شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 11:54 منتشر شده در مورخ: 1398/01/27 شناسه خبر: 1476902
واکنش‌های واقعی و مجازی به قطع ریه‌های آذربایجان؛
از امام جمعه تبریز تا کاربران توئیتری علیه قطع درختان قره‌داغ/ پاسخ‌های عجیب و غیرمسئولانه برخی مدیران
بعد از واکنش دوباره امام جمعه تبریز نسبت به قطع و حمل درختان آذربایجان کاربران فضای مجازی نیز بر علیه این اقدام بسیج شدند اگرچه بسیاری از مسئولان همچنان در غفلت فرو رفته‌اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، ماجرای قطع درختان آذربایجان و حمل روزانه آنها تقریبا از شش ماه پیش آغاز شد. موضوعی که با واکنش بسیاری از رسانه‌ها و مردم مواجه شد و در اولین قدم نیز امام جمعه تبریز از مسئولین درخواست کرد تا جلوی قاچاق چوب و قطع درختان در منطقه را بگیرند. بعد از انتقادات حجت‌الاسلام والمسلمین آل‌هاشم از قطع و قاچاق درختان آذربایجان و به ویژه منطقه کلیبر، استاندار، رئیس سازمان جهاد کشاورزی و برخی مسئولین دست به کار شدند و اعلام کردند که جلساتی در این خصوص برگزار شده و از حمل درختان بدون مجوز جلوگیری خواهد شد.

بعد از این اتفاقات اما حمل چوب ادامه داشت و هر روزه رسانه‌های محلی از این اتفاق تصاویری را پخش می‌کردند اما باز هم هیچ مسئولی نه خود را ملزم به پاسخگویی می‌دید و نه جلوی این کار گرفته می‌شد. کار به جایی رسیده بود که کامیون‌ها حمل درختان قطع شده نه تنها در جاده‌ها و حتی در خودِ تبریز هم رویت شدند.

این بار بازهم امام جمعه تبریز بود که پیشگام در این امر به مسئولین در این خصوص هشدار داد و اعلام کرد که باید مشخص شود این تریلی‌ها از کجا آمده و به کجا می‌روند.

امام جمعه تبریز: باید روشن شود که تریلی‌ها از کجا آمده و به کجا می‌روند

حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی آل هاشم در خطبه‌های نماز جمعه تبریز با اشاره به قطع و حمل گسترده درختان در استان، گفت: بنده از دستگاه‌های ذی‌ربط می‌خواهم تا روشنگری کنند چرا باز هم شاهد حمل درخت به صورت تریلی هستیم.

وی ادامه داد: البته بنده مدام و به جد پیگیر موضوع هستم برخی‌ گفته‌اند که این درخت‌ها از آذربایجان‌غربی است و برخی‌ نیز گفته‌اند که از ارسباران هستند و همان‌ درخت‌هایی هستند که قبلا اجازه حمل نداشتند و الان می‌برند.

حجت‌الاسلام آل‌هاشم تاکید کرد: از مسئولان ذیربط می‌خواهم تا دقت بیشتری کرده و این موضوع را با دستگاه‌های نظارتی کنترل کنند تا وقتی هوا آلوده شد نباید گفت که ستاد بحران تشکیل شود زیرا باید از الان به فکر بحران بود و یا خدایی ناکرده سیل بیاید بگوییم که اگر درخت‌ها بودند خسارت کمتر بود، از این‌رو به این موضوع عنایت زیادی شود و مسؤولان حساسیت بیشتری به خرج دهند.

امام جمعه تبریز در پایان گفت: اصلا باید روشن شود که این تریلی‌ها از کجا آمده و به کجا می‌روند.

اعتراض کاربران توئیتر با هشتگِ #آذربایجان_نفسین_کسمیاخ به قطع درختان

بعد از اعتراض نماینده ولی‌فقیه در استان، کاربران فضای مجازی نیز با به راه انداختن هشتگِ #آذربایجان_نفسین_کسمیاخ نسبت به بی‌توجهی مسئولین مربوطه و قطع در آذربایجان اعتراض کردند. بسیاری از کابران توئیتری قطع و حمل درختان را نتیجه کوتاهی مسئولان ذیربط و هشداری برای حوادثی مانند سیل در آینده می‌دانند.

کجایند متهمان؟

ت مثل تاراج درختان

مدیر اما غیرمسئول

آغاج بهشتدن چئخیب

پاسخ‌های عجیب و غیرمسئولانه به قطع درختان آذربایجان

اسفندماه سال 97 بود که در فراموشی بسیاری از رسانه‌ها و مسئولین پایگاه خبری آناج بازهم به سراغ این موضوع و پیگیری آن از مسئولین رفت اما پاسخ‌هایی عجیب دریافت کرد. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اجتماعی آناج در خصوص قطع درختان باغات استان گفت: این فصل، فصل هرس، اصلاح و بریدن درختان است یعنی از 20 روز دیگر هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد و این فصل به صورت معمول فصلِ قطع درختان است.

وی ادامه داد: وقتی شما درختانی دارید که پیر شده و دیگر توان ندارد و در باغ خودتان است قطع کنید و درختان دیگری بکارید چه کسی می‌تواند چیزی به شما بگوید؟ برای خواندن این گزارش  کلیک کنید.

البته آنگونه که رئیس سازمان جهاد کشاورزی عنوان کرده بود این اتفاق رخ نداد و بعد از گذشت نزدیک به یک ماه از این گزارش همچنان قطع و حمل درختان ادامه دارد و گویی فصل اصلاح و بریدن درختان به اتمام نرسیده است!هرچه که هست نشان از بی‌مسئولیتی و عدم توجه نسبت به منابع طبیعی دارد که امروز آذربایجان گرفتار آن شده و قطعا در آینده نفس‌های نه تنها این خطه بلکه کل کشور را به شماره خواهد انداخت.

 
http://dana.ir/1476902
ارسال نظر
نظرات