اخبار داغ

قرارداد سقف بدهی امریکایی ها موجب صعود قیمت جهانی نفت شد

قرارداد سقف بدهی امریکایی ها موجب صعود قیمت جهانی نفت شد
قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۹ سنت معادل ۰.۹۰ درصد افزایش به ۷۶ دلار و ۹۵ سنت رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نزدیک شدن مقامات آمریکا به قرارداد سقف بدهی باعث افزایش قیمت نفت در روز جمعه شد، آن‌هم در شرایطی که بازار درگیر پیام‌های متناقض در مورد عرضه نفت از سوی روسیه و عربستان در آستانه اجلاس ائتلاف اوپک پلاس قرار دارد. قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۹ سنت معادل ۰.۹۰ درصد افزایش به ۷۶ دلار و ۹۵ سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با ۸۴ سنت معادل ۱.۱۷ درصد افزایش ۷۲ دلار و ۶۷ سنت معامله می‌شود.

هر دوی این شاخص‌های نفتی دومین هفته پیاپی افزایش قیمت را تجربه می‌کنند. قیمت نفت برنت ۱.۷ درصد و نفت آمریکا ۱.۶ درصد طی یک هفته گذشته افزایش یافته است. اما بازار‌ها هنوز هم محتاطانه عمل می‌کنند، چون مذاکرات سقف بدهی ممکن است طولانی شود و نگرانی‌های جدیدی درمورد افزایش نرخ بهره فدرال رزرو در ماه آینده وجود دارد که می‌تواند تقاضا را کاهش دهد.

قیمت نفت در روز پنجشنبه پس‌از اظهارات الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه مبنی‌بر احتمال کم کاهش تولید اوپک پلاس در اجلاس چهارم ژوئن در وین، بیش از ۲ درصد پایین آمد. روسیه تمایل به حفظ سطح فعلی تولید دارد، چون مسکو با قیمت‌های فعلی و میزان تولید راضی است. این برخلاف آن چیزی است که عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان درمورد کاهش احتمالی تولید اوپک پلاس اعلام کرده بود.

دراین‌بین، انتظار می‌رود تقاضا برای بنزین در آمریکا رو به افزایش باشد. پیش‌بینی می‌شود تعطیلات یادبود کشته‌شدگان جنگی در آمریکا در ۲۷ تا ۲۹ ماه مه یکی از شلوغ‌ترین دوره‌ها برای سفر‌های جاده‌ای از سال ۲۰۰۰ باشد.

از نظر عرضه، تعداد چاه‌های نفت آمریکا ۵ حلقه در این هفته کاهش یافته و به ۵۷۰ رسیده است. تعداد چاه‌های نفت آمریکا ۲۱ حلقه در ماه مه کاهش یافته که بزرگ‌ترین کاهش ماهانه از ژوئن ۲۰۲۰ را نشان می‌دهد. اما کند شدن رشد اقتصاد و تورم بالا در اروپا مانع افزایش بیشتر قیمت نفت می‌شود. انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا حداقل ۲ دوره دیگر نرخ بهره را ۲۵ واحد افزایش دهد.

 

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه