شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: بین الملل
ساعت: 14:17 منتشر شده در مورخ: 1397/10/17 شناسه خبر: 1445901
کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با دانا؛
ترامپ در واشنگتن تنها شده است/ در آمریکا یک ائتلاف علیه ترامپ تشکیل شده است/ یاران ترامپ از دولت جدا شده اند/ در صورت ادامه تعطیلی دولت، آمریکا با بحران های جدی مواجه می شود
مهدی محمدی با اشاره به اختلافات بین دولت فدرال آمریکا و دموکرات ها گفت: اساساً یک دیدگاه ضد مهاجرت در بین سفیدپوستان طبقه متوسط در آمریکا که حامیان اصلی ترامپ هستند وجود دارد و ترامپ تلاش می کند آن طبقه را از خودش راضی نگه دارد، بنابراین خود دیوار یا مسئله مهاجرین خیلی موضوعیت ندارد.

مهدی محمدی، کارشناس مسائل بین الملل در گفت و گو با شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ با اشاره به اختلاف بین دولت فدرال آمریکا و کنگره این کشور بر سر موضوع بودجه دیوار مرزی، اظهار داشت: یک منازعه دیرینه و عمیقی بین دموکرات ها و دولت ترامپ در آمریکا وجود دارد که موضوعات مختلفی این منازعه را تشدید و تعمیق کرده است.

 

وی تصریح کرد: آخرین مورد این اختلافات مربوط به ساخت دیوار مرزی در مرز جنوبی آمریکا و مکزیک است که ترامپ اصرار دارد بودجه لازم برای ساخت این دیوار تخصیص داده شود، اما دموکرات ها با تصمیم اتخاذ شده از سوی ترامپ مخالف هستند.

 

کارشناس مسائل بین الملل افزود: آن چیزی که موضوع را پیچیده کرده است، این است که جمهوری خواهان همان طور که ترامپ انتظار دارد با وی همراهی نمی کنند و بنابراین ترامپ در واشنگتن و در حلقه نخبگان واشنگتن تنها شده است.

 

محمدی بیان داشت: بدست آوردن اکثریت مجلس نمایندگان در انتخابات میان دوره ای گذشته آمریکا هم مزید بر علت شده است و در حال حاضر نیروهای سیاسی در واشنگتن یک ائتلاف علیه ترامپ تشکیل داده اند.

 

وی خاطر نشان کرد: چهره های معقول دولت ترامپ یعنی کسانی که فشارها علیه او را تعدیل می کنند مثل «هنری مک مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا، «رکس تیلرسون» وزیر سابق امور خارجه و «جیمز متیس» وزیر دفاع مستعفی و ژنرال جان کلی رئیس دفتر ترامپ همگی از دولت جدا شده اند، بنابراین ترامپ مذاکره کنندگان قدرتمندی برای تعدیل نظر رقبای خودش در واشنگتن را ندارد.

 

کارشناس مسائل بین الملل به تعطیلی دولت در آمریکا اشاره کرد و گفت: مسئله تعطیلی دولت آمریکا تبدیل به یک زورآزمایی سیاسی شده است که خود موضوع خیلی اهمیت بنیادی ندارد.

 

مهدی محمدی ادامه داد: مسئله اصلی، مهار ترامپ و ایجاد مانع بر سر تصمیم های نا معقول و نا بخردانه او و تلاشی برای بازگرداندن ترامپ به یک چارچوب تصمیم گیری در واشنگتن است.

 

وی تصریح کرد: احتمالاً این مسئله به نحوی حل و فصل خواهد شد، ولی همین امر تبدیل به یک زخم دیگری در روبط بین ترامپ و دموکرات ها و هم جمهوری خواهان در واشنگتن خواهد شد و این باعث می شود تا بحران بعدی هم از راه برسد و حل بحران نیز بالطبع دشوار خواهد شد.

 

محمدی در پاسخ به این سوال که "اساس و علت ساخت دیوار مرزی در جنوب آمریکا چیست و چه تهدیدی از جانب مکزیک متوجه آمریکا است؟" گفت: ترامپ یک نگاه سنتی به مقوله امنیت دارد و تصورش این است که با اقدامات فیزیکی مثل ساخت دیوار یا اعظام نیروهای نظامی می تواند مسئله مهاجرت در مرزهای جنوبی آمریکا را حل کند.

 

وی اظهار داشت: در حالی که در آمریکا ریشه اصلی تحولاتی است که در حال رخ دادن است و مربوط به عدم موازنه اقتصادی بین مکزیک و آمریکا و بی آینده بودن شهروندان مکزیکی می شود و تلاششان برای رسیدن به یک آینده مطلوب در داخل آمریکا است.

 

کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: آمریکایی ها تا وقتی که مهاجرین به اقتصاد آمریکا کمک می کردند از مهاجرت استقبال می کردند،  اما الان که خود شهروندان آمریکایی گرفتار بی کاری و بحران های فزاینده اقتصادی هستند، به طور طبیعی دیگر مهاجرین کارکردهای مثبت سابق را ندارند یا لا اقل دیدگاه ترامپ این نیست.

 

مهدی محمدی خاطرنشان کرد: اساساً یک دیدگاه ضد مهاجرت در بین سفیدپوستان طبقه متوسط در آمریکا که حامیان اصلی ترامپ هستند وجود دارد و ترامپ تلاش می کند آن طبقه را از خودش راضی نگه دارد، بنابراین خود دیوار یا مسئله مهاجرین خیلی موضوعیت ندارد.

 

وی ابراز داشت: آن چیزی که موضوعیت اصلی دارد این است که ترامپ می خواهد در منازعه سیاست داخلی سنگینی که با دموکرات ها گرفتارش شده است و در انتخابات به اوج خودش خواهد رسید، رای دهندگان اصلی به خودش که همان سفیدپوستان طبقه متوسط در ایالت های میانی آمریکا هستند را به هر قیمت ممکن حفظ کند.

 

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: خروج از سوریه و پیمان های مختلف اقتصادی مثل نفتا یا پیمان زیست محیطی پاریس به همین دلیل بود و ساخت دیوار هم به همین دلیل است و اساساً در توجیه رفتارهای ترامپ اولین و مهم ترین عاملی که باید به آن توجه کرد، عامل سیاست داخلی است که برای او بیش از هرچیزی اهمیت دارد.

 

محمدی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه "آینده تعطیلی دولت آمریکا را چگونه ارزیابی می کنید؟" گفت: مسئله تعطیلی دولت خیلی مهم نیست و به محض اینکه دولت دوباره کارش را از سر بگیرد، حقوق های معوق پرداخت خواهد شد که در این باره قوانینی هم در کنگره در حال تصویب است.

 

وی تصریح کرد: اساساً تعطیلی دولت بیش از یک زمان معینی نمی تواند ادامه پیدا کند، چون در این صورت بحران های بزرگ سیاسی و اجتماعی در آمریکا بوجود خواهد آمد.

 

محمدی در پایان گفت: بالاخره باید دو طرف فرمولی برای مطالعه پیدا کنند که پیدا هم خواهند کرد اما مسئله اصلی همان ریشه های سیاسی و اجتماعی است.

 

انتهای پیام/

http://dana.ir/1445901
ارسال نظر
نظرات