اخبار داغ

ایروانی در کنفرانس مبارزه با قاچاق سلاح:

مقابله با قاچاق سلاح‌های کوچک و سبک نیازمند رویکرد جامع است

مقابله با قاچاق سلاح‌های کوچک و سبک نیازمند رویکرد جامع است
نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، گفت: برای مقابله با تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک باید رویکرد جامعی اتخاذ شود که به هر دو دیدگاه عرضه و تقاضا بپردازد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ امیرسعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد، در چهارمین کنفرانس بازنگری پیشرفت‌های حاصل در اجرای برنامه اقدام برای جلوگیری، مبارزه و ریشه‌کن کردن تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک در نیویورک سخنرانی کرد.

وی در ابتدای سخنان خود با تبریک به ریاست چهارمین کنفرانس بازنگری و قدردانی از تلاش‌های تیم‌ها و دفتر امور خلع سلاح سازمان ملل در سال گذشته، تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده است تا در مسیر دستیابی به یک سند اجماعی از این کنفرانس از رئیس و تیم وی حمایت کند.

ایروانی تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران تعهد خود به اجرای کامل برنامه اقدام سازمان ملل برای تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک در سطوح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی را مجدداً تأیید می‌کند.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد اشاره کرد: ایران به عنوان قربانی تروریست‌های تحت حمایت خارجی و مواجهه مداوم با تهدیدات جنایات سازمان‌یافته و قاچاق مواد مخدر مرتبط با تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک، اهمیت زیادی برای این برنامه قائل است.

ایروانی گفت: که ایران قوانین و سازوکارهای لازم را برای ارائه راهنمایی‌های سیاستی و تسهیل هماهنگی میان نهادهای ملی مرتبط برقرار کرده و پیشرفت‌های قابل‌توجهی در مبارزه با تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک و مسائل مرتبط، به‌ویژه قاچاق مواد مخدر، داشته است.

وی همچنین تأکید کرد: که ایران توافق‌نامه‌های دوجانبه و سه‌جانبه با چندین کشور منطقه برای جلوگیری، مبارزه و ریشه‌کن کردن تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک برقرار کرده است.

ایروانی همچنین به مشکلاتی که محدودیت‌های غیرقانونی اعمال‌شده بر ایران ایجاد کرده‌اند، اشاره کرد و گفت: که این محدودیت‌ها دسترسی ایران به کمک‌های فنی و فناوری لازم برای مبارزه با تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک را محدود کرده است.

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد همچنین تأکید کرد: برای مقابله با تجارت غیرقانونی سلاح‌های کوچک و سبک باید رویکرد جامعی اتخاذ شود که به هر دو دیدگاه عرضه و تقاضا بپردازد.

وی افزود: کشورهای بزرگ تولیدکننده باید تولید سلاح را کاهش دهند و اطمینان حاصل کنند که عرضه سلاح‌های کوچک و سبک محدود به دولت‌ها یا نهادهای مجاز باشد.

ایروانی گفت: هیئت ایران آماده همکاری سازنده با ریاست و تمامی هیئت‌ها برای دستیابی به نتایج موفقیت‌آمیز این کنفرانس بازنگری است.

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد همچنین تأکید کرد: ایران همواره از حل بحران یمن از طریق راه‌حل‌های سیاسی حمایت کرده است.

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه