اخبار داغ

دانا گزارش می دهد؛

ادامه حاشیه جمع آوری کتاب مرتضی سرهنگی از نمایشگاه/ هیچ کس پاسخگو نبود

ادامه حاشیه جمع آوری کتاب مرتضی سرهنگی از نمایشگاه/ هیچ کس پاسخگو نبود
در روزهای پایانی نمایشگاه کتاب تهران، مسئولان نمایشگاه با مراجعه به غرفه انتشارات «خط مقدم» به جمع آوری کتاب «نامزد گلوله ها» نوشته مرتضی سرهنگی پرداختند که این کار حاشیه های زیادی را در فضای مجازی و رسانه ها به دنبال داشت.

به گزارش خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در روزهای پایانی نمایشگاه کتاب تهران، مسئولان نمایشگاه با مراجعه به غرفه انتشارات «خط مقدم» به جمع آوری کتاب «نامزد گلوله ها» نوشته مرتضی سرهنگی پرداختند که این کار حاشیه های زیادی را در فضای مجازی و رسانه ها به دنبال داشت.

ماجرا از چه قرار بود؟

کسی که با ادبیات پایداری و کتاب های دفاع مقدسی آشنایی دارد، بدون شک نام مرتضی سرهنگی را به عنوان قله این جایگاه بارها و بارها شنیده و کتاب های او را تورق کرده است؛ نزدیک به 40 کتابی که در این باره نوشته شده و کتاب 8 جلدی او به نام «اسرار جنگ تحمیلی به روایت اسرای عراقی» به عنوان کتاب سال دفاع مقدس انتخاب و نام او در سال 93 به عنوان چهره برتر هنر انقلاب اسلامی انتخاب شده است.

و حالا کتاب «نامزد گلوله ها» های سرهنگی که درباره زندگی سردار شهید حاج قاسم سلیمانی است از طرف نشر «خط مقدم» به نمایشگاه امسال کتاب تهران رسیده بود؛ کتابی که به گفته مسئولان نمایشگاه مجوزهای رسمی نشر را نداشته و به همین دلیل از غرفه انتشارات جمع آوری شده است.

محمدعلی آقامیرزایی از محققان و پژوهشگران این کتاب درخصوص این اتفاق می گوید:« ناشر سعی داشت کتاب را به بهترین شکل به مخاطب عرضه کند. این کتاب چند بار توسط گروه‌های مختلفی از بهترین هنرمندان کشور طراحی شد، اما کار آنطور که می‌خواستیم در نیامده بود. در نهایت با شکل و شمایل فعلی با طراحی خوب سید هادی قادری آماده نشر شد. کتاب به دل مخاطب نشست و در نمایشگاه بیش از هزار نسخه به فروش رسید. شاید بتوان نامزد گلوله‌ها را پرفروش‌ترین کتاب نمایشگاه خواند.
کتاب را آذرماه سال ۱۴۰۱ برای مجوز ارسال کردیم و در حالیکه طبق قانون ارشاد موظف است نهایتا یک ماه نسبت به کتاب پاسخ بدهد و برای تاخیر در صدور مجوز تا دو ماه نیازمند امضای وزیر ارشاد است. در پیگیری‌های اولیه مدیر کل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد تاکید کرد که مجوز کتاب منوط به نهاد دیگری نیست و در موعد مقرر صادر خواهد شد.
کتاب پنج ماه معطل ماند. در نهایت کارشناس حوزه ادبیات پایداری ارشاد کتاب را بدون مشکل خواند و با هماهنگی و موافقت شفاهی ارشاد کتاب به چاپ رسید و در نمایشگاه عرضه شد.»

هیچ کس پاسخگو نبود

برای شفافیت گزارش ابتدا با مرتضی سرهنگی نویسنده کتاب در خصوص این اتفاق تماس گرفتیم اما علی رغم اصرارهای ما، ایشان علاقه ای به صحبت کردن در این باره نداشتند. با آقای ظریفان مدیر کل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت ارشاد که مسئول مستقیم مجوزهای ارشاد است تماس گرفتیم اما ایشان نیز با بیان اینکه این اتفاق در زمان نمایشگاه کتاب افتاده و مسئولان این کار باید پاسخگوی این مساله باشند، هیچ پاسخی به پرسش های ما نداشتند؛ علی رغم تمامی تلاش های ما برای ارتباط با مسئولان نمایشگاه، به دلیل تلاقی این مساله با روز آخر نمایشگاه و احتمالا سرشلوغی آنها، عملا دستمان برای جوابی قطعی خالی ماند. با یان وجود شبکه اطلاع رسانی راه دانا پیگیر این مساله خواهد بود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه