اخبار داغ

گزارش دانا به مناسبت روز پزشک؛

دستاورد‌های ناب پزشکی؛ مسیری پر از چالش‌ها و انگیزه‌های بی‌پایان

دستاورد‌های ناب پزشکی؛ مسیری پر از چالش‌ها و انگیزه‌های بی‌پایان
اول شهریور ماه، همزمان با زاد روز بوعلی سینا، روز پزشک نام گذاری شده‌ است.به بهانه این روز، به سراغ یکی از پزشکان رفتیم که معتقد است با تمام سختي ها و شيريني هايي که در پزشکی وجود دارد، هنوز هم با عشق، علاقه و بدون هيچ خستگي اين حرفه را ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ انسان‌های بزرگ در هر لحظه از زندگی‌شان با رفتاری بزرگوارانه عمل می‌کنند. صحبت‌ها، رفتارها و محل زندگی‌شان همگی پر از اندیشه و بزرگواری است. آن‌ها همیشه تصمیم‌های بزرگی می‌گیرند، از جمله تصمیم به تحصیل و یادگیری علم، حتی اگر برای این کار بخواهند راهی سفرشوند. آن‌ها توانسته‌اند با کمترین امکانات و از هیچ، شروع به ساخت و ساز کنند. در شرایطی که امکانات کمی وجود دارد به سازندگی و کارآفرینی مشغول میشوند در شرایط کم‌امکانات شروع به کار می‌کنند و از هیچ به ساختن چیزهای بزرگ می‌پردازند. ابتدا با کمک دیگران تلاش می‌کنند و سپس در مدت زمان کوتاهی به تحقق اهداف خود می‌رسند. به مرور زمان، با تلاش‌های بی‌وقفه‌شان، در رده‌های علمی جهانی قرار میگیرند.

یکی ازاین افراد بزرگ، دکتر محمود نصر اصفهانی است او با فعالیت‌های علمی وجهادی خود به عنوان یک شخص محجوب معروف است. وقتی کنار او قرار می‌گیری، آماده است ساعت‌ها از زمان خود را صرف کند تا مفاهیم علمی و تجربیاتش را منتقل کند.

دکتر  نصر اصفهانی

میگوید قبل از ورود به دبیرستان پدرم علاقمند بودند تا من پزشک شوم، پدرم نظامی بود و در مناطق محروم خدمت می‌کرد با مشکلات مردم ازنزدیک در ارتباط بود، علاقه داشت تا یکی از فرزندانش پزشک باشد و در کنار او در این راه قدم بردارد، اما دلخواه من چیز دیگری بود دوست داشتم تا معلم شوم و با شعر و ادبیات سر و کار داشته باشم. پس از ورود به دبیرستان و پیشرفت در تحصیلاتم، با گذر زمان، درک کردم که والدینم به انتخاب من احترام می‌گذارند. حتی در سال اول دبیرستان، در رشته علوم انسانی ثبت‌نام کردم، اما در ادامه تصمیم گرفتم که به رشته علوم تجربی مشغول شوم و به سمت تحقق آرزوی پزشکی قدم بردارم و دلخواهم بود که در راه درمان و بهبود وضعیت مردم مشارکت کنم بسیار توجه داشتم که درمان به چه اندازه مهم است و چقدر افراد در مناطق کم‌برخوردار به آن احتیاج دارند. این هدف نیازمند ادامه تحصیل و ارتقاء تخصص بود و به همین منظور، در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تخصص در زمینه جراحی لثه و ایمپلنت را اخذ کردم.

بعد از اتمام دوره تخصصی، تصمیم به انتخاب دوره تعهد بعد از تخصص را گرفتم، در این بین، به دلیل علاقه‌ام به پیشرفت تخصصی خود، شهرزاهدان را برای گذراندن دوره تخصصی جراحی ترمیمی و ایمپلنت  انتخاب کردم. این دوره تخصصی در زاهدان ۲۵ ماه ادامه داشت که من با تشویق و حمایت مردم ۳۶ ماه در آنجا بودم. تجربه‌ی فعالیت در زاهدان، من را با محیط مهربان و انسان‌های با اخلاق آشنا کرد که با تلاش‌های زیادی در زمینه بهبود وضعیت سلامت مردم، فعالیت می‌کردند. اوایل این دوره تخصصی، مشارکت در تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی محلی به منظور تسهیل درمان و خدمات به مردم مناطق کم‌برخوردار راه‌اندازی شد، این تلاش‌ها با استقبال گسترده مردم همراه بود و باعث رونق خدمات بهداشتی و درمانی در این مناطق گردید. پس از اتمام دوره تخصصی در زاهدان، تصمیم به افتتاح یک مرکز درمانی در شهر زاهدان گرفتم تا خدمات پزشکی متخصصانه به مردمان مناطق محروم ارائه شود. در این راستا، با همکاری بسیاری از هموطنان و دوستان، مرکز درمانی خیریه راه‌اندازی شد، این کار از نظر من بهترین کاری بود که می‌توانستم انجام دهم تا به بهبود وضعیت سلامت مردم مناطق کم‌برخوردار کمک کنم.

باید بگویم که همیشه تلاش کرده‌ام که با تخصص و دانش خود، به بهبود وضعیت مردم مناطقی که نیازمند کمک‌های ویژه‌ای هستند، کمک کنم. این تصمیم‌گیری نیز از اهداف من در زندگی و تحصیل بوده که با اراده و تلاش‌های مستمر تا به امروز ادامه پیدا کرده است.

دکتر نصر اصفهانی

دکتر نصر اصفهانی

اینکه چگونه و به چه علت به سمت کارهای خیر و در مناطق محروم جهت دندانپزشکی سوق داده شدم، یک داستان جالب دارد: در یک زمان، یکی از دوستان به من گفتند که یک کلینیک دندانپزشکی داریم که در دانشکده وضعیت خوبی ندارد، از آنجا که اطلاع داشتند من تجربه و تخصص در این حوزه دارم، این ایده به ذهنشان رسید. من از این پیشنهاد خوشحال شدم و خوشحالیم را در آنجا به اشتراک گذاشتم.

کلینیک دندانپزشکی را همراه همکارانم، تدریجاً گسترش دادیم و به تجهیزات مناسبی دسترسی یافتیم. الان که مدتی از آن زمان گذشته است، تعدادی حدود چهل و پنج واحد در کلینیک مشغول به کار هستند و در کنارشان حدود هفتاد و سه چهار نفر پزشک وجود دارند. در حال حاضر، کلینیک ما متخصص در ارائه خدمات دندانپزشکی به شهروندان است. روزانه حدود پانصدنفر به کلینیک مراجعه کرده و خدماتی با کیفیت و کارآمد دریافت می‌کنند. همچنین، در این کلینیک خدماتی به روستاها و مناطق محروم نیز ارائه می‌شود. در گذشته، تیم‌های پزشکی به همراه جهادی‌ها به مناطق دورافتاده می‌رفتند و خدمات دندانپزشکی را به مردم ارائه می‌کردند. این تلاش‌ها به علت دسترسی محدود به مناطق محروم و نیاز به تجهیزات خاص، دشواری‌هایی را ایجاد می‌کرد، اما این تلاش‌ها تدریجاً به پیشرفت موفقیت‌آمیز کشیده شدند. به عنوان یکی از اعضای تیم پزشکی در این اردوها شرکت  میکنم و شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در ارتقاء خدمات دندانپزشکی در مناطق محروم بودم و هستم. تجهیزات مناسبی برای انجام این کارها به دست آمده است و تیم‌ها توانسته‌اند با تلاش و همت خود، بهبودی ملموس در وضعیت دندان‌های مردم این مناطق ایجاد کنند.

این روش باعث می‌شود که دسترسی مردم به خدمات بهبود یابد. معاینه بیماران، آموزش‌های بهداشت دهان و دندان و ارائه داروهای لازم در این مراکز انجام می‌شود. این خدمات در تمام روستاها ارائه میشود واین تلاش‌ها نشان از انگیزه و اعتقاد به اهمیت خدمت به جامعه دارد و با ایجاد امکانات و تسهیلات مورد نیاز، به بهبود وضعیت بهداشت دهان و دندان مردم در مناطق محروم کمک میکند به عنوان یک تیم جهادی، با همبستگی و تلاش مشترک، خدمات مؤثر و با ارزشی را در حوزه دندانپزشکی به مردم مناطق محروم ارائه می‌دهند و ایمان دارند که درآمد در کار مهم نیست و هر فردی که در آنجا حضور دارد، واقعاً به روحیه و حال و هوای مناطق جنگی و کارهای جهادی بازگشته است. اعتقاد دارند که یک خانواده یکدیگر ‌راه را می‌سازد و همچنان در تلاش برای بهبود و ارتقاء خدمات فراهم آمده در زمینه دندانپزشکی در مناطق کم‌توان و محروم فعالیت دارد. همان‌طور که افرادی از شهرها و روستاهای اطراف با اتوبوس به این منطقه می‌آیند، تیم‌های اورژانسی همچنان به صورت خدمت‌گزارانه و به نوعی مانند صدف‌ها به مردم خدمت می‌کنند. این تلاش‌ها و پیشرفت‌ها واقعاً نمونه‌ای از کارهای خیر و انسان‌دوستانه است که با استعداد و ایمان به خدمت به مردم انجام می‌شود. این تیم که همراهی و همبستگی را به همراه می‌آورد و با تمام توان خود به خدمت افراد نیازمند در مناطق محروم می‌پردازد، نشان از رشد و پیشرفت در حوزه خیرات دندانپزشکی دارد.

تجربه انجام این کارها واقعاً تاثیرات خوبی در زندگی ام داشته است، حتی چیزهایی که از نظر مادی کم باشد، از لحاظ روحی و روانی واقعاً ارزشمندهستند. وقتی به این اردوها  میروم حس بهجت روحی و روانی دارم. واقعاً خوشحالم از اینکه این اردوها به اصطلاح دارایی رو به زندگی اضافه میکند.

دکتر نصر اصفهانی

 من هم می‌توانستم به کشور دیگه‌ای برم و با شرایط بهتری تحصیلاتم رو ادامه بدم، اما من انتخاب کردم که اینجا بمانم و به کارم ادامه بدهم. حالا که تجربه اردوی جهادی را دارم و با کارهای خیر و انسان‌مداری مشغول به فعالیت هستم، می‌توانم به دیگران نشان دهم که ارزش کارهای خیر و اهداف اجتماعی در زندگی ما چقدر مهم است.

در ختام، اجازه دهید ابراز کنم که همچنان به وطنمان، مردم عزیز ایران و خدمت به آنها علاقه‌مند هستم و هیچ‌چیز بزرگ‌تر و ارزشمندتر از ارتباط با مردم و تلاش برای بهبود زندگی‌شان نیست. در این جا از تمامی افرادی که تلاش‌های خود را در جهت پیشرفت و توسعه مخلصانه انجام می‌دهند، تشکر و قدردانی می‌کنم. انگیزه‌ها و تلاش‌های شما، نوری است که همیشه راه را برای ما روشن میکند.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه