اخبار داغ

نوبخت در گفتگو با دانا:

برنامه جهادی احیای سرزمینی و آبخیزداری به‌ زودی اجرایی می‌شود

برنامه جهادی احیای سرزمینی و آبخیزداری به‌ زودی اجرایی می‌شود
رئیس سازمان منابع طبیعی با اشاره به تفاهم با بسیج سازندگی کشور گفت: تدوین برنامه جهادی احیای سرزمینی، آبخیزداری آماده شد و به‌زودی اجرایی می‌شود.

عباسعلی نوبخت، رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ در خصوص تفاهم انجام شده با سازمان بسیج سازندگی کشور در راستای آبخیزداری و کاشت نهال در سراسر کشور، اظهار کرد: بر اساس تفاهم و توافق انجام شده در سال نخست طرح کاشت مردمی یک میلیارد درخت باید ۲۵۰ میلیون اصله نهال در نهالستان‌های دولتی و خصوصی تولید شود؛ البته تمام نهال‌ها برای سال نخست آماده نمی‌شود و برخی نهال‌ها بر اساس پرورش آنها در سال دوم و بعضی در سال سوم آماده می‌شود که تعداد آنها از کل نهال‌ها زیاد نیست.

وی افزود: استان‌های زیادی نهال‌کاری خود را با مدیران و اقشار مختلف مردم آغاز کرده‌اند که نمونه شاخص آنها استان‌های کردستان، بوشهر و همدان است.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با بیان اینکه ۴۴ سفر استانی داشته است، تصریح کرد: سفرهای بعدی به استان‌های لرستان، همدان، خوزستان و بوشهر خواهد بود.

وی گفت: در مرحله تولید ۲۰ درصد کار است، ۱۰ درصد مربوط به کاشت و ۷۰ درصد فعالیت مربوط به داشت و نگهداری از این نهال‌ها و درختان است. در بخش تجهیزات مثل ابزار آبیاری کمبودهایی وجود دارد. طی مذاکراتی که با مدیر ستاد بحران کشور انجام شد، قرار شد با وزیر کشور مکاتباتی داشته باشیم تا در قالب طرح بحران کشور اعتباراتی از سوی وزارتخانه تخصیص داده شود.

با هیچ نهاد و سازمانی تعارفی در طرح احیای سرزمین نداریم

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور در ادامه از آماده‌سازی برنامه جهادی برای احیا سرزمین عرصه‌های طبیعی خبر داد و گفت: برنامه جهادی احیای سرزمین در جنگل، آبخیزداری، مرتع، بیابان و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی در شهریور ۱۴۰۲ آماده شد. در راستای تثبیت و یکپارچه‌سازی زمین، برش‌های استانی مشخص و در کتابچه آماده شده و جدول اعتبار موردنیاز در قالب ۵ساله محاسبه شده است.

وی افزود: احداث پایگاه مدیریت آتش، تکمیل آنها به تفکیک استانی آمده یا اینکه کجا دکل دیدبانی با دوربین نیاز است تمام جزئیات در طرح ۵ساله برنامه جهادی احیای سرزمین آمده است.

نوبخت به مطالعات آبخیزداری اشاره کرد و گفت: در همین برنامه برای ۹۰ میلیون هکتار آبخیزداری در قالب برنامه ۱۰ساله فعالیت‌ها در حال انجام است.

نوبخت با اشاره به تشکیل کارگروه ویژه زمین و زمین‌خواری در سازمان منابع طبیعی ادامه داد: خلأ یگان پویا ستادی موضوع دیگری بود که پیگیری و انجام شد؛ بنابراین تمام مدیران استانی باید لیست پرونده‌هایی که خلع‌ید می‌شد اما نشده را تا آخر هفته برای یگان حفاظت سازمان ارسال کنند. تعارفی با هیچ سازمان و فرد خاصی نداریم؛ چون ما حافظ انفال هستیم.

آذرماه طرح کاشت یک میلیارد درخت آغاز خواهد شد

نوبخت در ادامه با اشاره به برنامه هفتم توسعه عنوان کرد: بر اساس توانمندی سازمان به لحاظ نیروی انسانی می‌توانیم ۴۰ میلیون هکتار آبخیزداری را در طول برنامه برای کشور به سرانجام برسانیم؛ اما این عدد در برنامه هفتم توسعه ۲۰ میلیون هکتار دیده شده که امیدواریم در طول برنامه به عدد ۴۰ میلیون هکتار دست پیدا کنیم.

وی افزود: سازمان منابع طبیعی در بخش مراتع نیز آمادگی دارد برنامه احیا و غنی‌سازی ۵۰ میلیون هکتار از اراضی را انجام دهد. در بخش بیابان این عدد ۳ میلیون هکتار در نظر گرفته شده است.

معاون وزیر کشاورزی با بیان اینکه طرح مردمی کاشت یک میلیارد درخت آغاز شده است، گفت: تاریخ کاشت به طور رسمی ۱۶ آذر و روز دانشجو خواهد بود و طرحی است که اتحاد اقوام و اقشار مختلف جامعه را در پی خواهد داشت.

وی افزود: انتظار است تولید، کاشت و نگهداشت نهال‌ها بین استان‌ها رقابت ایجاد کند و در این حوزه آمار درست اعلام شود؛ زیرا ممکن است در طول برنامه برخی نهال‌ها دچار مشکل شده و به هر دلیلی خشک شده و از بین بروند باید با اعلام آمار دقیق نهال‌های دیگر جایگزین آنها شوند. به‌این‌ترتیب ممکن است در سال‌های دوم، سوم و چهارم تعداد درخت‌های در نظر گرفته شده برای کاشت بیش از ۲۵۰ میلیون اصله نهال باشد.

نوبخت با تأکید بر اینکه در انجام احیا سرزمین هیچ توصیه‌ای از نهاد یا افرادی خاص پذیرفته نمی‌شود، گفت: سازمان منابع طبیعی با کسی تعارف ندارد و مدیران این سازمان موظف هستند بر اساس قانون و دیدگاه کارشناسان با حداقل خسارت بر طبیعت حداکثر انفال برای مردم جامعه نه اشخاص، ایجاد کنند.

صوت این مصاحبه

 

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه