اخبار داغ

پوشش زنده آخرین مناظره انتخاباتی ۱۴۰۳؛

قاضی زاده هاشمی: سهم برابر خانواده های ایرانی از انرژی/پورمحمدی:مردم در دولت دوازدهم در بورس ضرر کردند

قاضی زاده هاشمی: سهم  برابر خانواده های ایرانی از انرژی/پورمحمدی:مردم در دولت دوازدهم در بورس ضرر کردند
پنجمین و آخرین مناظره انتخاباتی نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در حال برگزاری است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پنجمین و آخرین مناظره انتخابات ۱۴۰۳، ظهر امروز و با موضوع «کارآمدسازی دولت» آغاز شد.

مسعود پزشکیان، محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی‌زاده‌هاشمی و مصطفی پورمحمدی، ۶ کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری به سوالات مطرح شده در این مناظره پاسخ خواهند داد.

همچون مناظره های قبلی، مهدی خسروی گوینده خبر، مجری آخرین مناظره‌ است.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی پس از حضور در استودیو مناظرات به مناسبت عید سعید غدیر خم به سایر نامزدها عیدی داد.

 

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی: اجازه نمی دهم دریافتی حقوق بگیران از تورم جا بماند

این نامزد انتخاباتی با تبریک عید غدیر اظهار کرد: در مواجهه با هر بیماری ابتدا باید شرایط عمومی آن را تسکین دهیم و سپس به سوی حل ریشه ای مشکلات برویم. در حل مشکلات اقتصادی مردم نیز همین روش را باید انجام دهیم. افرایش رشد اقتصادی را به شکل جدی دنبال خواهیم کرد و اقدامات اجرایی فوری نیز برای تامین حداقل رفاه خانواده های ایرانی خواهیم داشت.

وی ادامه داد: عهد می‌بندم در صورت کسب آرای مردم این ۱۴ اقدام فوری را اجرایی کنم؛ اول اجازه نخواهم داد دریافتی حقوق بگیران از تورم جا بماند. افزایش هرساله حقوق کارگران و کارمندان را در دستور کار قرار خواهم داد. دوم، تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی برای تمام مستخدمین دولت اجرایی خواهد شد. سوم، ازدواج جوانان را با ایجاد اعتبار یک میلیارد تومانی برای ازدواج، مسکن و اشتغال تسهیل خواهیم کرد و با حل ریشه های اقتصادی راه را برای ۱۱ میلیون جوان مجرد ایرانی باز خواهیم کرد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: چهارم؛ سهم خانواده های ایرانی را به طور برابر از حامل های انرژی بدون در نظرگرفتن دهک و نیاز اقتصادی به خود آنان واگذار خواهیم کرد. اجازه نخواهیم داد ماجرای آبان ۹۸ دوباره اتفاق بیفتد. اعضای ستاد آقای پزشکیان همان افراد دولت آقای روحانی هستند که با خون بنزین را به ۳ هزار تومان رساندند. با رعایت الگوی مصرف تمام این انرژی ها را به صورت رایگان دریافت خواهید کرد. پنج، راه شهید رئیسی را در اتمام پروژه های دومیلیون و پانصد هزار واحد مسکونی ادامه خواهم داد. تا سال دوم دولتم کلید تمام این مسکن را تقدیم مردم خواهم کرد. اجازه نخواهم داد سرنوشت این پروژه ها مانند دولت آقای احمدی‌نژاد نا تمام باشد و مسکن نساختن افتخار برخی شود.

قاضی‌زاده خاطرنشان کرد: برای محقق شدن آرزوی برخورداری از خودروی با کیفیت در مقابل مافیای خودرو خواهم ایستاد. دولت با واگذاری سهام به مردم از خودروسازی خارج خواهد شد. واردات خودروهای نو و کارکرده را آزاد خواهیم کرد. واردات خودروهای برقی نیز آزاد خواهد شد. دیوار سخت سربازی را برای همیشه از مقابل جوان ایرانی بر خواهم داشت. ابتدا تکلیف سه و نیم میلیون سرباز فراری را روشن خواهیم کرد. با ایجاد طرح فروش خدمات سربازی و جایگزین کردن سربازی حرفه ای با سربازی فعلی و افرایش حقوق سربازان این موضوع را بهبود خواهم بخشید.

قاضی‌زاده هاشمی در فرصت دوم از بخش اول سخنان خود با  بیان اولویت‌های دولت آینده خود گفت: هشتم، اجازه نخواهیم داد شرایط اقتصادی کشور تفریح و گردش را از سبد مردم حذف کند. کارت خانواده ایرانی یا همان «فرهنگ‌کارت» با اعتبار سالانه مشخص در اختیار تمام خانواده‌های ایرانی قرار خواهد گرفت تا از موضوعات فرهنگی و تفریحی استفاده کنند. نهم، تکمیل پروژه‌های نا تمام در دولت شهید رئیسی است. پروژه‌های عمرانی روی زمین مانده در دولت سیزدهم جان دوباره گرفت. لایحه نظام جامع رسانه‌های عمومی را به مجلس ارسال خواهیم کرد. این لایحه در چند دولت معطل ماند و آن را تکمیل می‌کنیم. مداخلات بیرونی ناحساب در امور منتقدین جمع آوری خواهد شد.

وی ادامه داد: یازدهم، توسعه اینترنت با کیفیت، امن و  پر سرعت و با تغییر مبنای فیلترینگ در برنامه ما قرار خواهد گرفت. مردم ایران، امروز با بازار فیلترشکن فروشی چیزی به نام فیلترینگ دیگر وجود ندارد. ظاهرا مسئله بر سر هزاران میلیارد تومان درآمد مافیای فیلترشکن فروشان بود که آن هم حل شد. قائم مقام ستاد آقای پزشکیان فرمانده قرارگاه شات داون کل اینترنت جهانی و فیلتر کردن تلگرام در آبان ۹۸ بوده است. سلاخی اینترنت آزاد در دوران آقای روحانی اتفاق افتاد. تمام کسانی که در راس ستیز با آزادی‌های شهروندی بوده‌اند در ستاد آقای پزشکیان هستند. آقای پزشکیان را به همین دلیل روحانی سوم می‌دانیم. محدودیت‌های مردم آزار را حذف خواهیم کرد و مبنای فیلترینگ را به عرف جامعه می‌سپاریم. همچنین زیر ساخت‌های اینترنت را ارتقا می‌دهیم.

این نامزد انتخاباتی بیان کرد: دوازدهم، افزایش نقش آفرینی زنان در کشور را دنبال خواهیم کرد. روزی که بحث حجاب در مناظره مطرح شد می‌خواستم بگویم دختری که موی خود را پریشان کرده است همان کسی است که در عزای امام حسین علیه السلام رخت سیاه بر تن می‌کند. ریشه‌های اعتقادی مردم را در هشت سالی که موجودی مردم با خاک بیابان یکی گشت باید جست و جو کرد. زنان و دختران ما دردهای شنیدنی زیادی دارند چرا که رای آنان را با فریب گرفتند. آقای پزشکیان مرتب ما را نصیحت می‌کنید اما آیا در جایی که مهم ترین موضوع کشور مسائل اقتصادی است، دعوای با حجابی و بی حجابی یک فریب بزرگ برای پروژه دین ستیزانه نیست؟ پوشیدگی زن وسیله محافظت از اوست. بی حجابی اصلی کسانی هستند که زندگی مردم را با خاک یکسان کردند. سیزدهم، حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت را در ادامه اقدامات خوب دولت شهید رئیسی ادامه خواهم داد. چهاردهم، سر اژدهای هفت سر فساد را خواهم زد. در بنیاد شهید با فساد مبارزه کردم و در دولت مردم و امید نیز این کار را انجام خواهم داد.

قاضی‌زاده هاشمی در  بخش دیگر صحبت‌های خود اظهار داشت: در برنامه‌های کارشناسی به زمان بندی برنامه‌ها اشاره کرده‌ام. برنامه‌هایی که ذکر می‌کنیم در چهار سال خواهد بود. مردم و رسانه‌ها نیز بر آن نظارت کنند و اگر نتوانستم به تعهداتم عمل کنم برای دور بعد نامزد نخواهم شد. دو کار اصلی را باید پیش ببریم؛ رشد اقتصادی برای افزایش سفره مردم با سیاست خارجی باز و مقتدر را پیش خواهیم برد. دیگری قدرتمند کردن تک تک خانوارهای ایرانی از طریق بازتولید ثروت و مهار تورم است. در حوزه رشد اقتصادی تعهد ما در برنامه هشت درصد است. این کار از طریق جذب سرمایه گذار خارجی و باز کردن بخش خصوصی اتفاق خواهد افتاد. یکی از روش‌هایی که برای صرفه‌جویی در منابع انرژی می‌توان استفاده کرد، قانون هدفمندی یارانه‌ها است.

وی ادامه داد: محیط اقتصادی خود را باید پیش بینی کنیم و از شوک‌های ارزی دوری کنیم. رانت بزرگ ارز ترجیحی با نقش آفرینی آقای جهانگیری انجام شد و امروز نیز ارز ۲۸ تومانی یک رانت بزرگ درست کرده است. به تدریج کالاهایی که این ارز به آن اختصاص داده شده کاهش می‌یابد. تورم ۵۰ درصدی در آغاز دولت شهید رئیسی به دلیل چاپ پول بدون پشتوانه در دولت آقای روحانی بوده است. سیاست درهای باز را برای ورود سرمایه های ایرانیان خارج از کشور جایگزین کنیم. ظرفیت بزرگی در پیمان‌های فراملی انجام داده‌ایم و در این زمینه با صادرات غیرنفتی در دولت سیزدهم به رکورد دست پیدا کردیم.

این نامزد انتخاباتی خاطرنشان کرد: در حوزه مهار تورم باید ساختار بودجه اصلاح شود و مبتنی بر عملکرد شود. باید هزینه‌های پایدار را به منابع پایدار وصل کنیم. جدیتی در دولت برای از بین بردن ناتزازی‌های بانکی و برخورد با آنان در دولت وجود داشت و این را در دولت آینده خود ادامه خواهم داد. اما تمامی این موارد مگر با انقلاب در سازوکارهای اداری کشور اتفاق نخواهد افتاد. شفافیت، از بین بردن دولت رانتی و استفاده از هوش مصنوعی از این موارد خواهد بود.

قاضی‌زاده هاشمی در ادامه فرصت بخش دوم مناظره با بیان اولویت‌های دولت آینده خود گفت: برنامه بازگشت مردم به روستاها را نیز داریم. عمران و آبادانی روستا و ساخت مسکن برای آنان حائز اهمیت خواهد بود. آقای پزشکیان بر وفاق و وضعیت زنان و اقوام تاکید دارند اما قرار است در مناظره، رئیس جمهور مردم ایران باشیم. ما خادم جمهور هستیم. یکی از حامیان آقای پزشکیان گفت چون رئیس‌جمهور نهم و دهم سفره مردم را جمع کرد با او بدیم. اما چه کسی شهید رئیسی را مورد آزار قرار داد و رهبر انقلاب فرمودند دلم برای رئیسی سوخت؟ چه کسی مردم را برای کسب قدرت به خیابان‌ها فرا خواند؟ آقای پزشکیان نگران این هستند من کنار می‌کشم یا خیر. اما من نگرانم اگر آقای پزشکیان رای نیاورد همراهان ایشان مردم را مجدد به خیابان‌ها می‌کشانند یا خیر؟

وی ادامه داد: چه کسی جامعه را دو قطبی کرد؟ چرا دوستان که ادعای طرفداری از اهل سنت را دارند در ماجرای کشته شدن سنی‌ها سکوت کردند؟ چرا کسانی که ادعای حمایت از زنان را دارند وقتی سرپرست وزارت علوم دولت آقای روحانی زن خود را کشت از او حمایت کردند و برایش رضایت گرفتند؟ اجماع نماد شهید رئیسی عزیز بود. ایشان با مخالفین خود نیز دیالوگ می‌کرد تا کار نظام پیش رود. آقای پزشکیان زمانی که در بورس مال مردم را غارت کردند، نایب رئیس بودند. آیا کاری برای احقاق حقوق مردم انجام دادند؟ دولت وقت پول مردم را برداشتند و صدای هیچکس هم در نیامد. مردم دیگر برای احیای بورس به ما اعتماد نمی‌کنند.

قاضی‌زاده‌هاشمی خاطرنشان کرد: در گام دوم نمی‌خواهیم به عقب برگردیم. آینده روشن است و شهید رئیسی نشان داد که می‌شود و می‌توانیم. مردم در جبهه‌ها انقلاب را پیش بردند با روی کار آوردن مردم می‌شود به قله‌های عزت رسید.

قاضی‌زاده هاشمی در جمع بندی صحبت های خود اظهار داشت: آمده‌ام تا بگویم بن‌بست نیست و راهکار وجود دارد. با برنامه و اراده قوی می‌شود مشکلات را حل کرد. شهید رئیسی این را اثبات کرد. شهید امیرعبداللهیان به ژنرال‌ها نشان داد زبان دنیا را بلد است. کسانی که امروز باز هم آدرس غلط می‌دهند و چشمشان به دست کدخداست، این افراد خودشان بخشی از مشکلات امروز هستند. با همین شعارهای سطحی که حداقل در چهار دولت و ۳۲ سال فرصت داشتند که مسائل را حل کنند اما با بهانه گیری به هیچ کدام از وعده‌هایشان عمل نکردند و گفتند نگذاشتند. با افتخار، مسکن مهر را مزخرف دانستند، یارانه را گداپروری، شکاف طبقانی و مانور تجملاتی را لازمه مدیریت بر مردم دانستند و ژن خود را برتر از سایر افراد می‌دانستند.

وی ادامه داد: اینان منتقدانشان را بی شناسنامه خطاب کردند و ده‌ها شکایت از منتقدانشان کردند. با گدایی ترس سایه جنگ را بر کشور گستراندند و دلار را ۱۰ برابر افرایش قیمت دادند. همین جماعت به بهانه کرونا حکومت نظامی راه انداختند و کمر تولید کشور را شکستند. آیا این‌ها می‌خواهند مشکلات کشور را حل کنند؟ مردم به کار افتادن چرخ‌های اقتصاد را در دولت‌های نهم و دهم و سیزدهم دیدند. به شما قول می‌دهم همچون گذشته زندگی شخصی خود را دچار اشرافیت مردم ستیزانه نکنم. حق این نیست که چنین ملتی برای نان و آب و واکسن و ... به دریوزگی دشمنان بیفتد. چاره‌ای جز ساختن کشور به روش شهید رئیسی نداریم.

این نامزد انتخاباتی عنوان کرد: دولت روحانی اینترنت جهانی در ایران را ضربه فنی کرد. همان طور که قدرت نظامی اول منطقه هستیم باید در اقتصاد نیز به قدرت اول منطقه تبدیل شویم.

قاضی‌زاده هاشمی در پایان گفت:‌ دولت خانواده به فکر سعادت خانواده‌های ایرانی است. در ۱۰۰ مسئله ۱۰۰ راه حل ارائه کرده‌ایم. از آحاد مردم دعوت می‌کنم پای صندوق‌های رای بیایند و به بهترین کسی که می‌شناسند رای بدهند. مشارکت حداکثری به نفع ایران خواهد بود.

علیرضا زاکانی: برای خلق ثروت با مشارکت مردم به صحنه انتخابات آمدم

زاکانی با تبریک عید غدیر خم گفت: مردم میثاق من با شما قانون اساسی است. بسته‌هایی که در قانون اساسی بر آن اصرار ورزیده شده اما تا امروز از آن غفلت شده است.

زاکانی ادامه داد: مردم در همه لباس، ولی‌نعمت ما هستند. مردم شهرها و روستاها در سراسر کشور ولی‌نعمت ما هستند. برای توزیع عادلانه و خلق ثروت و دریافت این ثروت به میدان آمدم. از یاد رفته‌ها من نماینده شما برای بازگرداندن حق خودتان به خودتان هستم. 

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: اولین گامی را که برخواهم داشت پرداخت یارانه طلایی است. یارانه انرژی را بین همه مردم ایران تقسیم می‌کنم. بنزین را از ۳۰۰۰ به ۱۵۰۰ تومان کاهش می‌دهم. به هر نفر در سال ۲۰ میلیون تومان یارانه می‌رسد. در صورت صرفه‌جویی مردم در بنزین، گاز و برق به اعتبار طلای خود خواهند افزود و به قیمت روز را از ما دریافت خواهند کرد. با این کار بساط قاچاق  آلودگی‌های زیست محیطی جمع می‌شود. ۹۵ درصد مردم در این طرح سود می‌کنند. افرادی هم که بیشتر مصرف می‌کنند باید از بقیه مردم نیازشان را بخرند.

وی ادامه داد: در دولت خدمت قیمت حامل‌های انرژی به جز بنزین که کاهش می‌یابد، تغییر نخواهد کرد. 

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت:  بسته دوم دولت خدمت در حوزه مسکن و اجاره‌داری است. بنده از تجربه شهرداری در این زمینه استفاده خواهم کرد. اگر در بافت فرسوده و محیط‌های ناکارآمد به مردم مشوق داده شود، خودشان به سرعت می‌سازند حتی اگر این مشوق جوری داده شود برای اجاره‌داری حرفه‌ای، امکان گسترده‌ای برای اجاره‌داران فراهم می‌شود. علاوه بر آن در کوتاه مدت سازمان اجاره‌داری و ایجاد زمینه تامین مالی برای بخشی از پیش‌پرداخت‌ها و ایجاد زمینه توسعه فعالیت حرفه‌ای در حوزه اجاره‌داری را فراهم می‌کنم. 

زاکانی ادامه داد: در حوزه سلامت نیز هیچ کس نباید جز درد و مریضی درد بی‌پولی بکشد. بسته جامعی را پیشنهاد کرده‌ام که متصدیان و عالمان علم سلامت به شدت از آن حمایت می‌کنند. این بسته امکانی را به وجود می‌آورد که برخی مردم از خدمات رایگان سلامت استفاده کنند. 

وی ادامه داد:  تامین امنیت غذایی برای کشاورزی و دامداری، در تامین امنیت غذایی کسی نباید سر گرسنه بر بالین بگذارد. با اتکا به تجربه‌ای که در این زمینه در شهرداری تهران کسب کردیم می‌توانم  امکان خوبی را برای تسری این مسئله به همه مردم به وجود آورم. 

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در دوم از مناظره تلویزیونی، گفت: در حوزه سیاست، اقتصاد، فرهنگ و اجتماع باید مردم را سالار کنیم. مردم شما سالار و آقای ما هستید.

وی ادامه داد: اجرای اعتبار طلا فقط همت می‌خواهد والا زیرساخت‌های اجرایی و قانونی آن فراهم است. بدون گران کردن و ایجاد زحمت اضافه این بسته را اجرا می‌کنم. بسته نجات اجاره‌نشینی را در سال اول دولتم ارائه می‌دهم. در حوزه مسکن داشتن، هم موضوع زمین است که مبنای قانونی دارد و هم پتانسیل بافت فرسوده وجود دارد. از این رو مشکل مسکن را با اتکا به این دو پارامتر می‌توان حل کرد. این بسته را طی ۵ سال اجرا خواهم کرد.

زاکانی ادامه داد: در حوزه معیشت با خرید قرارداد از کشاورز و دامدار ثبات را به این بخش می‌آوریم. قرارداد و تفاهم‌نامه‌ها امضا شد و کار در آستانه اجراست. با اجرای این بسته شهرداری‌ها می‌توانند کالای مورد نیاز مردم را با افتخار و تکریم درِ منزل‌شان تحویل دهند. 

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: قانون تطبیق حقوق بازنشستگان با شاغلان را در سال اول دولت خدمت اجرا می‌کنم. با بردن لایحه اصلاحی، منابع اجرا را پیش‌بینی می‌کنم. در حوزه کارگران، آنان را شریک در سهام کارخانجات می‌کنم. ۴۰ هزار کارخانه موجود را هم کوچک‌سازی می‌کنم و هم سهامش را به کارگران همان کارخانجات می‌دهم تا خودشان صاحب کار و شریک در تولیدات آنها باشند.

وی ادامه داد: امنیت شغلی و تضمین درآمد مکفی کارگران شرکتی‌ها را هم در دستور کار دارم. در سال اول دولت خدمت از مدل شهرداری استفاده می‌کنم تا نابسامانی‌ها در این حوزه از بین برود. آن چیزی که از دولت بر می‌آید، حقوق مکفی برای سربازان و پرستاران است. 

زاکانی تسهیل ازدواج را از دیگر خدمات دولت خدمت برشمرد و اعلام کرد: این کار را با توجه به حوزه جهیزیه، وام مسکن و سایر خدمات اجرا می‌کنم. در کنار آن موضوع فرزندآوری و افزایش جمعیت را از طریق اعتبار یارانه طلا بهترین خدمات به خانواده ها می‌دهم. در شهرداری تهران خدمات تفریحی را در زیرساخت شهرزاد گسترش داده‌ایم که قابل تعمیم به کل کشور است.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: با باشگاه شهروندی می‌توان همه خدمات را با اتکاء به فضای مجازی به همه مردم در اقصی نقاط کشور ارائه داد. این خدمات را می‌توان به جهان‌دیدگان، بازنشستگان، سالخوردگان، معلولان، جوانان، دختران و پسران ارائه داد. 

وی اظهار کرد: بر اثر مطالعات جهانی تعلیم و تربیت بیش از ۷۰ درصد در حوزه اقتصاد تاثیرگذار است. در این بخش تاکید داریم بر آموزش و پرورش، حوزه‌ها و آموزش عالی و خانواده تاکید دارم. با اقتصاد خانواده به شدت خودمان را مواجهه می‌کنیم. هر خانواده یک کارخانه و هر روستا یک مجتمع خدمات و خیرات را به نحو احسنت اجرا می‌کنیم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وعده داد: مردم عزیز صیانت از آزادی، امنیت و حریم خصوصی و ایجاد زمینه اشتغال را انجام می‌دهم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مرحله دوم مناظره، گفت: هر کار خوبی اگر انجام شود، اما در یک ظرف آلوده ریخته شود، آن کار آلوده می‌شود. 

زاکانی ادامه داد: مبارزه با فساد اقتصادی، گام اولم در دولت است. از تجربه دو دهه در مواجهه با گردن کلفت‌ها تجربه خوبی است. مسوولان معمولا تعارف می‌کنند. اگر اینجا دقتی دارم برای رعایت حق شماست و فرمان هشت ماده‌ای امام و رهبری میثاق من با شماست. 

وی ادامه داد: ۲۰ سال است که کارت زرد به مفسدان اقتصادی می‌دهم و امروز با رای شما آنان را از میدان اقتصاد خارج می‌کنم. اقتصاد برای شماست نه برای زالو صفتانی که یک شبه صاحب هزاران میلیارد تومان می‌شوند. اگر انتخاب شوم این نوکری را برای شما می‌کنم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  گفت: از امنیت، حقوق و آزادی شما صیانت می‌کنم. بنده معروف به دفاع از حقوق مخالفمانم هستم. برخی دوستان می‌توانند به جریان مخالف بنده توجه کنند تا متوجه دستگیریم از آنان شوند. نمی‌خواهم اسم بیاورم. هیچ حرفی در سخنانم نیست که امام عظیم‌الشان قبلا در فرمان هشت ماده‌ای‌شان نگفته باشند، این فرمان هم میثاق من با شما.

زاکانی ادامه داد: بسته اشتغال بسیار مهم است. هر چی می‌گویم قبلا اجرا کرده‌ام. مثلا درباره بسته خودروی برقی، این طور است. تا عید نوروز انقلابی در حوزه حمل و نقل عمومی می‌شود. خودروی برقی باید برای همه باشد که به صلاح و صرفه است. با قدرالسهمی که براساس ماده ۱۲ توسط دولت داده می‌شود قیمت خودروی برقی بسیار ارزان تمام می‌شود. 

وی ادامه داد: در حوزه کشاورزی، صنعت، زیرساخت‌های اساسی کشور و قطار پرسرعت در چین را دنبال کردم. تفاهم‌نامه‌ای در این کشور امضا شد تا واگن‌سازی چین در ایران داخلی‌سازی شود تا به سرعت قطار پرسرعت را جایگزین جاده‌های کشور  کنیم و سیستم ریلی کشور را تقویت کنیم تا انقلابی در این حوزه رقم بخورد.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  گفت: تبادلات اقتصادی به ویژه با همسایگان و بازار بزرگ این کشورها بسیار اهمیت دارد. ظرفیت معادن کشور بی‌نظیر است اما امروز به دلیل دیوان‌سالاری، ناکارآمدی و فساد اقتصادی توسط عده‌ای به ثمن بخس فروخته می‌شود. 

زاکانی عدم خام‌فروشی با تکیه بر دانش‌بنیان‌ها را از دیگر برنامه هایش برشمرد و افزود: این مسئله نه تحریم‌پذیر است و نه امکان تحریم‌پذیری دارد وقتی به انتهای زنجیره می‌رسد.

وی ادامه داد: آب و تنش آبی کشور، دریامحوری و سواحل مکران نیز جزوی از  برنامه‌هایم هستند. 

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  گفت: اساس نخبگان محور این تحولات است که زیست‌بوم نوآوری و زیست‌بوم اندیشه‌ورزی را توسعه می‌دهیم. در دولت قبل دو وزیر بدون شایستگی هیات علمی دانشگاه تهران شدند که اسنادش اینجاست. باید زیاده‌خواهی وزرا که در گذشته اتفاق افتاده و ممکن است در آینده تکرار شود را گرفت. 

زاکانی ادامه داد: زنان، جوانان و نوجوانان روستایی و شهری اساس حرکت اقتصادی کشورند. قدرت و تولید ثروت را در خانواده‌ها به عنوان یک اصل به رسمیت می‌شناسم و اجرا می‌کنم.

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری  در بخش دوم از مرحله دوم مناظره گفت: سعی کردم شعار ندهم، عمل کنم. یاد ندارم به مردم دروغ گفته باشم و به آنان خیانت کرده باشم. با دروغگوها و خیانت‌کاران برخورد کرده‌ام. وقتی دیروز درباره کرسنت صحبت شد درخواست کردم با آقایان خاتمی، زنگنه و روحانی مناظره کنم اما هیچ کس حاضر به مناظره نشد تا من بگویم حق مردم را چگونه به یغما بردند.

وی ادامه داد: مهم سلامت، کارآمدی و  مردمی بودن کارگزار است. خودم و خانواده‌ام جوابگوی ۴۵ سال بعد از انقلاب اسلامی هستیم و به لطف خدا این یک مرام و روش در خانواده‌ام است. مردم عزیز برخی از شفافیت صحبت می‌کنند اما در مجلس به شفافیت رای نمی‌دهند. خودشان با خدای خودشان می‌دانند اما نگران نباشید شما عزیزید، شما سکاندارید و مشکلات کشور قابل حل است. حرف‌هایی که زدم دو ضربدر دو برابر با چهار است، منابعش را گفتم، حرف بی‌پایه و سستی نیست، کشور را می‌توان به بهترین نحو اداره کرد، خودمان، خودمان را با تعارف، حلقه‌های بسته و فاسد محروم کرده‌ایم. 

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: به میدان آمده‌ام تا با کمک شما نگذارم سرمایه‌هایتان بخار شود و عده‌ای به یغما ببرند و کسانی با کارهای غیرکارشناسی حق شما را از بین ببرند. 

زاکانی گفت: امکانات فوق‌العاده بالایی به کشور بیاورم به نحوی که رییس کل بانک مرکزی این کار را اولین بار در تاریخ انقلاب اسلامی دانست. در بروکسل حق خودمان را گرفتیم و در کانون اروپا، نایب رییس شهرداران جهان شدم. می‌شود مذاکره کرد اما با تدبیر رهبری و قدرت ملت، قابلیت و درک خودباوری. 

وی ادامه داد: برخی با لالایی دشمن به خواب می‌روند و برخی دیگر به دشمن اعتماد می‌کند که خوب نیست، سادگی است. باید به مردم و مکتب و داشته‌ها و اعتقادات‌مان اعتماد کرد و صادقانه رفتار کرد. 

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: بروکراسی اداری در کشور آسیب‌زاست و بنده دولت را چابک می‌کنم و به شهرداری‌ها و شوراهای شهر به عوان قدرت محلی تقویت می‌کنم و مدیریت محلات شهر را به مردم واگذار می‌کنم. 

زاکانی افزایش قدرت پول ملی، جلوگیری از نوسان نرخ دلار، توجه به تولید، دقت در انضباط مالی، عمق بخشی به بورس و جلوگیری از گردن‌کشی‌ها در بانک‌ها را از اعم برنامه‌های اقتصادیش برشمرد.

وی گفت: در حوزه تفاهم، مشکلات ۳۰ ساله شهرداری با دستگاه‌های دولتی را حل کردم.

زاکانی در بخش پایانی مناظره تلویزیونی امروز، گفت: اعتقادات، کارنامه، اطرافیانم و برنامه‌هایم مشخص است. فردا - چهارشنبه - ۱۷ بعدازظهر در میدان امام حسین (ع) حرف‌های دیگری با مردم دارم که بیان خواهم کرد.
وی مدعی شد: آقای پزشکیان نمی‌خواستم بگویم. ایشان از افراد خاطی و گردن‌کلف‌ها هم دفاع می‌کند. آقای پزشکیان مجلس دوره قبل، قرآن و حدیث خواند و از کسی دفاع کرد اما مجلس آن فرد را اخراج کرد و این را آقای پزشکیان باید بین خود و خدایش پاسخ دهد. 

زاکانی سپس خطاب به مردم گفت: ما شش نفر که در معرض انتخاب شده قرار گرفته‌ایم بخشی از عمر و جوانی خود را در لباس خاکی برای دفاع از خاک و ناموس این سرزمین گذاشتیم. جبهه برای ما بهشت انس و مدرسه عشق بود. جبهه برای ما برپا شده بود تا مرد از نامرد مشخص شود. سفره‌های جبهه بالا و پایین نداشت و فرماندهان غیر از غذای نیروها، غذای دیگری نمی‌خوردند. مسابقه فقط برای جلو رفتن و فقط برای پذیرش کار سخت و پرخطر بود. 

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: حالا سالها از آن روزگار می‌گذرد و ما از معراج برگشتگان هر کدام مشی و سیری را بر خود انتخاب کرده‌ایم. بنده بچه پایین شهر تهران و فقرآشنا هستم. تلاش کردم فراموش نکنم و راه را گم نکنم. امروز آمده‌ام تا بگویم اگر قرار است جناحی را نمایندگی کنم آن جناح به معراج رسیدگان و شما مردمی هستید که هنوز درددل در گرو آنان دارید. آمده‌ام نماینده جناحی باشم که آرزویشان پیشرفت و استقلال کشور از بند همه ابرقدرتهاست. صدای پیر جماران را هنوز می‌شنویم که می‌گفت: «کسی فکر نکند که ما راه سازش با جهان را نمی‌دانیم ولی هیهات که خادمان اسلام به مردم خود خیانت کنند.» 

وی ادامه داد: در جبهه یاد گرفتم اهل معامله نباشم، زیر بار زور نروم و مصلحتی بالاتر از شما نداشته باشم. در گردان تخریب یاد گرفتم برای برداشتن موانع پیشاپیش شما حرکت کنم و نمایندگی تفکری را بر عهده داشته باشم که شهید قاسم اصغری در عملیات عاشورای ۳ روی سیم‌خاردار خوابید و گروهان را از روی خودش عبور داد و قسم حضرت زهرا داد که از رویش عبور کنند. 

زاکانی تصریح کرد: به راستی چرا برخی اصرار دارند از شهدا نگوییم. یادمان نرفته که حاج قاسم عزیز برای شهید عزیزی نوشته بود: «روزی که ما از شهدا نگوییم و حسرت جاماندگی از رفقایمان را نخوریم، آن روز، روز مرگ ماست.» راستی مگر اینان عشق و دلتنگی شما به حاج قاسم و شهید رییسی نمی‌بینند؟

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: تازه از جبهه برگشته‌ام تا برای تاریخ از غیرت فرمانده‌ام غلامرضا صالحی بگویم که وقتی عملیات قفل شد، او در بین فرماندهان حاضر شد و گفت اسلحه‌ها را بردارید و ما باید خط را بشکنیم. از آن روز هرگز سلاح مبارزه با بی‌عدالتی و تبعیض را زمین نگذاشته‌ام. 

وی اظهار کرد: بنده مسئله شخصی با کسی ندارم، مسئله من الگوی حکمرانی و شیوه خدمت‌گزاری است چون اعتقاد دارم خادم جمهور با رییس‌جمهور فرق دارد. نگران گم شدن راه و مسلک شهدا و ناتمام ماندن شهیدی بودم که در سال ۱۴۰۰ با افتخار به نفع او کناره‌گیری کردم و اکنون می‌بینم که دوران سه ساله او را به حکمت می‌خوانند. 

زاکانی گفت: برخی با دهان‌های باز خدمت را به چشم طعمه می‌بینند و نگران‌تر می‌شوم. مردم راه سخت است. روزی را جانم را کف دستم گرفتم و سالهاست آبرویم را. خودم را وام‌دار هیچ گروه و جناحی نمی‌دانم بله مدیون شهدا، امام و رهبری و مردمم می‌دانم. پیش به سوی ایرانی قهرمان و سرافراز.

سعید جلیلی: روستاهای ما عین فرصت هستند

جلیلی با اشاره به اینکه روستاهای زیادی را دیدم گفت: دو اولویت اصلی دارم که در ابتدای دولت شهید رئیسی به ایشان هم ارائه کردم و اقدامات خوبی در این زمینه انجام شد. این دو اولویت ارزآوری و اشتغال است. برای حل گرانی، تورم، قیمت ارز باید در این دو زمینه برنامه موفقی اجرا شود.

وی خاطرنشان کرد: به روستا نباید به عنوان جایی که فقیر است، نگاه کرد. روستاها می توانند سلول جهش کشور باشند. در این ۱۱ سال خیلی از روستاها را دیده ام. روستای لیقوان در تبریز چند هزار میلیارد تولیدات لبنی دارد. در همدان روستاهایی دیدم که ۲۰۰ کارگاه دارد. یکی از کشورهایی که امروز قطب اقتصادی دنیا شده است، در سال انقلاب ما کل صادراتش ۱۳.۵ میلیارد بوده است که ۴۰ سال بعد این صادرات بیش از ۲۳۰۰ میلیارد دلار شده است. شهید رئیسی در این ۳ سال رکورد صادرات غیرنفتی را زد. با چین می توان در زمینه پوشاک رقابت کرد. روستاها می توانند این کار را انجام دهند، ولی باید برای این کار برنامه داشت.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: باید امنیت شغلی دهیاران تضمین شود تا آنها بتوانند به وظایف خود برای پیشرفت روستا برسند.۲۷ درصد اشتغال و تولید ناخالص از روستا و کشاورزی شکل می گیرد، اما تسهیلاتی که به آنها داده می‌شود، ۶ درصد است. بودجه عمومی کشور فقط ۴ درصد به این سمت می‌رود که این روند باید اصلاح شود.

جلیلی ادامه داد: ۹ برنامه اجرایی برای روستا از جمله اصلاح الگوی کشت، آبخیزداری، گسترش گلخانه‌ها، یکپارچه سازی اراضی، سیستم‌های نوین آبیاری و لایروبی قنوات داریم. کشاورز برای بازاریابی محصولات خود نباید مشکل داشته باشد. در ارومیه ۲ میلیون تن سیب تولید می‌شود که این یک فرصت است نه اینکه کشاورز عزا بگیرد از این تولید چگونه استفاده کند و چگونه به بازار برساند. یکسری موانع اداری وجود دارد باید این فرصت برای روستاییان فراهم شود که با سند منزل روستایی، اراضی کشاورزی، صنایع تبدیلی و حتی اداوات کشاورزی، پروانه چاه یا دامداری بتواند وام دریافت کنند.

جلیلی افزود: باید دولت به کشاورز اطمینان لازم را بدهد و طبق قانون، تیرماه هر سال قیمت عادلانه اعلام شود، او می تواند برای الگوی کشت تصمیم بگیرد. کشاورز باید مطمئن باشد که اگر محصولی تولید می کند، نباید همزمان شاهد واردات هم باشد و باید اولویت با تولید داخلی باشد. اگر امروز یارانه ای به دامدار خارجی می دهیم، همین را باید به دامدار خود بدهیم. همچنین باید جشن اتمام آبرسانی با تانکر شکل بگیرد.

وی در فرصت دوم از دور اول مناظره گفت: یک بخش عمده جامعه توسط برخی رسانه‌ها و جریان‌های سیاسی سانسور می‌شوند. صحبت از حقوق زنان می‌شود اما زنان روستایی، خانه دار، سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست سانسور می شود و وقتی آنها خوب دیده نشود، تجویزی هم برای آنها انجام نمی‌شود. شعار می شود داد که ما طرفدار زن هستیم اما جامعه اصلی که نقش اصلی در شکوفایی کشور دارد، دیده نمی‌شوند. آنها می خواهند دیده شوند و به حقوق آنها توجه شود. این توجه به رشد، اقتصاد و فرهنگ کشور کمک می کند.

جلیلی ادامه داد: ۲۶ درصد جمعیت ما در روستا است، اما سهم شایسته برای آنها در بودجه و تسهیلات وجود ندارد. بیش از ۵۰ درصد مدال آوران ما روستایی هستند پس اگر برنامه درستی برای استعدادیابی در زمینه ورزشی، علمی، هنری داشته باشید، خیلی کمک می کند؛ نه اینکه رتبه‌های زیر ۳ هزار کنکور شما مخصوص یک یا دو دهک جامعه باشد. باید در این زمینه‌ها برنامه داشت و این اقشار را دید.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری تصریح کرد: در سفرهایی که این روزها داشتم، برخی طبقات بیان می کردند که آنها باید دیده شوند. باید امنیت شغلی کارگر شما تضمین شود و خود را در سود و کارایی شرکت سهیم بداند. هزاران میلیارد تومان از حقوقی که باید به کارگر پرداخت شود، در یک فرایند نادرست به یکسری واسطه‌ها تحت عنوان شرکت‌ها پرداخت می شود در حالیکه این حقوق باید به جیب کارمند شرکتی برود نه اینکه به این واسطه‌ها برسد. با استفاده از فناوری هایی که داریم می توان این واسطه‌ها را کم کرد و حقوق را به خود کارگر پرداخت کرد.

جلیلی همچنین خاطرنشان کرد: باید حساب کشی شود که پول‌ها کجا می‌رود. در بودجه امسال سهم شرکت‌های دولتی بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومان است که ۵۸ درصد بودجه را تشکیل می دهد، در حالیکه بودجه عمومی دولت ۲ هزار و ۷۰۰ همت است. ۲۵ درصد هزینه‌کرد این شرکت‌های دولتی ناکاراست که خودش حدود ۷۵۰ هزار میلیارد تومان می شود. اگر صحبت از انضباط مالی می کنیم و دنبال میترینگ و سامانه برخط هستیم برای این است که چند میلیارد دلار در سال مانع پرت منابع بشویم و ببینید چقدر دست دولت پر می‌شود.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری درادامه بخش دوم مناظره اظهار کرد: مردم مطرح می‌کنند که خدا نکند سر و کارت به ادارات بیفتد که این وضعیت مطلوبی نیست. بیش از ۸۰ درصد بودجه کشور صرف هزینه‌های جاری یعنی حقوق و دستمزد می شود. یک دستگاه بزرگ دولتی داریم که این ها باید پناهگاه مردم باشند نه اینکه مردم بگویند خدا سر و کارت را به این ادارات نیندازد.

وی ادامه داد: سال ۹۲ وقتی رقیب ما رای آورد به وی گفتم اگر ماشین دولت راه نیفتد، شما باید مدام هزینه کنید ولی این ماشین شما را تا سر کوچه هم نخواهد برد. خیلی از این برنامه‌ها وقتی اجرا می شود که ماشین دولت را راه بیندازید. سی سال عمر کارمندان در این دستگاه‌ها صرف می شود و آنها دوست دارند وجودشان مفید باشد و مشکلات را حل کنند.

کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما سه سال ۹۷ تا ۹۹ را بررسی کردیم که بخشنامه‌های دولت چه مشکلی دارد؟ بخشنامه‌های مربوط به صادرات مرغ، گوجه فرنگی، فولاد، شیرخشک را بررسی کردیم که این ماشین نه تنها کمک نمی‌کند بلکه این بخشنامه‌ها متفاوت بوده و این موجب شده بازار ثبات پیدا نکند و مردم اطمینان نکنند. در بورس هم همین بود. در سال ۹۹ نامه ای به آقای روحانی نوشتم که وقتی اقتصاد پیش بینی پذیر نباشد و رفتار غلط بروز کند، مردم متضرر می شوند. بحث بیمه سهام را همان جا مطرح کردم.

جلیلی همچنین گفت: رئیس‌جمهور به دستوری که می‌دهد باید اشراف داشته باشد که آن دستور به چه نتیجه‌ای رسیده است. ما ۲۵ حکم را برای ماه اول دولت آماده کرده‌ایم که عمده آنها در زمینه اقتصادی است. در اداره کشور باید گره‌ها را بشناسید. من از پایین‌ترین سطح وارد دولت شده ام و در دبیری شورای عالی امنیت ملی جلسات متعدد داشتیم که از قوه قضاییه شهید رئیسی و آقای اژه‌ای ، وزرای دولت، نواب مجلس و مرحوم فیزورآبادی از ستادکل نیروهای مسلح می آمدند این جلسات موجب می‌شد که وقتی اختلاف ها زیاد بود، به جمع بندی برسیم و آنجا مرکزی بود که همه می توانستند به جمع بندی برسند.

وی در ادامه بخش دوم مناظره خاطرنشان کرد: یکی از اولویت‌ها مهم کشور رفع مشکلات معیشتی است. دولت برای حل گرانی و تورم باید برنامه زمان بندی داشته باشد. برادرمان آقای پزشکیان گفتند برنامه هفتم توسعه وجود دارد. برنامه هفتم توسعه از دولت خواسته است ۴۵ برنامه بنویسید و برای هر کدام زمان مشخص سه ماه، شش ماه یا دوازده ماه تعیین کرده است. این برنامه‌ها باید در اولین فرصت آماده شود و نباید زمان را از دست داد.

جلیلی ادامه داد: با این حال کشور صرفا با این برنامه‌ها پیشرفت نکرده و جهش نمی‌یابد. تحقق رشد هشت درصدی نیاز به کار جدی و برنامه ریزی برای ارزاوری، اشتغال، جذب سرمایه دارد. باید از فرصت فناوری استفاده کرد. امروز فرصت مهم کشور دانشمندان و جوانان متخصص در بخش فناوری است. مهمتر از همه مدیریت این موارد است. بهره‌وری فقط با سرمایه بدست نمی آید. بلکه با مدیریت درست بدست می‌آید.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خاظرنشان کرد: برخی اشکالات مدیریتی وجود دارد. برخی مسائل در فرهنگ اداری سیاسی ما وجود دارد و برخی مناسبات غلط شکل گرفته است که این آسیب‌ها باید برطرف شود. باید بین کار واقعی و نمایشی تمایز داده شود. با تعارف و نمایش کشور اداره نمی شود. با ضعف مدیریت نمی توان از فرصت‌ها استفاده کرد. بسیاری از استان‌های ما که برخی شاخص‌های خوبی ندارند، فرصت‌های زیادی دارند؛ بنابراین باید قوی ترین مدیران به کار گرفته شوند تا کارهایی که در گذشته انجام نشده است را انجام دهند. در همین دولت شهید رئیسی مدیران قوی و جوان در همین استان‌ها حضور داشتند که همین کار را انجام می دادند.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری همچنین تصریح کرد: برای جهش ایران، باید موانع برطرف شود. شهید سلیمانی در یک جلسه بیان کرد که شما می‌توانید تصمیم بگیرید و دستور و بخشنامه بدهید، اما مهم نتیجه است. مثال می‌زد در زمین کشاورزی، اینگونه نیست که آب مستقیم پای درخت برود بلکه باید مسیر آب دنبال شود تا منحرف نشود. برخی منابع مالی کشور مثل این است که آب در لوله‌های فرسوده و انحرافات قرار می گیرد و هرز می‌رود. تا دفع موش نکنید، هر چه گندم جمع کنید، از بین می‌رود. اشراف به ساختار اجرایی اداری کشور و اینکه بدانید چه می خواهید و از چه مسیری آن را دنبال کنید، مهم است.

جلیلی در بخش پایانی اظهارات خود در این مناظره بیان کرد: حضرت علی درباره فلسفه حکومت فرمودند که وقتی مردم پی کار می آیند و اعلام آمادگی برای برپایی دین خدا می کنند و از طرفی خدا عهد گرفته که در برابر گشنگی مظلومان و پرخوری ستمگران ساکت ننشینید، این وظیفه بر همه است که قیام کنند و اگر این نباشد، افسار حکومت را بر گردن شتر خودش می اندازم و این را نمی خواهم.

وی ادامه داد: امروز مردم پای کار آمده و برای کشور قدرت و عظمت تولید کرده اند و همین مردم می توانند برای ایران جهش ایجاد کنند. باید یک جهان فرصت را شناخت تا ایران به جهش برسد اما به شرطی که همه مردم را ببینید و استعدادی را کنار نگذارید و کسی را از این دایره خارج نکنید.

این نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری همچنین گفت: در ۱۱ سال گذشته به جای اینکه در گعده‌های سیاسی و جلسات محفلی وقت خود را تلف کنیم، سعی کردیم در روستاها و شهرهای مختلف حضور یافته و ظرفیت‌های کشور را شناسایی کنیم. همه مسائل را از سیستان و بلوچستان تا کردستان، از شهرهای شمال تا جنوب دنبال کرده‌ایم. به مردم به ویژه اهل سنت و اقوام عرض می کنم که بدترین چیز این است که کسی بخواهد در ایام انتخابات حقوق مردم را معامله کند.

جلیلی ادامه داد: وظیفه دولت خدمتگذاری به همه مردم است. وقتی می‌گوییم هر ایرانی یک نقش باشکوه یعنی همه باید بتوانند در این عرصه بزرگ، ایفای نقش کنند. وظیفه دولت تعامل است نه معامله. کسانی که معامله می کنند به حقوق مردم بی‌احترامی می کنند. مردم چه به شما رای بدهند چه ندهند، وظیفه دارید وظایف خود را به بهترین شکل انجام دهید. همه اقوام و قومیت‌ها برای ما یک فرصت هستند. تنوع قومیت و مذاهب یکی از فرصت‌های ماست.

وی خاطرنشان کرد: وظیفه ما این است که به حداقل‌ها اکتفا نکرده و به قله‌ها نگاه کنیم. ما باید به چیزی که در شان ملت ایران است برسیم. ما جهش بزرگ ایران را بر اساس شعار اعلام نکرده ایم بلکه به آن باور داریم ولی عده ای قصد دارند با سیاه‌نمایی و افشاندن بذر ناامیدی، کشور را از جهش بزرگ ناامید کرده و به حداقل‌ها اکتفا کنند.

جلیلی در پایان گفت: ما آینده خوبی در پیش داریم. مردم پای کار آمدند و وظیفه ماست در خدمت مردم باشیم

مصطفی پورمحمدی: باید روی رشد اقتصاد تمرکز ویژه داشته باشیم

پورمحمدی با اشاره به اینکه مسئله اکثر مردم امروز اقتصاد است گفت: صداوسیما از مردم نظرخواهی کرده که مهمترین مشکل شما چیست و پاسخ ۷۳.۵ درصد مسائل اقتصادی اعلام شده است. خود این عدد مهم است و اکثریت قریب به اتفاق مردم دغدغه اقتصادی دارند.

وی افزود: ما باید روی رشد اقتصاد یک تمرکز ویژه داشته باشیم. من چهار اولویت و برنامه بافوریت خودم را در این زمینه چنین اعلام می‌کنم که زیرساخت رشد اقتصاد و پیشرفت، تولید است و در همه‌جای دنیا هم یک شاخص برای سنجش آن وجود دارد که همان بازار سرمایه یا بورس است.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: رشد اقتصادی در اقتصادهای مدرن و دماسنج هر اقتصاد همین شاخص بورس است. در انتهای دولت دوازدهم بورس رشد داشت و دچار حباب شد و بسیاری از مردم به آن اشتیاق پیدا کردند اما متأسفانه فروریخت و ضرر شد.

پورمحمدی یادآور شد: اما متاسفانه در دولت سیزدهم اصلا بورس افت کرد. در گذشته عملیات معاملات بورس و گردش مالی به ۲۸ هزار همت رسید و دیروز که بازار بورس را بررسی کردم این میزان به ۳۳۵۵ رسیده است که معنایش صفر است.

وی تاکید کرد: در گذشته ۴ میلیون فعال بورسی داشتیم و الان زیر ۲۰۰ هزار نفر، در گذشته سود بنگاه‌های تولیدی ۳۲ درصد بود و امروز به ۱۳ درصد رسیده است. این شاخص اقتصاد است؛ حواسمان باشد.

پورمحمدی ادامه داد: نکته بعدی این است که ویژگی بازار بورس چیست؟ یکی از این ویژگی‌ها عدم دخالت دولت است. هنوز ۶۰ درصد بازار بورس در اختیار دولت است. در امر شفافیت، هنوز انتشار آزاد اطلاعات بورس کامل نیست. در رقابت نیز حضور دولتی‌ها و شبه‌دولتی‌ها و نهادها اصلأ امکان رقابت را گرفته است. در امر تعارض منافع هم در شورای بورس هم بانک مرکزی، هم وزیر اقتصاد و هم وزیر صمت حضور دارند و آنان خیلی باهم تعارض دارند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری افزود: یکی می‌خواهد قیمت پایین بیاورد و دیگری می‌خواهد قیمت را بالا ببرد. این تعارض منافع برای بازار بورس، ثبات ایجاد نمی‌کند. همه مردم ما می‌دانند و می‌فهمند و درگیر بورس هستند و مثل روز برایشان روشن است و نبض اقتصاد را می‌سنجند.

وی تصریح کرد: اگر مدام ادعا کنیم وضع اقتصاد درست است، زیرساخت‌ها درست است و هیچ مشکلی نداریم و در حال حل همه مشکلات هستیم و از رکود خارج شدیم که وضعیت بازار بورس به عنوان یک شاخص، روشن است و جای فرار ندارد.

پورمحمدی یادآور شد: چند راهکار اصلی باید در این زمینه اعمال شود؛ یکی اینکه ثبات متغیرها در اقتصاد مثل نرخ سود بانکی، نرخ خوراک پالایشگاه‌ها و نرخ تعرفه‌ها که تا این موارد درست نشود، تولید و بازار سرمایه و بورس رونق نخواهد گرفت.

وی تصریح کرد: کاهش اختلاف ارز نیمایی که کلا بازار را بهم زده و به یک سود کلان و رانتخواری بسیار بسیار گسترده انجامیده باید اصلاح شود. ما وظیفه داریم پایه‌های تولید و موانع تولید را برطرف کنیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری خطاب به مردم، تاکید کرد: به مردم می‌گویم اگر می‌خواهید بفهمید وضعیت اقتصاد چطور است به بورس نگاه کنید. هر علامت دیگر غیرتخصصی، غیرکارشناسی و شعار است. تلاش ما این است که در دولت آینده، بورس شاخص روشن و شفاف و گزارش بابرنامه و آینده‌دار اقتصاد ایران باشد.

پورمحمدی اظهار کرد: فکر می‌کنم حداکثر ظرف یک سال ما جهش کلی و تراز کاملاً مثبت را به بازار بورس اعطا خواهیم کرد.

پورمحمدی در ادامه بخش دوم مناظره این مناظره خطاب به مردم یادآور شد: اگر شما بالاترین درآمد نفتی را داشته باشید، بهترین برنامه‌ و برنامه‌نویسان را داشته باشید، بهترین مدیران در خدمت شما باشند با ساختار اداری و نظام معیوب اداری همه‌چیز زمین‌گیر خواهد شد. بهره‌وری به صفر می‌رسد، منابع هرز می‌رود و اصطکاک و بحران روانی در جامعه ایجاد می‌شود.

وی یادآور شد: یکی از مهمترین گرفتاری‌های چنددهه اخیر، مسئله نظام اداری و بروکراسی معیوب و شبه‌مدرنی است که از بیرون آمده است. مدیران ارشد ما به این موضوع توجه ندارند و علتش این است که ناآگاه هستند. من به کسی اهانت و جسارت نمی‌کنم اما مدیر ارشد باید از زوایای نظام اداری نه تنها اطلاع داشته باشد که باید در آن ریز شده باشد و اطلاع مبسوط و دقیق داشته باشد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: من ۴۵ سال در همه حوزه‌های اداری کشور حضور مستقیم و کارشناسی داشتم. وقتی از دولت چابک و متناسب حرف می‌زنیم، راهکارش چیست؟ از خودمان هم حرف درنیاوریم. دنیا خیلی تجربه دارد. الان تجربه‌های بسیار موفقی جلوی چشم ماست، برویم و بیاوریم.

پورمحمدی تاکید کرد: دولت الکترونیک امروز مشکل‌گشاست اما توجه کنیم که نه دولت الکترونیک ظاهری و صوری که کامیپوتر جلویمان باشد و دفترهای خدمات الکترونیک داشته باشیم. این‌ها دولت الکترونیک نیست. دولت الکترونیک یعنی مراجعه به هیچ دفتر و دستگاه دولتی نداشته باشید. هیچ کاغذی ننویسید، منتظر نمانید، هزینه زیاد نکنید. نسل آینده فهمی از روابط اداری ندارد و هوش مصنوعی و دولت الکترونیک می‌تواند پاسخگوی آنان باشد.

وی افزود: دولت الکترونیک دولتی است که بدون دنگ‌وفنگ‌هایی که ما برایش درست کرده‌ایم، یک ظاهری را بزک کردیم‌ و متاسفانه نه گزارش‌گیری می‌کنیم، نه شفافیت دارد، نه مردم تکلیف خود را می‌دانند که باید به سامانه مراجعه کنند یا باز کاغذ بفرستند و با پرونده زیربغل دنبال واسطه باشند یا ناچار باشند زیرمیزی هم بدهند. با این نظام اداری راه به جایی نمی‌بریم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: من به کارمندان و مدیران احترام می‌گذارم، بسیاری متعهد، وفادار و سختکوش هستند اما این وظیفه مدیر ارشد است که ساختار را اصلاح کند. مردم نیاز نیست دردسر تحمل کنند تا کارشان حل شود و آخر هم به نتیجه نرسد و مجبور به پرداخت زیرمیزی شوند.

پورمحمدی افزود: کسانی که اکنون در عریضه‌نویسی و کارهایی شبیه آن هستند می‌توانند در نظام اداری اصلاح‌شده مشاور حقوقی، اداری و قضایی شوند و دنیا این موضوع را حل کرده است. ما باید از تجربه دنیا در زمینه دولت الکترونیک استفاده کنیم. ما در وزارت اطلاعات بزرگترین طرح سامانه اطلاعات داخلی و خارجی کشور را ۲۵ سال پیش تجربه کرده‌ایم

پورمحمدی در ادامه بخش دوم مناظره اظهار کرد: موضوع نظام تامین اجتماعی برای ثبات و آرامش کشور است. جامعه‌ای که کار و تلاش می‌کند اگر بیمار یا از کارافتاده، بیکار و بازنشسته شد، جایی باشد که به او کمک و از او حمایت کند.

وی افزود: مسئله این است که نظام تامین اجتماعی و سازمان‌های بازنشستگی ما جزو ضعیف‌ترین بخش‌ها هستند. بازنشستگان با گوشت، پوست و خون خود این موضوع را حس می‌کنند. خانواده تامین اجتماعی هم به وضوح این را می‌فهمند. بنگاه‌های تامین اجتماعی عمدتا حیاط خلوت شده است و در ستادها هم برای ریاست و عضویت در هیئت مدیره شرکت‌های همین مجموعه که ۴۰ درصد سرمایه دولت در این کشورهاست، زنبیل گذاشته‌اند.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: ستادهای من اما خیلی خلوت است چون به هیچکس قول ندادم چراکه می‌دانم مشکلات کشور چیست و چرا این افراد دور ما جمع می‌شوند و چه از ما می‌خواهند؟

پورمحمدی تصریح کرد: الان بازنشستگان کشوری و لشکری زیر چرخ‌دنده‌های ناکارآمدی در حال له‌شدن هستند. ای کاش وزرای سابق دولت رفاه می‌توانستند بیایند و به مردم گزارش دهند که چقدر فشار به آنان وارد می‌شود. از مجلس و غیرمجلس فشارهای ویژه می‌آورند که این پست را به ما بدهید یا به سفارش‌شده ما بسپارید.

وی تاکید کرد: این مشکل جدی کشور است و رویکرد جدید می‌خواهد. مربوط به دوره انقلاب نیست و از قبل انقلاب هم وجود داشته است. من در دولت خودم یک لایحه می‌دهم و تمام بنگاه‌های تامین اجتماعی و بازنشستگی کشوری و لشکری در یکجا جمع شوند و به مالکیت سهامداران باشند تا دست دولت، نهادها و بنگاه‌های مرتبط با دولت از آن کوتاه شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: مشکل الان شستا و نهادها مدیریت‌های شش‌ماهه، یکساله، دوساله و سفارشی است. آدم‌هایی ناتوان متاسفانه وزیر رفاه می‌شوند که از اولیات عملیات اقتصادی و نظام اجرایی ناآگاه است. در این حالت معلوم است چه به سر مردم می‌آید.

پورمحمدی یادآور شد: مدیریت بنگاه‌های تامین اجتماعی باید مثل بنگاه‌های خصوصی از دستورات تکلیفی دولت و شبه‌دولت خارج شود و مدیریت ثابت پیدا کند و پاسخگویی و حسابرسی جدی در این زمینه انجام شود.

وی گفت: رفع این مشکلات برنامه دو تا چهار ساله می‌خواهد. بسیاری از مشاوران برجسته ایرانی داخل و خارج کشور را به میدان خواهم آورد تا این مشکل حل شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری  با اشاره به موضوع مبارزه با فساد، اظهار کرد: در تمام دنیا موضوع فساد، زیرمیزی، قاچاق و عملیات مالی سیاه، گسترده و دغدغه عمومی مردم است. هرکجا پول، قدرت، شهرت، موقعیت و مزایای ویژه است فساد هم همان‌جا خانه می‌کند. امروز اقتصاد ما بزرگ شده است. مناسبات اجتماعی هم سایه‌روشن‌های زیادی دارد و از این جهت فساد زمینه رشد دارد.

پورمحمدی یادآور شد: امروز برخوردهای سنتی و قدیمی دیگر حریف فسادهای پیچیده و گسترده نیست. به صداقت افرادی که می‌خواهند با فساد مبارزه کنند - مثل همین افرادی که دور این میز نشسته‌اند - تردید ندارم، به صداقت دستگاه‌هایی که با فساد مبارزه کردند، تردید ندارم.

وی تاکید کرد: من در جلسات متعدد به دوستان قضایی، اطلاعاتی، سپاهی و فراجایی گفته‌ام مبارزات شما با فساد ناموفق است. چون دنیای مبارزه با فساد و روش‌های فساد عوض شده است و ما از این غافل هستیم.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: امروز آنقدر شبکه‌های فساد فعال هستند که کارشناس می‌خرند، مدیر می‌خرند، قاضی می‌خرند، وزیر، بازرس و خبرنگار و رسانه و خبرگزاری می‌خرند، نه در ایران که در دنیا. ما از آنچه که در حوزه فساد اتفاق افتاده غافل هستیم.

پورمحمدی گفت: مبارزه با فساد سه پایه اصلی دارد؛ یکی شفافیت است، دومی گردش آزاد اطلاعات است که خبرنگاران، نقادان اجتماعی، سوت‌زن‌ها از عوامل برجسته مبارزه با فساد هستند نه اینکه یقه آنان را بگیریم و به زندان بیندازیمشان و برایشان مشکلاتی درست کنیم، حتی اگر اشتباه کنند. این افراد در جامعه مهم هستند.

وی تأکید کرد: مهمتر از این باید از تعارض منافع جلوگیری کرد. نمی‌شود که عده‌ای در این طرف و آن طرف دست‌اندازی کنند و اطرافیانشان کارهایی کنند و خودشان هم تصمیمات مشکل‌ساز بگیرند و قدرت اجرا نیز نداشته باشند اما بگویند مبارزه با فساد می‌کنیم. پنج‌ پرونده، پنج زندانی و پنج بگیر و ببند که جواب نمی‌دهد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: من که از همه شما بیشتر زندانی داشتم و بیشتر به پرونده‌ها رسیدم، مگر مشکل حل شد؟ امروز دنیا به راهکار اصولی و اساسی رسیده است که در دولت الکترونیک محقق می‌شود و آنچه ما داریم در این زمینه انجام می‌دهیم عمدتاً نمایشی است.

پورمحمدی تصریح کرد: دنیا یک پایگاه مهم پلیس مالی برای مبارزه با فساد ایجاد کرده است که همان سازمان‌های مالیاتی و سازمان‌های مبارزه با پولشویی است. بزرگترین و قویترین قوانین بسیار محکم و اختیارات ویژه را این سازمان‌ها دارند. دستگاه قضایی نمی‌تواند در حساب مردم برود و گاو صندوق مردم را بگردد اما دستگاه‌های مالیاتی در دنیا این کار را انجام می‌دهند چون مبارزه با فساد شاخص ویژه دارد.

وی یادآور شد: از سازمان مالیاتی تشکر می‌کنم اما باید تغییرات زیادی صورت دهیم. اطلاعات جامع و عدالت در رفتار می‌خواهد که باید پلیس مالیاتی ما باشد وگرنه مبارزه با فساد با شوخی، شعار و چهار بگیر و ببند حل نمی‌شود.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دربخش پایانی سخنانش در این مناظره خطاب به مردم، اظهار کرد: من نه سایه‌نشین هستم و نه بی‌قرار منصب و مقام، نه دکتر هستم، نه آیت‌الله، نه علامه دهرم، نه حکیم و دانشمند همه‌فن‌حریف. من مصطفی پورمحمدی هستم فرزند حسین؛ به همین سادگی، به سادگی شما.

وی افزود: من از دل گفتمان اصیل انقلاب اسلامی برآمده‌ام. بر پایه اندیشه‌های امام و رهبری و بهشتی و مطهری؛ گفتمان عافیت‌گریزی و ریاست‌ستیزی، مروت و مدارا، صداقت و صراحت و گفتمان خرد، شادی و شکوفایی، نه تلخی، سیاهی و سیاه‌نمایی.

پورمحمدی یادآور شد: شما مردم سال‌های طولانی تحریم و تهدید را با صبوری و بزرگی تحمل کردید. در این سال‌ها بر شما چه گذشت؟ برباد رفتن فرصت‌ها و آرزوها. شما چیز زیادی نمی‌خواستید، جز زندگی باکرامت بدون هول و هراس فردا.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: من هم مانند هزاران پدری که دلهره شغل فرزندانشان را دارند، نگرانم. مادرانی که برای کوچ عزیزانشان دلشوره دارند. من هم از آنان که به جای شرمساری طلبکار هستند، خشمگین هستم. کسانی که بر شاخه نشستند و بن بریدند و به نام دین ایمان مردم را نشانه گرفتند. من هم از سخنان دوپهلو و رفتارهای دوگانه آنان خسته هستم که در خلوت، غصه رنج مردم نداشتند و در جلوت از فرصت‌ها و رویش‌ها سخن می‌گویند.

وی تصریح کرد: من هم از یک جهان کم‌آگاهی و ادعا و یک ایران فرصت‌های بربادرفته در شگفتم. از پرونده فسادهایی که روح یک ملت را خراش می‌دهد و باز می‌شوند اما دیگر بسته نمی‌شوند.

پورمحمدی تاکید کرد: دوپهلوگویی و ابهام‌سرایی تا کی؟ بالاخره حزب می‌خواهید یا نه، فراموشی سرنوشت جوانان آری یا نه، مهاجرت آری یا نه، بی‌حرمتی به زنان و دختران آری یا نه، شکستن حصر و تحریم ایران را می‌خواهید یا نه، طبقه متوسط آری یا نه، سازمان‌های مردم‌نهاد آری یا نه، بازی موش و گربه فیلترینگ آری یا نه‌، شایسته‌سالاری یا باندبازی؟ مذاکره یا صندلی خالی؟ قرار یا فرار؟

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: آمده‌ام تا به بلاتکلیفی‌ها پایان دهم و صریح و بی‌لکنت بگویم کف خیابان جای احترام است نه حرمت‌شکنی، سفره جای نان است نه وعده آن، رفاه حق مردم است نه لطف دولتیان. اصولگرا و البته تحول‌خواه هستم، بر پایه عقلانیت و علم؛ پای بر سنت و چشم به آینده دارم و بین اخلاق و سیاست پل می‌زنم. نشستن و دیدن و شعاردادن راه‌حل نیست باید به صحنه بیایید.

محمدباقر قالیباف: نباید در نقشه دشمن حرکت کنیم

قالیباف با تبریک عید غدیر گفت: شب گذشته بعد از پایان مناظره، با خودم فکر کردم که بعد از بحث های مطرح شده در مناظره امروز باید چه چیزی بیان کنم.

وی افزود: با دقت به نکات مطرح شده از سوی بنده و سایر عزیزان این موضوع مشخص شد که این موارد در دو سه دهه گذشته نیز بیان شده و حتما باید حل کنیم، اما چرا همچنان این موارد حل نشده باقی مانده است.

قالیباف گفت: در وهله اول دقت کنیم که در نقشه دشمن حرکت نکنیم؛ حتما دشمنان آرامش و آسایش را برای ملت ما نمی‌خواهند. آن‌ها دنبال پریشان کردن مردم هستند؛ پس نباید آنها را پریشان‌تر کنیم. آنها نمی‌خواهند افق روشنی از ایران عزیز ما در ذهن مردم ساخته شده و مردم امیدوار به آینده شوند لذا ما با تصمیمات و رفتار خودمان به این موضوع توجه کرده که خدای ناکرده نقشه دشمن را تکمیل نکرده و حرکت به گونه ای باشد که وظیفه خودمان را به درستی انجام دهیم.

وی ادامه داد: مردم دغدغه‌هایی همچون اجاره مسکن دارند که با سررسید اجاره خانه‌شان، کجا زندگی کرده و در کدام حاشیه شهر رفته و به کدام روستا پناه ببرند؛ آنها در حوزه تحصیلات و معیشت مشکل داند پس نا برای مردم  آرامش ایجاد کنیم.

قالیباف افزود: البته بنده معلم اخلاق نیستم و اینجا هم جای درس اخلاق نیست اما ما نباید تنش درست کرده و باید گشایش درست کنیم. اگر بنا بر بحث هم است، دعوا و چالش ما بر سر حل مشکل مردم باشد.

وی یادآور شد: هفته آینده که هر کدام از ما توفیق خدمت پیدا کردیم، باید برای حقوق مردم، کسری بودجه و ارز تصمیم گیری کنیم که اینها به قدرت اجماع و همراه سازی و مدیریت نیاز دارد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: اگر در مناظره دیشب بحث از کرسنت و چای دبش شد، باید بررسی شود که ریشه خسارات و فسادها کجاست؛ بدون شک ریشه در ناکارآمدی دارد.

قالیباف افزود: سه ماه از ابتدای سال گذشته و هنوز مصوبه مجلس در پرداخت پول بازنشستگان اجرایی نشده است؛ برای این کارها به اجماع سازی و وحدت و همکاری نیاز داریم.

وی با اشاره به بیانات امروز مقام معظم رهبری گفت: باید تلاش، فعالیت و هم‌افزایی ها برای حل مشکلات باشد؛ گیر اساسی است که وقتی به پست و مسئولیت رسیدیم، خدای ناکرده دغدغه مردم دغدغه دوم ما می‌شود حال اینکه باید هر آن چه برای خودمان می پسندیم، برای مردم بپسندیم پس اگر گرفتار تنش‌های گذشته و بگومگوهای شدیم و برای مشکلات زندگی مردم  چاره اندیشی نکنیم، به وظیفه اسلامی و ایرانی خودمان عمل نکردیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه دور دوم مناظره گفت: قالیباف برای همه مردم شناخته شده است؛ اهل کار و نه تنش و دعوا و ستیز هستم. همه عمر و جوانی‌ام را برای زندگی و دین مردمم جنگیده‌ام؛ بحث و دعواهای اینجا با آن جنگیدن‌ها متفاوت است. 

وی افزود: این دعواها هیچ فایده‌ای ندارد و مشکل مسکن، تحریم، گرانی خودرو، تورم، بیکاری و امنیت را حل نمی‌کند و نه صدای روستایی مظلوم در دور دست و کشاورزان زحمت کش را نمی‌رساند که با زحمت تولید می‌کند و از فروش نهایی محصولش هم ۳۰ درصد به دست نمی‌آید. این دعواها مشکل کارمندان با حقوق ثابت و تورم ۴۰ درصد و مشکل سربازان را حل نمی کند البته تلاش کردیم تا حدودی حقوق سربازان را حل کنیم لذا این جنگ‌های سیاسی و تنش ها فایده ای ندارد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: هیچ‌گاه بعد از دوران دفاع مقدس در مسئولیتم، هرگز وارد این بازی‌ها نشدم و قبول هم نداشتم. ما در جنگ بزرگ شدیم و برای حفظ وطن و امنیت حانواده‌ها ما جنگ کردیم. هرگز تنش و دعوا نمی‌کنم که بخواهم درون دل مردم را خالی کنم. هرگز «قالیباف» چنین کاری را نخواهد کرد.

وی مجددا گفت: این دعواها و تنش‌ها هیچ ثمری ندارد و گشایشی ایجاد نمی کند و تنها مردم را ناامید می‌کند. دعواهای سال ۸۸ و ۹۲ در مناظره‌ها برای زندگی مردم نبود و این را مردم دیدند و لمس کردند. همه دیدیم آن روزها چه حرف‌هایی زده شد، نگرانم دوباره این اتفاق تکرار شود که ان‌شاءالله نخواهد شد.

قالیباف بیان کرد: به پشتوانه عملکرد و برنامه‌ام، طرح‌های اجرایی‌ام را اعلام کردم و برای تحقق آن ها می‌جنگنم.

وی درباره زمان بندی وعده‌هایش به دوران شهرداری تهران اشاره و اظهار کرد: تا قبل از حضورم در شهرداری تهران، مردم حقی نداشتند بدانند پروژه در کدام زمان اجرا می‌شود. برای تمام وعده هایم زمان بندی دارم تا زندگی و عمر وردم را تلف نکرده تا در دنیا و آخرت مدیون مردم باشم.

قالیباف گفت: بدون جدل سیاسی برای زندگی و معیشت تلاش کنیم؛ می‌خواهم یک خدمتگزار و مدیر قوی و ارشد قوه مجریه و نه یک سخنران باشم لذا از هر تنشی دوری می کنم.

وی با اشاره به عملکردش در نیروی انتظامی گفت: روزی که در نیروی انتظامی رفتم، نیروی انتظامی با همه درگیر بود لذا اولین کارم، بیرون کردن پلیس از تنش جنگ با مردم و مجموعه ها بود و نیروی انتظامی در کمترین زمان ممکن تبدیل به نیروی مورد اعتماد مردم شد.
 
قالیباف یادآور شد: در شهرداری تهران هم با سه دولتی کار کردم که هر سه با من مخالف سیاسی و کاری بودم ولی هرگز تنش ایجاد نکرده و به مردم خدمت کردم آن زمان اجازه ندادم در کار با شوراهای شهر تنشی به وجود آید و کار و امورات را پیش بردم.

وی تاکید کرد: اگر پشت میز ریاست جمهوری نشستیم، با جدل سیاسی و عافیت طلبی و بهانه جویی کار مردم و زندگی جوانان را تلف نکنیم؛ من همین رویه را در مجلس پیش بردم و تکلیف قوانین بر زمین مانده را مشخص کردم نمونه آن قوانین تجارت و بانک مرکزی است. آن جا هم سلایق مختلف وجود داشت و همه تنش‌ها در ابتدای مجلس را دیدند اما آرامش را حاکم کردم و پیش بردم.

قالیباف اظهار کرد: طرح ها و برنامه هایم را با آرامش و در زمان بندی مشخصی اجرا می کنم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه مرحله دوم مناظره پنجم گفت: طرح ۵ فوریتی‌ام را در روزهای گذشته مطرح کردم؛ اولین وظیفه ما ایجاد سپر حمایتی برای زندگی روزمره مردم است که پریشانی را از خانواده های ایرانی جمع کرد.

قالیباف با بیان اینکه متعهد به جبران فاصله حقوق تمامی حقوق‌بگیران با تورم است، گفت: چند کالای اساسی جهیزیه در قالب رفاه کارت داده و توجه به حوزه سلامت مردم دارم.

وی با اشاره به اهمیت موضوع مسکن گفت: با وجود اجرا و قانونی شدن طرح جهش مسکن، می توان ۲۰۰ متر زمین مسکونی در اختیار خانواده‌ها داد تا درگیر گرفتن وام نشده و به صورت شراکتی خانه بسازد.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری به موضوع خودرو اشاره و اظهار کرد: علاوه بر واردات خودروی سبک و سنگین، به دنبال حل مشکل خودرو و تولید آن خواهم بود.

وی با اشاره به طرحش برای ایجاد پایتخت دوم اقتصادی ایران در منطقه اقیانوس هند، گفت: طرح هادی تدبیل به یکی از معضلات روستاها شده است؛ حتما طرح‌های هادی را بازنگری کرده و توسعه می‌دهیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه روستا بی‌صاحب است، افزود: بعد از ادغام وزارت جهاد در وزارت کشاورزی، روستا صاحب ندارد که در برنامه هفتم پیش بینی هایی داشتیم و این موضوع در اولویت ما است؛ همچنین امنیت شغلی دهیاران مظلوم روستاها برقرار کرده و اشتغال را به روستاها برمی‌گردانیم.

وی ادامه داد: کشاورزان بین ۲۵ تا ۳۰ درصد از فروش محصولات‌شان به دست می‌آورند که این ظلم مضاعف در حق کشاورزان و نشان‌دهنده اشکال در سیستم توزیع است.

قالیباف با تاکید بر لزوم صرفه جویی در آب گفت: باید به کشاورزان کمک کرده تا با استفاده از آب‌های زیرسطحی و کشت گلخانه‌ای کار را به گونه ای پیش برده تا صرفه اقتصادی داشته باشد؛ اکنون ۱۲۰ میلیون تن تولید کشاورزی داریم اما ۲۰ میلیارد دلار در سال واردات کشاورزی می‌شود آن هم کالاهای اساسی که امنیت غذایی را به هم می‌زند

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در ادامه بخش دوم مناظره گفت: تاکید داشتم که نباید وارد تنش و اختلاف شویم اما یک جاهایی حتما باید وارد چالش شد و آن هم مربوط به مباحث کارشناسی است.

وی توضیح داد: ممکن است وزاری اقتصاد، صمت و جهادکشاورزی و بخش‌های ستاد اقتصادی دولت با یکدیگر اختلاف پیدا کنند که اشکالی ندارد چون اینجاها، جای چالش و نقد است اما رییس جمهور به عنوان ریس قوه مجریه باید بتواند در این طوفان کشتی را به ساحل برساند.  

قالیباف بیان کرد: تجربه و اجرا را نمی‌شود با آمپول تزریق و یا با قرص و شربت درمان کرد. اینها را فقط نمی‌توان ‌ با برنامه و حرف و شعار و کاغذ دنبال کرد. حتی قانون مصوب مجلس هم اگر به درستی اجرا نمی‌شود ارزشی جز یک کاغذ ندارد و وقتی جان می گیرد که به درستی اجرا شود که این هم به اقتدار نیاز دارد.

وی گفت: کاریکاتوری را با ماشینی با دو چرخ در چاله و با دو پیچ تورم و گرانی دیدم که وزرا از عقب و جلو هل می‌دادند؛ مشکل ما در اداره کشور این است که فکر می‌کنیم دو پیچ مانده و با این نوع رفتارها و مدیریت‌ها می‌توان از چاله در بیایم که هرگز اینطور نیست.

قالیباف ادامه داد: به ‌والله قوه مجریه جای آزمون و خطا محل اختراع چرخ و کسب تجربه نیست بلکه زندگی و آبرو و جان و مال و وقت مردم است. نمی‌شود هر دفعه با یک حرف و شعار و وعده دادن جلو رفت و همه مدیران بلاتکلیف و علاف نگه داریم و منتظر دست بیگانگان باشیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: اصلاح را از داخل و دستگاه های داخل و روابط خارجی می کنم و در حوزه سیاست خارجی نیز تمرکزم روی منفعت ملت ایران برای انتفاع ملت براساس قانون راهبردی است. هرگز از اصلاحات اقتصادی در داخل غافل نشده و از همه اعضای کابینه هم پیمان می گیریم که هیچ چرخی را به خاطر چرخ دیگری تعطیل نکنند و یاد بگیرند چند تا کار با هم پیش ببرند.

قالیباف خاطرنشان کرد: آقای پورمحمدی به قانون سوت زنی فساد در مجلس اشاره کرد که طبق قانون به سوت‌زنان پاداش داده و آن ها زندانی نمی‌شوند.

وی ادامه داد: آقای زاکانی هم به شفافیت اشاره داشت؛ بنده از نمایندگانی بودم که همان اول این طرح را امضا کردم و پیشنهاد دادم. این طرح فراز و نشیب هایی داشت اما امروز شفافیت برای هر سه قوه ابلاغ شده و از افتخارات مجلس است البته در این مسیر خیلی چالش داشتیم اما مصمم بودیم چون معتقدم برای کار بهینه به شفاف‌سازی و مردمی‌سازی و هوشمندسازی نیاز داریم تا نتیجه آن کارآمدسازی است. این مسیر ما در دولت «خدمت و پیشرفت» است.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در بخش پایانی مربوط به جمع‌بندی گفت: مردم عزیز ما شما در لحظه تصمیم قرار دارید و بخش زیادی از شنا در حال مقایسه برای انتخاب از بین ما ۶ نفر هستید؛ منتها شما فقط رای به یک نفر نمی دهید بلکه شما درباره زندگی خود و آینده کشورتان تصمیم می‌گیرید. 

وی افزود: شما درباره میزان تورم، قیمت گوشت و مرغ و اجاره خانه تصمیم می‌گیرید ‌و اینکه آیا آبادانی به روستای‌تان می‌آید و یا قرار است صدای شما میان هیاهوی سیاسی گم شود؛ تصمیم‌ می‌گیرید واحد تولیدی شما می‌تواند همچنان به فعالیتش ادامه دهت یا اینکه قرار است بیکار شوید؛ شما تصمیم می‌گیرد که آیا بالاخره متناسب سازی حقوق بازنشستگان اجرایی شده یا همچنان قرار است سفره‌ها آنها خالی بماند؛ اینکه آیا حقوق کارمند، کارگر و بازنشسته به اندازه تورم افرایش پیدا کرده و بالاخره صاحب مسکن می شوید یا اینکه همچنان هر سال نگران افزایش اجاره بها باشید.
 
قالیباف اظهار کرد: شما تصمیم می‌گیرد که آیا مادر خانواده می‌تواند نفس راحتی از بار مالی خرج‌های زندگی  بکشد و اینکه آیا می‌خواهید همچنان حضور اتباع غیرمجازی باشید که شغل و امنیت‌تان را به خطر می‌اندازد؛ آیا می‌خواهید درباره فیلترینگ حل و درباره کنکور تصمیم جدیدی گرفته شود؟

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: مردم ایران، به یک نفر رای نمی‌دهید و بلکه به آینده کشور رای می‌دهید؛ شما  تصمیم می گیرید که می‌خواهید همچنان که به اقتدار کشورتان افتخار می کنید، به آبادانی و کشور ایران نیز افتخار کنید؟ شما تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید فرزندانتان نسبت به ایران افتخار کنند یا اینکه حسرت پیشرفت ظاهری کشورهای دیگر را بخورند پس واقعا فرق می‌کند چه کسی رییس جمهور باشد.

وی یادآور شد: رییس جمهور از لحظه‌ای که انتخاب می‌شود باید تصمیمات مهمی گرفته و بتواند آن را با اجماع در کشور اجرایی کند پس اگر رییس جمهور درست  و به موقع تصمیم نگیرید، شاهد دوراهی گسترده بوده و مجبور می‌شوید ایران را به ترامپ فروخته یا تنشی خطرناک به کشور تحمیل کنید.

قالیباف اظهار کرد: اگر رییس جمهور درست تصمیم نگیرد شاهد افزایش بی رویه قیمت دلار بوده و اگر رییس جمهور کارآمد نباشد، ده ها میلیارد دلار سرمایه کشور و چندین برابر فساد دبش، حیف میل می‌شود. اگر رییس جمهور توان اجماع سازی در کشور نداشته باشد، صدای مردم در میان دعواهای سیاسی گم می‌شود و باز هم مشکلات آنها حل نشده باقی می‌ماند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری گفت: مردم عزیز ایران تردیدها را کنار بگذارید، امروز روز تردید نیست و روزی نیست که متاثر از دعواهای جعلی و فضاسازی های انتخاباتی مساله ها را فراموش کنید و مساله های فرعی تبدیل به مساله اصلی شود؛ امروز روزی است که باید برای فردای خود و آینده کشورتان تصمیم بگیرید؛ این شما و فردا که آینده ایرانی است.

قالیباف با دعوت مردم به مشارکت در انتخابات گفت: مشارکت در انتخابات امنیت ملی و اقتدار ما است؛ مشارکت همچون رزمنده ای است که در دفاع مقدس جنگید. اگر اراده الهی و خواست شما مردم این بود که توفیق خدمت در دولت «خدمت و پیشرفت» پیدا کنم، با رفیق شهیدم شهید رییسی عهد بستم که ادامه راه او و پروژه‌های باقی مانده را به اتمام برسانم.

پزشکیان: برای کسب رای مردم را فریب نمی دهم

وی با بیان اینکه «پرسش این است که در اولین گام چه خواهم کرد؟»، اظهار کرد: اگر از مردم بپرسیم که رئیس جمهور چه مشکلی را باید حل کند اکثریت قاطع مردم به مسائل اقتصادی نظیر تورم، عدم تناسب دخل و خرج، بیکاری، بی‌ثباتی سیاست‌ها، وضعیت بانک‌ها، مالیات‌های غیر قابل توجیه و از این قبیل اشاره می‌کنند و در مرحله بعد به مساله سیاست خارجی و ارتباط با جهان و موضوعات اجتماعی و فرهنگی اشاره خواهند کرد.

وی افزود: اگر از من بپرسید مهمترین کاری که رئیس جمهور باید انجام دهد چیست، می‌گویم که مهم‌ترین کار او پاسخ دادن به این سوال است که چرا این مسائل حل نمی‌شود؛ وجود مسأله در همه جوامع طبیعی است اما آنچه که طبیعی نیست، حل نشدن مسئله‌ها و باقی ماندن آنها برای مدت طولانی است؛ من می‌گویم که چرا این مسائل حل نشده است و با ادامه وضع موجود نیز حل نخواهد شد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری شکاف عمیق داخل ساختار سیاسی و شکاف میان مردم و دولت را مهم‌ترین مانع تصمیم‌گیری در کشور عنوان کرد و گفت: مصالح مردم قربانی درک‌های متفاوت از منافع ملی است و شکاف میان مردم و دولت نیز باعث ترس از تصمیم‌گیری‌های مهم و عدم اطمینان به حمایت مردم از این تصمیمات شده است؛ با این سطح از نزاع درون حکومت و شکاف میان مردم و دولت نمی‌شود برای ایران کار مهمی کرد و با این نزاع‌ها و شکاف‌ها نمی‌شود برای تورم نظام چند نرخی ارز، قیمت گذاری حامل‌های انرژی، مسئله آب و تحریم‌ها راه حل پیدا کرد. بهترین راه حل‌های کارشناسان در میان نزاع‌های سیاسی و شکاف مردم و حکومت بی اثر می‌شود و خود تبدیل به موضوعی برای منازعه و شکاف بیشتر می‌شود؛ همانگونه که در گذشته موضوعی ملی نظیر برجام به موضوع نزاع سیاسی و شکاف اجتماعی بدل شد.

پزشکیان تاکید کرد: من می‌خواهم الگویی از سیاست ورزی و اخلاق سیاسی معطوف بر توافق سازی را سرلوحه کار خود قرار دهم و شدت منازعات سیاسی و شکاف دولت و مردم را کم کنم. ارجاع به امر کارشناسی وظیفه ماست و هیچگاه نمی‌پذیرم برای کسب رای در اینجا و در حضور ملت ایران وعده‌های غیر کارشناسی و پوچ دهم. امر کارشناسی همراه با شفافیت و پاسخگویی راهبرد من است و من بکارگیری دیگران را بر اساس شایستگی‌های کارشناسی انجام خواهم داد. من از رویکرد زورمدارانه و تحقیر و توهین می‌پرهیزم و این شیوه زندگی من است؛ من ارزش‌های دینی و اجتماعی خودم را دارم و معتقدم در هیچ زمینه‌ای نمی‌توان دیگران را نادیده گرفت و تحقیر یا توهین کرد.

وی با بیان اینکه «مردم ایران فهیم هستند و اخلاق مداری را ضرورت سیاست ورزی می‌دانند و نه نمایش بی‌فایده»، عنوان کرد: من در برخورد با رقبا و مواجهه کارشناسان در زندگی همواره اصول اخلاقی را رعایت خواهم کرد؛ من نقد پذیری و تن دادن به آزادی بیان را لازمه دولت شفاف پاسخگو و به دور از فساد می‌دانم و وعده‌های بی پشتوانه نمی‌دهم، چون برای مردم احترام قائل هستم و ممکن نیست برای کسب رای و یا خوشایند صاحبان قدرت و ثروت مردم را فریب دهم؛ من دروغ نخواهم گفت و اگر موفق نشدم، عذرخواهی خواهم کرد و اطمینان دارم که فقط با اتکای بر راستگویی خودم و همه ارکان دولت اعتماد مردم را جلب می‌کنم و این سرمایه عظیم ما در مسیر ساختن ایران خواهد شد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: من در عمر خودم و خانواده‌ام از رانتی بهره نبردم و به مردم قول می‌دهم گزارشی از انواع راندها که در کشور توزیع می‌شود و جز فساد و نابرابری و بی‌اعتمادی تولید نمی‌کنند به آنها ارائه کنم؛ من همچنین به آزادی رسانه‌ها و شفافیت باور دارم و معتقد به توسعه هستم و بقای کشور و توسعه مردم را در گروی کارآمدی دولت و توسعه می‌دانم. من به رعایت حقوق شهروندی باور دارم و رئیس جمهوری شنونده و پاسخگو خواهم بود نه سخنگو و ناشنوا؛ دولت من دولت شنیدن صدای مردم خواهد بود و تکرار می‌کنم که من دروغ نخواهم گفت؛ چراکه این بزرگترین رذیلت اخلاقی و ویروس کشنده است که مانند اپیدمی به جان سیاست ایران افتاده است. من از همه کسانی که با افتخار برای سربلندی و آبادی ایران رای می‌دهند، تشکر می‌کنم و اطمینان دارم دوره جدیدی را در ایران شاهد خواهیم بود.

پزشکیان در فرصت دوم از بخش اول مناظره به بیان دیدگاه‌ها و همچنین اظهار نظر درباره برنامه‌های سایر نامزدها اختصاص داشت، با تاکید بر اینکه به آنچه که گفتم معتقدم به صحبت‌های قاضی‌زاده هاشمی در این مناظره اشاره کرد و گفت نمی‌دانم چرا برادرمان آقای قاضی‌زاده می‌خواهد ما را وادار به جنگ و جریانی کند که همان اختلاف‌ها است؛ این برادر عزیزمان قبلاً نیز می‌گفت سه روزه مشکل بورس را برطرف می‌کند، پیشنهاد می‌کنم که با جانبازان تماس تلفنی برقرار شود و اگر از وضعیت راضی هستند که حتماً وضعیت درست است.

وی اظهار کرد: مشکل ما نبود راه حل نیست، کلی راه حل داریم؛ مردم از گذشته تاکنون را نگاه کنند چراکه قرار بود یک میلیون مسکن سالانه ساخته شود و یک میلیون شغل ایجاد و تورم کاهش یابد و همچنین می‌گفتیم که می‌خواهیم همه چیز را درست کنیم؛ چرا همه چیز درست نشد؟ این یک واقعیت است که ما نتوانستیم مشکلات را برطرف کنیم و اینکه امروز می‌گوییم یک روز مشکلات را حل می‌کنیم، غیر ممکن است. ما امروز قانون برنامه داریم و قرار نیست هر کسی خودش یک قانون ارائه دهد. دولت آقای رئیسی این قانون را نوشته است اگر آن را می‌پذیریم دیگر پذیرفتن قانون جدید به چه معناست و اگر نامزدها می‌خواهند همان قانون را اجرا کنند دیگر این حرف‌ها برای چیست؟

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه «تصور نمی‌کنم برادرمان آقای قاضی‌زاده تا پایان در انتخابات بمانند»، عنوان کرد: ان شاءالله که ایشان می‌مانند و من اشتباه می‌کنم. واقعیت قضیه این است که ما در سیاست‌های کلی نظام و قانون برنامه هفتم باید با هم مشترک شویم و اگر قرار است کاری کنیم باید همان چیزی که روی میز قرار دارد و به قانون تبدیل شده است را عمل کنیم. ما می‌توانیم مشکلات خود را حل کنیم در صورتی که در ابتدا به کارشناسان اعتماد کنیم چرا که او دارای تجربه علم و سابقه و همچنین تعهد است.

پزشکیان علت عدم تحقق وعده‌ها را عدم تطبیق با واقعیات دانست و اظهار کرد: دومین دلیل عدم تحقق وعده‌ها وجود اختلافات در داخل است؛ قانون میثاق مشترک ماست و افرادی که ادعا دارند باید این قانون را اجرا کنند. من با تمام وجود به مردم عشق می‌ورزم و در زندگی رفتار طبابت و همه بخش‌های زندگیم نشان داده‌ام اگر غیر از این بوده است نشان دهند؛ اینکه ما همدیگر را متهم کنیم، ره به جایی نمی‌برد؛ بیایید دست از اختلافات برداریم چراکه اختلاف به معنای لبه آتش و نابودی کشور است.

وی همچنین در ادامه بخش دوم مناظره با بیان اینکه «برای حل مشکل اقتصادی، رفاه اجتماعی، بیکاری و بهبود روابط با کشورها دو مسئله وجود دارد که یکی داخلی و دیگری خارجی است»، عنوان کرد: مشکل داخل تقریباً برای همه نامزدها مشخص است و مسائلی نظیر تورم، هدررفت انرژی و همچنین موضوع ارز است؛ امروز نزدیک به ۱۰۰ الی ۱۵۰ میلیارد دلار در این حوزه هدر می‌رود و به دست اقشار مختلفی که باید، نمی‌رسد. امروز پیشنهادات مختلفی درباره جلوگیری از حیف و میل در حوزه سوخت مطرح می‌شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه عامل اصلی تورم، دولت است، گفت: عامل اصلی دولت است اما گناه را بر گردن تولید کننده، کسبه و دیگران می‌اندازند؛ دولت همچنین از تورم نیز مالیات می‌گیرد یعنی یک بار [با تورم] جیب کسبه را خالی می‌کند و بار دوم نیز از داشته او مالیات اضافه می‌گیرند[مالیات بر عایدی سرمایه]؛ این‌ها از مباحثی است که دولت باید آنها را برطرف کند و در این زمینه راه حل‌های مختلفی وجود دارد. در موضوع ارز نیز راه حل بسیار روشن است؛ غیر از ارز دارو و کالاهای اساسی و مواد اولیه ارز با هر قیمتی، به هر کسی ارائه شود رانت است و این باعث می‌شود که در زمان ثبت سفارش قیمت جنس را گران اعلام می‌کنند و در زمان صادرات نیز ارزان اعلام می‌کنند تا در زمان صادرات و واردات دلار بیشتری دریافت کنند.

