسال باتوجه به شیوع ویروس کرونا، فرصتی برای احیای روضه‌های خانگی است و اعضای خانه می‌توانند روضه‌خوانی را دعوت کنند تا در فضای منزل برای آن‌ها روضه بخواند.
مروری بر فعالیت های جریان‌های افراط‌گرایانه مسیحیت تبشیری

در کلیساهای خانگی چه می‌گذرد؟

مسیحیت تبشیری یکی از جریان‌های فرقه‌ای است که در کشور ما فعالیت‌های متنوعی دارد؛ این جریان از شاخه‌های افراط-گرایی است که در تمام ادیان ریشه دوانده و نمونه آن در اسلام را می‌توان در گروه‌های تندرویی همچون «وهابیت» و «داعش» و در یهود با جریان «صهیونیسم» یافت.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:

امام جواد(ع) حقانیت مکتب شیعه را نشان داد/ ایشان شیعیان را برای عصر غیبت آماده کردند

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه امام جواد(ع) حقانیت مکتب شیعه را نشان داد، گفت: امام جواد(ع) در آن دوران شیعیان را برای ارتباط حداقلی با امام زمان و عصر غیبت آماده کردند.
کارشناس مسائل مذهبی مطرح کرد؛

امام جواد (ع)؛ مظهر بخشش و همدلی/ مردم در روزهای کرونایی از مواسات "باب المراد" الگو بگیرند

حجت الاسلام والمسلمین علی خیور گفت: امام جواد (ع)، مظهر بخشش و همدلی هستند که می طلبد مردم در این روزها که با شیوع کرونا همراه است، از مواسات آن حضرت در کمک به هم نوع بهره مند شوند.
نگاهی به زمینه‌های عرفی‌شدگی دین و اخلاق در جامعه ایرانی در مصاحبه با مهراب صادق‌نیا

دین و اخلاقِ عرفی شده

در جامعه ایران، دینداری نمادین و کمی رو به رشد بوده، پس جامعه از این حیث دینی‌تر شده، اما این میزان از رشد در دینداری کیفی وجود ندارد؛ به‌بیان‌دیگر معلوم نیست کیفیت دینداری به‌اندازه کمیت آن رشد یافته باشد و به میزانی که زمان و مکان دینی‌تر شده؛ مردم راستگوتر، درست‌کارتر، خداترس‌تر و آخرت‌اندیش‌تر شده باشند.
یت الله اعرافی عنوان کرد

کارکرد سیاسی و بیداری نماز جمعه علت عناد مستمر دشمنان

امام جمعه قم با بیان اهمیت و کارکردهای مختلف نمازجمعه، علل عناد مستمر با نماز جمعه را بر شمرد و بر لزوم افزایش جذابیت نماز جمعه تاکید کرد.