شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان رضوی
ساعت: 15:36 منتشر شده در مورخ: 1399/12/13 شناسه خبر: 1713472
مدیر مرکز جهاد کشاورزی رخ تربت حیدریه خبر داد؛

خسارت ۷۰ درصدی سرما به محصولات کشاورزی در بخش رخ تربت حیدریه

خسارت ۷۰ درصدی سرما به محصولات کشاورزی در بخش رخ تربت حیدریه
شیبانی گفت: بیش از ۷۰ درصد از درختان بادام و زردآلو که به دنبال گرمای اواخر بهمن ماه به شکوفه نشسته بودند، با ورود جبهه هوای سرد پایان هفته گذشته و کاهش محسوس دمای هوا دچار سرمازدگی شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مهدی شیبانی، مدیر مرکز کشاورزی جلگه رخ تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار کرد: با شروع آخرین ماه فصل زمستان در بخش رخ شاهد باز شدن شکوفه های درختان بودیم که در روزهای اخیر زیر بار سوز سرمای شدید قرار گرفتند.

وی تصریح کرد: بیش از ۷۰ درصد از درختان بادام و زردالو که به دنبال گرمای اواخر بهمن ماه به شکوفه نشسته بودند، با ورود جبهه هوای سرد پایان هفته گذشته و کاهش محسوس دمای هوا دچار سرمازدگی شدند.

شیبانی بیان کرد: درختان زود گل بادام و زرد الو که در این بخش پراکنش دارند، خسارت دیده اند اما هنوز برآورد دقیقی از میزان خسارات وارده صورت نگرفته است.

وی افزود: گرمای هوا در روزهای اواخربهمن ماه باعث شکوفه زدن زود هنگام درختان میوه شد و متاسفانه طی هفته گذشته با سرد شدن هوا و کاهش محسوس دما به زیر صفر درجه سانتیگراد (۸ -تا ۱۲-) در بخش رخ شکوفه ها دچار یخ زدگی و سرما شدند و خسارت به درختان وارد آمد.

شیبانی با بیان اینکه بیشتر درختان بادام زودگل هستند، افزود: هر ساله در این ایام سال جبهه هوای سرد و بارش ها در منطقه رخ وجود دارد که موجب سرمازدگی درختان به ویژه بادام و زرد آلو می شود.

وی از باغداران خواست تا گونه های زودگل درختی خود را با ارقام دیرگل جایگزین کنند تا با این اقدام  از خساراتی که هرساله با نوسانات دمایی متوجه کشاورزان می شود، جلوگیری شود.

مدیر مرکز جهاد کشاورزی رخ افزود: سرمای چند روز اخیر در کنار خسارت به درختان زودگل، برای سایر گونه های باغی مفید بوده و سبب عمیق تر شدن خواب زمستانی باغ های بخش می شود.

وی از کشاورزان خواست تا محصولات خود را بیمه کنند زیرا تنها اهرم برای کمک به خسارت دیدگان بخش کشاورزی بیمه است و صندوق بیمه فقط خسارت کشاورزان بیمه شده را جبران می کند.

شیبانی گفت: پدیده سرمازدگی هرساله در ماه های اسفند و فروردین کشاورزان این منطقه را آزار می دهد و خسارت سرما در درختان هسته دار، که زودتر از موعد به گل می نشینند، بیشتر است.

وی ابراز کرد : کارشناسان باغبانی تنها راه مقابله با سرمازدگی را تغذیه درست باغ ها می دانندو کشاورزان باید با تغذیه مناسب و اصولی باغات خودرا در مقابل سرما از مقاومت درختان را در برابر سرما افزایش دهند.

شیبانی اذعان داشت: سطح کاشت درختان بادام آبی و دیم و زرالو در بخش رخ بیش از ۴۰۰ هکتار است که سرما به حدود ۳۰۰ هکتار این باغات خسارت وارد کرده است.

رئیس مرکز جهاد کشاورزی رخ اظهار داشت: بررسی میزان خسارت ها به صورت دقیق توسط کارشناسان در حال تخمین زدن است که به زودی اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1713472
ارسال نظر
نظرات