اخبار داغ

دانا گزارش می دهد؛

اتفاقی که رهبر انقلاب از آن به تحول بزرگ تعبیر کردند، چیست؟

اتفاقی که رهبر انقلاب از آن به تحول بزرگ تعبیر کردند، چیست؟
شاه بیت سخنان رهبر انقلاب در جمع مردم سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی، نوید تحول بزرگی بود که یا در دنیا آغاز شده است و یا در آینده ای نزدیک آغاز خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب روز گذشته دیدار صمیمی با مردم سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی داشتند، دیداری که می توان گفت بیش از هر چیز به تقویت برادری بدون تعصبات قومی و قبیله ای و روشن شدن مسیری تازه با رهنمود های رهبر انقلاب تاکید داشت.

در این دیدار اگرچه رهبر انقلاب به مسائل مهم منطقه شرق و جنوب شرق کشور از جمله موضوع آب، خط راه آهن و معیشت مردم اشاره کردند، اما می توان گفت که شاه بیت سخنان ایشان، نوید تحول بزرگی بود که یا آغاز آن در دنیا کلید خورده و یا در آینده ای نزدیک آغاز خواهد شد.

تضعیف قدرت های بزرگ دنیا

رهبر انقلاب، شروع تحولی بزرگ را نوید دادند، تحولی که دارای برخی خطوط اصلی است و اصلی ترینِ آن تضعیف قدرت های بزرگ دنیاست.

ایشان فرمودند: «قدرت استکباری آمریکا و برخی کشورهای اروپایی ضعیف شده و ضعیف‌تر خواهد شد.»

تحلیل دقیق فضای بین الملل از سوی رهبر انقلاب حاکی از وضعیتی است که در طول بیش از یک دهه اخیر دامن گیر ایالات متحده آمریکا شده است.

آمریکا که زمانی در خاورمیانه خود را دست برتر می دید و جسورانه هرگونه تجاوز خاکی و آبی را بر خود ملزوم می دانست امروز نه در مرزهای جغرافیایی منطقه امنیت دارد و نه از سوی دولت ها و ملت ها به عنوان قدرت برتر دنیا شناخته می شود.

شکست های پی در پی آن در عراق، افغانستان، سوریه و تضعیف جایگاهش در بین کشورهایی که روزی برایش مقامات آمریکایی فرش قرمز پهن می کردند حاکی از این تضعیف قدرت است.

ایالات متحده آمریکا حتی در جریان جنگ روسیه و اوکراین که با ژست دفاع از حقوق بشر در اوکراین از مداخله در امور  داخلی این کشور فروگذار نکرد و با متحد شدن با کشورهای اروپایی به زعم خود پشتیبان اوکراین شد، دستاوردی جز بی اعتباری در عرصه بین الملل برای خود و متحدانش نداشت.

رژیم صهیونیستی که به عنوان یک عنصر نامتوازن و بیگانه دست نشانه غرب و تامین کننده منافع آمریکا در منطقه است، این روزها آنچنان در باتلاق اختلافات و تنش های درونی گرفتار شده است که به اذعان مقامات این رژیم مقدمات پایان اسرائیل به سرعت در حال شکل گرفتن است.

تضعیف جایگاه دلار به عنوان پایه پولی که زمانی از شرق تا غرب دنیا را برای مبادلات تجاری به طرفیت العینی می چرخاند، امروز زمینه ساز بحران اقتصادی برای آمریکا در دنیاست.

برآمدن قدرت‌های جدید منطقه‌ای و جهانی

حضرت آیت الله خامنه ای اما برآمدن قدرت های جدید منطقه ای و جهانی را به یکی دیگر از خطوط اصلی تحول تعبیر کردند.

کشورهایی که روزی خاک آن زیر پوتین های سربازان آمریکایی بود امروز، اما ندای آزادی سرداده و از اسارت استعمار نوین خود را رها کردند.

عراق یک کشور تاثیر گذار در منطقه، زمانی در اسارت رژیم بعث بود و پس از آن به دامن آمریکایی ها گرفتار شد، اما امروز دنیا شاهد آن است، در امنیت و آرامش میزبان میلیونی زائران اربعینی است که خود ظهور قدرت تازه ای را در منطقه نوید بخش می دهد.

توافق جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی با میانجی گری چین، شکل‌گیری توازن جدید قدرت در منطقه خلیج‌فارس را بستر سازی کرده است. موضوعی که بازتاب های گسترده ای را در سطح جهان به دنبال داشته است، چرا که ضمن تقویت امنیت در منطقه اختلافات ایران و برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس را برطرف خواهد کرد.

از سوی دیگر عضویت ایران در سازمان های اقتصادی همچون بریکس و شانگهای خود به شکل گیری یک قدرت تازه در بین همسایگان شرقی ایران شده است، موضوعی که بیش از هر چیز نگرانی های غرب را به دنبال داشته است.

ایجاد رقابت‌های تسلیحاتی جدید، رقابت های فناوری جدید و همچنین گسترش بلوک‌های جایگزین با غرب، مانند بریکس، سازمان همکاری شانگهای و غیره به خوبی حاکی از آن است که نظم جهانی که غرب محور آن بود در حال تحول است.

نگذارید دشمنان وحدت را به هم بزنند

با در نظر گرفتن عواملی که در حال فراهم کردن مقدمات تحول بزرگ در دنیا هستند، رهبر انقلاب مسئله وحدت را امری ضروری قلمداد کرده و فرمودند: «دشمن دو نقطه وحدت و امنیت ما را آماج حمله ی خودش قرار داده، باید در مقابلش ایستاد، نگذارید وحدت را به هم بزنند. کسانی که امنیت ملی را تهدید می کنند دشمت ملت اند برای دشمن کار می کنند چه بفهمند چه نفهمند»

حفظ وحدت و عمل به توصیه و رهنمود رهبری می تواند جمهوری اسلامی ایران را برای نقش آفرینی در این تحول بزرگ مهیا کند، چرا که انقلاب اسلامی ایران، الگوی تحول عظیم یک حرکت انقلابی مردمی در دنیا به شمار می رود.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه