اخبار داغ

گزارش زنده دانا از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی؛

نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی شد/ مخالفان و موافقان چه گفتند؟

 نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی شد/ مخالفان و موافقان چه گفتند؟
برنامه‌ها و صلاحیت محمدعلی نیکبخت برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی در دستور کار جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جلسه علنی امروز سه شنبه (۳۰ خرداد ماه) مجلس شورای اسلامی از دقایقی پیش آغاز شد و برنامه‌ها و صلاحیت محمدعلی نیکبخت برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی در دستور کار قرار دارد.

مطابق آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، رئیس جمهور یک ساعت فرصت داشت تا در مورد برنامه‌ها و صلاحیت وزیر پیشنهادی صحبت کند، اما با توجه به عدم حضور رئیس جمهور در صحن مجلس، از این بخش انجام نشد و محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور به همراه تعدادی از اعضای کابینه در جلسه رای اعتماد وزیر پیشنهادی کشاورزی حضور پیدا کردند.

همچنین عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، امین حسین رحیمی وزیر دادگستری، انسیه خزعلی معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهور، علی سلاجقه رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و محمد حسینی معاون پارلمانی ریاست جمهوری در نشست علنی بررسی صلاحیت محمدعلی نیکبخت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی حضور دارند.

موافقت کمیسیون کشاورزی مجلس با وزیر پیشنهادی کشاورزی

در ابتدای این جلسه علیرضا نظری سخنگوی کمیسیون کشاورزی گزارش خود را ارائه کرد و از موافقت این کمیسیون با محمدعلی نیکبخت برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی خبر داد.

موافقت فراکسیون انقلاب با وزیر پیشنهادی کشاورزی

ابوالفضل عمویی با اشاره به جلسه فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس، گفت: نشست مجمع عمومی فراکسیون انقلاب اسلامی جهت بررسی صلاحیت‌ها و برنامه‌های محمدعلی نیکبخت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی صبح امروز برگزار شد.

وی بیان کرد: در این جلسه پس از استماع برنامه‌های نیکبخت و اظهارنظر تعدادی از اعضای فراکسیون اکثریت، رأی گیری صورت گرفت.

سخنگوی فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس تصریح کرد: ۹۷ نفر از حاضران به نیک بخت برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی رأی موافق دادند، ۹ نفر هم رأی مخالف و ۳ نفر از نمایندگان هم رأی ممتنع دادند.

عمویی تاکید کرد: به این ترتیب فراکسیون انقلاب اسلامی از نیک بخت برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی حمایت کرد.

در ادامه موافقان و مخالفان گزینه پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت نقطه نظرات خود را مطرح کردند.

اظهارات مخالفان وزیر پیشنهادی کشاورزی

عیسی‌زاده: برنامه وزیر پیشنهادی کشاورزی برای افزایش نرخ گندم و تشویق کشاورزان چیست؟

مهدی عیسی‌زاده نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی کشاورزی اظهار داشت: ما امروز برای بزرگترین نهادی که در سفره مردم تاثیر می‌گذارد تصمیم گیری می‌کنیم. آقای نیکبخت برای آبرسانی به مزارع چه اقداماتی قرار است انجام دهید؟ سوال بنده این است که برای مواجهه با خشکسالی چه مواردی در برنامه شما پیش بینی شده است؟

وی در ادامه اظهار کرد: قیمت خرید تضمینی گندم اکنون پایین است و برای افزایش نرخ آن و تشویق کشاورزان چه برنامه‌ای دارید؟ از سوی دیگر برنامه شما برای توسعه آبیاری نوین چیست؟ تحقیقات کشاورزی در کشور ما چهار بعدی نیست انتظار مجلس شورای اسلامی این است که دانش بنیان در عرصه کشاورزی وارد شود. مردم باید از محصولات با کیفیت بهره‌مند شوند.

نائب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بحث کودهای شیمیایی که اکنون در این زمینه کمبود داریم در برنامه شما موردی گنجانده نشده است، برای خودکفایی در تولید گوشت چه برنامه‌ای دارید؟ ما اکنون از ۲۳ کشور گوشت وارد می‌کنیم.

ذاکر: در برنامه‌های وزیر پیشنهادی موضوعی برای آبیاری قطره‌ای و تحت فشار دیده نمی‌شود

حجت الاسلام سید سلمان ذاکر در مخالفت با وزیر پیشنهادی کشاورزی اظهار داشت:  آقای نیکبخت در معرفی خود برون رفت و چالش‌ها را به عنوان شاخص مدیریتی خود عنوان کرده است سوال این است که چه برنامه‌ای برای تغییر گسترده کاربری اراضی دارد؟ این یک چالش است که راهکاری برای آن دیده نشده است.

وی اضافه کرد: چگونه می‌خواهید جلوی تقسیم اراضی مردم را بگیرید؟ در سیاست‌های رهبری ارتقای سطح درآمد زندگی روستایی و عشایری و توسعه پایدار روستا و تقویت زیرساخت‌های مناسب تولید آمده است شما برای رسیدن به این هدف چه برنامه‌ای دارید؟

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که کاشت دیم تبدیل به یک فرهنگ شده است، ادامه داد: در برنامه ششم آبیاری قطره‌ای و تحت فشار آمده اما شما هیچ برنامه‌ای برای آن ندارید.

نماینده ارومیه با بیان این‌که برنامه وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی برای کاشت نهاده‌های دامی و گندم چیست؟ اظهار کرد: ۴۰ هزار میلیارد تومان بدهکاری به کشاورزان در برنامه گندم داریم از طرف دیگر جهاد کشاورزی در برنامه هفتم نیامده است. شما چه طور می‌خواهید مردمی سازی جهاد کشاورزی را پیگیری کنید.

پاک‌ فطرت: قول می‌دهید امنیت غذایی برای کشور تامین شود؟ اظهار کرد: برنامه شما برای حفظ جنگل‌ها چیست؟

علیرضا پاک‌فطرت در مخالفت با وزیر پیشنهادی کشاورزی اظهار داشت: موضوع امنیت غذایی و تولید محصولات کشاورزی در دنیا موضوع مهمی است و باید امنیت غذایی به بهترین شکل تامین شود. سوال این است که وزیر جهاد کشاورزی چه طور می‌خواهد در این عرصه تحول ایجاد کند؟

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که باید مدیران تحول ایجاد کنند، تصریح کرد: آقای نیکبخت شما چه نقاط ضعفی را در وزارت جهاد کشاورزی می‌بینید و چه طور می‌خواهید آن را رفع کنید؟

پاک‌فطرت ادامه داد: قرار بود تا پایان برنامه ششم توسعه بیش از ۲۵ درصد اقتصاد از بخش تعاونی باشد که الان چهار درصد است. شما در تعاون روستایی وزارتخانه بودید اکنون چه برنامه‌ای برای تقویت تعاونی روستایی دارید؟ همچنین برنامه شما برای ایجاد رضایتمندی کشاورزان و دامداران چیست؟

وی با بیان این‌که قول می‌دهید امنیت غذایی برای کشور تامین شود؟ اظهار کرد: برنامه شما برای حفظ جنگل‌ها چیست؟ بیش از دو میلیون هکتار جنگل عمدتا بلوط در جنوب کشور وجود دارد که در حال از بین رفتن است در این صورت استان‌های جنوبی غیرقابل زندگی می‌شود. چه برنامه‌ای برای حراست از جنگل‌ها دارید؟

این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان این‌که ۸۰ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، اظهار کرد: شما چه طور می‌خواهید از این موضوع جلوگیری کنید؟ همچنین برنامه شما برای تولید محصول ارزان‌تر و عرضه آن به مردم چیست؟

مهرداد ویس کرمی: نیکبخت با علوم نوین کشاورزی آشنایی ندارد

مهرداد ویس کرمی در مخالفت با وزیر پیشنهادی کشاورزی اظهار داشت: چرا دولت آقای رئیسی در یافتن افراد این همه کُند کار می کند و گویا گاهی از روی ناچاری، در آخرین روزها افراد را معرفی می کند. کسی مثل آقای نیکبخت حداقل به مدت یک سال است که معاون وزیر بوده و سال هاست که در وزارت جهاد کشاورزی مشغول خدمت هستند.  

وی در رابطه با مدارک تحصیلی وزیر پیشنهاد جهاد کشاورزی عنوان کرد: مهندس نیکبخت دارای مدرک کارشناسی مدیریت، ارشد اقتصاد کشاورزی و دانشجوی دکترا هستند. سوالی که ذهنم را مشغول کرده این است که آیا می توان تحصیلات ایشان را برای وزارت کشاورزی متناسب ارزیابی کرد؟ آیا از بین این همه نخبگان دانشگاهی کسی پیدا نشده که دولت از میان آنها انتخاب کند. همچنین خدمت در مناطق محروم توفیق الهی است و پیشبرد امور اجرایی نیز یک موفقیت محسوب می شود اما به همان نسبت توقف در منطقه ای محروم می تواند یک مدیر را از علم نوین کشاورزی دور کند و به نیروی اجرایی- عملیاتی تبدیل کند، در حالی که وزیر کسی است که باید برای نجات، هدایت و ارتقاء وزارت صاحب ایده باشد و سپس برای پیاده کردن ایده های خود از معاونان و مدیران انتخاب کند.

این عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی یادآور شد: عدم آشنایی با علوم نوین کشاورزی و نداشتن ایده در حد کشاورزی نوین بنده را نسبت به توانایی ایشان به عنوان یک وزیر خلاق، نوآور و تحول آفرین دچار تردید می سازد. شاید معاونت اجرایی برای ایشان در وزارت تناسب بیشتری با تحصیلات و سوابق کاری ایشان باشد.

 

اظهارات موافقان وزیر پیشنهادی کشاورزی

حمزه شلمزاری: وزیر پیشنهادی از بدنه جهاد کشاورزی می باشد و مشکلات را می داند

قدرت الله حمزه شلمزاری نماینده فارسان در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی کشاورزی اظهار داشت: از جمله ویژگی های ایشان این است که خودشان روستازاده هستند و از بدنه جهاد کشاورزی می باشد و مشکلات جهاد کشاورزی را می داند و به خوبی درک می کند.

وی با بیان اینکه نیکبخت فردی متعهد و متخصص هستند، گفت: ایشان انصافا مسائل و مشکلات جهاد کشاورزی را به خوبی درک کرده اند و برنامه های خوبی هم برای حل مشکلات این حوزه دارد. همچنین تعامل خوبی نیز با نمایندگان مجلس دارد.

بسطامی: نیکبخت مرد روزهای سخت نظام جمهوری اسلامی ایران است

علی‌اکبر بسطامی در موافقت با وزیر پیشنهادی کشاورزی اظهار داشت: نیکبخت مرد روزهای سخت نظام جمهوری اسلامی ایران است، مردی است که در کنار همرزمان خود به دنبال ترویج گفتمان خدمت بی‌منت به مردم بوده است و دارای شخصیتی انقلابی و ولایت‌مدار می‌باشد. از سوی دیگر نیکبخت تجربه کافی در سطوح مختلف را دارد و مانند سربازی است که به درجه سرداری می‌رسد. نیکبخت یار غار صاحبان اصلی انقلاب است.

وی در ادامه ضمن تشکر از دولت برای معرفی محمدعلی نیکبخت به عنوان وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی بیان کرد: مخالفان وی دغدغه‌مند بوده وگرنه مخالفتی با ایشان نداشتند. مقام معظم رهبری فرمودند مهم‌ترین وظیفه مجلس یازدهم توجه به اقشار آسیب پذیر و معیشت محرومان است. امروز مهم‌ترین مشکل مردم تامین کالاهای اساسی است که ان شاءالله با دست توانمند و جهادگر آقای نیکبخت این دغدغه‌ مردم مرتفع می‌شود.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بحث تامین آب شرب و آب کشاورزی نیز در برنامه‌های وزیر پیشنهادی محور آبخیزداری و آبخوانداری مورد توجه قرار گرفته است. بحث زنجیره ارزش تولید در کشور مغفول مانده است که با تدبیر وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی ان شاءالله به مسیر درستی هدایت می‌شود. زنجیره ارزش باید مبتنی بر سند آمایش سرزمینی باشد.

بسطامی در پایان تاکید کرد: دامداران و عشایر در چند سال گذشته برای فروش محصولات خود با مشکل مواجه شده‌اند ان‌شاءالله با برنامه وزیر جهاد کشاورزی این چالش نیز مرتفع خواهد شد. یکی از برنامه‌های وزیر پیشنهادی کم کردن تصدی گری دولت و روی آوردن به مردم است هرچه اقتصاد مردمی‌تر باشد به نفع خود مردم خواهد بود.

عسکری: نیکبخت یک کارشناس تمام عیار در حوزه کشاورزی است

محمدجواد عسکری در موافقت با وزیر پیشنهادی کشاورزی اظهار داشت: کشاورزی محور توسعه است و امنیت غذایی یکی از مباحث جدی جوامع بشری است و در کشور ما کشاورزی بزرگترین بخش خصوصی کشور است که ۴.۵ میلیون بهره بردار دارد و ۲۵ درصد به اقتصاد ملی کشور کمک می کند.

وی در بیان دلایل موافقتش با برنامه های وزیر پیشنهادی جهاد کشاوزی گفت: نیکبخت یک کارشناس تمام عیار در حوزه کشاورزی است و از نگاه اقتصادی سلامت دارد که در راستای توسعه این بخش یکی از امتیازات مهم است. اشراف داشتن بر کار از مزایای ایشان است و هم در حوزه پایین دست و ستادی وزارتخانه کار کرده اند. همچنین طعم تلخ فقر و محرومیت را چشیده اند و کسی که این طعم را چشیده باشد حتما می تواند در کار خود موفق شود.

دفاعیات وزیر پیشنهادی کشاورزی

محمدعلی نیکبخت وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی در تشریح برنامه‌هایش با بیان این‌که برای خودکفایی در بخش کشاورزی برنامه داریم، گفت: در همه ارکان بخش کشاورزی و غذا به ویژه هسته‌های اولیه تولید خودکفا خواهیم شد.

وی اظهار کرد: تلاش و جدیت در اجرای تکالیف قانونی و اسناد بالادستی، رفع عوامل محدود کننده تولید پایدار با تاکید بر خودکفایی در محصولات اساسی و حفظ منابع پایدار از جمله جهت‌گیری‌های اصلی برنامه‌های من است.

آغاز رأی‌ گیری

بعد از پایان سخنان نمایندگان موافق و مخالف و دفاعیات وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، محمدباقر قالیباف از اعضای دولت حاضر در صحن خواست که مجلس را ترک کنند تا روند اخذ رأی از نمایندگان آغاز شود.

نیکبخت وزیر جهاد کشاورزی شد

در نهایت، بعد از صحبت‌های نمایندگان موافق و مخالف و دفاعیات وزیر پیشنهادی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی به نیکبخت گزینه پیشنهادی تصدی وزارت جهاد کشاورزی اعتماد کردند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه