شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 20:35 منتشر شده در مورخ: 1399/05/21 شناسه خبر: 1635804
یک هنرمند البرزی مطرح کرد؛

بازاریابی و فروش؛ مهمترین دغدغه هنرمندان البرز

بازاریابی و فروش؛ مهمترین دغدغه هنرمندان البرز
فاطمه صفوی گفت: هر هنر و فعالیتی باید درست به مردم نشان داده و تبلیغ شود تا مردم با آن محصول آشنا شوند و به سمت آن گرایش پیدا می کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از "تیتریک"؛ فاطمه صفوی از هنرمندان صنایع دستی استان البرز است که از سال 84 وارد حوزه نقاشی شد و شروع به یادگیری نقاشی ایرانی کرد و بعد از چند سال در همان زمینه مشغول به کار حرفه ای شد.

وی از آنجا که علاقه زیادی به زمینه های مختلف هنر داشت از سال 91 وارد حوزه خیاطی شد و بعد از آن هم  در حوزه نمددوزی مشغول به کار شد و هم اکنون با نمد و روبان محصولات مختلفی شامل آویزهای اتاق کودک، آویز های اطاقا خواب، جامدادی، گیفت های مناسبتی، گل سر و ... تولید می کند.

به مناسبت روز حمایت از صنایع کوچک این هنرمند البرزی در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت:  مراحل کار در نمددوزی بسیار شبیه خیاطی است.ابتدا طرح موردنظر را روی کاغذ الگو کشیده و الگو را روی پارچه قرار داده و با ماژیک مخصوص طرح را روی پارچه پیاده می کنیم و پارچه را می بریم. بعد پارچه ها را به هم دوخته  و در آخر داخل پارچه ها را با پوشال یا الیاف پر می کنیم.

صفوی ادامه داد: ابزار مورد نیاز برای این کار شامل نمد در رنگهای مختلف، نخ ماهیگیری یا نخ عمامه و پوشال می باشد. تزئینات کار هم بطور ذوقی و سلیقه ای می تواند شامل مروارید، پولک، نگین و غیره باشد.

وی با بیان اینکه در منزل کار می کند، افزود: در حال حاضر کارگاهی ندارم و در خانه مشغول فعالیت هستم. حسن انجام این هنر این است که می توان در منزل هم به کارهای خانه رسیدگی کرد و هم در کنار آن یک درآمدزایی داشت.

این هنرمند استانی تصریح کرد: صد درصد در زمینه صنایع دستی رد پای سنگین چینی ها در کشور دیده می شود. اما مسلما هنری که از ذائقه یک ایرانی سرچشمه می گیرد و با ذوق و سلیقه ایرانی آمیخته می شود، قابل مقایسه با هنر غیر نیست. از طرفی می توانم ادعا کنم احساس و ذوق آمیخته با عشق و علاقه در هنر ایرانی برای مصرف کنندگان ایرانی محسوس تر است. من چون مردم ایران را می شناسم متناسب با ذائقه آنها بهتر کار می کنم و کالای من ایرانی برای ذائقه ایرانی مناسب تر است.

صفوی گفت:اساس و هویت یک مملکت به فرهنگ و هنر آن کشور بستگی دارد و هنر ایرانی مخصوصا نقاشی ایرانی پیشینه تاریخی بسیار غنی و پر مغزی دارد.

وی ادامه داد: از نظر من یک محصول خوب صنایع دستی ایرانی باید بیانگر فرهنگ ایرانی، آداب و رسوم بسیار باارزش ایرانی آمیخته با مذهب،  دین و آیین ایرانی باشد. ما با هنرمان میتوانیم فرهنگ و دین و مذهبمان را به جهانیان ارائه کنیم و حتی آنها را به دین و آیینمان دعوت کنیم. کودکان ما از همان کودکی با مفاهیم ارزشمند اسلام، حجاب، دین و اهل بیت در قالب عروسک هایشان و طرح های روی جامدادی ها و جلد دفتر و کتابهایشان آشنا می شوند و رشد می کنند.

این هنرمند افزود:هنر ابزار بسیار ارزشمندی برای نشان دادن ارزش ها و فرهنگ ها به دیگران است. ما باید بتوانیم از این ابزار قدرتمند در جهت بالا بردن اعتقادات،  فرهنگ و تفکر دینی جهانیان استفاده کنیم.

صفوی تاکید کرد:هنر خانم و آقا نمی شناسد. من در زمینه های مختلف هنری خانمها و آقایان زیادی دیده ام که دوشادوش هم مشغول فعالیت هستند. اما حضور بانوان با توجه به اینکه می توانند وقت آزاد بیشتری در منزل داشته باشند و از آنجا که دارای احساسات و صبر و حوصله بیشتری هستند، میتواند  در زمینه صنایع دستی پررنگ تر باشد.

وی گفت: اصولا هنر چه در زمان یادگیری و چه در زمان انجام فعالیت حرفه ای نیازمند حوصله، صبر،  پشتکار توأم با ذوق و احساس است. یک هنرمند خوب باید بتواند ذهن خود را از تمام تعلقات آزاد کند و همزمان با عشق، احساس ، علاقه ، صبر و حوصله کار کند تا موفق شود همه اینها باید با هم باشد. چه بسا کار هنری که از نظر فنی و تکنیکی بسیار کار قوی و خوبی است اما خالی از احساس و عشق است. چنین هنری به دل نمی نشیند و چه بسا کار هنری پر از احساس و ذوق است اما از نظر فنی و تکنیکی بسیار ضعیف است. چنین کاری هم ارزش هنری ندارد.

این هنرمند ادامه داد: من دوست دارم انواع مختلف هنر را یاد بگیرم و در زمینه های مختلف هنر سررشته داشته باشم و فعالیت کنم اما اگر بخواهم شغلی غیر از هنر را نام ببرم، بسیار علاقه مند به تدریس و معلمی هستم.

صفوی افزود: مهمترین مشکل از نظر من در زمینه صنایع دستی بازاریابی است. از نظر من هر هنر و فعالیتی باید درست به مردم نشان داده شود و تبلیغ شود تا مردم با آن محصول آشنا شوند آنگاه به سمت آن گرایش پیدا می کنند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تنها کانال بنده ‌در ایتا می باشد و بنده هیچ پیام رسان خارجی ندارم و از آنجا که وظیفه همه ما حمایت از کالای ایرانی است و نرم افزار ها هم به مثابه کالا محسوب می شود سعیم این است که بتوانم هنر ایرانی را در پیام رسانهای ایرانی ارائه کنم.

این هنرمند استانی گفت:اسعی بنده این است که تلفیقی بین هنر نقاشی ایرانی(مینیاتور) و هنر نمددوزی برقرار کنم. بدین صورت که تصاویر مینیاتور ایرانی را در پوشش نمد که دارای ابعاد و ملموس است پیاده کنم. این کار مشابه خارجی ندارد و کاملا منطبق بر هنر ایرانی است.

صفوی ادامه داد: انتظار من از مردم مانند همه تولید کنندگان ایرانی این است که برای محصول ایرانی ارزش بیشتری قائل شوند و یک محصول و هنر ایرانی را بر نمونه های خارجی ترجیح دهند. چرا که یک محصول ایرانی و یک هنر ایرانی با فرهنگ و آداب و رسوم ایرانی سنخیت بیشتری دارد و ارتقا و رشد فرهنگ هر مملکتی تنها در دست هنرمندان و تولیدکنندگان داخلی همان مملکت است و از آنجا که امسال سال جهش تولید است ما باید خودمان را ملزم کنیم ضمن استفاده از کالای ایرانی از اشتغال جوانان و تولید کنندگان داخلی حمایت کنیم.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: توصیه من به هنرمندان جوان و تازه کار این است که هیچگاه صبر و پشتکار و امید خود را ازدست ندهند. لازمه هنر داشتن صبر و پشتکار است. اگر در ابتدا با شکستی مواجه شدند هیچگاه امید خود را از دست ندهندو مطمئن باشند لذتی که در تولید یک اثر هنری است هیچگاه فراموش نخواهد شد. و دیگر اینکه سعی کنند کار هنری خود را با ذوق و احساس و علاقه انجام دهند و هیچگاه هنر را فدای درآمد و پول نکنند تا بتوانند یک اثر هنری ارزشمند و تأثیر گذار خلق کنند. در این صورت تمام ذهن ها به سمت آن اثر هنری جذب خواهد شد و دلها تحسینش خواهند کرد و عقلها از آن درس خواهند آموخت.

در زیر نمونه هایی از کارهای صنایع دستی این هنرمند استانی را می بینید:

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1635804
ارسال نظر
نظرات