شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 09:27 منتشر شده در مورخ: 1399/11/04 شناسه خبر: 1700538
معاون وزیر نفت:

ایران بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه است

ایران بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه است
مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه ایران بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه است، گفت: با این حجم از فروش و صادرات، معامله ای نبوده که پولی از دولت ضایع شده باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  علیرضا صادق آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در حاشیه بیست‌وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، با اشاره به اینکه در سال ۹۶ ، روزانه ۱۷ میلیون لیتر بنزین وارد کشور می‌شد، افزود:  با ادامه این روند و با توجه به رشد مصرف بنزین، سالانه به حجم واردات اضافه می شد بطوریکه در سال ۹۸ به رقمی در حدود ۳۵ الی ۴۰ میلیون لیتر در روز می رسید.

‎وی افزود: در سالهای ۹۷ و ۹۸ نه تنها واردات بنزین متوقف شد بلکه از تیرماه پارسال بازاریابی برای صادرات بنزین آغاز و از شهریورماه صادرات به کشورهای دیگر نیز اجرایی شد؛ بنابراین باید گفت نه تنها هیچ ارزی برای واردات بنزین از کشور خارج نشد بلکه کمک قابل توجهی به ارزآوری برای کشور نیز صورت گرفت.
 
‎معاون وزیر نفت تصریح کرد: هم‌اکنون شرکت ملی پالایش و پخش بزرگترین تولید کننده و بزرگترین صادرکننده بنزین در منطقه است که به کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، ارمنستان، اذربایجان، کردستان عراق به طور مستقیم بنزین صادر می کند.
 
‎صادق آبادی با اشاره به عرضه فرآورده های نفتی در بورس انرژی توضیح داد: هم اکنون ۱۲۰ شرکت با ما همکاری می کنند؛ اگر بستر بورس انرژی وجود نداشت هیچ یک از شرکت های مذکور با این مجموعه همکاری نمی کردند و این حجم از فروش به کشورهای همسایه اتفاق نمی افتاد.
 
‎وی با تاکید براینکه اطلاع رسانی عمومی، شرایط یکسان و فرصت های برابر به ایجاد یک رقابت شفاف منجر می‌شود، ادامه داد: اگر بستر بورس انرژی وجود نداشت نمی توانستیم به این میزان از صادرات دست یابیم.
 
‎به گفته صادق آبادی بعد از برداشته شدن تحریم ها باید عرضه فرآورده ها در کانال بورس انرژی ادامه پیدا کند.
 
‎صادق آبادی درباره مبادلات مالی فروش فرآوده ها در شرایط تحریم تاکید کرد: اقدامات هوشمندانه‌ای برای نقل و انتقال مالی این معاملات انجام شد که در برخی موارد با ریسک‌های بسیاری همراه بود.
 
‎وی افزود: اما مهمترین نکته این است که با این حجم از فروش، معامله ای نبوده که پولی از دولت ضایع شده باشد و ما درصدد بازگرداندن وجوه حاصل از صادرات باشیم.
 
انتهای پیام
https://www.dana.ir/1700538
ارسال نظر
نظرات