پزشکیان عنوان کرد: قطعاً باید وضعیت معیشتی معلمان، نیروهای انتظامی، بازنشستگان، کارگران و همه کسانی که در سیستم دولتی کار می‌کنند را بالا ببریم تا بتوانند زندگی خوبی داشته باشند؛ لازمه این کار نیز ایجاد نگاه به پول‌هایی است که در دولت حیف می‌شوند و باید جلوی آنها را بگیریم. به راحتی در حال پولدار کردن عده‌ای هستیم در صورتی که باید کاری کنیم که هر مداخله‌ای که می‌کنیم به نفع محرومین و اقشار آسیب پذیر تمام شود. باید جلوی فساد را گرفت؛ در این زمینه در زمانی که نایب رئیس مجلس بودم خیلی در این زمینه پیگیری کردم و تصورم این بود که باید قانون جدیدی بنویسیم، در حالی که قانون آن وجود دارد و ما آن را اجرا نمی‌کنیم.

وی اضافه کرد: یکی از مشکلات ما این است که حرف درست بزنیم و مشکل بعدی ما این است که حرف درست را آدم‌های درست اجرا کنند؛ امروز حرف درست نوشته و به قانون تبدیل شده است اما آن را به درستی اجرا نمی‌کنیم؛ اگر سیستمی قوانین را اجرا کند دیگر هیچ کسی نمی‌تواند پول اضافه و رانتی دریافت کند و اگر قانون اجرا شود، هیچ دلال، قاچاقچی، زمین‌خوار و رشوه بگیری نمی‌تواند به این سادگی‌ها فعالیت کند و هیچ وقت کوه خواری صورت نمی‌گیرد. ما باید سیستم را درست کنیم تا مشکل حل شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر لزوم محل مشکلات کشور در حوزه بین الملل گفت: برای اینکه ۲۰۰ میلیارد دلاری را که سالانه برای رشد ۸ درصد لازم است، تامین کنیم، لاجرم باید ارتباطمان را با دنیا اصلاح کنیم؛ امکان ندارد هیچ کشوری در طول تاریخ با بستن مرزهایش و اینکه خودش می‌خواهد کاری بکند، به رونق و رشد برسد، ما اگر نتوانیم مشکل روابط خارجی خود را حل کنیم، از قافله علم و تمدن دور خواهیم ماند.

پزشکیان در ادامه بخش دوم مناظره که به بیان دیدگاه‌ها و همچنین اظهارنظر درباره برنامه‌های سایر نامزدها اختصاص داشت، گفت: در پاسخ اعتراض من درباره وضعیت اینترنت آقای قاضی زاده هاشمی گفتند که آقای آذری جهرمی با اینترنت چه کار کردند؛ در فرصت بین بخش‌های اول و دوم مناظره آقای آذری جهرمی به من تماس تلفنی گرفت و گفت که زمانی که او وزیر بوده است آقایان جلیلی و قالیباف عضو شورای عالی امنیت ملی بودند و دستور قطع از آنجا آمده بود و او را به خاطر اینکه آنطور که این‌ها می‌خواستند، عمل نکرد، دادگاهی کردند؛ حالا شما می‌گویید که این‌ها آن کارها را انجام داده‌اند؟

وی اظهار کرد: درباره حامیان من باید بگویم که رئیس ستاد من آقای عبدالعلی زاده است و رئیس کمیته مردمی من سردار مولوی قائم مقام عملیاتی لشکر عاشورا به فرماندهی شهید مهدی باکری است که تمام بدن او ترکش است و او بالای ۸۰ درصد جانبازی دارد و همه کسانی که دور او جمع شدند جانبازان هستند؛ همچنین در اکثر شهرستان‌ها از ستاد شهید رئیسی تعداد زیادی در حال کار برای ما هستند و اگر اسامی آنها را خواستید نیز اعلام خواهیم کرد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه مواضع من خیلی روشن است، عنوان کرد: من هیچ وقت نخواستم از خودم بگویم و بگویم که کیستم و چه کار انجام دادم، لشکر عاشورا هیچ عملیاتی انجام نداده مگر اینکه ما به عنوان مسئول اکیپ‌های اضطراری یا حضور داشتیم یا اینکه نیرو فرستادیم. هیچ جبهه‌ای نبوده که ما در آن حضور نداشته باشیم و در زندگی‌ام نیز هیچ رانت و رشوه‌ای وجود ندارد؛ حال به من بگویید که تو فلان هستی؛ حضرت علی (ع) که امروز روز امامت اوست همواره دعوت به تقوا می‌کنند و می‌گویند که حق بگو؛ من مواضع خودم را در موقعیت‌های مختلف در تریبون مجلس اعلام کردم و محکم پشت تریبون از مردم دفاع کردم. من همیشه از حق مردم دفاع کردم و دفاع خواهم کرد و همیشه طرف مظلوم بودم و در هیچ وقت در جبهه ظالم نرفتم.

پزشکیان با بیام اینکه «در جریان اتفاق و حادثه خونین سیستان و بلوچستان رهبر انقلاب فرمودند که کل آن نیروها شهید هستند و به آنها ظلم شده است اما تاکنون شهادت آنها اعلام نشده است» افزود: در مملکت ما مشکل تئوری و راه حل نداریم بلکه مشکل ما افرادی است که باید علم، ایمان، انگیزه و باور برای اجرا داشته باشند. به من می‌گویند که عوام فریبی می‌کنی، این در حالیست که بسیاری از شعارهایی که گفته می‌شود، اجرا شدنی نیست یا اینکه در وضعیت فعلی نمی‌شود آنها را اجرا کرد؛ من همیشه مدافع مظلومین بودم و یک بار پیدا کنید که من مواضع یک گردن کلفت دفاع کرده باشم. مواقع خیلی زیادی بوده که سکوت شده و حق مردم را در خیابان‌ها و در تظاهرات ضایع کردند، معلمان جلوی در مجلس آمدند تا حق خود را بخواهند اما با باتوم از آنها پذیرایی کردند. حرف می‌زنند و می‌گویند که تو با مردم چه کار کرده‌ای؟ من همیشه طرف مردم بوده‌ام.

وی تاکید کرد: مشکل ما دعواها است و اگر [سایرین] سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون برنامه را اجرا کنند، ما دنبالتان هستیم و نوکرتان خواهیم بود ولی تا آخر بمانید و با مردم در اینجا صادق باشید.

پزشکیان نامزد انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری در بخش پایانی سخنانش در پنجمین و آخرین مناظره تلویزیونی ۶ نامزد انتخابات که با موضوع اقتصادی - کارآمد سازی دولت- برگزار شد، گفت: برادر من آقای زاکانی گفتند که من از خلافکار دفاع کرده‌ام، این خلافکار که ایشان می‌گویند من از او دفاع کردم ۶ مجتهد شورای نگهبان و ۶ حقوقدان این شورا مجدداً او را تایید صلاحیت کردند و او نماینده مجلس شد، اما این‌ها در حق او ناحقی کردند.

وی همچنین با بیان اینکه «چالش سختی برای ورود به انتخابات داشتم» عنوان کرد: به روشنی می‌دیدم که ایران‌مان با این همه ظرفیت خدادادی نباید در اثر تحریم‌ها هر روز در جهان منزوی‌تر شود و این گوشه‌گیری ما را فقیر و ناتوان می‌سازد، ولی با وجود پیچیدگی مشکلات کشور آنها را قابل حل می‌دانم. من آمده‌ام تا با ترکیب قدرت نرم و سخت، دیپلماسی و میدان و مذاکره و مقاومت و همچنین ترکیب همبستگی اجتماعی و قدرت دولت، مردم را از تنگنای تحریم‌ها برهانم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: من آمده‌ام تا مردم ایران حسرت دیدار فرزندان و نوه‌های‌شان را نخورند؛ آمده‌ام تا پلی باشم برای برقرار کردن ارتباط میان حکومت و نسل جوان و برای پایان دادن به شکافی که بین قدرت سیاسی و نسل جدید شکل گرفته است. آمده‌ام تا توجه به محیط زیست را در کانون اقدامات توسعه قرار دهم و روند تخریب بنیان‌های محیط زیست و ظرفیت زیست پذیری ایران را کند و متوقف کنم؛ من آمده‌ام تا کشور را در مسیر اصلاح زیرساخت‌های تولید و مصرف انرژی و رفع ناترازی قرار دهم. دست‌رنج روستاییان، کشاورزان، عشایر و قومیت‌های مختلف در معرض سوء استفاده دلالان و رانت‌خواران است و من آمده‌ام تا اطمینان حاصل کنم ضمن ارتقای سطح بهداشت و آموزش آنان، رابطه مستقیم این اقشار با بازار محصولات‌شان برقرار شود.

پزشکیان با تاکید بر اینکه کارگران و مهندسان پرتوان ایران که چرخه صنعت کشور را می‌چرخاند و کشور را به سوی تکنولوژی جدید رهنمون می‌سازند باید از حق و حقوقشان به طور مناسب برخوردار باشند، ادامه داد: آمده‌ام که در بهبود سطح زندگی این اقشار موثر باشم و در دست‌یابی به حقوق‌شان به آنان یاری رسانم. ارتشیان، سپاهیان و نیروهای نظامی و امنیتی که حامیان امنیت و استقلال ایران عزیزند و مایه مباهات و غرور ملی و مستحق احترامی شایسته هستند، زندگی مالی و معیشتی‌شان در تنگنای جدی است و من آمده‌ام احترامی را به آنان برگردانم که در خور جایگاه رفیع آنان است و سطح زندگی را برای آنان تامین کنم که در خور آن عزیزان باشد.

وی عنوان کرد: معلمان و استادان کشور یعنی آینده سازان این سرزمین کهن آزادی عمل بیشتری می‌خواهند و طالب فرصت و نمایش ابتکارات و نوآوری‌های خود، دانش آموزان و دانشجویان‌شان می‌باشند و من آمده‌ام تا استقلال و احترام را در فضای آموزشی گسترش دهم. آمده‌ام تا بلکه امکانات زندگی و رفاه حداقلی بازنشستگان را فراهم کنم. همچنین مالکان، کارکنان و مدیران بنگاه‌ها تشنه ثبات فضای کسب و کار مناسب و فاصله گذاری با دخالت‌های دولت هستند و من آمده‌ام تا به شکل‌گیری بنگاه‌های اقتصادی قدرتمند، مبتکر و دانش بنیان کمک کنم؛ سرمایه‌گذاران بورس از آنچه در چند سال اخیر بر سرشان آمده است به شدت آزرده‌اند و سهامداران سهام عدالت حق و حقوق خودشان را می‌خواهند؛ من آمده‌ام تا از شکل‌گیری بازار سرمایه قدرتمند و در خدمت تولید و اشتغال حمایت کنم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه «فارغ‌ التحصیلان دانشگاه‌های دولتی و آزاد خواهان فضای آموزشی آزادتر و سازگارتر با بازار کار هستند و من آمده‌ام که استقلال کادر آموزشی دانشگاه‌ها را ارتقاء دهم»، اظهار کرد: حفظ جایگاه و شأن خانواده محترم شهدا و ایثارگران جانبازان و یادگاران دفاع مقدس وظیفه هر ایرانی میهن دوست است و من آمده‌ام که این جایگاه رفیع را در حق خود در حد خود تا آنجا که می‌توانم ارتقا دهم. ایران کشوری پهناور با تنوعات فرهنگی، زبانی، دینی و مذهبی است و من آمده‌ام تا به همه این تنوعات احترام بگذارم و مشارکت همه ایرانیان در اداره کشور را توام با همبستگی اجتماعی و میهن دوستی جلب کنم. جهان با سرعت به سوی دسترسی‌های کم هزینه و پرسرعت به اینترنت حرکت می‌کند و من آمده‌ام تا موانع دسترسی مردم و صاحبان کسب و کار را به جدیدترین فناوری‌های عصر بردارم.

پزشکیان در پایان با تاکید بر اینکه آمده‌ام رئیس جمهور دولتی باشم که به زنان و دختران این سرزمین و خواسته‌های‌شان احترام می‌گذارد و زمینه شکوفایی بیشترشان را فراهم می‌کند، گفت: ادعا نمی‌کنم آنچه را که ذکر کردم به طور کامل و با سرعت محقق خواهد شد بلکه من برای طی کردن این مسیر به پشتیبانی مردم ایران و کارشناسان با تجربه کشور احتیاج دارم. در راس نظام سیاسی ما رهبری قرار گرفته است که پشتیبان پیشرفت کشور و حامی عبور از مشکلات است؛ ایشان بن‌بست‌ها را می‌شکنند و سرمایه‌ای برای حل اختلافات هستند.

 

به اشتراک گذاری این مطلب!

ارسال دیدگاه