شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: ورزشی
ساعت: 19:36 منتشر شده در مورخ: 1400/01/18 شناسه خبر: 1722557
در نشست خبری رئیس IFBB و رئیس فدراسیون بدن‌سازی ایران مطرح شد؛

سانتونخا: اعطای میزبانی از مسابقات جهانی ۲۰۲۳ به ایران قطعی می‌شود/ نصیرزاده: بانوان هم به مسابقات برون‌مرزی اعزام خواهند شد

سانتونخا: اعطای میزبانی از مسابقات جهانی ۲۰۲۳ به ایران قطعی می‌شود/ نصیرزاده: بانوان هم به مسابقات برون‌مرزی اعزام خواهند شد
نشست خبری رئیس فدراسیون جهانی پرورش‌اندام با رئیس فدراسیون بدن‌سازی و پرورش‌اندام کشورمان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ورزشی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نشست خبری رافائل سانتونخا، رئیس فدراسیون جهانی پرورش‌اندام و عبدالمهدی نصیرزاده، رئیس فدراسیون بدن‌سازی و پرورش‌اندام ایران، عصر امروز چهارشنبه ۱۸ فروردین‌ماه در سالن پالاس هتل اسپیناس‌پالاس تهران برگزار شد.

 
رئیس IFBB در ابتدای این نشست اظهار داشت: از حضور در ایران خشنودم و خوش‌حالم که در مسابقات قهرمانی فیتنس ایران حضور خواهم داشت. هماهنگی خوبی با فدراسیون ایران داریم، ۲۰۲ کشور زیرمجموعه IFBB فعالیت می‌کنند اما ایران در این بین حائز جایگاه ویژه‌ای است.
 
رافائل سانتونخا در ادامه صحبت‌هایش عنوان کرد: ایران به‌دلیل استعدادهای سرشار و محبوبیت بدن‌سازی بین جوانان، این جایگاه را کسب کرده. ۱۸ قهرمان منحصربه‌فرد در فدراسیون جهانی از ایران به‌ثبت رسیده که نشان از اهمیت فدراسیون ایرانی برای IFBB دارد.
 
وی هم‌چنین افزود: برنامه ویژ‌ه‌ای برای برگزاری مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۳ در ایران خواهیم داشت و درحال مذاکره برای این موضوع هستیم. حضور رئیس کمیته داوری فدراسیون جهانی هم برای ایران فرصت خوبی جهت تقویت داوری‌شان است.
 
سانتونخا بیان داشت: از دیروز نشست‌ها و ملاقات‌های خوبی با رئیس کمیته ملی المپیک، وزیر ورزش و جوانان و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی داشتیم که نشان از مسیر صحیح پرورش‌اندام در ایران دارد. ویروس کرونا فیتنس را تحت‌الشعاع قرار داده اما با ارتقا سیستم‌ ایمنی بدن، می‌توان از این ورزش به‌عنوان گزینه خوبی برای سلامتی و ترویج خوش‌بینی در جامعه ایرانی استفاده کرد.
 
رئیس فدراسیون جهانی پرورش‌اندام در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: IFBB به‌تازگی تحت رسمیت فیزو درآمده که درحال پیشرفت هستیم. عبدالمهدی نصیرزاده هم با حضور فعال در IFBB و FISO به‌دنبال کمک به ماست و درصدد حضور پرورش‌اندام در مسابقات دانشجویی هستیم. به‌دنبال حضور رشته‌های مختلف پرورش‌اندام در بازی‌های آسیایی هستیم و از مسئولین ورزش ایران می‌خواهیم که ما را در تحقق این رویا کمک کنند.
 
سانتونخا درباره مسئله دوپینگ تصریح کرد: قطعاً به پیشرفت رشته‌های‌مان فکر می‌کنیم اما به‌دنبال ورزش سالم هستیم و مبارزه با دوپینگ را در دستور کار خود قرار دادیم. میزبانی‌ها برای ایران می‌تواند توریسم ورزشی را بهبود دهد و به نمایندگان خارجی هم این فرصت را می‌دهد که از ایران لذت ببرند.
 
وی درخصوص آینده رشته‌های پرورش‌اندام در ایران گفت: درحال پیگیری پروژه میزبانی مسابقات آسیایی ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ قهرمانی جهان در ایران هستیم که به‌زودی نهایی خواهد شد. کنگره جهانی هم به‌تبع مسابقات جهانی پرورش‌اندام در ایران برگزار می‌شود که البته نیازمند حمایت مسئولین ورزش کشور است.
 
 
رئیس IFBB درباره ممنوعیت مسابقات NPC توسط فدراسیون جهانی در ایران اذعان داشت: NPC یک شرکت خصوصی‌ست اما IFBB توسط سازمان‌های بین‌المللی به‌عنوان متولی رسمی این ورزش شناخته شده. ما در دنیای آزاد هستیم و ربطی به این ندارد که کسی را محدود کنیم، اسم رئیس NPC هم فقط در لیست محرومین وادا وجود دارد و البته نهادهای ورزشی ایران هم تنها IFBB را به‌رسمیت می‌شناسند. ما قوانین ضددوپینگ داریم و اگر یک ورزشکار در رقابت‌های NPC شرکت کند که از مجاری قانونی رد نمی‌شود، برایش محرومیت به‌دنبال خواهد داشت اما اگر خواستند برگردند، با معرفی فدراسیون ملی و تست دوپینگ توسط IFBB به رقابت‌های ما باز خواهند گشت.
 
رافائل سانتونخا پیرامون کمک حضورش در کشورمان به فدراسیون ایران تصریح کرد: هم ما از فدراسیون ایران حمایت می‌کنیم و هم ایران از ما. کارهایی که انجام می‌دهیم، درباب شبکه‌های اجتماعی و خبرگزاری‌های رسمی خواهد بود که به پوشش رویدادهای فدراسیون ایران خواهد بود. کار به‌صورت تیمی است و قدر ایران را بیش‌تر از قبل می‌دانیم.
 
رئیس فدراسیون جهانی پرورش‌اندام درباره زمان اختصاص میزبانی از مسابقات جهانی به ایران گفت: با توجه به پیشرفت خوب در مذاکرات و زیرساخت‌های خوب در ورزشگاه آزادی و هتل اسپیناس، این موضوع به‌شکل رسمی در جلسه بعدی کنگره جهانی اعلام خواهد شد.
 
وی درخصوص علت عدم واکنش به غیبت ایران در مسابقات جهانی پیشین به‌رغم رابطه خوب با فدراسیون بدن‌سازی و پرورش‌اندام کشور توضیح داد: سال ۲۰۲۰ یک سال غیرمعمول بود و خیلی از فدراسیون‌ها نتوانستند مسابقات را برگزار کنند. خیلی از کشورها به‌طور کلی فعالیت خود را قطع کردند و به این دلیل ما انتظاری از فدراسیون‌های ملی نداشتیم. ایران همیشه مورد حمایت IFBB خواهد بود و امیدوارم در سال ۲۰۲۱ این موضوع رفع شود. سفارت‌های مختلف و مقامات را به حضور در مسابقات تشویق می‌کنیم تا در رویداد سال جاری شرکت کنند. قرار است مسابقات جهانی را با بالاترین سطح رعایت پروتکل‌ها برگزار کنیم، چراکه سلامتی ورزشکاران برای ما اهمیت بالایی دارد.
 
رئیس IFBB درمورد مسابقات نچرال افزود: در سایت وادا چیزی تحت‌عنوان نچرال نداریم. مسابقات ما تحت قوانین ضددوپینگ است و سعی در محقق کردن ورزش پاک داریم. ما مسئول مسابقات گزینشی الیت‌پرو هستیم و  جزئی از ما نیست. ما ورزشکار پاک را به‌ آن‌جا تحویل می‌دهیم و مسائل مربوط به دوپینگ در آن‌جا پیگیری می‌شود.
 
سانتونخا درمورد سازوکار انتخابات IFBB اظهار کرد: همه‌چیز تحت آرای کنگره فدراسیون جهانی پرورش‌اندام تعیین می‌شود و هر ۴ سال طی اساس‌نامه تمامی سمت‌ها تخصیص پیدا می‌کند.
 
او با اشاره به دیدار با مسعود سلطانی‌فر و تاثیر آن در اعطای موضوع میزبانی به ایران گفت: نشست‌مان بسیار مفید بود و متوجه حمایت دولت ایران از ورزش شدم. قطعاً تاثیرگذار خواهد بود.
 
رئیس IFBB درباره حمایت از رشته فیزیک توضیح داد: فیزیک بسیار محبوب است و در آستانه ورود به فیزو هم هست. فیزیک محبوبیت خوبی بین جوان‌ها یافته و آینده خوبی خواهد داشت.
 
وی هم‌چنین افزود: برنامه‌ای آموزشی درباره آنتی‌دوپینگ داشته‌ایم و ایران هم جزئی از این برنامه هست. همه آحاد جامعه باید این آموزش‌ها را رایگان ببینند و از اهداف من این است که ۲۰ سال پس از دوران قهرمانی، ورزشکاران سلامت باشند.
 
سانتونخا درمورد حمایت از رشته‌های جدید پرورش‌اندام ایران گفت: ورزشکاران باید عملکرد خوب ورزشی از خود نشان دهند. فیتنس‌چلنج هم یک شانس جدید برای باشگاه‌داران خواهد بود تا مراجعین جدید داشته باشند.
 
او نهایتا اظهار داشت: آقای نصیرزاده از قبل در IFBB سمت رئیس کمیسیون ورزش‌های دانشگاهی داشته‌اند و تحت حمایت ما هم خواهند بود.
 
 
فیلبورن: ایران در کمیسیون داوری IFBB کرسی دارد
 
هم‌چنین پاول فیلبورن، رئیس کمیسیون داوری IFBB درباره برگزاری کلاس‌های داوری در ایران اظهار داشت: قبلاً ۵ بار در ایران برای این امر بوده‌ام و ایران داورهای خیلی خوبی دارد که به قهرمانی در جهان هم رسیده. تمام رشته‌ها بر مبنای فیزیک بدن است و چیزی خارم از ارزیابی بدنی نیست. داور اگر بدیهیات داوری را بداند، با رشته‌های جدید مشکلی نخواهد داشت.
 
فیلبورن درخصوص جایگاه امید جبلی، رئیس کمیسیون داوری ایران در IFBB بیان کرد:از حضور ایشان به‌عنوان معاون من در برخی از مسابقات بین‌المللی خوش‌حالم. وی زحمت‌های زیادی کشیده و در ایران هم عملکرد خوبی داشته. وی نایب‌رئیس کمیته داوران فدراسیون جهانی است.

 

نصیرزاده: بانوان ایرانی در مسابقات فیتنس‌چلنج شرکت می‌کنند

 

عبدالمهدی نصیرزاده نیز در صحبت‌های خود اظهار داشت: از تیم فدراسیون جهانی پرورش‌اندام برای حضورشان در ایران در این برهه سخت زمانی تشکر می‌کنم.در موضع ملی از سانتونخا حمایت می‌خواهیم که رشته پرورش‌اندام به بازی‌های آسیایی ورود کند تا رنکینگ ما در بازی‌های ۲۰۲۶ ارتقای خوبی پیدا کند. در جلسات با مسئولین ورزش ایران مقرر شد تا این موضوع در چند بخش داخلی و بین‌المللی پیگیری شود.
 
وی این‌گونه ادامه داد: علی‌رغم این‌که ایران کشوری بسیار صاحب‌نام در پرورش‌اندام جهان است، در پست‌های کلیدی IFBB نقش نداشته. از رافائل سانتونخا متشکرم که پست در هیات‌اجرایی کنفدراسیون آسیایی و فدراسیون جهانی برای ما ترتیب داده‌اند اما قهرمانان ما هم باید در این موضوع سهم داشته باشند.
 
نصیرزاده بیان کرد: با توجه به قهرمانی ایران در مسابقات متعدد جهانی، هنوز نتوانسته‌ایم میزبانی کسب کنیم که از رئیس IFBB درخواست میزبانی را داریم. در موضع دوپینگ هم جدیت را از فدراسیون جهانی طلب می‌کنیم تا مسابقات بین‌المللی هم با کنترل دوپینگ خوبی پیگیری شود.
 
رییس فدراسیون بدن‌سازی و پرورش‌اندام کشورمان تاکید داشت: آقای رافائل سانتونخا از هزینه‌های تست دوپینگ خبر داده و به‌شدت روی این مسئله جدیت دارد. برای مسابقات جهانی ۲۰۲۳ باید این هزینه‌ها را هم درنظر بگیریم.
 
نصیرزاده درباره رشته چلنج‌فیتنس نیز گفت: این رشته ابداعی آقای سانتونخا قطعاً به کمک بانوان کشورمان خواهد داشت با بتوانند با موازین شرعی در مسابقات برون‌مرزی شرکت کنند. ایران بیش‌ترین سود را از این تصمیم برده و قطعاً با حمایت رئیس IFBB، بانوان ایرانی با پوشش اسلامی شرکت کنند.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1722557
ارسال نظر
نظرات