شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 12:35 منتشر شده در مورخ: 1399/12/27 شناسه خبر: 1717945
تامین روغن خوراکی، چالشی برای مسئولین دولتی؛

صف های که همچنان ادامه دارد/مطلوب‌نمایی وضعیت روغن توسط مدیران دولتی!

صف های که همچنان ادامه دارد/مطلوب‌نمایی وضعیت روغن توسط مدیران دولتی!
گرچه وضعیت روغن خوراکی نسبت به ماه های گذشته بهتر شده است ولی هنوز هم کمبود این محصول در بازار مشاهده می شود و علیرغم وعده های چندین و چند باره مسئولان برای بهبود وضعیت، باز هم مشکلاتی در این زمینه وجود دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ از اواسط مهر ماجرای کمیاب شدن روغن در مغازه و فروشگاه‌ها به یک‌باره به اوج خود رسید که با ورود مسئولان تنظیم بازار و تلاش کارخانه‌های روغن «تا حدودی» مشکل صف‌های طولانی و عرضه روغن در بازار سیاه چند برابر قیمت واقعی مرتفع شد.

هر چند هنوز هم همانند گذشته روغن جامد در قفسه‌های فروشگاه‌ها و مغازه‌ها نیست، اما مسئولان ذی‌ربط این موضوع را  ناشی از کاهش واردات و مشکلات ماه‌های اخیر می‌دانند و همواره از ازدیاد عرضه و رفع مشکلات در «هفته‌های آتی» خبر می‌دهند.

می توان با تامین روغن صنف و صنعت مشکل کمبود روغن را جبران کرد

در همین رابطه جمشید زند رئیس اتاق اصناف اراک با اشاره به مشکل کمبود روغن در فروشگاه ها، گفت: روغن جامد که بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد، این روزها مورد سوء استفاده برخی شرکت ها قرار گرفته است به این صورت که روغن های تراریخته را با برند های متفرقه و کیفیت پایین عرضه کرده اند.

وی افزود: عرضه چنین روغن های بی کیفیتی باعث شده تا مردم از آن استقبال نکنند. از طرف دیگر شرکت هایی که تا چند وقت قبل روغن های خود را در بازار عرضه می کردند این روزها هیچ عرضه ای در سطح استان ندارند. لذا از ستاد تنظیم بازار تقاضا داریم اقدامی انجام دهد تا شرکت های معتبر که قبل از کمبود روغن، نسبت به توزیع محصولات خود اقدام می کردند، در حال حاضر نیز توزیع محصولاتشان را داشته باشند.

زند با اشاره به روغن تخصیص داده شده به صنف و صنعت، گفت: اصنافی مانند قنادان، فتیرپزان و ... که باید سهمیه روغن مخصوص به خود را داشته باشند، روغنی دریافت نمی کنند که این مشکل باعث می شود تا روغن های جامد موجود در بازار را بخرند و کمبود روغن در فروشگاه ها بیشتر به چشم بیاید. لذا تقاضا داریم تا بجای آنکه روغن خوراکی را که کیفیت لازم برای قنادی را ندارد به صنف قنادان اختصاص دهند و او از این روغن استقبال نکرده یا آن را در بازار آزاد بفروشد، روغن مخصوص قنادی تامین شود تا شاهد این آشفتگی در بازار روغن نباشیم.

قبول داریم که هنوز وضعیت توزیع روغن مطلوب نیست

فرخی معاون اقتصادی استاندار مرکزی در پاسخ به رئیس اتاق اصناف، گفت: اگر روغن های عرضه شده دارای کد بهداشتی وزارت بهداشت و مارک استاندارد باشند مشکلی ندارد و خدا را شکر می کنیم که وضعیت روغن آن قدر خوب شده که مردم می توانند انتخاب کنند و به دنبال روغن با کیفیت باشند. البته وقتی وضعیت روغن مطلوب خواهد بود که شرکت های تولید کننده روغن در تلویزیون تبلیغ محصولات خود را داشته باشند.

وی افزود: قبول داریم که هنوز به وضعیت مطلوب نرسیده ایم و شرایط به گونه ای نیست که مردم بتوانند انتخاب کنند ولی در رابطه با توزیع، باید این را بپذیریم که محدودیت سهمیه داشته ایم و این محدودیت برای کل کشور وجود داشته است.

معاون اقتصادی استاندار مرکزی ادامه داد: البته با توجه به اقدامات صورت گرفته در اتحادیه مربوطه و توزیع روغن توسط شرکت طبیعت که به عنوان معین استان تعیین شده، باعث شده تا شرایط روغن در سطح استان به نسبت سه ماه پیش که با بحران مواجه بودیم، بهتر باشد. یادتان باشد چند ماه پیش مردم فقط به دنبال روغن بودند و هر محصولی به اسم روغن را خریداری می کردند ولی در حال حاضر شرایط بهتر شده است که مردم از برخی روغن ها استقبال نمی کنند.

فرخی تصریح کرد: زمانی که وضعیت روغن بحرانی شد در جلسه ستاد تنظیم بازار استان اولویت را بر توزیع گسترده روغن مایع برای خانوار قرار دادیم. همچنین تصمیم بر این شد تا روغن جامد صرفا برای اصناف و در صورت امکان در مناطق روستایی توزیع شود.

۲هزار تن روغن دیگر در راه است که در روزهای آینده توزیع خواهد شد

بنا بر گفته سرپرست سازمان صمت استان مرکزی سهمیه استان یک هزار و ۱۱۸ تن روغن بوده است که البته به آن اکتفا نکردیم و بار دیگر ۲هزار و ۷۰۰تن روغن داخل استان توزیع کردیم. همچنین یک هزار و ۱۰۰ تن روغن توسط تعاونی کارکنان دولت در استان توزیع شد. علاوه بر موارد گفته شده ۲هزار تن روغن دیگر در راه است که در روزهای آینده توزیع خواهد شد. همچنین وزارت صمت به ما اعلام کرده که هیچ گونه محدودیتی برای روغن نیست و هر زمان که تقاضا داشته باشیم می توانیم روغن بیشتری برای توزیع داشته باشیم.

آقازاده استاندار مرکزی نیز با بیان اینکه مشکلاتی در زمینه تامین روغن وجود دارد، گفت: البته وضعیت فعلی از چند ماه پیش بهتر شده است و برای بهتر شدن وضعیت روغن جامد نیز مسئولین سازمان صمت پیگیر رفع آن هستند.

فیلم| چرایی خالی بودن قفسه های روغن با وجود سه کارخانه تولیدکننده روغن در استان مرکزی

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1717945
ارسال نظر
نظرات