اخبار داغ

افطار و هنر تذهیب جهانی شدند

افطار و هنر تذهیب جهانی شدند
پرونده افطار و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی وابسته به آن و پرونده هنر تذهیب لحظاتی پیش در هجدهمین نشست کمیته بین‌الدول پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس یونسکو ثبت شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ لحظاتی پیش در سومین روز از هجدهمین نشست کمیته بین الدولی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس که هم اکنون در آفریقای جنوبی در حال برگزاری است، دو پرونده افطار و هنر تذهیب به عنوان میراث ناملموس جهانی ثبت شدند.

هنر تذهیب به عنوان بیست و دومین عنصر میراث فرهنگی ناملموس ایران به صورت مشترک با کشورهای آذربایجان، تاجیکستان، ترکیه و ازبکستان ثبت شد.

پرونده افطار و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی وابسته به آن نیز به عنوان بیست و سومین عنصر میراث فرهنگی ناملموس با مشارکت کشورهای ترکیه، آذربایجان و ازبکستان و ایران تهیه و تدوین شده است.

از ایران ۳ پرونده برای ثبت جهانی در هجدهمین نشست کمیته بین‌الدولی پاسداری از میراث‌فرهنگی ناملموس ارسال شد که شامل افطار و مراسم اجتماعی- فرهنگی آن (مشترک با آذربایجان، ترکیه و ازبکستان)، هنر تذهیب (مشترک با آذربایجان، تاجیکستان، ترکیه و ازبکستان) و جشن سده (مشترک با تاجیکستان) است.

اکنون باید منتظر ماند تا کارشناسان به بررسی پرونده جشن سده بپردازند.

هجدهمین جلسه کمیته بین دولتی پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس از ۱۳ تا ۱۸ آذرماه ۱۴۰۲ در شهر کاسان جمهوری بوتسوانا آفریقای جنوبی در حال برگزاری است.

 

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه