شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 09:21 منتشر شده در مورخ: 1400/01/05 شناسه خبر: 1719322
سهمیه‌ صنف و صنعت شیرینی‌پزی کفاف نمی‌دهد؛

«صمت» مدعی تامین شکر؛ دست قنادان خالی/ افزایش قیمت شیرینی قطعی است

«صمت» مدعی تامین شکر؛ دست قنادان خالی/ افزایش قیمت شیرینی قطعی است
در حالی که قنادان شکر مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه می کنند و قطعا در سال جاری شاهد افزایش قیمت شیرینی خواهیم بود، سازمان صمت مدعی تامین شکر صنف و صنعت و نبود نگرانی در خصوص تامین بیشتر آن است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ شِکر یکی از محصولات غذایی است که مورد استفاده بسیاری از خانوارهای ایرانی قرار دارد. علاوه بر این، این محصول مصرف زیادی هم در قنادی ها، فتیرپزی ها و سایر اصناف مشابه دارد.

این مصرف بالا باعث شده تا سهمیه ای برای این کالای اساسی در نظر گرفته شود تا بخش قابل توجهی از تقاضای مورد نیاز برطرف شود.

اخیرا رئیس اتحادیه قنادان تهران قیمت شیرینی شب عید را اعلام کرد که بر این اساس در واحدهای درجه یک قیمت هرکیلو شیرینی زبان، پاپیونی وگل محمدی ۵۰ هزارتومان، کیک یزدی ۳۸ هزارتومان و شیرینی تر کیلویی ۶۰ هزارتومان است.

 

رئیس اتحادیه قنادان اراک:

سهمیه شکر و روغن قنادان بسیار کم است/ قنادان نیاز خود را از بازار آزاد تهیه می کنند

وی با بیان اینکه آخرین قیمت گذاری شیرینی در کلانشهر اراک مربوط به نیمه سال ۹۹ است، گفت: در روزهای پایانی سال درخواست افزایش قیمت را داشتیم که با این درخواست موافقیت نشد.

شمس با بیان اینکه قیمت شیرینی در اراک نسبت به اکثر شهرهای کشور کمتر است، افزود: در حال حاضر قیمت شیرینی در تهران نزدیک به دو برابر اراک است.

رئیس اتحادیه قنادان اراک، تصریح کرد: قنادان شکر مورد نیاز خود را از بازار آزاد تهیه می کنند که هزار تا دو هزار تومان بالاتر از قیمت مصوب ۱۱۵۰۰ تومانی است. همچنین سهمیه روغن قنادان بسیار کاهش داشته است و آخرین تخصیص برای حدود ۲ تا ۳ ماه قبل بود که نیاز ۱۰روز هر قناد را پاسخ می داد. لذا قنادان روغن مورد نیاز را هم از بازار آزاد تهیه می کنند. از این رو است که تقاضای افزایش قیمت را در روزهای پایانی سال داشتیم.

شمس با بیان اینکه قطعا در سال جاری افزایش قیمت شیرینی را خواهیم داشت، گفت: این افزایش قیمت با توجه به افزایش دستمزد کارگر قطعی است ولی در صورتی که همچنان مواد اولیه مورد نیاز قنادان تخصیص داده نشود و مجبور باشند از بازار آزاد تهیه کنند، افزایش قیمت شیرینی بیشتر هم خواهد شد.

 

رئیس اتاق اصناف اراک:

لزوم تامین نیاز قنادان به شکر در آستانه ماه رمضان

در همین زمینه، رئیس اتاق اصناف اراک با اشاره به لزوم تامین به موقع شکر برای صنف قنادان، گفت: با توجه به در پیش بودن ماه مبارک رمضان و افزایش نیاز به شکر توسط این صنف، ضروری است مشکل تامین شکر با قیمت مناسب برای قنادان برطرف شود.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب تخصیص روغن به قنادان، گفت: اصنافی مانند قنادان، فتیرپزان و ... که باید سهمیه روغن مخصوص به خود را داشته باشند، روغنی دریافت نمی کنند که این مشکل باعث می شود تا روغن های جامد موجود در بازار را بخرند و کمبود روغن در فروشگاه ها بیشتر به چشم بیاید. لذا تقاضا داریم تا بجای آنکه روغن خوراکی را که کیفیت لازم برای قنادی را ندارد به صنف قنادان اختصاص دهند و او از این روغن استقبال نکرده یا آن را در بازار آزاد بفروشد، روغن مخصوص قنادی تامین شود تا شاهد این آشفتگی در بازار روغن نباشیم.

 

سازمان صمت استان مرکزی:

محدودیتی در توزیع شکر صنف و صنعت نداریم

برای بررسی بیشتر موضوع و چرایی عدم تامین شکر با قیمت مصوب برای قنادان با دو مسئول در سازمان صمت استان مرکزی گفتگو کردیم.

اصغری معاون امور بازرگانی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با اشاره به تفاوت قیمت شکر صنف و صنعت با شکر خانوار، گفت: ۳۴۹۸تن شکر صنف و صنعت با قیمت ۱۱هزار و ۵۰۰تومان و یک هزار و ۷۳ تن شکر خانوار با قیمت ۸هزار و ۷۰۰تومان سهمیه استان بوده است.

وی افزود: این تفاوت قیمت باعث می شود اصناف به ویژه قنادان شکر مورد نیاز خود را از فروشگاه ها و از شکر خانوار تهیه کنند که باعث کمبود شکر خانوار، ایجاد صف و مشکلات دیگری شود. به همین دلیل درخواست یکسان سازی نرخ شکر را داده ایم که باید منتظر تصمیم کشوری در این خصوص باشیم.

همچنین جعفری مدیرکل صمت استان مرکزی با اشاره به توزیع شکر صنف و صنعت در سطح استان گفت: ۶۲۵ تن شکر صنف و یک هزار و ۸۰۰ تن در بخش صنعت استان توزیع شده ‌است. شکر صنف و صنعت با قیمت ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان در حال توزیع است و محدودیتی برای این محصول وجود ندارد، چرا که چند روز گذشته تقاضای ۲هزار تنی برای استان داشتیم و موافقت آن روز گذشته اتخاذ شد و به زودی به استان رسیده و توزیع خواهد شد.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1719322
ارسال نظر
نظرات